SEPTEMBER BINNENLAND Gemengde Berichten RECHTSZAKEN SPORT STADSNIEUWS Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad ta Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L Roozeo. LeidenRed. Letteren en KunetFr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de »d verten tlgn C. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. VercLu isteringstij den van 29 Aug. tot en met 4 Sept. van 20.30 tot 6.45 uur. MAANSTANDEN. Domd.d. 2.9: 9.24 op. 21.44 onder Vrijd. 3.9: 10.31. op. 22.06 onder. Zat. 4.9: 11.41 op, 22.29 onder. Zond. 5.9: 12.51 op, 22.55 onder. Maand. 6.9: 14.02 op, 23.26 onder. Dinsd. 7.9:~15.13 op. (E. K.). WAAK IS GRAAF CIANO? De vroegere Italiaanisobe minis ter van buitenilandsohe za'kien en eehoonzoon van Mussolini, graaf GaJeaza Ciano, beeft met zijn ge zin Rome verlaten. De „Corriere diella Sera" dieelt daaromtrent miede, dait graaf Ciamo zijn wo ning in de stadswijk Parioli sinds de 26e Juli niet had verlaten, zoodat algemeen werd aangeno men, dat hem huisarrest was op gelegd- Vrijdagmorgen 27 Aiug. beeft men dien graaf nog voor het venster van zijn woning zien staan. Kort nadat de gravin met de kinderen was uitgegaan en miet weer teruggekeerd, isbelde men vast, dat ook graaf Ciamo zidh niet meer in het huis bevond. Het huispersoneel was betaald en ontslagen. Men neemt aan. dat graaf Ciano het buis verkleed verlaten heeft, daar het ononder broken door acht agenten werd bewaakt. Waarheen de graaf zich met zijp. gezin heeft begeven, is nog niet bekend. (C.D.). STEUNVERLEENING AAN STILGELEGDE BEDRIJVEN. De steunverleening aan be drijven, die ingevolge de veror dening van den Rijkscommissa ris no. 30/1943 zijn stilgelegd, is thans geregeld bij een beschik king. welke verschenen is in de Staatscourant van 31 Augustus en de richtlijnen betreffende de uit te keeren vergoedingen in houdt. Volgens deze richtlijnen kan aan de gesloten bedrijven ver goeding worden verleend voor uitgaven verband houdende met de sluiting van het bedrijf, door- Ioopenae verplichtingen ten be hoeve van het bedrijf aangegaan, bedriifsonkosten in verband met de instandhouding van het voor de heropening noodzakeijlke be- driisapparaat en zoo noodig kos ten van levensonderhoud. STEENKOLEN- EN COKES- PRIJZEN GEWIJZIGD. De dienst van den gemachtig de voor de prijzen deelt medbe: In het kader van ook op ander gebied doorgevoerde aanpassing van prijzen in bet bezette Neder- landéche gebied aan het in Duitschland geldende prijspeil zullen de verkoopprijzen van de NedterL mijnen voor steenkolen, briketten en cokes met ingang van heden, 1 Septemer een wij ziging ondergaan. De gemachtig de voor die prijzen heeft zijn goedkeuring aan deze aanpassing verleend, welke een vrij ingrij pende verandering van de be- Btaande prijzenstructwur voor de kolen inhoudt. De aanpassing brengt voor een aantal soorten en kwaliteiten een niet onbelang rijke prijsverbooging met zich mede. Daartegenover zijn enkele andere prijzen verlaagd. Dit laat ste geldt speciaal voor bepaalde soorten huisbrandikolen met na me magere en essnootjes 2 en 3. Met bet oog op de bij den klein handel aanwezige voorraden wordien de detailbuisbrandlprijizen eerst met ingang van 15 Septem ber aangepast aan de gewijzigde inkoopsprijzen. Tot dien datum mogen de tot dusver geldende maximumprijzen aan verbruikers van kolen en cokes voor buis- branddoeleinden niet wordien overschreden. Het spreekt van zelf, dat het aanhouden van voor 1 September 1943 gekochte voor raden met het doel deze later te gen de hoogere prijzen te ver- koopen niet geoorloofd is. De nieuwe maximum verkoopsprij zen voor den kleinhandel zullen tijdig worden bekend gemaakt. HULP VAN DEN NED. VOLKS- DIENST BIJ BOMAANVALLEN In de maand Augustus werden in enkele plaatsen in het Z.W. van ons land diverse woonwij ken en arbeidersbuurten in het bijzonder door bommen zwaar getroffen. Naast de dooden, die daarbij te betreuren waren, werden hon derden gezinnen getroffen door schade aan huis en huisraad of gedupeerd, door een kapotte gas- of waterleiding. Honderden huisgezinnen