RecL BollenlandMr. H. GeJse. Leiden; Red. Stad en Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. LeidenRed. Letteren en KunstFr. Schneiders. Leiden; verantwoordelijk voor de advertentieO de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstij cüen van 29 Aug. tot en. niet 4 Sept. van 20.30 tot 6.45 uur. MAANSTANDEN. Zat.d. 28.8: 4.01 op, 1945 onder. Zond. 29.8: 5.02 op, 20.13 onder. Maand. 30.8: 6.05 op, 20.39 onder (N.M.). Woensd. 1.9: 8.17 op, 21.23 onder. Doud.d. 2.9: 9.24 op, 21.44 onder Vrijd. 3.9: 10.31 op, 22.06 onder. BEGRAFENIS VAN Mr. H. REYDON. Het A.N.P. meldt uit Lunteren: Vrijdagmiddag omstreeks een uur arriveerde het stoffelijk overschot van den overleden se cretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten en gemachtigde van den Leider, mr. H. Reydon, aan het station Ede-Wageningen. De stoet bestond uit tien rii tuigen, waarvan twee landauers een schat van bloemstukken en kran sen meevoerden. Bii den ingang van het kerkhof te Lunteren. waar de teraardebestelling plaats vond. stond een wacht opge steld. die werd gevormd door leden van de groep Lunteren van de N.S.B. en deelnemers aan het vormingskamp op den Scheelenberg onder leiding van commandant van den Hout. Op den doodenakker bevonden zich vele belangstellenden, waai'on- der het hoofd van den Neder- landschen Landstand, boeren leider E. J. Roskam met ziin echtgenoote, de secretaris-gene raal van de N.S.B.. ir. G. J. Huy- gen en de waarnemend secreta ris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, mr. S. M. S. de Ranitz. Nadat de familie en de genoo- digden zich om de groeve had den geschaard, sprak boerenlei der Roskam de volgende woor den: „God alleen is groot. Deze ze gezang van het geloof was het. die het leven van dezen man heeft geadeld. Dat wil niet zeg gen. dat het leven van hem. die de genade ontvangt, deze belii- denis te beleven, steeds vrooliik- heid en licht is. Vaak schiint het iuist. dat het leven van hen. die worstelen om licht en waarheid, een leven is van zware zorgen en r en vol. Wie oog heeft ge kregen voor de majesteit van den Schepper, wie ziet in deze we reld. dat het recht struikelt op de straten en dat de leugen als machtige despoot het leven der menschen. en der menschen in hun gemeenschappen, drukt en kwelt. Daarom was het leven van Reydon een worsteling om het herstel van het geschonden recht in deze wereld. Met ziin helder verstand en ziin scherpen geest was het voor hem klaar, dat er geen recht kon ziin voor het volk van Nederland, zoolang staat en maatschappii geleid werden door de machten van geld en goud en zoolang god mammon zetelde od ziin hoogen troon. Als trouw vaderlander en als scherp iurist doorschouwde hii reeds vroeg, dat het laat-ro- meinsche recht, dat de grondslag was van het Nederlandsche staatsbestel, vervangen moest wordt no^ steeoi uit goede gronditothrn vervaardigd en li daarom^in Idaata Ieap voor tinder*^. Vraag daarom op Uw todatzeepbonnan fclnderieep van da FRONTZORGACTIE W.A. Nadat bii de vorige actie voor frontzorg. welke eveneens in handen was van de W.A.. een bedrag van ongeveer 50.000 aan frontzorg kon worden afge dragen. zal in het nieuwe sei zoen een groot en afwisselend programma worden afgewerkt. In het kader van deze nieuwe frontzorgactie der W.A. zal op 7 September a.s. te Den Haag in gebouw voor kunsten en weten schappen het eerste keuzecon