3)e &2icbcJi£0oii/&a/nt SDAG 31 AUGUSTUS 1943 5 34STE JAARGANG N°- 19646 "MOMENTJE aux: Papengracht 32 - Giro 103003 'oon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN M. van Hamersveld, Directeur. Th. VVilmer, Hoofdredacteur. De gemeenschap twee vorige beschouwingen „de, gemeenschap" hebben langetoond, hoe door de ka- eke Kex-k wordt geleerd een van gemeenschap in boven- jrlijken zin, welke in haar ische conceptie alle natuur opvattingen over gemeen- p overspant en welke de be- ig van de gemeenschaps-ge- te in natuurlijken zin als zakelijke voorwaarde ver- ,t en met vruchtdragende kt bezielt. gemeenschap in bovenna- lijken zin predikt en practi- de Kerk in de leer en de tijk van wat genoemd wordt gemeenschap der heiligen". de gemeenschap der heili- verstaan wij de geestelijke eniging tusschen de leden de strijdende, de lijdende en 1 egepralende Kerk. Een ge- i ischap, ook door de katho- ■n zelf vaak veel te weinig dacht en doorleefd in haar I lijke en zegenrijke conse- ities! ij willen nu nog eens bena ken en met diepe overtui- vaststellen, dat dezelfde ka- ieke leer vereischt een con- entie beleving van de ge- ischaps-gedachte in natuur- n zin, omdat die leer als fun- ent heeft de christelijke e. r is geen overheid ter we- die door wetten en maat- ien een gezonde samenleving scheppen". Deze bewering „Volk en Vaderland" (27 xstus j.l.) onderschrijven we. vel niemand zal ontkennen, wetten en maatregelen een inden en stuwenden invloed ïen uitoefenen op de vor- van een gezonde of onge- i samenleving, staat het dat ten slotte de aard van samenleving zal worden ge ld door de levensbeginselen, de moraal van een volk, van ndividuen in dat volk. Wei- het is een christelijk levens- nsel, dat de mensohen elkaar ten liefhebben. En de liefde kracht, de éénige kracht, an vormen een echte, ware eenschap in natuurlijken zin. 'at is de leer der katholieke (k over de liefde? Dat wij on- jaaste moeten beminnen gelijk zeiven uit liefde tot God. Én de vraag, wie onze naasten antwoordt onze katechis- „Onze naasten zijn alle schen zonder uitzondering, onze vijanden". hechter fundament, ■fchtdadiger bezieling voor de ning van een volksgemeen- ip, voor het „volksverbon- voor saamhoorig'heidsge- en voor eenheid? ïker, vele christenen leven naar deze leer, zooals zij het len moeten doen. En er zijn iie zich katholiek noemen en /zelfs héél weinig naar han- n Maar door alle tijden heen er ook talloozen geweest en er nog, die er ernstig naar ven, om deze heerlijke sociale in hun dagelij ksch doen tot |snde uitdrukking te brengen, het licht van deze besohou- over de christelijke liefde ijpt men ook zoo goed de rden van den Paus in „Qua- "lesimo Anno": „Aan deze r den Paus aangegeven) her- ling der maatschappij moet Tafgaan een vernieuwing van christelijken geest, waarvan elen, die zich op economisch 'in bewegen, alom jammer- zijn afgeweken. Anders zul- ,alle pogingen vergeefsch zijn, zal er een gebouw worden op bokken, niet op den vasten 'Hgrond, maar op het losse ik De ontruiming van Taganrog DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: „In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli biina zonder onder breking in het Oosten voortdu ren, ziin de bolsjewisten er on danks hun groote numerieke su- nerioriteit niet in geslaagd het Duitsche front te doorbreken en op te rollen. Ook al wierp de vijand zonder rekening te hou den met ziin zware verliezen steeds nieuwe formaties in den strijd daar waar hij bressen ge slagen had. toch gelukte het steeds weer door den verbeten afweer en de tegenaanvallen van onze onvergelijkelijk strij dende infanterie, die