a de capitulatie van Italië IJDAG 10 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10655 eaux: Papengracht 32 - Giro 103003 fïACRI Ali Vflfiü? FIÏ1FM PM ftlW^TBFKPN C. M. van Hamersveld, Directeur, ifoon: Redactie 20015. Admin. 20935 UAUtSL.AU VÜUK LLiULN tl\ Uffla I «LaitlM Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Putsch van 25 Juli E MUSSOLINI GEVANGEN WERD. olgens een bericht van het B. uit Rome hebben zich de sch van 25 Juli en de ont- ■ing van de Duce als volgt speeld: a een zitting van den groo- fascistischen raad begaf de ie zich naar den koning om hem volmachten te eischen t een zeer krachtig ontreden .ff de door bepaalde kringen ematisch gevoerde sabotage de oorlogsinspanningen der iaansche natie. Hij wilde in bijzonder volmachten krii- voor een meedoogenloos op- [en tegen het laffe desertee- van generaals en hooge of- iren van de Italiaansche irmacht. dat vooral op Sici- is voorgekomen, tegen het iciale gedrag van het hooge- laliaansche officierscorps je- s de manschappen en onder- lieren. alsmede tegen de ver- jnselen van corruptie in het r en in de oorlogsindustrie, verlangde volmachten voor onmiddellijk ingrijpen te- al die reactionnaire en cor- b elementen, die alleen de voortdurende échecs van Italiaansche oorlogvoering intwoordeliik kunnen wor- gesteld. De Duce wist niet, de koning en maarschalk oglio reeds tijdens de voor- lande dagen in het gehpim Putsch hadden voorbereid, eezeld door een kleine afdee- van zijn lijfgarde, ging solini in zijn auto zitten en hij opdracht hem naar de iculiere residentie van den ing te brengen. Het onder- d van den koning Victor inuel met Mussolini duurde eveer twee uur. De koning Ërde aandachtig toe en te den indruk, dat hem het „it levendig interesseerde, het einde van zijn uiteen- ing verklaarde de koning: moet u mededeelen, dat uw olger als minister-pesident is is aangewezen en dat hij functie in feite reeds aan- rd heeft. n.l. maarschalk loglio. Stelt u zich ter be- Stking van hem", e Duce. die door deze ver ruig totaal verrast werd, ant- irdde, dat hij zich, ten einde Italiaansche volk te redden, 'k genoeg voelde zich tegen kroon en. indien noodig. zelfs >n het leger te verzetten, ssolini liep daarop naar den rang en legde de korte ver- ring af, dat hij zijn besluiten is genomen had. Tijdens dit erhoud had Badoglio reeds noodige maatregelen voor aanslag op Mussolini geno- Hii had in het geheim den rmaligen politiecommandant ise met het bevel over de tie betast en de koninklijke ibinieri onder zijn bevelen laatst. De verschillende com- idanten van de fascistische itie ontvingen een vervalscht gram met de mededeeling, de militie voortaan een on deel van het leger was. De atselijke politiecorrcnandan- kregen last de aanwijzingen i maarschalk Badoglio te ge- irzamen. Op deze wijze wer- i alle wapens, die het fascis- he regiem steunden, door de raders lamgelegd. 'Mens zijn verblijf bij den ung waren de auto en de lijf de van Mussolini van den in- ig van Villa Savoia verwii- d en onder een voorwendsel lr een ver afgelegen laan ïgebracht. Spoedig daarop gin een Roode Kruis-auto on- 1 bevel van een kolonel der dbinieri, die vergezeld werd )r enkele andere officieren )r de particuliere residentie i den koning aan. 