cert van den Nederlandschen Omroep worden gehouden, aan vang 19.15 uur. Toegangspriis 0.75. Nederlandsche vriiwilli- gers. met verlof in het vader land. hebben vrijen toegang, evenals hun naaste verwanten. Medewerking aan dezen avond wordt verleend door het dans- orkest van Theo Uden Masman, het orkest van den Nederland schen Arbeidsdienst. terwiil meerdere attracties op het pro gramma staan. worden door ons oud-Nederland- sche Germaansche boerenrecht. zooals dat gegolden had in de oude boerendorpsgemeenschap pen. Het opdelven van dit oude recht en dit tg maken tot den grondslag voor den opbouw van onze volkshuishouding, dat zag Reydon als ziin levenstaak. Er kan geen rechtsstaat ziin als niet eerst de fundamenten zuiver ziin en recht. Vandaar ziin jaren lange striid voor boerenland in boerenhand. Hii zag het. dat ons hoerendom de grondslag moest ziin van ons volksleven en dat alleen herstel van het boeren- erfrecht de machten van wereld concerns en geldmagnaten kon breken. Dan pas kunnen de grondslagen worden' gelegd voor een vrii volksleven hier in deze landen. Ziin grootste kracht ont plooide hii. toen hii als hoofd van de hoofdafdeeling „Volk en bodem'" van den Nederland schen Landstand de grondslagen kon leggen voor dit rechtsher stel. Hii deed dit in een tiid toen alles wankelde en kreunde. Hii deed dit temidden van een wereld, die hem niet begreep en hem nog niet begrijpt. Als een eenzame worstelaar werkte hii zich door alle moeite en zorg en onverstand heen. Als eens de vredesklolcken luiden in ons vaderland en als eens de vriie boer zal staan op ziin eigen grond en deze grond veilig is gesteld voor de boeren geslachten. dan zal het boeren- dom van Nederland naar Lun teren komen en een eiken krans letro-en op het graf van deren held. die gevallen is als offer yoor volk en vaderland in deze zoo 7tiiden". De vader van den overledene dankte namens de familie voor de vele en treffende bewijzen van deelneming en ook die van medeleven, welke ziin zoon tii- dens ziin smartelijk liiden. zoo wel uit ziin werkkring als van de ziide ziiner vrienden, mocht ontvangen. Daardoor werden ziin laatste levensdagen verhel derd en was ook ziin heengaan wellicht zoo kalm en rustig. Door de familieleden, vrien den en omstanders werden bloe men in de groeve gestrooid. Gemengde Berichten Doodeliik ongeval op staats mijn. Op Vrijdag 20 Aug. j.1. is de 30-jarige handlanger fi. de Vreeze bij zi.jin werkzaamheden van de staatsmijn Emma door een in de boyenigrondsdbe werken mij'niwagen overreden. Hij werd hierbij zoo ernstig aam het hoofd gewond, dat hij op 25 Aug. in het ziekenhuis te Heerlen is over leden. Doodeliik ongeval bii cirkel zaag. Dezer dagen was men bii den landbouwer M. bezig met een cirkelzaag. De timimenmain- aannemer A. J. Lindenschot, die in de buurt werkzaam was. wilde even een stukje hout laten zagen- Toen hij bij die cirkelzaag stond' trof hem een splinter in het strot tenhoofd, waarbij de luchtpijp zoodanig werd' beschadigd, dat de man ongeveer anderhalf uur daarna overleed. De dokter, die spoedig ter plaatse was, kon geen hulip meer bieden Aan een rijdende auto gehan gen. Te Apeldoorn is Donder dag de 5-jarige Jan Holtman, die op de Stationsstraat achter aan een rijdende autobus hing. BIJBELLEZING door Prof. P. STAMMEYER. 