Aangewezen Bonnen Red. Buitenland: Mr. H. Gelee, Lelden; Red. Stad en Sport i M. Zondcrop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr, Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de •dvertentiCn C. de Heident Leiden. VERDUISTEREN. Verdiu-isteringstijdjen van 29 Aug. tot en met 4 Sept. van 20.30 tot 6.45 uur. MAANSTANDEN. Zat. 4.9: 11.41 op, 22.29 onder. Zond. 5.9: 12.51 op, 22.55 onder. Maand. 6.9: 14.02 op, 23.26 onder. FRANK DUITSCH STAATS MINISTER VOOR BOHEMEN EN MORAVIë. De Fuehrer heeft den staats minister S.S.-Obergruppenfueh- rer Karl Hermann Frank be-r noemd tot Duitsch staatsminister voor Bohemen en Moravië met zetel te Praag en een Duitsch staatsministerie voor Bohemen en Moravië te Praag ingesteld. De Duitsche staatsminister voor Bohemen en Moravië lrrdt de zaken, die de behartiging van de Rijksbelangen in het Protecto raat betreffen, terwijl de Riiks- protector de vertegenwoordiger van den Fuehrer in diens hoeda nigheid van Riikshoofd is. NA DEN DOOD VAN KONING BORIS. De bedevaart van het Bulgaar- sche volk naar den dooden tsaar duurt nog steeds voort. Bere kend is. dat dageliiks ongeveer 80.000 menschen langs de baar trekken. 300.000 Bulgaren heb ben dus reeds afscheid genomen van hun koning. De tsarina, prins Cyril, prin ses Eudoxia en prinses Mafalda van Hessen, de zusters van de tsarina, ziin gisteren om 21 uur in de kathedraal geweest om bloemen te leggen op de baar van den ontslapen tsaar. De kin deren van den tsaar, tsaar Si meon II en ziin zuster Marie Louise, hadden den wensch uit gesproken hun overleden vader nog eenmaal te zien. Vergezeld van hun moeder en de prinsessen Mafalda en Eudoxia brachten zii gisterochtend een bezoek aan hun vader in de kathedraal, waar zii een bouauet bergbloe- men. waar de overledene veel van hield, neerlegden. BINNENLAND DE LEIDER BEZOEKT DRENTE. De persdienst van de N.S.B. meldt: Tiidens een tweedaagsch bezoek, aan de provincie Drente heeft de Leider zich op de hoog te gesteld van de in dit gewest tiidens de Meidagen van dit iaar en daarna gepleegde terreurda den tegen het bezit van nat.-so- cialisten met name door middel van brandstichting in boerde rijen en boerenschuren. Den eersten dag werd een vijftal slachtoffers dezer terreurdaden in het zuid-westen dezer provin cie bezocht. De Leider liet zich daarbij uitvoerig inlichten over de aangerichte schade en de mo gelijkheden tot herstel. Ook be zocht de Leider de nabestaan- Ts DIT de ideale overall Hel lijkt wol overdreven. Waar wij zijn nu doende mei hel ontwerpen van ideale no-oorlogsche overalls. Heelt u wenschen of wenken Schrijf ons. Waardevolle oanwijzingen wor den beloond I VAKKLEEDING VIJFTIG BELOONINGEN I Gratis Beva overalls, broeken, jassen, etc. naar keuze. Alleen punten noodig. Doe mee. Brieven bureau van dit blad, mottoBEVA. den van een drietal vermoorde nationaal-socialisten. nameliik de weduwe Bisschop te Oud- Schoonebeek. de weduwe Oost- Indien te Hollandsche Veld en de weduwe Reilingh te Zuidla ren. terwiil tevens een bezoek werd gebracht aan de familie de Vries te Klazinaveen. waarvan een zoon aan het Oostfront sneu velde. terwiil drie anderen daar nog als soldaat hun plicht doen. De tweeden dag bezocht de Lei der nog een drietal slachtoffers van laffen brandstichtersarbeid in het midden der provincie, ter wiil in den namiddag in het con certhuis te Assen een groote besloten werkersvergadering werd gehouden, waar Mussert het woord voerde. Vacantieregelingen. Blij kens de Staatscourant van 2 Sep tember heeft de gemachtigde voer den arbeid op het gebied der vacantieregelingen een twee tal beschikkingen uitgevaardigd. Een daarvan heeft ten doel te verzekeren, dat de vacantierege lingen, voorkomende in de ge durende het jaar 1942 in wer king getreden regelingen van loonen en andere arbeidsvoor waarden, nog dit jaar volledig ten uitvoer zullen worden gelegd. De