wis ten op een gegeven oogenblik niet wat te doen. Maar reeds enkele uren na den ramp ver schenen od diverse plaatsen in de getroffen wijken aanplakbil jetten van den Nederlandschen Volksdienst. waarop vermeld stond, dat ieder, hetzij licht of zwaar getroffen, zich kon melden bii een tijdelijk door den N.V.D. ingericht kantoor, gelegen in de buurt van het getroffen gedeel te. waar de menschen verder geholpen zouden worden. Dege nen die niets of practisch niets meer bezaten, kregen hier hun overbruggingssteun. d.w.z. eenig geld. waarmede zij de eerste moeilijke dagen konden doorko men. Zij ontvingen hun schade- kaarten en voorschotbonnen, waarop zij bii den distributie- dienst. in hetzelfde gebouw on dergebracht. de noodige beschei den ontvingen voor het aan schaffen van het allernoodigste. als kleeren. schoenen, enz. Ook werden bonnen voor brood en warme maaltijden verstrekt, waarop zij op de daarvoor aan gegeven tijden de gratis maal tijden konden betrekken. De minder zwaar getroffenen wer den eveneens aan schadekaarten geholpen, terwijl ook zij hun bonnen kregen voor de maaltij den. Veel werk werd verzet door de medewerkers van het provin ciaal kantoor, maar ook de N.S. V.O. en de vrijwillige medewer kers lieten zich. vooral bij het uitdeelen der maaltijden, niet onbetuigd. EEN ONDERWIJSKWESTIE TE GENNEP. De Commissaris der provincie Limlburg had zijp gotedkeairing onthouden aain de begrooting voor 1943 der gemeente Gennep, uit hoofde dat daarop een, post voorkomt als subsidie voor het bijzonder middelbaar onderwijs. Dit subsidie vloeide voort uit een overeenkomst, getroffen met het Sint Canisiuscollege te Nijme gen. volgens welke dieze onder wijsinrichting zich verplichtte, leerlingen uit Gennep toe te la ten, De subsidies werdien uitge keerd aan de ouders der betrok ken leerlingen als bijdrage in het verschuldigde schoolgeld voor zoover dit hooger was dan het geen deswege toij het bezoeken van een apenbare inrichting voor middelbaar of gymnasiaal onder wijs zou zijn verschuldigd. De Commissaris, meende, dat de gemeente zich op die wijze ze kerheid trachtte te verschaffen, dlat die leerlingen niet het open baar onderwijs, waarvoor zij wet telijk bijdragen is verschuldigd,, zullen volgen. De Commissaris achtte bet niet geoorloofd voor het schoolbestuur, zich voor be paalde leerlingen van een hoog, niet op de financieele draag kracht der toetrokken schoolgeldi- plielhitiglen. gebaseerd minimum schoolgeld te verzekeren. Voor de gemeente werd het niet geoor loofd geacht, in dit schoolgeld een bijdrage te verleenen. opdat de ouders niet zouden nalaten, bun kinderen ondanks heit hoogere schoolgeld, de bijzondere onder wijsinrichting te laten bezoeken. De handelwijze van het school bestuur kwalificeerde de Com missaris als on juist madhitsge- ibruik mede ten koste van de be langen van het openbare onder wijs. Van gemeentewege m'ochrt daaraan in geen enkelen vorm medewerking worden verleend. De burgemeester van Gennep is van dit toesluit in beroep ge komen, waarop de secretaris-ge neraal van het departement van Binnenlandsrihe Zaken thans be schikt heeft. Hij heeft overwogen, dat de hier bedoelde subsidies 'kennelijk geen ander doel heb ben. dan om leerlingen, woon achtig te Gennep, voor wie bij zonder middelbaaT of voorberei dend hooger onderwijs verlangd wordt, in de gelegenheid te stel len, dlit aan hét gemelde college te Nijmegen te ontvangen, welks onderwijsinrichtingen, zonder die tusscben de gemeente Gein,nep en het college getroffen regeling, voor hen niet toegankelijk zou den zijn. Van eenigen aandrang of in vloed van de zijde der gemeente op de keuze van onderwijs is in het geheel niet gebleken. Op grond hiervan heeft de se cretaris-generaal, in overeen stemming met het advies van den Raad! van State, het toesluit van den Commissaris der provincie Limburg vernietigd en aan de begrooting van die gemeente Gennep alsnog goedkeuring ver leend'. Etui voor persoonsbewijs. Van bevoegde zijde vestigt men onze aandacht op het voornemen om van overheidswege stevige houten etui's voor