ficd* Buitenland: Mr. H. Gelee. LeldenRed. Stad ca Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: JU Rooaen. Leiden: Red. Letteren en KunstPr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voer de •dvertentiCnC. da Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 511 Sept. van 20.15 tot 7 uur. MAANSTANDEN. Dond. 9.9: 0.52 onder, 17.23 op. Vrijd. 10.9: 1.52 onder, 18.15 op. Maria-Consrreeutie afd. heeren der St. Petrus-parochie. Nu de vacanties ziin geëindigd zul len onze Congregatie-oefenineen weder een aanvang nemen. Morgen. Donderdag 9 September des avonds te 7.30 uur zal de eerste oefening plaats hebben. Wii hopen en vertrouwen, dat de leden morgen en verder iederen Donderdag om de veer tien dagen, steeds aanwezig zul- lenz iin. Onze Congregatie telt ongeveer 100 leden, wat toch feitelijk veel te weinig is voor een parochie «Is de onze. Wan neer nu van dit aantal nog ver schillende leden telkens zonder wettige redenen verzuimen, is dit voor den Eerw. Directeur en de trouwe leden niet aange naam. Een van de olichcten. welke wii bii onze opdracht op ons hebben genomen is: de oefe ningen trouw biiwonen en niet dan om wettige redenen verzui men. Moge bet zoo ver komen, dat verzuim feitelijk tot de zeld zaamheden behoort. De Secr. De col! ectie-DuboasIn het dezer daigien verschenen jaarver slag van het RijikKmusieum van Natuurlijike Historie hier tor ste de deelt iprof. dir. H Losdhima een en ander mede ove die col- Jectie-Dulbois (Dittheoumtropus ereetus enz.), welke na den döotd van dr. Dubois rijkseigendom is geworden. Prof. Bosdhima zegt di arvan ogn, het volgende: De wetensohaipipeLijike bewer- dng van het materiaal van de 'Ollectie Dubois beeft een laing- .aimer tempo gehad dian wenischie- ijfc zou zajn geweest. In 19-03 mierik-te de toenmalige rniinsister van B'irunientL Zaken, d<r. A. Kuy- per, in zajn Memorie van Ant woord op met betrekking to; dt collectie Dubois: „Buitengewone omstandigheden uitgesloten mag echter gerekend wordien dat het werk binnen een drietal jaren zal zijn voltooid". Op zijn verzoek van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakte de directeur van het Mu seum in 1940 een berekemiiinlg van den tijdsduur, die de bewerking van het materiaal oog zou vergen wanneer deze kon worden voort gezet op de wijize als dit geschied de in die voorafgaande jaren. Me de op grond van gegevens heim door den conservator dr. Brom- giersima verstrekt kwam hij tot de conclusie, dat er dan nog zeker 35 tot 50 jaren zouden verloop-en voor de wetenschappelijke be werking tot een goed eiirudte zal zijn gieibracbt. Het Museum voor Volken kunde hier ter stede is gedu rende het tweede kwartaal van dit jaar bezocht door 5376 be zoekers. Voor het examen van scheepswerktuiekundise slaagde te 's-Gravenhage voor diploma B. de heer E. Velthuiizen alhier. Gistermorgen te 10.15 uur is een 69-jarige vrouw uit de Heemskerkstraat op den Zijlsin gel aangereden door een vier wielig motorvoertuig. Zij liep verschillende verwondingen en een bloeduitstorting in een der foeenen op en werd door den E. K. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 9669. Leid- sche Distributiebonkaartenafhaal centrale. Leiden, Hoogewoerd 63. Wijiz. uitgeoef. bedrijf: Voortaan ook: het geven van adviezen op allerlei gebied. Get oren: Wiltoeimina. dr. van J. C. Teske en W. A. v. Hens- bergen. Ondertrouw d: H. F. Smits im. 25 j. en: J. v. di. Wal, jd. 21 j. L. J. Goddijn .jm. 31 j. en. C. F. Schroder jd. 26 j. C. Stm- venibeng jm. 28 j. en C. v. d. Wilk jidi 24 j. v e r 1 e d e n: T van Velizen. m. 43 j. J. S. Blom wedlm. 