tweede der evengenoemde 'beschik/kingen bepaalt, dat bij de uitbetaling van loon gedu rende de vacantiedagen reke ning moet worden gehouden met den verlengden arbeidsduur. Het vacantiegeld per dag wordt bepaald door het gemiddeld weekinkomen over de aan de vacantie voorafgaande 6 weken door 6 te deelen. Bij een korter dienstverband dan 6 weken wordt het gemiddeld weekinko men sedert den aanvang der dienstbetrekking als uitgangs punt der berekening genomen. Over tabak en de fermentee ring ervan. Een redacteur van het A.N.P. heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de proef velden. droogschuren, fermen teer- en kerfinrichtingen van de tabakscentrale te Diepenveen bil Deventer, naast Druten wel een de belangrijkste van de centra, die zich thans opmaken om straks den amateuroogst een deskundige ontvangst te berei den. Aan de voorbereidingen voor de ontvangst van den amateur- oogst werd de laatste hand ge legd. Vooral ook administratief zit daaraan heel wat vast. Cir culaires. aanmeldingskaarten, stortingsbilietten. berichtformu- lieren en geleidekaarten worden verzonden. Als straks de zendin gen binnenkomen wordt alles op verzamelstaten verantwoord en worden soort, kwaliteit en we derwaardigheden van iedere par tij. tot in de kleinste bijzonderhe den daarop bijgehouden. De redacteur stelde hij ziin bezoek eenige practische vra gen. Krijgt iedere amateur nu ziin eigen oogst terug zoo vroegen we onzen geleiders. Het antwoord luidde ontken nend. Ten eerste is het al tech nisch onmogelijk de nartiicn ge scheiden te houden. De fermen- teering moet nameliik geschie den in groote stapels. En tevens zou de amateur dan geen me lange ontvangen. De partijen worden derhalve bfi binnen komst gesorteerd. Wie een dik- blad instuurt, alleen geschikt voor pruimtabak, mag vanzelf sprekend niet verwachten, dat hij daarvoor shag terugkrijgt. Men ontvangt een melange van het soort tabak en in de kwaliteits klasse, welke men ingezonden heeft. Nadat men ons nog had mede gedeeld. dat ook de amateurs voor hun bewerkte tabak ac cijns zullen moeten betalen, vroe gen we ons toch wel af, of velen hunner dan niet zullen afzien van inzending van hun oogst en liever den brand in ongefermen- teerde bladeren zullen steken. De Diepenveensche deskundigen ontrieden dit ten sterkste. De tabak wordt door de fermentee ring immers pas echte tabak en bovendien is het rooken van on- gefermenteerde bladeren op den duur schadelijk voor de gezond heid. Het fermenteeringsproces, dat in groote trekken neerkomt on een broeiproces, laat name liik de schadelijke stoffen in de bladeren uitwerken en maakt ze daardoor onschadelijk. Van het Van 5 tot en met 18 September. 37/38 A Br. 4 rants. 37/38 B Êr. 1 rants. J br. of geb. 37/38 Besch. 1 rants, bes., to. geb. 646 tm 647 1 rants bloem, tor. of gebak 125 gr. havermout 125 gr. gort 100 gr. vermicelli 250 gr. gort 250 gr. rijst of gort 648 algem. 649 algem. 650 algem. 37 A Kind.voeds. 37 B Kind.voeds. 37/38 A VI. 37/38 B VI." 37A boter 37B boter 40A boter 40B boter 651 algem. 37/38 melk 37/38 tapten 37, 38 37/38 Toesl. 652 algem. 653 algem. 37 versn. 38 versn. 37/38 tabak 1 rant.s Vleesch rants. Vleesch y, rants, boter y, rants, margarine 34 rants, boter y, rants, margarine 150 gr. kaas 1 y, liter melk 1 yK liter taptemelk 2 kg. aardapp. 1 kg. aardapp. 250 gr. jam 500 gr. suiker 100 gr. Chocolade 100 gr. suikerwerk. 