131e Week 29 Aug.4 September. ELFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Het evangelie van diezen Zon dag herinnert ons aan een der ceremoniën hii ons H. Doopsel, toen onze ooren werden aange raakt door den priester met de zelfde woonden: Effeta, dat is: ga open. Door de ons geschonken deugd van geloof konden we de openharing van Jesus gaan ver staan en beleven: daardoor ook werden we in staat gesteld om alles te zien in het licht dies ge- loofs en kammen vrij in volle op rechtheid het woord van Chris tus' tiidlgenooten herhalen; „Hij heeft alles wèl gedaan", ook al zien we slechte naar de barmhar tigheid-, diie wij ondanks onze zondien en fouten ondervinden. Op dezen Zondag herdenken wii tevens de onthoofding van den Voorlooper van den Messias: het verhaal van zijn marteldood' le zen we in het laatste evangelie van de H. Mis. De gevangenschap van Paulus is niet zonder avonturen. Het be gint met een vergissing van den hoofdman, die meent de hand ge legd te hebben op dien Egypte naar, die kort tevoren een oproer verwekt had. Paulus wil den hoofdman een gunst verzoeken en daarom moet hij indruk ma ken: hij stelt zich heel plechtig voor en doet zijn verzoek om tot bet volk te mogen spre ken. Ofschoon deze vraag ndet verwacht werd men spreekt niet gemakkelijk tot een oproe rige merigte stond de hoofd man het toe; mogelijk zou hat eenig licht in deze zaak geven. Het volk stond onmiddellijk ver baasd, omdat Paulus in tegen woordigheid van de Romeinen d-e Joden tooh in hun ei ven taal toe sprak. Paulus wijst op ziin ver wantschap met het volk en geeft dan kort de geschiedenis van ziin leven: hij kleedt bet betoog zoo in, dat hij op de welwillendheid van zijn gehoor kon rekenen. De bijzonderheid in 22:1721 vin den we in die andere bekeeriings- verhalen niet. Op deze woorden loopt het vast. Ofschoon Paulus duidelijk aangeeft, dat zi.in zen ding tot de heidenen van God komt, valt dit bij de Joden, die alleen het eigen volk als deelge- nooten aan Gods beloften erken nen, verkeerd: dan zou er geen Godsvolk meer zijn, geen tem pel. geen Wet! De hoofdman heeft Paulus niet verstaan, maar het moet wel een groote misdaad zijn, waaraan hij schuldig is, anders kon het volk niet tot zulk een woede komen. Hij wil nu bet ge wone midel gebruiken om achter de waarheid te komen: een gee- ssling zal Paulus tot bekentenis brengen. In Filippe protesteerde Paulus niet (Hand. 16:22-23), hier wel. omdat hij staat tegenover Romeinen, die nog niet van Je sus gehoord hadden en die wel willender zoudea_£taam tegenover een, Romeinisdh burger, wanneer hij hen niet in moeielijkheden ge bracht bad (zie ook 16:3839). Een onderzoek moet nu volgen. Na een klein incident, verwekt door den hoogeprieister, die het niet verdragen kon, dat Paulus de Raad als gelijken, aansprak, maakt Paulus een handig gebruik van de partijschappen onder de Joden: zoo kon deze zitting voor (hem geen nadeelige gevolgen hebben. Den volgenden nacht ziet Paulus Jesus verschijnen. Die hem bemoedigt en, aankondigt, dat hij ook te Rome voor Hem zou getuigen. In Jerusalem waren ook Joden uit Klein-Azië, die oude viianden van Paulus (zie 24:18); zii zien hun kansen verminderen en vor men een complot tegen Paulus. Zij plegen overleg roet de Sad- dueeë-n om een kans tot den aan val te krijgen-, want in de gevan genis is Paulus onbereikbaar. Doch God waakt en het complot wordt ontmaskerd. De gevange ne wordt onder krachtig geleide overgebracht naar