door de an dere waoens schitterend ge steund werd. de linies te houden of te heroveren. Waar uitwijken de bewegingen uitgevoerd wer den, geschiedde dit volkomen ordelijk, nadat alle voor den vijand belangrijke objecten ver nield waren en steeds met het doel het front te verkorten en hierdoor nieuwe reserves te ver krijgen. Ook gisteren ontstonden in den Zuidelijken sector van het Oos telijke front zware afweerge- vechten. Het totaal vernielde Taganrog werd volgens de plan nen ontruimd. In de beide aatste dagen verloren de bolsjewisten 467 tanks en 82 vliegtuigen. Aan de Oostkust van Sicilië vielen formaties van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht con centraties van schenen aan in de wateren van Augusta. Zii ver nietigden twee tankschepen met een gezamenliiken inhoud van 16.000 brt.. alsmede twee andere schenen en beschadigden vier vrachtschepen door zommen zwaar. Bij een ver boven het Weste- liika deel van de Middellandsche Zee uitgevoerden aanval plaat sten Duitsche gevechtsvliegtui gen voltreffers van zwaar kali ber op een vijandelijk slagschip en on een kruiser. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen wierpen in den af- geloopen nacht hier en daar bommen op West-Duitsch ge bied. In het gebied van Sjefsk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de 31ste divisie infanterie in zware gevechten bijzonder on derscheiden". De strategische beteekenis van de ontruiming. Voor het publiek moge. naar de militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, de ontrui ming van Taganrog onverwachts gekomen ziin. omdat ook de Sovjets tevoren geenerlei be richten over desbetreffende ge vechten gegeven hebben, de te rugtrekking der Duitsche troe pen uit dezen sector moet even wel een strategische zijde heb ben. Deze manoeuvre bleef door den tegenstander aanvankelijk onopgemerkt en bewijst, dat de Duitsche leiding naar éigen oor deel en op het door haar bepaal de tijdstip heeft gehandeld. In dit verband wijst men er te Berlijn op. dat hoe belangrijk afzonderlijke plaatsen en gebie den ook mogen ziin. in het tota le verloop van de gevechten het opgeven van stellingen Zonder schade mogelijk is. omdat men over voldoende ruimte beschikt. De Duitschers hebben dus zeer snel geleerd, met Russische maatstaven te rekenen, d.w.z. een elastische striidmethode te gebruiken, indien die voordeeli- ge'r is. menschen en materiaal bespaart en den tegenstander desondanks de grootst mogelijke verliezen worden toegebracht. ITALIAANSCH WEERMAC HTSBERIC HT. Hef Italiaansche weenmachits- berioht van Ma andagm iddag luidt: „De haven van Augusta is aan gevallen door een onzer forma ties vliegtuigen en door Duitsclhie bommenwerpers, die vier eenhe den troffen met een totalen in houd van 21.000 ton. Een tank schip van 8.000 ton werd door bommen, getroffen en is geëxplo deerd. Een ander tankschip van dienselfden inhoud iis in brand geraakt. In het Westelijke ibekken van de Middellandsche Zee is een vij andelijk konvooi onderschept door Duitsche vliegtuigen, die schade toebrachten aan een slag schip en aan een kruiser. Groote formaties vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen on dernomen o»p Orte, iin de omge ving van Napels, in de provincie Salerno en op Catanzaro, waarbij aanzienlijke schade werd aainge- rioht. Zeven vliegtuigen werden door onze jagers neergehaald en twee door Duitsche jachtvlieg tuigen. Een Spitfire is brandend neergestort, getroffen door het aifweenvuur. MUNCHEN-GLADBACH EN i RHEÏDT GEBOMBARDEERD. Formaties vijandelijke bom- imenwerpers hebben in den nacht van 30 op 31 Aug, .plaatsen in het Rijnland, vooral