'oen Mussolini de laatste tre den van de stoep afliep en zijn auto niet zag, beval hij het per soneel van het koninklijke pa leis met luider stem: „Laat mijn auto voorkomen". Op dit moment trad de kolo nel op Mussolini toe en zeide hem: „Excellentie, ik heb op dracht gekregen u te arrestee ren. Ik verzoek u derhalve in deze auto te gaan zitten". Mus solini stelde zich heftig teweer, werd echter met bruut geweld in de auto gesleurd en op de brancard vastgebonden. In snel le vaart reed de auto van de Villa Savoia naar de carabinieri- kazerne op het Piazza del Popo io. waar Mussolini onder zeer strenge bewaking werd geplaatst om later naar een andere plaats te worden overgebracht. Hij ver wisselde herhaaldelijk van ver blijfplaats.. Het schijnt, dat als vaststaand kan worden aange nomen. dat Mussolini naar het fort Braschi bij Rome en vervol gens naar het eiland Penza in de Golf van Gaeta werd overge bracht. Op een dergelijke misda dige en smadelijke wijze werd de Duce door de kliek verraders ontvoerd en werd het Italiaan sche volk aan smaad en schande prijsgegeven. DE DUITSCHERS ZAGEN HET VERRAAD AANKOMEN. Het Internationale Informati- onsbuero meldt: Het verraad van Badoglio jegens de Duitsch- Italiaansche oorlogvoering zal niet tot het militaire gevolg lei den. dat de Engelschen en Ame rikanen hiervan verwachten. Deze opvatting van bevoegde Berlijnsche instanties is vooral gebaseerd op twee feiten: 1. Het was de Duitsche leiding op grond van gedetailleerde be richten en andere onomstoote- llike rapporten reeds op een zeer vroeg tijdstip bekend, dat het door middel-van een Putsch aan het bewind gekomen regiem Badoglio niet alleen Italië uit den oorlog wilde brengen, doch ook voornemens was de zaak van den gemeenschappelijken vijand te steunen op een tijd stip, waarop in Sicilië de Duit sche troepen uitsluitend en al leen den strijd moesten voeren. Deze wetenschap had een on- middeliike reactie van de Duit sche leiding tengevolge. 2. De door Duitschland geno men maatregelen hadden van den aanvang af ten doel, niet al leen de Duitsche troepen tegen elk verraad te beschermen, doch ook om indien noodig de onbe dreigde voortzetting van den oorlog te waarborgen. Over alle feiten van het ver raad van de clique-Badoglio en de Duitsche militaire tegenmaat regelen verneemt men thans te Berlijn even verhelderende als kenmerkende bijzonderheden. Reeds einde Juli nam de Duit sche leiding een toenemende concentratie van Italiaansche troepen in Noord-Italië, de be zetting van heuvelstellingen in het Duitsch-Italiaansche grens gebied. het aanvoeren van mu nitie en het opwerpen van ver schansingen, het versperren van zijdalen in het Alpengebied en ate ondermijning van bruggen alsmede v'an andere bouwwer ken op militair belangrijke we gen in de richting van de Rijks grens waar. Daarbij kwamen nog daden van sabotage bij het militaire berichtenverkeer van de Duitsche bureaux. Bovendien bereidde de Italiaansche leiding den Duitschen formaties in Ita lië moeliikheden, die af en toe het karakter aannamen van een vijandige houding van Italiaan sche troepen jegens de Duitsche weermacht. Reeds einde Juli gaf de Italiaansche bevelvoerende generaal in Bozen bevel tot schieten op Duitsche formaties. Dank zii de houding van het of ficierskorps werd dit bevel ech ter niet uitgevoerd. Enkele da gen later werd van de Duitsche kabel GardaVerona een stuk van veertig meter verwijderd. In denzelfden tijd werden de tegen de Duitsche grens gelegen Italiaansche versterkingswerken van munitie voorzien. Op 7 Sep tember bezetten Alpenjagers en Bersaglieri den Brenner. Deze ontwikkeling kreeg steeds dui delijker 't karakter van verraad, waarbij echter kon worden opgemerkt, dat een groot ge deelte van de Italiaansche weer- machct en de Italiaansche bevol king niet geneigd was zich te leenen voor de kuiperijen van de machthebbers in Rome. Her- haaldeijk werden betoogingen van trouw jegens de Duitsche militaire bureaux en de Duitsche troepenformaties in Italië ge houden. Met de nauwkeurigheid van een uurwerk worden sedert het bekend worden van de ca pitulatie van Badoglio de Duit sche maatregelen volgens de plannen uitgevoerd. De Duitsche troepen hebben over het algemeen den toe stand hecht in handen. Dit weix^ te meer gewaarborgd door het feit. dat de Italiaansche forma ties, totaal verrast door de