88 jaar. LITURGIE DONDERDAG 9 Sept. Mis van den H. Gorgonius, Martelaar: tur. Gloria. 2e gebed) A BINNENLAND Burgemeestersbenoemingen. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeesters benoemd: den heer A. van de Graaff te Bergen op Zoom tot burgemeester van Steenbergen, den heer Th. A. L. Diiksma te Hilversum tot bur gemeester van Rhenen, drs. J. W. Zuyderhoudt te Amstelveen tot burgemeester van Hardinx- veld en den heer C. I. v. d. Weele te Gouda tot burgemees ter van Sas van Gent. De strijd tegen prijsopdrijving. De gemachtigde en de inspec teurs voor de prijebeiheersdhing hebben den strijd aamgöboindien telgen een voran van prijsopdrij ving, die aanvankelijk niet zoo ernstig werd geacht, omdat het in hoofdzaak aangelegenheden tius- söhen slechts entoelfe personen be trof, doch die den laateten tijd bedenkelijk is giaasn worden: het euvel van het bij advertentie te koop aanbieden van Skieedinig- sirafctken, voorwenpen van huis raad enz. tegen prijzen, die al te ver uitsteiren boven de nonmale waarde dier goederen. Het zou mus te ver voeren, indien wij van de behandeling dezer zaakjes een „veTslag" gingen geven. Doch ook zooder details begrijpt de na denkende lezer, die goederen teT overname heeft, wel, dat hii geen aanbiedingen mag doen tegen prijzen, die een veelvoud van de vooroorlogsche verkoopwaarde bedragen. RECHTSZAKEN Ambtenaar van O.M. staat terecht wegens verduistering. „Het is wel een buiitenigewoou treurige zaak, welke deze recht bank thans te berechten krijigt, nl. die van een ambtenaar van bet openbaar ministerie, die zich aain de gelden van den staat hieeft vergrepen. Wat moet het Neder- landsche volk wel denken van personen, die op zulk een traigi- sdhe wijze dien goedien naam van den rechterlijken macht in Ne derland door het slijk halen". De ze woorden, gesproken door dien president vam dten Utrech/tschien rechtbank, rnr. Loef, waren ge richt tot den 27-jarigen verdach te, mir. dr. C. H. Pastoor, laatste lijk ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Utrecht, thans in deze functie geschorst, aan wien ten laiste was gelegd, het verduisteren van gel- dien van den staat. .Verdachte, die sinidls eenige weken gedetineerd is, verscheen voor de rechtbank, die was samengesteld uit mr. Loef, president, mr. Visser en prof. Pomipe, rechters; jhr. mr. Quiinitus. officier van justitie en mr. die Jong, griffier. Als verde diger van verdachte trad op mr. Wier da uit Utrecht. Voor dteze zaïaik bestond een groote belang stelling, zoowel van die zijde van het publiek alsook en in het bij zonder van de leden, van de rech terlijke macht. In de dagvaarding stond vermeld, dat verdachte in de maanden Juni en Juli van diit jaar bedragen, welke den staart toebehoorden, zich wederrechte lijk had toegeëigend. In zijn func tie van ambtenaar van het O.M. verrichtte hij met verschillende verdachten transactie, welke meestal zoo werden geschikt, dat zij in het voordeel van mr. P. werden opgelost. Verdachte liet als ambtenaar verschillende per sonen, die iets haddien misdreven, bij zich op het païket komen, om eens nader over die of gene over treding te spreken. Wanneer het zoover was. bepaalde mr. P. de straf van de voor hem versdhie- nen persoon zg. om hiun zaak met gelid af te ko-op-en. Inplaats dat de kwestie van de schikking als te doen gebruikelijk iis, werd ge regeld via de griffie, inde de ambtenaar van het O.M. zelf het bedrag dat hij als boete had opge legd, stortte daarvan een klein gedeelte op de giro vain de grif fie. en stak de rest. zoowel groo te als kleine bedragen