die steden Muen- chën-Glaidlhach en Rtoeydt met brisant- en brandbommen aange vallen. De bevolking leed ver liezen. Aan kerken, scholen en ziekenhuizen, woonhuizen en openbare gebouwen ontstond aanzienlijke schade. Het aantal neergeschoten vijandelijke vlieg tuigen toedraagt tot dusver 25 en neemt voortdurend toe. BESPREKINGEN VAN CHURCHILL EN EDEN. De Canadeescfhe preinrr Mac kenzie King is Maandagmiddag naar Quebec gegaan, teneinde met Churchill bespre' vgen te voeren. Leden van den oorlogs raad en bet Canadeesohe kabinet zullen eveneens vóór bet vertrek van Churchill nog een slotzitting houden. Naar d'e Londensche correspon dent van „Nya Dagligt Allehan- da" meldt, hebben de Britsche minister van bui'tenlandsche za ken., Edien, en de voormalige Sowjetrussische ambassadeur Maiisfcy, die Zondag gelijktijdig 'te Dondeu zijin aangekomen Maandag onderhandeld over de te verwachten Driemogendhsden- oonferentie. Men boopit,1 zoo schrijft 'het blad', dat deze con ferentie reeds binnen itwiee tot d'rie weken zal kunnen worden gehouden, DE „TIMES" OVER DE BE TREKKINGEN MET SOVJET- RUSLAND. Naar aanleiding van de aan komst van Ma'isky in Londen schrijft de „Times" over de be trekkingen met Rusland en over die noodzakelijkheid van samen werking. „In theorie zijn er twee funda- menteele mogelijkheden, waarop die samenwerking zou kunnen toerusten schrijift 'het blad. De eer ste zou zijn een overeenkomst, waarbij Rusland en de Westelij ke mogendheden afspreken dui delijke maatregelen te treffen voor een politiek, die onder raad pleging van de kleinere en daar bij betrokken staten in Europa zou worden gevoerd. Een derge lijke overeenkomst zou een ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid, echter niet altijd on voorwaardelijk een gemeenschap pelijke uitvoering der besloten maatregelen veronderstellen. De tweede mogelijkheid is een overeenkomst, volgens welkie Groot-Brittanië of Groot-Britta- inië en de Ver. Staten de hoofd verantwoordelijkheid op zich ne men voor de totstandbrenging van de veiligheid1 in West-Euro pa en Rusland voor die in Oost- Europa, waarbij elke partner zou moetien samenwerken met de kleinere naties in zijn eigen ge bied. Er zijn belan grijke redenen, al dus de „Tim.es"', om aan de eer ste lezing de voorkeur te geven., maar het optreden, van die Em- DE TOESTAND IN DENEMARKEN. Inzake het afkondigen van den staat van beleg in Denemarken wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard: De beveili ging van de Deensche kust in een in verband met het seizoen be langrijk oogenblik maakte dii evenzeer noodzakelijk als de be veiliging van de rust en orde tegen elementen, die aan den vooravond van het vijfde oor logsjaar de aandacht op zich probeeren te vestigen. Dat het Deensche volk in ziin overgroo- te meerderheid zijn kalme en bezonnen houding bewaart behoeft nauwelijks betoog. De totdusver uit Kopenhagen ont vangen inlichtingen bevestigen dit. Aan den anderen kant dul den de wetten van den oorlog ■geen toegevendheid. De Duit sche weermacht, die de bescher ming van Denemarken op zich genomen heeft, zal deze taak blijven vervullen zoolang de oor log-niet ten einde is. Deensch berichtenverkeer weer toegelaten. Officieel woridit medegedeeld: Het (geheele binnenlandsche Deensche berichtenverkeer (post, telegraaf, telefoon) is met on middellijke inwerkintïtredinig weer toegelaten. DEENSCHE MINISTERIE AFGETREDEN. Naar officieel wordt medege deeld. heeft het ministerie Sca- venius op 29 Augustus bij den Deenschen koning zijn ontslag aanvrage ingediend en heeft terstond opgehouden te fungee- ren. Het beheer aan de ministe- riën