jong ste ontwikkeling, zich of ter be schikking stelden van de Duit sche leiding of uit zichzelf de wapens leerlegden. De belang rijkste verkeersverbindingen zijn door de Duitsche troepen en aan de Spil trouwe formaties der Italianen beveiligd en in vollen omvang vrij te gebruiken. Dit slaat vooral op de belangrijke spoorlijnen in Noord- en Mid- den-Italië. Alleen op enkele punten probeerden opgehitste Italiaansche afdeelingen de Duit- schers bij hun optreden te hin deren. Hierbij werd plaatselijk verzet of door de Duitsche troe pen of door fascistische strijd krachten in korten tijd gebro ken. waarna tot ontwapening werd overgegaan. In het gebied van Napels aan land gegane Anglo-Amerikaan- sche strijdkrachten werden op verscheidene punten door ge reedstaande Duitsche formaties aangevallen en gelocaliseerd. De Britsch-Amerikaansche landings strijdkrachten leden hierbij bui tengewoon zware verliezen. De gevechten duren nog voort. DUITSCHE TEGENMAAT REGELEN. De leider der persafdeeling van het Auswaerbige Amt, gezant dr. Schmidt, heeft gisteren voor die vertegenwoordigers der buiben- liamdsehe pens te Berlijn gespro- kien over die gebeurtenissen in Italië. Hij zeide o.a., dat van Duit sche zijde tijdig voorzorgsmaat regelen waren genomen om elkie practische uitwerking der verra derlijke politiek van Victor Em manuel en Badoglio te verhoeden. In de Europeesche oorlogssituatie en. in het bijzonder in de militaire situatie vam het Zuidelijke front zal geen verandering ontstaan. In salmemwerking met die Italia nen, die het verschrikkelijke be drog hebben ini.ge.zien. dat, jegens faun volk ie gepleegd, zal Duitsch land die dleelen van Italië verde digen, die voor de verdediging van Europa onontbeerlijk zijn. Volgens den A.N.P. correspon dent te Berlijn zijn er sedert en kele weken maatregelen geno men. Noord- en Midden-Italië kunnen thans als d©or Duitsche strijdkrachten bezet gelden. De geallieerde landingstroepen, die gisteren sedert den vroegen och tend in de Golf van Salerno, met name bij Amalfi, alsmede op an dere plaatsen in het hart van Ita lië. aan land gaan, behoeven dan ook; naar men te Berlijn ver klaart, niet op een militaire wan deling te rekenen. Het doel van deze landingen scihijnt, naar men wiel mag aannemen, de bezetting van Naipels te zijn. KROATEN BEZETTEN DALMATISCHE KUST. De Poglafnik van Kroatië heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van de capitulatie der rege er ing-B a dog 1 io met een pro clamatie tot het Kroatische volk gewend. Hij wijst daarin op ver dragen en grenzen, die het Kroa tische volk bij het ontstaan van den onafhankelijken staat Kroa tië zijn opgedrongen en waardoor een groot deel van de Kroatische Adriatische kust van het Kroa tische gebied is weggescheurd. Twee en een half jaar beeft het Kroatische volk dit miet de groot ste smart gedragen, vooral de Kroaben van dit gebied werden ten zeerst getroffen in vrijheid, leven en vermogen, Thanis echter heeft de nagee- ring-Badoglio door haar optre den het Kroatische volk en den Kroatischen staat ontheven van iedere verplichting jegens de op gelegde verdragen. Naar gisteren op een desbetref fende vraag in de Wilhemstrasse werd megedeeld, hebben Duitsche troepen in samenwerking met de Kroatische weermacht de Dal- matisohe kust bezet. De in Belgrado gestationeerde Italiaansche officieren en man schappen zijn gisternacht genood zaakt de wapens neer te leggen. De actie verliep vlot. Wapens, munitie en materiaal werden in veiligheid gebracht. De maatregelen tegen de in Roemenië gestationeerde Itali aansche eenheden konden op 9 September van RoemeensCbe en Duitsche zijde overal zonder wrij ving ten uitvoer worden gelegd. Bij de Italiaansche troepen in Griekenland vreest men, dat door de capitulatie van de regeering Badoglio het vaderland ten prooi zal vallen aan het foolsjewusme. De verwachting van de Engel schen en Amerikanen, dat die Ita liaansche eenheden hun wapen broeders moeilijkheden zullen be reiden of hun zelfs in den rug zullen aanvallen, is bijna overal teleurgesteld. Bijna nergens zijn er tegenstellingen ontstaan. Tal rijke formaties hebben verklaard, aan Duitsche zijde te willen door vechten of eerder de wapens neer te loggen dan zich als Èmgelsch- Amerikaansöh kanonineruvleesdh tegen hun Duitsche kameraden te laten misbruiken. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Hot SS-Ersatzkommando deelt mode: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen 'vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Land wacht Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen eet. Vrijwilligers ,die om bepaalde raldenien in Nederland moeken blij ven, kunnen dienst mennen bij de Landwacht of bij het SS- Wachfbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligens voor die Duit sche Kriegsmerine kunnen zich aanmelden, - zij, die tot de Ger- maansche SS in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmieldingspliohtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 16.9.43 914 uur Rotterdam, Deutseh.es Haus, Westzeedijik. 17.9.43 912 uur Breda, Rest. Modern, Markt. 17.9.43 1518 uur, Den Bosdh, Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 18.9.43 912 uur, Venlo, Deut- söhes Haus. Egmonidstraat 16. 18.9.43 1518 uur, Arnhem, Café Royal. 19.9.43 912 uur, Hengelo, Ca fe Modem, Spoorstraat 18. MOMENTJE FEESTELIJK ONTBIJT. Je zit zoo nog welderis an aan een behoorlijk maaltijd- je. waarvoor de een twaalf echte ouderwetsche koffie- boonen, de ander zeventien plakjes volvette kaas en de derde een melkbon heeft aangedragen. De tafel is ge dekt, de boter is gesierd, er staan bloemen en de gasten ziin bereid zich tot het uiter ste in te spannen omhonloos te bunkeren wat er te Dunke ren valt. Deze zeldzame ge legenheden. die meestal sa menvallen met een of ander festijn, zijn kleine oases in de woestijn der bonnen en de grondslag van een welvolda- nen dag. En. toch ervaar ik iederen keer. dat zulk een geluk mij ten deel valt. dat het grootste geluk niet gele gen is in het voortreffelijk kopie koffie, dat de gast vrouw schonk, in de broodies met rookvleesch of het zoete gebak, maar in het samenzijn van vrienden in een Hol- landsch huis. Dat huis staat ver van de wereld, ver van den oorlog. Daar is vriend schap en vrede. Ik zou willen, dat ik iede ren morgen zoon ontbijt had. Dat zou de zestien pond jes. die de distributie van mij gevorderd heeft, snel doen wederkeeren. V DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 12 Septem ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golf lengte 415 meter, naar „De Stem der S.S.": onderwerp: het S.S.- opleidingskamp Avegoor; een dag uit het leven van een SS- man, deel 5 (slotreportage). De Italiaansche capitulatie heeft in Zwitserland geleid tot mobilisatie van een deel eter grenstroepen, die blijikbaar den ordedienst aan de Zuidgrens moeten versterken. De Duitsch- Italiaansche grens is voorloopig voor het civiele reizigersverkeer gesloten. 19.9.43 15—18 uur, Zwolle, Ho tel Gijbenibeek. 20.9.43 912 uur. Assen, Cott- oeTthuis a. d. Vaart. 20.9.43 1518 uur, Groningen, Concertihuis Poelestraat. 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 22.9.43 914 uur Amsterdam, Dam 4. 23.9.43 9—13 uur Utrecht. N.V. Huis. Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur Amersfoort, Pol. D1 urch gangsl agerLeusder- weg. 25.9.43 914 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout Bij onze Vrijwilligers. Ook al moetea de mannen zich dikwijls behelpen de baard moet verdwijnen W PK Krlstoferltsch/Q/H/P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1