34STE JAARGANG N°- 10647 ENSDAG 1 SEPTEMBER 1943 ede van Churchill MOMENTJE taux: Papengracht 32 - Giro 103003 11 »on: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ede front in uitzicht gesteld. Eir de Britsche berichten- d t uit Quebec meldt, heeft •hill Dinsdag in de Cita- een radiorede gehouden, t rees allereerst de verdien- j' ian Canada voor den steun et moederland. Ook Austra- ÏJieuw-Zeeland en Zuid- a loofde Churchcill voor '5 ne. wat deze Dominions tot •pie hebben gepresteerd en „nog in de toekomst be- ziin te nresteeren" .rgaande tot den oorlog in jviet-Unie zeide Churchill, ii „de Soviets niet kon la- dat zii vaak hun ontstem- il jhebben geuit over de wer- sheid van Groot-Brittannië 'cVereenigde Staten". Deel- 1112 van Stalin aan de confe- lfe te Quebec zou. zoo zeide :hill „niet doelmatig" ge tyztin. Ook heeft Stalin niet ai ai komen, omdat hii het mifbevel aan het Oostelijk voert. Men hoont echter. 1 binnen afzienbaren tiid een ai rentie tusschen Roosevelt, h i en Churchill tot stand zal ai n". )I iet verder verlooD van ziin ilpneed Churchcill de kwestie Ie vorming van een tweede aan. „Ik geloof', zoo zeide 2jdat de dag niet ver meer is. po de Britsche en Ameri- :he troenen over het Ka- i.zullen steken en in Frank- Tegen de Duitschers zullen „Een dergelijke on- iming". zoo voegde hii itt aan toe. „zal men echter s toelaten, wanneer men K ivoren overtuigd is van het flat Churchill zich in prii- bewoordingen had uitge- over het ontreden van nar den in enkele Balkanlanden, j hii eron, dat de striid Stillen Oceaan het voor- 1. ste onderwerp van bespre ra n in Quebec had gevormd. indigde ziin rede met de aréchuwing den toestand niet n| optimistisch te beoordee- I passage uit de rede van chcill over het tot stand ko- Btvan een Driemogendheden- a rentie luidt als volgt: i president en ik zullen ook sj ;r pogingen bliiven aanwen- /jj maarschalk Stalin te doen Jemen en in den tusschentiid it het uiterst noodzakelijk •ingend. dat er een confe- i van de Britsche. Ameri- sche en Sovi et-Russische iters van buitenlandsche za- en van de verantwoordeli.i- ertegenwoordigers der sta ll, id een aanvaardbare plaats [forden gehouden. Deze con- 9)tie moet gehouden worden iet doel. niet slechts de ver- 1 en de belangrijke kwesties erband houden met de toe grtige maatregelen voor de ;l|!heid der wereld, tot in de ste bijzonderheden te be- slen. doch ook om de on- hndelingen te voeren tot een I waarop de hoofden der jl 1 en regeeringen in staat 71 in te grijpen". Duitsch commentaar. diplomatieke correspon- van het D.N.B.. dr. Sieg- Horn schrijft: Churchills |te rede onderscheidt zich een bepaald opvallende Hooierij jegens de Soviets, ede schijnt geïnspireerd te door den wensch. de voor- den te scheppen voor een «nschappelijke conferentie, i 9P Stalin vertegenwoordigd din. Tot dit doel moet ook door Churchill aanbevolen irentie der betrokken mi- l fs van buitenlandsche zaken h in. Churchill, die tevens laam van Roosevelt spreekt, doorschemeren, dat Enge- en Amerika bereid ziin tot aande politieke concessies, zoover die concessies Euro- treffen ligt de vraag voor tl de hand. of de Angelsaksen thans openlijk het verraad willen be kennen. dat zii tot dusver heb ben willen verdoezelen. Tenein de Stalin het aanbod smakelij ker te maken, stelt Churchill een tweede front in Europa in het vooruitzicht. De aankondi ging eener invasie in het Westen wordt te Berlijn genoteerd met de opmerking, dat de massagra ven gereed staan en dat de En- gelsch-Amerikaansche troepen de noodige doodkisten niet moe ten vergeten. Churchills