en secretariaten-generaal v/ordt voorloopig geleid door de betrokken hoofden van departe menten. secretarissen-generaal of directeuren. Voor ziin aftreden heeft het ministerie een verkla ring afgelegd, waarin het zich tot het volk richt met de aan maning. rust en bezonnenheid aan den dag te leggen, en waar in het alle ambtenaren in open baren dienst oproept, op hun oost te blijven en hun werk in het welzijn van land en volk voort te zetten. igelschen en Amerikanen in die laatste weken heeft, wellicht on bewust maar daarom iniet miimcter beslissend!, de tweedie oplossing op den voorgrond gebracht". MISLUKTE PUTSCH. De Britsche berichten diens t meldt uit Panama, dat in Pana- maJCity talrijke arrestaties zijn verricht in vérband' met de ont dekking van een tegen de regse- ring gericht complot. Het betreft hier een. door den vroegeren mi nister van ondierwijs Pezet gelei de poging tot een putsch. Pezet gaf zich uit als wettig staatshoofd en. als opvolger van den in Octo ber 1941 ten: val gebrachten. pre sident Arnulfo Arias. Pezet is ge arresteerd. ROMEA. Romea is het onaantrekke lijke standaard- en cliché- meisje van onze vrienden van de gezamenlijke Nederland- sche industrie, dat ons op ake lig hooge hakjes de les leest over onze slordigheid ten op zichte van onze oude sokken, vette Borsalino's. uitgerekte sokkenhouders. vaatdoeken, gordijnen, die in het onge- reede ziin geraakt, toffeepa- oierties. boterwikkels. die zelfs Mina Bakgraag niet meer gebruiken kan, afge dankte iaoonnen. onbruikbare zweefvliegtuigen, oud-modi- sche ameublementen, leege sardine- en zalmblikjes, siga rettenpakjes. caviaarbussen, jeneverkruiken, champagne-, friction- en aziinflesschen en nog honderd andere dingen, die wij met vinger en duim uit onze huiselijke omgeving verwijderen. Ik heb iets tegen Romea. Zij is niet knap. haar hakken zijn te hoog en zij is eigen wijs. Ik vind haar allerminst sympathiek en de eerste voor waarde voor 't vervullen van haar taak. dat is: te zorgen, dat ik zuinig ben od mlin af val als een molenaar oo de wind. is Romea zelf. Heeren fabrikanten! Ik wil graag mijn oude sokken, ver welkte bloemen en afgedank te scheermesjes bewaren en weggeven. Maar dan aan een knappertje. Aan Mina Bakgraag bij voorbeeld. Die is mij sympa thieker. ZUIVERINGSACTIE IN OOST- BOSNIë. Naar aan heit D.N.B. wordt ge meld. wordt sedert eind Juli in Oost-Boania een groot-opgezette zuiveringsactie uitgevoerd door Duitsche en Kroatische troepen. Uiteengeslagen benden, die voor al 's nachts poogden dorpen bin nen te dringen, bruggen op te blazen en sabotagedaden te ver richten in industricbedriiven en aan telefoon- en spoorlijnen, wer den tijdig ontdekt en met suoces aangevallen. Deze gevechten von den hun hoogtepunt in het diohite struikgewas en op de steile hellingen van het ontoeganke lijke gebergte, waarin die benden zich in hun' schuilhoeken tracht ten te te trekken. De benden ver- lonen een buitenigewoon groot aantal dooiden en zwaargewon den. OPVOLGER VAN KOL GENE RAAL JESCHONNEK. Tot chef van den g-eneralen staf van het luchtwapen is, als op volger van dsn overleden kol. ge neraal Jesohonnek, de generaal der vliegers Guenther Korten* het laatst bevelhebber van, eer» luchtvlootkommando. aangesteld. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitscbe oorlogsmarine. No den dienst gaan de jongens gezamelijk uit In prettige kameraadschappelijke bijeen komst wordt hier de vrije tijd doorgebracht met het wisselen ven gedachten M aldtn kracht verzameld voor den komenden dienst Btldbertchter Andres/Recta/ra* m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1