in zijn eigen zak. Verdachte, die een zeer tim-i- Ouinctiis; 3e (naar keuze van den priester); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: rood. Kerken Paters Franciscanen: DONDERDAG. Mis van de Z. Seraphina Sforza, weduwe: Cog- novi. 2e gebed v. d. H. Gorgonius; 3e A Oimctis; 4e voor den vrede. Kleur: wit. den indruk maakte, erkende in groote trekken het hem ten las te gelegde en vertelde, onder broken door hevig gesnik, van zijn moeilijke jeugd. Hij ver klaarde het verduisterde geld op zijn spaarbankboekje te Biltho- ven te hebben gestort, omdat hij een paar centen wilde overspa ren voor zijn toekomst. De Officier van Justitie, jhr. mr. Quintus, na getuigen-ver- hoor requisitoir nemend, 'begon met er op te wijzen, dat dit mis drijf van buitengewonen aard is. Verduistering meermalen ge pleegd door een ambtenaar van het O.M.. dus een lid van de rechterlijke macht (verd. werd tot deze functie geroepen in Nov. van het vorige jaar) van gelden, welke hij krachtens zijn bediening onder zich heeft. Spreker stelde in het licht, aan welke eiscken een ambtenaar van het O. M. moet beantwoor den en vervolgde: Het Nederlandsche volk in al zijn geledingen is er trotsch op, een rechterlijke macht te bezit ten. die onkreukbaar is en des wege een roem en traditie heeft, die zijn weerga niet kent. Men kan zeggen, dat de rechterlijke macht met met haar tijd is mee gegaan en raderen-deels ge vormd is .uit de bezittende klas se. Men kan hierover van mee ning verschillen. Doch, welke bezwaren men ook heeft tegen de rechterlijke macht in Neder land. één ding staat boven allen twijfel verbeven, zij behoort on kreukbaar te zijn en is dit ook. Maar de verantwoordelijkheid van verdachte is nog zwaarder, daar hij sympatkiseerend lid van de N. S. B. was en als dra ger van en strijder voor de nieuwe orde de bijzondere aan dacht had van dat d-eei van ons volk, dat vijandig st&a' tegen over die orde. Wanneer dezul ken zich misdragen, treft in zijn gevolgen hun wangedrag de Ne- derlandsche Socialistische Bewe ging en het Natkxnaal-Soeialisme mede. Verdachte behoort, naar sprekers meening, dan ook tot diegenen, over wie de Fuehrer in Mein Kampf zegt: ,.Hoe meer postjes en baantjes een bewe ging te vergeven heeft, des te grooter zal de toeloop van min derwaardigen zijn, totdat deze politieke gelegenheidsarbeiders bun partij, die oorspronkelijk succes had, ten slotte dermate overwoekeren, dat de oude rechtschapen strijder zijn bewe ging niet meer terugkent en de nieuwaankomenden beslist geen prijs meer stellen op zijn aan wezigheid, omdat zij hem lastig en ongeschikt maakt." Verdachte heeft de brutaliteit gehad, zelfs het verweer te voe ren, dat hij de door hem ver duisterde gelden weer als ge- wetensgeld terug zou storten, zoodra hii benoemd zou worden tot substituut-officier van justi tie, welke benoeming, volgens hem, wel spoedig zou volgen, en, om er nog een schepje bovenop te doen, is van zijn zijde zelfs het verzoek tot den secretaris generaal van justitie gericht, zijn zaak te willen doen sepo- neeren en. toen dit geen effect had, zijn zaak met gesloten deu ren te willen doen behandelen, alles zoogenaamd in verband met het algemeen belang. Dit is de brutaliteit en onbeschaamd heid ten top gedreven. Juist het algemeen belang eisöht, dat za ken als deze in het. volle licht der openbaarheid behandeld worden. De zaak Oss was het Nederlandsche volk al te veel. President: Laat u de zaak Oss s.v.p. rusten, die heeft afge daan. De Officier, voortgaande: Het Nationaal-Socialisme behoeft niet bang te zijn voor zijn pres tige, wanneer