belofte. Frankrijk door deze invasie tot nieuwen bloei te helpen, zal door de Franschen wel met gemeng de gevoelens worden ontvangen. Zii weten thans, dat hun land gemaakt moet worden tot het tooneel van een bloedig conflict, waarbii vergeleken de gevechten en verwoestingen van 1940 slechts kinderspel ziin. Overi gens brengt ook deze rede. waar in uiteraard de uitspraak inzake de terreur in de lucht niet kon ontbreken, niets nieuws. In zoo verre kan men ermede instem men. dat zii waarschuwt voor al te groot optimisme bii de beoor deeling van den toestand. ITALIAANSCH WEERMACHXSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Dinsdagmiddag luidt: „Formaties Duitsche vliegtui gen hebben nieuwe aanvallen ondernomen op voor anker lig gende schepen op de reede van Augusta. Een vrachtschip van middelbare tonnage en eenige speciale ontschepingsvaartuigen werden getroffen. De vijandelijke luchtmacht heeft gisteren aanvallen onder nomen op Civita-Vecchia, Deci- mo (Cagliari) en op de omge ving van Napels. Telkens aange vallen door Italiaansche en Duit sche iagers. die zich stoutmoedig op de bommenwerpers en de tweemotorige escorte-vliegtuigen stortten, verloor de vijandelijke luchtmacht boven Lazio en Cam pania 40 toestellen. Tien werden neergehaald door onze jagers. 27 door Duitsche iagers en 3 door de batterijen luchtdoelge schut". MISLUKTE LANDINGS POGING IN ITALIË. Naar van Duitsche militaire zijde vernomen wordt, heeft Zondag jl. een tamelijk sterke Engelsche groep van 400 man ten Zuid-Westen van Reggio (Calabrië) een landingspoging gedaan aan de punt van de Ita liaansche laars. De tegenmaat regelen hebben ertoe geleid, dat deze groep tot op 30 man, die zich in de bergen schuil houden en afzonderlijk gevan gen genomen worden, vernie tigd werd. Dit is, naar men te Berlijn verklaart, ongetwijfeld een po ging om een Engelsch landings- hoofd voor te bereiden. Dit blijkt al duidelijk uit het feit, dat men een omvangrijke hoe veelheid radioinstrumenten heeft gevonden, die reeds ge monteerd waren, RADIOTOESPRAAK VAN DEN PAUS Z.H Paus Pius XII heeft heden voor den Vaticaansdhien zender ter gelegenheid van den aanvang van het vijfde oorlogsjaar een toespraak tot de wereld gehou den. Wij volstaan voor vandaag met een korte vermelding. Meer en meer wondien de vol keren, aldus de Paus, gekweld door twijfel, of de voortzetting van dezen oorlog nog in overeen stemming is imet de redelijke en gerechtvaardigde nationale be-' langen tegenover het christelij ke en rnensbhelijke gewetent De Paus geeft zijn zegen aan allen, die zullen werken voor den vrede, aan allen, die ertoe zullen bijdragen om het thans bestaan de dooide punt tusschen oorlog en vrede te boven te komen, aan allen, die zullen luisteren naar de kreten dfer volken, die na zoo veel smart en puinboopen slechts vragen om vrede, brood en ar beid.. Daarentegen waarschuwt de Paus al degenen, die oip dit verschrikkelijke oogehblik niet hiun- verantwoordelijkheid inizien voor het lot der volikien en die de gevoelens van haat en de con flicten tusschen de naties blijven aanwakkeren. De Paus besloot zijn toespraak met zijn wensch uit te spreken, dat de leiders der volken door God mogen worden verlicht en door hun matiging en wijsheid mogen worden geïnspireerd op dat zij den volken de hoop kun nen geven, dat het loopenide jaar niet moge eindigen in het teetoen van moordpartijen en verwoes tingen, maar-integendeel het be gin moge beteefcenen van een nieuwe eeuwige verzoening, sa menwerking en opbouw. NIEUWE BRITSCHE TERREUR- AANVAL OP BERLIJN. In den nacht van 31 Aug. op 1 Sept. is