fed. Buitenland: Mr. H. Gefce. Leiden; Red, 9tnd en Sport i M. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de •dvertestiCnC. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 22 28 Aug. van 20.45 tot 6.30 uur. MAANSTANDEN. Vrijd. 27.8: 3.05 op, 19.11 onder. Zat.d. 28.8: 4.01 op, 1945 onder. Uitvaart Mr. H. Reydon Plechtigheid in het departements- gebouw. Het A.N.P. meldt uit 's-Gra- venhage: Met stijlvolle plechtigheid is Ihied'en het stoffelijk hulsel van imr. H. Reydon, secretaris-geen- raal van het departement van Volksvoorlichting en- Kunsten, en gemachtigde van den Leider voor de Volksvoorlichting, die op 9 Februari 1943 door een sluip moordenaar onherstelbaar werd getroffen, naar zijn laatste rust plaats uitgeleid. In den namiddag van, gisteren was ten depart emente aan de Prinsessegracht een défilé gehou den voor de ambtenaren en voor belangstellenden uit de natio- naal-socialistische beweging in- een der zalen, als rouwkamer in gericht, waar de ibaar, gedekt met de zwart-roode vlag en omringd door talrijke kransen en bloem- stukken, was opgesteld, terwijl vier personen, onderscheidelijk namens W.A., S.S., P.O. en Jeugd storm, de doodenrwacht hadden betrokken. Hedenochtend te negen uur ving de afscheidsplechitigheid in genoemde dapartementszaal aam, waarbij, met den Leider van het Nederlandsöhe volk, Muissert, aanwezig waren de Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-ln- quart, de commissarissen-gene raal Rauter en Ritterfousoh, ge zant Otto Bene, de plv. leider van Geelkerken, mevr. Couzy, Leidster van de N.S.V.O., de ge machtigden van den Leider, de secretarissen-generaal van enke le departementen, de Haagsche burgermees ter, prof. dr. H. Wes- tra en eenige amibtgenooten van -andere gToote gemeenten, de commandant van dte W.A., mr. Zomdervan, en de voorman der S.S., Feidimeyer, een deputatie van den Ned.. Landstand, vele hooge functionarissen van Staat en (beweging van de rechterlijke macht enz. Vier hoofdambtenaren van het departement van Volksvoorlich ting hielden thans de dooden- wacht. Van den schat van kransen noemen we dien van den Rijks commissaris en voorts die van den Leider, Mussert. van de Ned. Kulturkamer, van den Landstand, van het dep. van V. en K„ van dten commandant der W.A., van den voorman der S.S. in Neder land, van den Nationalen Jeugd storm. De orgelist Jac. Blij zette de plechtigheid in met het prae- diuim en fuga .in g-mol van Joh. Seib. Bach. Jhr. mr. S. M. S.'dte Ranitz, waarnemend secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting, hield een korte toe spraak, waarin hiij deed uitko men, d'at mr. Reydon een trouwe stille strijder was, die geken merkt werd door zijn bescheiden- heli en 'bekwaamheid. Slechts een tiental dagen heeft 'hij als secretaris-generaal zijn. taak mo gen verrichten, toen de kogels van een moordenaar hem troffen. Spreker heeft het voorrecht ge had mr. Reydon in de departe mentale aangelegenheden in te leiden en 'het is 'hem daarbij op gevallen, hoezeer mr. Reydon de gave tot luisteren en oordeelen, bezat. Wij allen in de beweging, aldus spreker, herinneren hem als een van onze oudste strijders, doch bovenal was het de Volks voorlichting, die zijn aandacht had. In het bijzonder heeft Rey don voorlichtend gewerkt op het igebiied van 'heemkunde, kuituur en landstand, een en ander in het verband van de Germaansohe, Volksgemeenschap, waartoe ons volk behoort. Wij krunnen. zoo eindigde spreker, mr. Reydon niet beter eeren dan door het volgen van den weg, die bij heeft aan gewezen. Toespraak van den Leider. De Leider, Mussert, sprak hierna ongeveer als volgt: Het oogerablik om afscheid te nemen van mr. Reydon is thans gekomen. Lang hebben we ge hoopt hem te kunnen behou den, dodh dit heeft niet- mogen zijn. Van het tijdstip af, toen Reydon tot de 'beweging toe trad, begrepen we dat we op hem konden vertrouwen en dit vertrouwen is nimmer be