persoonsbewij zen tegen den prijs van 25 cent per stuk beschikbaar te stellen. Deze étui's zullen binnenkort op vrijwiel elke gemeente-secreta rie beschikbaar zijn. Nieuwe rectoren. Bii besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Kuituurbescher ming is de hoogleeraar L. van Vuuren voor het studiejaar 1943- 1944 benoemd tot rector-magni- ficus der rijksuniversiteit te Utrecht, en de hoogleeraar dr. H. M. de Burlet voor het studie- iaar 1943-1944 benoemd tot rec tor-magnificus der rijksuniver siteit te Groningen. Vrouw tijdens duisternis ver dronken. Op de Jacob vam Leniniepkade nabij die die Geoe- stetstraait te Amsterdam, is Maan dagavond een 62-jarige vrouw tijdèms de duisternis te water ge raakt. Men slaagdie er niet iin, haar te redden,. Eerst gisteroch tend is haar lijk gevonden en ver volgens naar toet Westergastihuis gebracht. Onder melkauto geraakt. Gisteravond omstreeks zeven uur geraakte het tienjarig doch tertje van den heer J. Schut, te Joune, bij het spelen onder een melkauto. Hat kind was op slag dood. Onder zijn eigen auto. De 46-jarige zaadhandelaar G. J. ter Haar, wonende te Dedems- vaart. reed, met zijn dochtertje achterop, op den motor, onder Zuid'wolde, en kwam daar, in een scherpe bocht van den weg, in botsing met een vrachtauto van zijn eigen bedrijf. De aan rijding kwam zoo hevig aan. dat ter M., in het ziekenhuis te Zwolle, waarheen hij werd ver voerd, aan de gevolgen van het ongeval is overleden. Met ketel kokend water van de trap gevallen. In een huis in die Eteelantiersstraat te Amster dam is gisterochtend een meisje met een kietel kokend water van de trap gevallen. Met zware brandwond enoverdekt is het in heit Westergasthuis opgenomen. Groote brand op boerderij. Door het afslaan van de gasgene rator van een tractor, waarmede igedorscht werd, is brand ontstaan in de kapitale boerderij van Frei- herr van Nagel, bewoond door een landbouwster, de weduwe Jullius. De burgemeester der gemeen te Beteren achtte het noodig ook de hulp van de brandweeren in te roepen uit de naburige ge meenten Emmen en Valburg. Daardoor mocht het gelukken het woonhuis te behouden, maar de rest van het groote boerenbe drijf o.m. twee flinke schuren en drie zware korenmijten ginlg ge heel in vlammen op. Ook een tractor en die dorschmachine gin gen verloren. De schade wordt geschat op f 100.000, POLITIERECHTER. De ver leiding. Voor de verleiding van de schoenenbon was J. G. D. H. te Leiden bezweken. Hij had ambtelijk van iemand de toon terug ontvangen, doch, in plaats van diie te vernietigen, ge bruikte hij de bon om er schoe nen op te koopen, dóe hij aan een oom ten geschenke wilde ge ven. Nu zou naar het oordieel van dien officier eigenlijk gevan genisstraf opgelegd! moeten wor dien, doch, gezien de uitstekende inlichtingen over verdachte, wil de hij met f 30 'boete suibs 15 da gen hechtenis volstaan. De rech ter veroordeelde conform dien eisch. De onbeheerde fiets. Van de gelegenheid, d;at V. te Leidien zijn fiets even onbeheerd had' achter gelaten, had; J. v. d. H. uit Leiden gebruik gemaakt de fiets te stelen. De officier meende het maximum te moeten eischen dat de politierechter geven kan: zes maanden. Het vonnis werd con form. Dure roggebrooden. Een in woner van Etten en Leur, J. J. Jaspers, die tegen veel te hoogen prijs roggebrooden had ver kocht, is door den inspecteur voor de prijsbeheerschimg te 's Hertogenbosch veroordeeld tot duizend gulden boete. WIELRENNEN. Nog geen toe stemming voor staverwedstrijden. Van de zijde van de N.W.U. vernemen wij. dat het in de be doeling ligt om behoudens goed keuring van de verkeersinspectie in de komende maand eenige stayerwedstrijden te organLsee- ren. Utrecht zou op 12 Septem ber 'bcginnien, waarna Amster dam en Nijmegen dan zullen vol gen. Het doorgaan van deze wed strijden is evenwel afhankelijk van de toestemming van dien Rijksgevolmaohtigdie voor die sport, d'ie uiteindelijk zijn beslis sing geeft in overleg miet de 'hierbij 'betrokken verantwoorde lijke instanties. Ook al is dus eventueel de toestemming afge komen van