een nieuwe Britsche terreuraanval op Berlijn onder nomen. De gereorganiseerde Duitsche luchtafweer heeft den aanvallers uiterst zware verliezen toege bracht. De formaties Britsche bommenwerpers werden ver strooid en meerendeels genood zaakt haar bommen lukraak uit te werpen. Door den doeltref- fenden afweer werd de gesloten aanval van de formaties Brit sche bommenwers verijdeld. Bo ven en beneden de wolken ont wikkelden zich hevige luchtge vechten, in welker verloop tal rijke Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Het totale aantal der Britsche verliezen bij deizen nieuwen ter reuraanval o.p de Rijkshoofd stad is thans nog niet te over zien. Vast staat evenwel reeds, dat de Duitsche luchtverdedi- ginsstrijdikracbten, afweerge Gereed voor don sprong. Een aantal Hs. 123 op een vliegveld In de nabijheid van het Koeban-bruggenhoofd PK Weber/H H/St/P m schut zoowel als nacht jagers, de Britsche luchtmacht uiterst zwa re verliezen hebbên toegebracht. Zonder dat tot dit oogenblik het gezamenlijke aantal der Brit sche verliezen kan worden opge geven, kan erop gerekend wor den, dat een aanzienlijk aantal Britsche bombardementsvlieg tuigen is neergeschoten. DE TOESTAND IN DENEMARKEN. Op een desbetreffende vraag werd over den toestand in De nemarken in de Wilhelmstrasse te Berlijn medegedeeld, dat de Deenische regeering volgens een bericht van de Deensche radio is afgetreden. Zij heeft in een verklaring het Deensche volk aangespoord rust en orde te be waren. De tegelijkertijd uitge sproken wensch dat de staat van beleg niet van langen duur moge zijn, komt, naar politieke krin gen te Berlijn verklaren, ge heel overeen met den wensch van de toonaangevende Duitsche instanties. Overigens worden te Berlijn verschillende vooral uit Engel sche bron afkomstige inlichtin gen beschouwd als een bevesti ging, dat van buiten af onder Britschen invloed onrust in De nemarken is gezaaid en aange wakkerd en dat zelfs valscherm springers hiervoor gebruikt zijn. Verlichting van voorschriften in Denemarken. De directeur van politie te Ko penhagen heeft Dinsdagavond be kend gemaakt, dat met het oog op de kalme houding van de Deansche bevolking in de eerste dagen van den militairen uitzon deringstoestand, miet onmiddel lijke inwerkingtreding een reeks verlichtingen in de uitgevaar digde voorschriften zullen wor den ingevoerd. Zoo wordt het verbodi om zich op straat te be vinden thans beperkt tot den tijd van 11 uur des avonds tot 5 uur des ochtends. Het sluitingsuur van café's, schouwburgen en bios copen, dat was vastgesteld op 8 uur des avonds, wordt uitgebreid tot 10 uur. Het tram- en autobus- verkeer wordt dienovereenkom stig uitgebreid. De mededeeling van deze ver lichting in de voorschriften, die in de stad door radiowagens van de politie werd bekend gemaakt, werd door de bevolking met groote voldoening aangeboord. DE LAATSTE DAGEN VAN KONING BORIS. Het verloop van zijn ziekte. De Bulgaarsche ministerpresi dent prof. Filoff beeft gisteren tegenover de hoofdredacteuren der bladen te Sofia een verkla ring afgelegd, waarin hij bijzon derheden verstrekte over de laat ste dagen van tsaar Boris IH en over de ontwikkeling van zijn ziekte. Hij wees er daarbij op, dat hij 'hierdoor bepaalde in het buitenland opgedoken geruchten wilde weerleggen, die zonder twijfel met kwade bedoelingen waren uitgestrooid, De tsaar was, naar Fiiloff uit eenzette, op 17 Aug. in Tsjam- kuria aangekomen, waar hij eeni ge dagen vertoefd heeft, uit stapjes heeft gemaakt en ver scheidene persoonlijkheden heeft ontvangen. Maandagmiddag keer de de koning weer