1 rants, tatoaks-w. Bijzondere rantsoenen: 2-55 3-55 4-55 res. y2 rants, marg. Met uitzondering van de bon nen voor vleesch en aardappelen mag op deze bonnen reeds op 4 September worden gekocht. Het koopen na 18 Sept. is niet geoorloofd. Bon 32 boter blijft geldig tot en met 7 September. Eerstvolgende bonaanwijzing: Vermicelli en Chocolade op 3 October. Vervangingsmiddelen, Koffie- surrogaat en overige artikelen op 19 September. Na Zaterdag 4 September zijn niet meer geldig: 35-36 brood, beschuit, melk, tap temelk, aardappelen (ook toe slag), tabak, 35A en B kinder- voedsel, 34A en B boter, 35 ver snaperingen, 636637 algemeen bloem, 638 algemeen meel, 639 algemeen gort, 640 alg. ver- vangingsmidd., 641 alg. kaas, 642 alg. aardapp., 643 alg. jam, 644 alg. suiker. rooken van kleine hoeveelheden ongefermenteerde tabak zal men weliswaar niets merken, maar de amateur-tabakstelers behoo- ren wellicht juist tot de catego rie der fanatieke rookers. Voor hen is het daarom zeker van be lang. dat hun tabak gefermen teerd wordt. Tot besluit gaf men den be zoeker nog een paar actueele wenken mede voor de amateurs. Voor kerftabak verdient het aan beveling de bladeren zoo rijp mogelijk te plukken. Het „drogen" moet zeer lang zaam geschieden. Ongetwijfeld zullen er vele amateurtabak kers ziin. die beschikken over een prachtigen drogen zolder en zii zullen zich verheugen over zonnige en warme dagen. Laten zii bedenken, dat de tabak in die dagen veel te snel droogt. In dat geval moet men het droogproces temperen door de bladeren naar een iets minder warme en droge ruimte over te brengen, zoo bij voorbeeld naar een kelder. Gemengde Berichten Door auto overreden. Toen het zesjarig kindje van de fami lie v. d. A. te Tilburg gistermor gen onverwacht de straat over stak werd het door een autobus gegrepen. Het kind was op slag dood. De 78-jarige van Hedel uit Tilburg, die Woensdagavond op zijn rijwiel van de Laarstraat -den Rieïschen weg op wilde fietsen, werd juist op den hoek door een autobus van de B. B. A gegrepen. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd, waar het eenige uren later is overleden. Gistermiddag is op den Pa rallelweg te Bergen op Zoom het 4-jarig zoontje van den heer J. van Loon op ongeveer 100 m. van de ouderlijke woning door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. DISTRIBUTIE WAT OP DE NIEUWE BONNEN TE VERKRIJGEN IS. Geldigheidsduur vleeschbon 35 verlengd. Zooals uit die heden gepubli ceerde toomnenl-ijst blijikt, wordit van 5 September af op elk der boninien 37 en 38 aardappelen we derom 2 kig. aardappelen per bon beschikbaar gesteld. De hoeveel heid aardappelen-, die men op elk der bonnen 37 en 38 toeslag, als mede op de ramtsoeniboimen voor aardappelen kan betrek-kien is niet gewijzigd, zoodiat deze nog 1 kg. bedraagt. De extra boterbon voor jeugdige personen. Voorts wordt de z.g. extra bo terbon voor personen tot 21 jaar beschikbaar geisteldi en wel op de bonnien 40A en 46B. Bon 40A geeft recht op het koopen van 125 gram boter en bon 40B bolter op (het koopen van 125 graim marga rine. Zooals bekend, wordt dit ranitisoien eens per 60 diagen be schikbaar gesteld. Hoewel deze bonnen dus voor het verbruik in een langere periode en wel tot en met 6 Nov. bestemd zijn, kam op deze bonnen slechts tot en met 18 September a.s. boter wor- dlen gekocht. Na dezen datum zijn ze derhalve niet meer geldig. Naast den bovenbedoelden bon wordt voor personen tot 21 jaar nog een rantsoen van 125 gram margarine op de bonnen reserve 255, 355 en 455 be schikbaar gesteld. Deze bonnen zijn evenals alle andere bonnen die in de bonnenlijst bekend zijn gemaakt, na 18 September niet meer geldig. Voorts is de geldigheidsduur van de bonnen 35 vleesch ver lengd tot en met 18 September 1943. In enkele bladen is abusie velijk vermeld, dat op bon 40 B boter en de bonnen reserve 2 55. 355 en 455 boter ver krijgbaar is. Dit is niet juist en moet zijn margarine. Voor vermicelli en chocolade zal op 3 October een nieuwe bon worden aangewezen en voor vervangingsmiddelen en koffie- surrogaat op 19 September. Bon boter 38 A inleveren voor bak- en braadvet. Teneinde te verhinderen dat het boterrantsoen tengevolge van het geldigverklaren van de bon nen voor 14 dagen in. plaats van voor 12 dagen verminderd wordt wordt, zooals bekend, een maal per 6 weken een aanvullend rantsoen beschikbaar gesteld. Voor de eerstvolgende periode van 6 weken welke op 19 Sep tember aanvangt, zal hiertoe 100 gram bak- en bradvet verkrijg baar zijn. Ten einde den hande laar in staat te stellen jij dig aan het publiek dit vet af te geven, dient men van Zaterdag 4 Sep tember tot en met Woensdag 8 September bon boter 38A bij ziin winkelier in te leveren. Als bewiis van inlevering kan men afgifte van een ontvangstbewijs ontvangen. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER. De schijn beweging. W. de G. slijpt scha ren, maar de officier stelde vast, dat in dat geval bet een schijn- ibeweiginig was die verdachte vol voerde, want, taan hij achter de woning van L. mLeidschen- d a m kwam, pikte bij een konijn mee. dat in een hok zat. „Wat konijnen tegenwoordig voor die menschen toeteekenen, behoef ik U niet te zeggen," aldius de offi cier die dien diefstal op drie maanden gevangenisstraf hono reerde. De rechter legde twiee maanden op Het gaatje in de zak. Er zat een -gaatje i-n de zaïk en dat wend bet ongeluk voor vader en zoon v. d. P. uit K a t w ij k. Want door het gaatje kondien ze twee blokjes cacao betmaCbti-gen. bet- geen gelijk stond met diefstal. En de officier vond bet notgal erg ook, want vervoerders moeten vooral in dezen tijd eerlijk zijn, en dat was niet gebeurd, toen zes tien balen cacao van Zaandam vervoerd moesten worden voor een firma „Ik heb er nu wel spijt van". zei de oudste van de twee verdachten, want de jongste was niet verschenen, „Dat zeggen ze allemaal als ze eenmaal hier staan", constateerde de officier, die echter nog met S 50 boete eu'bs 25 dagen hechtenis, wilde volstaan, hoewel hij over genisstnaf had gedacht, het vonnis weid conforj eisch terwijl de zaak te® jongste verdachte werd 3 houden. SPORT VOETBAL. Ned. Voetbal Voor Zondag zijn o;m gesteld: Afd. I, 2e kl. A: j Alcm. Victrix en DWV-i dam; 2e kl. B.: Hil-vet- HVC. Afd. II, 2e kl. B: Ne; Overmaas; ExcelsiorCc kl. A.: ASC—LFC. Het AR-.O.L.-beker-toum Zondag a.s. om 11 uur toe in het Olymp isch stadion mi-finalien voor bet Ai Sbeker-tournooiIn den balven eindstrijd bomen en E.D.O. waarna om 1; D.W.S. tegen A.G.O.V.V? treedt. De winnaars spelen om uur de finale; een uur eerdi twee uur, spelen de ver] om den derden prijs. CRICKET. Ned. Crickt Het programma voor h weekeinde luidt als voligt: I KampongQuick (4 Sept.); HKampong; 2e kl. Zuid; HDVS II. Buiten de competitie: N( N-ed. Jeuigidi XI (terrein Item te Bloeimendaal). WATERPOLO. De 1 polocommissie van de N. B heeft den beslissingswet voor het kampioenschap de juniores-competitie tus SorelMeeuwen op 4 Se ber te Woerden vastgestel- Docos Athletiek. De d mens aan de trip naar Haf wonden verzocht Zondagar om 11.30 ur aan het station I LITURGIE ZATERDAG 4 Sept. Mi Maria op een Zaterdag: (Votiefmis van Pinkstere den Advent). Gloria. 2e tot den H. Geest: 3e voor of Paus; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria vullen: En U om de veree 1 Kleur® Wit. Kerken Paters Franciscai ZATERDAG. Mis v. d. I sa van Viterbo, Maagd: If bar. 2e gebed voor den Gewone Prefatie. STADSNIEUWS Zilveren jubileum. ren herdacht de heer L. Meel, Stationsweg alhier, vijf-en-twintig jarig bestaa zijn rijwielbewaarplaats Zakenrelaties en cliënten hi 1 dezen dag voor den heer Meel tot een feestdag gen Gedurenden den ge heeler kwamen velen gelukwen t aanbieden o. w. de secretar t de Kamer van Koophande t Dr. P. Knitobe. Notaris Joi l ene. Ook tal van schrifl s felicitaties en meer dan 251 stukken 'gewerden den jubi r, e Handelsregister K. v. 11 W ij zigin-gen: Ph. vai dieren. Leidiin, Thioiibeioke 1, 37. Veehandel-aar, tevens ii :ii exipont van versch en ibev vleesch en vet. Omnia Trei) m gesellsidbaft m.fo.H„ Arniha te - 9727. N.V. Nederk Onder zeer groote belangrfd concours, georganiseerd door V gehouden. Tijdens den wedstf,n

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2