lieden als deze het in den rug aanvallen en het ter verantwoording roepen. De Officier besprak hierna, aan de hand van het uitge brachte psychiatrisch rapport, de persoon van verdachte. Spre ker kwam tottele conclusie, dat men in verdachte te doen met een a-sociaal misdadig en erfe lijk belast persoon, die gevaar oplevert voor de maatschappij. Verdachte was en is, aldus spre ker, echter ten volle toereke ningsvatbaar en hem zal derhal ve de volle straf toegemeten moeten worden. Hij heeft aan den psychiater verklaard, dat hij streng was voor anderen, maar in de eerste plaats streng voor zichzelf. In zijn ambt was hij inderdaad streng voor ande ren, overdreef dit zelfs zoo, dat. wanneer hij moest optreden te gen personen, die wegens te licht broodbakken of voor het knoeien met melk terecht moesten staan, niet alleen een zware straf eiseh- te, maar tevens in ernstiger ge vallen er voor zorg droeg, dat dergelijke, personen naar Duitsoh- land uitgezonden werden. In dien hij streng voor zichzelf was geweest, zou hij hier thans niet terecht staan, in ieder geval een andere houding hebben aange nomen. Het zal hem, gezien zijn eigen uitspraak, derhalve niet verwonderen, wanneer de recht bank en ik streng voor hem zijn, doch daarbij een rechtvaardige strengheid betrachten. De ernst van het feit, zooals dit door deze verdachte in zijn functie is ge pleegd, de eer van de rechter lijke macht en ten slotte in het bijzonder het algemeen belang, waarbij ik de politiek nog bui ten beschouwing moet laten, daar een rechtbank niet een par tijgerecht is. eischt een strenge straf. Verzachtende omstandig heden zijn hier niet. aanwezig. De verduisteringen hadden niet plaats uit dadelijk geldgebrek. Immers het ontvreemde geld werd op de spaarbank gezet. Ook al waren verzachtende om standigheden aanwezig, dan werpen zij weinig gewicht in de schaal tegenover de ernst van het door verdachte gepleeg de misdrijf. Aan het einde var- zijn requisitoir eisdhte de Offi cier van Justitie een gevangenis straf voor den tijd van drie jaar, met aftrek van. de voor- loopige hechtenis, ontzegging van het recht om eenig arnlbt te bëkleeden bij de rechterlijke macht gedurende acht jaar en verbeurdverklaring van het in- beslaggenomen rijksspaarbank- boekie. Mr. Wierda bracht in zijn ver dediging naar voren, dat hij de ze affaire als zuiver zakelijk wilde bezien. Volgens spreker waren de gelden, welke ver dachte onder zich had, niet van den Staat, althans juridisch ge zien, terwijl de daad. van de toe- eigerdmg ('het storten van het geld op het spaarbankboekje) niet geschiedde in Utrecht, zoo als in de dagvaarding staat, maar in Bilthoven. Alleen reeds uit vormgebrek zal verdachte moe ten worden vrijgesproken. Er is, zoo vervolgde spreker zijn plei dooi, in deze zaak voortdurend sprake geweest, dat verdachte een a-sociaal, zelfs een misda dig wezen is, dat erfelijk is be last. Maar waarom, aldus spr., heeft men dat niet naar voren gebracht, toen mijn cliënt be noemd moest worden. Deze man is een eenvoudige hardwerken de jongen, zeer ambitieus, die, naast slechte eigenschappen, ook goede kwaliteiten bezit. Hij wil de graag een -beetje de baas spe len, dat is waar. Zijn juridische capaciteiten liggen ver boven het middelmatige. Zijn carrière is gebroken, hoe deze zaak ook voor hem afloopt. Bovendien lijdt hij aan een ernstige hart kwaal. Alles bijeengenomen, luidde sprekers conclusie, dat verdachte op juridische gron den moet worden vrijgesproken, terwijl hij in het andere geval de uiterste clementie bepleitte. De uitspraak van deze zaak is heden over