naar Sofia te rug. Óok dien dag maakte hii het volkomen goed. Des middags werkte hij in de kanselarij tot tegen d'en avond. Om half acht onderhield hij zich met zijn ka binetschef en onderteefcende ver schillende beschikkingenPas na halfacht trad de ziekte aan het licht. Over den aard van deze ziekte, zoo deelde ministerpresi dent Filoff verder mede, bestond reeds van het begin af niet de geringste twijfel. De artsen con stateerden terstond, dat de tsaar leed) aan verstopping van de lin ker hartader. Deze ziekte treedt gewoonlijk op als gevolg van een GEITEN. Het is alweer heel wat ja ren geleden, dat Lou Bandy, U kent hem nog wel, de revue-komiek met een geit aan een touwtje door Den Haag heeft gewandeld. Alle kranten hebben er toen ophef van gemaakt, er ston den zelfs foto's van in de kranten en de rare-stukkies- schrijvens zooals ik zeiden er het hunne van, wat ik zoo goed begrijp, omdat ze blij waren voor dien dag al weer een onderwerp te hebben en daarom Lou Bandy graag de geiten-reclame gunden. Ik herinner aan deze ge schiedenis niet zonder eenige reden. Ik wil er den nadruk op leggen, dat Lou Bandy- met-een-geit toen een ge beurtenis van belang was, waarover zijn medemenschen des avonds onder de lamp wijdloopige commentaren ten beste gaven. Als ik nu des morgens uit mijn venster kijk, zie ik een allerliefst Mevrouwtje van vijf huizen verder met hoo- ge hakjes naast een geit hup pelen. Zij verzorgt eerst de geit en dan haar kinderen, wat een logische volgorde is, geheel in de lijn der productie en consumptie en iederen mor gen vraag ik mij af of zij zelf met haar lieve vinger tjes dat diertje leegknijpt Én haar geitje is niet het eenige geitje in onze buurt. Ér zijn tegenwoordig even veel geiten als generaals. Het lijkt wel of je ze in de Hema koopt. Maar ik wii alleen maar zeggen, dat dit Mevrouwtje met haar geitje zes jaar eer der in de krant zou hebben gestaan en beroemd zou zijn geworden. Nu is zij alleen maar lief en zorgzaam. En iederen morgen bij het begin van een nieuwen dag denik ik haar ziende weer bij mij zelf: „Vooruit maar weer met de geit!" groote vermoeidheid van zenuw gestel en lichaam en heeft bijna altijd een rioodlottigen afloop. Reeds denzelfden avond werden eenige specialisten uit het bui tenland ontboden. Den geheelen tijd van de ont wikkeling der ziekte beersebbe bii alle behandelende geneeshee- ren dezeiflde opvatting zoowel over het karakter van de ziekte als over de wijze waarop die ziek te behandeld moest worden. Vrij dag ontstond er eenige verbete ring doch. reeds denzelfden dag traden er eenige complicaties rn, die later ook den toestand ver wekten zooals geconstateerd is in de medische oorkonde van overlijden. Er ontstond een dub bele longontsteking en een op zwelling van de longen en de her senen. Tegen deze complicaties was Z.M. niet meer bestand en, aan de gevolgen daarvan is de dood ingetreden. JODEN EN ARABIEREN IN PALESTINA. De „Daily Mail" meldt uit Cairo, dat Arabieren en Joden Ml Palestina in he<t geheim zich wa penen voor een oorlog onder el kander. Beide zijden hebben zich den laatsten tijd goed bewapend en hun betrekkingen worden steeds meer gespannen. Van de Arabieren heet het, dat zij over ongeveer honderdduizend gewe ren beschikken en zeer veel mu nitie en ook over machinegewe ren, mortieren en handgranaten^. De Joden hebben nog slechts vijftigduizend geweren, doch een grooter aantal zware wapenen, bv. ongeveer tweeduizend ma chinegeweren en eenige sbuikken geschut. Zij hebben zelfs een eigen wapenproductie.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1