den procura tor Felix; in een brief wordt bet geding zii het dan ook wat verdraaid voorgelegd: de hoofdman probeert bij zijn over heid in een goed blaadje te ko men. Lukas geeft slechte een be knopte weergave van bet vleiend pleidooi van Tertullus. Hij heeft drie beschuldigingen tegen Pau lus: eerstens was hii een onrust stoker; zulk een beschuldiging moest een Romeinsch bestuurder zeker in ernst opnemen; vervol gens was hii bet hoofd van een secte en daardoor aanvoerder van een volksbeweging en ten slotte had hii gepoogd den tem pel te ontwijden door een onbe- snedene binnen te brengen (21: 29):op dit laatste vergrijp stond in d'8 J'oodsche Wot d'e doodstraf. De advocaat heeft goed werk ge leverd, maar Paulus zal zich van die beschuldigingen weten vrii te pleiten. Bijbellezing voor de volgende Zondag Mark. 7:3137 Mark. 6:17—29 Maandag Hand. 21:3722:16 Dinsdag Hand. 22:1730 Woensdag Hanid. 23: 111 Donderdag Hand. 23:1222 Vrijdag Hand. 23:2335 Zaterdag Hand. 24: 19 LITURGIE ZONDAG 29 Aug. Elfde Zon dag na Pinksteren. Mis: Deus. Gloria. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. onthoofding v. d. H. Joannes den Dooper: 3e gebed v. d. H. Sabina, Martelares; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. MAANDAG 30 Aug. Mis v. d. H. Rosa van Lima, Maagd: Di- lexisti. Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Felix en Adauctus, Martelaren; 3e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. gevallen en door het aan de bus bevestigde aanhangwagentie met gasgenerator overreden. Hii werd met een ernstige schedel breuk opgenomen in een zieken huis. waar hii later aan de ge volgen overleed. Ongeluk bij het dorschen. Op eten Lutkémeerweg is gister middag een 33-jarig:e landarbei der bii het dorschen door dian diriifriem van een dorschmachine gegrepen. M<_; zware verwondin gen aan den ruig en het gelaat is hij in het Weistergasthuis opge nomen,. SPORT VOETBAL. Zondag speelt U.V.S. I en II thuis teigen Over maas I. en II. De opstelling van het eerste elftal is: van Well, dien Daas en Hendrik®, Buissen, Fa- sel en Platteeb Oosterom v. Weerlee, Wanrooy, P. Kantebeen en T. v. Leeuwen. WATERPOLO. De uitslag van den gisteren te Utrecht gespeel- den waterpolowedstriid voor de kaïmpioeniscompetitiie tusscben U.Z.C. en H.P.C. luidt: 51 voor H.P.C. HONKBAL. Door de 19-9 en 15-7 overwinningen van Spar ta reisp. op Celeritas en A.S.C., heeft Neptunius, onidianks haar 224 nederlaag tegen, A.S.C.. nu definitief de tweede plaats ach ter Sparta bezet. Waren de Lei- denaans wat fortuinlijker gestart. dan hadden zij ongetwijfeld Sparta op de voet gevolgd. Heden om half vier wordt op het terrein aan de De Keimtpe- naerstraat de voor de bezetting der derde plaats nog belangrijke, wedstrijd A.S.C.Ce'Lritas ge speeld. Zondag op het zelflde ter rein alweer een fcrachtmeeting- Dan ontvangt A.S.C. namelijk om 2 uur de tweede klasser H.D.M., dat gebrand is om de 20- 5 nederlaag t« revancheeren. Voor 'beidé wedstrijden treedt het A.S.C.