de verkeersinspectie, toerust uiteindelijk toCh de beslis sing bij den Rijksgevolmaohtigde voor de sport. Toen wij den heer van Groningen a Stuling heden morgen naar zijn standpunt vroe gen, deeldedeze ons mede, dat 'bij hem nog geen enkel verzoek van dien aard was binnengeko men en dat hij deze toestemming ook niet zoomaar zonder meer zal geven. Het doorgaan van de voor genomen wedstrijden staat dus nog lang niet vast. Het kampioenschap voor ama teurs op den weg. Naar wij van de N.W.U. vernemen is de af stand, welke amateurs voor het kampioenschap op dien weg dat Zondag 5 September in den Haar lemmermeer wordit verreden, vergroot tot 84 k.m. De wedstrijd begint om 14 uur en de start en aankomst is te Halfweg. SNELWANDELEN. Nieuw wereldrecord op de 10.000 meter. De Zweed Werner Hardrno vestigde in het snelwandelen op ide baan over 10.000 M. een nieuw wereldrecord. Hij maakte nl. den tijd van 43 min. 21.3 sec. Het oude record staat sedert 1937 op naam van Edgar Bruiun'(Noor wegen) met 43 min 25,2 sec. In den Hortus Botanicus te Amster dam heelt de Victoria Regia gebloeid. Prol. Stomps gal aan vele belang stellenden een explicatie over den bloei van deze tiijzondere tropische plant CNF/Da Haan/Paz m BESLUITEN VAN D£. BURGEMEESTER, Benoeming, Mevr. dr. van 't Hoff StolkHuisn tiideliik benoemd tot leera het Duitsch aan de H.B Meisies-H.B.S. De heer D. Parmentier nieuw candidaat gesteld benoeming tot commissari de Leidsche Duinwater M Ontslag. Aan dr. ir. P sant Snoep is op verzoek ontslag verleend als leera; de H.B.S. Verhuring, Aan der W. Clausen, te 's-Gravenh; het leegstaande winkelwoi aan de Vischmarkt no. I huurd voor 650.per Het zal ingericht worden kantoorwerkzaamheden ir band met de uitvoering va ton- en metselwerken ir dracht van de Ausbaustal den. Verkoon. Aan den h H. W. F. van den Berg. te venhage. is het perceel boi rein aan de Pelikaanstraat Haarlemmerstraat, groot 140 M2. verkocht voor Het terrein is ontstaan dooi ping van de oerceelen. met het oog op de verbn van de Pelikaanstraat doi gemeente in 1936 werden gekocht. Er zullen twee v, met étagewoningen gel worden. De firma Korswagi Leiden, heeft q.q. van meente gekocht een i bouwterrein aan de van landtlaan. Schoenen en schoolverzo De moeilijkheden bii de schaffing van voetbekl hebben in een vrii groot gevallen tot schoolverzuii leid. In verband hiermedf ben de gemeente en de 1 laindsebe Volksdienst, di taak van de v.m. Vereenis Schoolkindervoeding en ding waarneemt, een nart dalen aangeschaft. De eer verkoont haar sandalen schoolkinderen, wier oudi verzorgers de kosten vai schaffing kunnen betali wel tegen den kostenden de Nederlandsche Volks verstrekt ziin sandalen ko: aan andere schoolkinderei de reparatie van sandale dei-vindt, wegens schaarscli materiaal, moeiliikheden. menwerking met den Nede schen Volksdienst is daaro schoenmaker in dienst gei en materiaal aangeschaf sandalen van schoolkïnde doen herstellen. De koste herstel door de gemeente nagenoeg geheel in de g< tekas terugvloeien, aangez kosten in den regel zullei ten worden betaald. He deel van de gemeente in ten van aanschaffing sandalen heeft bedragen ƒ640.de ten laste van meente komende kosten reparatie -"-orden voor di geraamd op pl.m. 1390.- totaal is derhalve een bed: noodigd van nl.m. 2030.- Fotografeeren van mont ten. Op de gemeentebeg f voor het loopende jaar we bedrag van 2500.gek ten behoeve van het doe:1 richten van opmetingen doen maken van fotogr; I opnamen van monumente j het oog op hunne herstel! j eventueele beschadiging volge van oorlogshandeling Naar de op het oogenbU kend zijnde gegevens is een bedrag van ƒ1100.— benoodigd, zoadat het bedls de begrooting tot 3600.—li hoogd is. Terrein stadspolder. I 1942 werd bij den rijksv voor de werkverruimin K object van werkverruimin bangig gemaakt het op! en bezoden van een terreü» grootte van 9000 M2. Stadspolder. Onlangs is door genoj# dienst de uitvoering v# werk in werkverruiming Kj gekeurd en de gebruikelijk^ sidie in de werkloonen c.fl

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2