veertien dagen, 21 September kwart over i ECONOMISCHE RECHTEj Bonnenliandel, Npcn a-,, Daar de bouw van het nieuwe stadhuis te Den Haag voorloopig nog niet aan de orde is, wordt het raadhuis aan de Groenmarkt gedeeltelijk ge restaureerd. Het uit het jaar 1564 dateerende gebouw staat thans in de steigers in aïwachiing van de werk zaamheden CNF/Me ijer/Pax m boteribo-m, die hij verban^ valsoh was, dat wist J. Have te Zo eter meer niet, i anidiens zou hij d'eni handel hebben, gedreven. Er was kemmiis. dlie om bommen had vraagd, en, toen er eien am kennis was, die ze aanbood, H. de bemiddelaar, waaraan 4.50 verdiende, zooalis cier vaststelde. Maar hij wik wel reikiening mee houden, ctet hier geen geregelde handel trof, en daarom volsteam 80 boete suibs. 40 degen het nis. De rechter maakte er boete siuibs 25 dagien hechtenis De kwade gedachte. Dt ficiier had. een kwade g van. T. Vogelaar te Zoet meer. Die is boterhasude en die officier veronjcterstekiie dlie reden, dat de verdachte daarom wel mieer met boa handel zal hsblben bezig dien. Maar die verdediger, mi, gers, kwaim daar met klem ts op, en betoogde dat het de ste maal was, toen verdachte partijtje boterbonnen kocht, later nog valsöh bleken te ook. De officier vorderde boete suibs 50 dagen hechi De verdlediger ineande, dat söhe bonnen geen bonnen zij: de verdachte daarom niet s baar was, doch die officier r ceerde. dat simdis een jaar val bonnen ondier dezelfde strafi hingen vallen, als echte. Het nis werd 75 boete sobs 1 in heChteemiis. Cel-angst. W. J. v. d. te Leiden had cel-angs had, en daarom beikiendie hij t aan de politie, dat hij de val suiikertoon. die hij bij een wi liersrter liet homoreeren, zelf vervaardigd- Het was bon waarvan kunstig het cijfer 6 samengesteld van een andere Daar wist verdachte niets zoo luidde thans zijn verkiai want hij had de suikerbon ge: voor een andere bon. Dat de officier een vreemd ge-va intrekken van bij de politie legde verfelarkugen vindt te plaats, om het zoo maar te men gelooven, De officier v dam ook de zaak aan te hoi om de verlbalisamten te hoi over bet geval, waartoe de ter besloot. Gemengde Berichten Boodelijke ongelukken. Maandagmiddag is de 45-ja gehuwde timmerman K. At werkzaam op ae stroocarto briek „Union" te Oude Pe! ten gevolge van misstappa een kelder gevallen, waarbj zware verwondingen op aan de gevolgen waarvan 1 overleden. Maandagmiddag is de H. Kramer te Bolsward. bij uitwijken voor een 'auto een andere auto gegrepen, bij hij zoodanig werd gew dat hij aan de gevolgen is leden. Gistermiddag is de ruin jarige vrachtrijder F. Muui uit Lemmer, toen hij te 1 renveen uit zijn stilsta, vrachtauto stapte, door een seerende auto gegrepen en wel op slag gedood. Gisternamiddag wilde o[ perron der Stoomtramweg 1 schappij Oostelijk Groninge Winschoten, de 40-jarige van der Laan, wonende te derheide in de reeds in b ging zijnde tram stappen, sprong mis en kwam tussl d,en wagen en het perron recht. Een been werd haai gekneld, terwijl zij zware wemdige kneuzingen opliep het R. K. ziekenhuis aldaai zij aan de gevolgen overlede Hond richt slachting o c schapen aan. In den J van Zondag op Maandag 11 te een rondzwervende hes de buurtschap Ederveen, ir meente Ede, een slachting onder schapen, die in de i e: liepen. Des ochtends werde het weiland van den landboi ii A. D. v. d. Z. drie dieren il den landbouwer A. van D. t exemplaren doodgebeten il i: weide gevonden. 1 Werkster stal zevendui i' gulden. Eenige dagen den kwaim de heer T. te I hoven tot de ontdekking.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2