-negental in zijn sterk ste formatie aan,, te weten: F. van Veen, J. de Koning, R. Dragt, J. Kronenberg. T. Hoekstra. L. Montanus, H. van Maarte, P. Ie Rour en E. van der Wal. STADSNIEUWS H. Mis in BVzantiinsche ritus. Zondag 5 September om 10 uur zal oo initiatief van „Katho liek Leiden" Pater Methodius O. Cap., ter gelegenheid van ziin 12 V>-jarig priesterfeest een H. Mis opdragen in de Byzantiin- sche ritus in de St. Lodewiiks- kerk alhier. Pater Methodius zal bii deze gelegenheid door het bestuur van Kath. Leiden wor den afgehaald en aan den ingang der kerk plechtig worden ont vangen. Deze H. Mis zal toegankelijk ziin voor diegenen, die reeds eerder de lezingen van Pater Methodius en. in aansluiting daarop de H. Mis biiwi Zii kunnen kaarten aam bii den heer C. Zandvlii gewoerd 100. Woensdag derdag 1 en 2 Septembi avonds tusschen 7 en 9 ui De schoonheid van den De plaatselijke afdeel het Ned. Arbeidsfront had] Lido-theater aan de Sti Betrie'bsführer en socialëjbi mannen uit de Leidsche ven uitgenoodigd om hun ander te laten zien en van de schoonheid van beid. De heer P. J. K. Del plaatselijk leider, heette wezigen welkom. Het NejB beidsfront stelt zich, aide op den grondslag eener g< schapsorganisatie. Nadat si 5 gewezen op het vrijwillig ter dezer bijeenkomst, hii ieders belangstelling films, welke bedoelden eei te geven van hetgeen oorlogstijd kan worden om den werkenden Nedi sehen mensch zoo goed m te verzorgen. Uit de fik tevens bliiken. wat te de: ke reeds in vroegere iai Duitschland reeds bereikt De hierna volgende fill stelling werd ingeleid doi Arbeidsfrontleider H. W berg. die de Nederlandse beiders opwekte tot aans bii het Arbeidsfront. In de film „Heimat im werden vervolgens flitse j een industrieel bedrijf ei waarin de leuze „Elk go drijf een goed verbliif' t< keliikheid was geworden Daarna sprak de hee Laar van de sociaal-econo afdeeling van het Arbeic Hii .zette allereerst de bei van de taak dezer afdeeli een en wees in verband ls de op de verdeeldheid, w j vroeger iaren bestond in c der Nederlandsche werk en in die der werkneme N.A.F wil beider belangei f koepeien. omdat elk bedri, inderdaad is een gemee: waarin de materieele bel( even belangrijk ziin i ideëele. Eerst wanneer volledig worden bevredis I staat de liefde voor de art het bedriif. welke nood!, is voor een echte bed meenschap; een ideaal, practische beteekenis w uiting komt in een toen productie. Ook in deze t stige bedrijfsgemeensc berust de verantwoorde voor de goede gang van bij de Betriëbsführer, daarnaast behooren de voormannen te staan, die ciale geweten vertegen' gen. Licht, lucht, nethe hoorliike ontspannings schaftlokalen ziin onont voor het verkrijgen een monisch-ontwikkelde be< meenschap. welke niet d( ordeningen in het lev worden geroepen, doch der af moet worden opg uit vrijwillige sameni van alle werkers in het Tenslotte volgde oo de spraak nog de vertoonii een filmpje over de tots ming van een zoodanige b gemeenschap in Duitschl de jaren, welke aan den gen oorlog voorafgingen Daarna werd de biieel gesloten met een dankwoi den heer P. Determan. Afscheidsconcert Feike De organist Feike As speelt Maandagavond c acht voor de laatste m! orgel der Hooglandsche Het programma bevat van Bach. Guilmant e.a. Ottevanger zal aan he! van deze orgelbespeling scheidswoord tot den col ver spreken. De toegang Handelsregister K. v. Wijzigingen: 7909 Nederlandsch Drukkerij Leiden, Riinsburgerweg Volmacht van den pro houder N. de Jong. Le: ingetrokken. 1002. Wed. Th. Lak den. Hoogewoerd 132. sil tabakshandel. E. overl.. Lakenvan der Linden Juli 1943 overleden. Nieuwe inschrj ,g e m. 9718. Fa. W. Pel Üjjimsburg, Vliet N.Z. No. renikappersbedrijf. Tabak-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2