schaamd gemaakt. Reydon is ge vallen als een martelaar, die eerst het leed moest ondergaan, dat zijn vrouw bij denzelfden aanslag, op 9 Februari, werd gedood en die daarna al die maanden zelf smartelijk heeft moeten lijden. Reydon stond al tijd klaar met zijn vaardige pen en met zijn gedachten, eerlijk en oprecht tot in het diepst van zijn ziel. Het grootste beginsel, dat Reydon in practijk heeft ge bracht, was, dat hij niet alleen in het groote trouw was, doch ook in het kleine. Hij gaf zich, zonder eigen persoonlijkheid ge weld aan te doen, geheel. In de eerste jaren verrichtte hij voor de beweging de allereenvoudig ste werkzaamheden en laatste lijk was hij hoofd van het de partement, doch Reydon was precies dezelfde gebleven. Hij was de onvergetelijke stille wer ker, die zichzelf op den achter grond stelde, om de volksge meenschap to kunnen dienen, waarvoor hij met hartstochtelij ke overtuiging werkte. Zijn overgave was een lichtend voor beeld. Nog steeds worden offers gevraagd, doch langzaam maar zeker wordt het hoogtepunt be naderd. De toekomst van Euro pa dn die van ons volk hangen af van de vraag of wij bereid zijn het hoogste offer te bren gen, waarover wij kunnen be schikken. Reydon's strijd voor het vaderland is ten einde, Rey don wist, dat een moordenaars hand hem kon treffen. Was hij dan roekeloos? Neen, tenzij dan, dat hij de roekeloosheid der lief de toonde. Zijn liefde voor volk en vaderland overheersohte en daarvoor gaf hij zich zonder voorbehoud. Zoo was hij een lichtend voorbeeld voor allen, in het bijzonder voor d§ jeugd. Want, (hoewel hij zelf geen kin deren had. streed hij voor de jeugd, dus voor de toekomst, Reydon. zoo eindigde spre ker gij hebt het grootste offer- gebracht, dat een mensCh voor zijn vaderland kan brengen. Uit uw trouw zullen wij de kracht putten om. met Gods hulp, ver der te gaan. Ten slotte dankte Mussert den Rijkscommissaris voor diens aanwezigheid en voor diens blijk van medeleven. Daarna weerklonk het Adagio uit de Zevende Symphonie van Bruckner en 'bij don uittocht werd. terwijl allen den Germaan - schen groet brachten, de treur muziek gespeeld uit van Beet hoven's Eroica. De stoet werd vervolgens op gesteld in deze volgorde: aan het hoofd een muziekkorps van de W.A., daarachter deputaties mei de vlaggen van W.A., Jeugd storm en S.S.. twee rijtuigen met kransen en bloemstukken. de rouwkoets, begeleid door vier hoofdambtenaren als slippendra- gers verder vertegenwordigers van beweging en bevriende or ganen en enkele afdeelingen van S-SL Au «Lcu-gdctnum Te 10 uur schreed dezie rouw stoet plechtig naar Ihet Staats-1 spoorstation, vanwaar het stof felijk overschot per trein naar Lunteren ter bijzetting op de be graafplaats werd overgebracht. Musicus beschermd beroep voor persoonsbewijs. Op grond van het „besluit persoonsbewij zen'' zijn verschillende beroepen beschermd verklaard. Thans heeft de secretaris-generaal van het dept. van Binnenlandsche Zaken een beschikking ingevol ge het besluit persoonsbewijzen uitgevaardigd, waarbij als be schermd beroep eveneens wordt beschouwd: musicus (waaronder begrepen amusements-musicus). Als bewijs, dat een persoon is toegelaten tot dit beroep, geldt de verklaring, afgegeven door den president van de Neder land - sche Kultuurkamer .inhoudende, dat deze tegen opneming van den belanghebbende in het be roep van musicus geen bezwaar heeft. Willink van Collen-prijs 1943. Het bestuur van de Maat schappij „Arti et Amicitiae'' heeft dit jaar weer den wedstrijd uit geschreven, die sinds 1877 om de twee jaren wordt georganiseerd voor het fonds „Willink van Col- len". Het doel van dezen wed strijd is het steunen van jeug dige Nederlandsche kunstenaars met bijzonderen aanleg bij hun studie. Van de deelnemers, die beneden 35 jaar moesten zijn, werd een schilderij in olieverf gevraagd naar een vrij onder werp. Er kwamen honderd een en veertig inzendingen binnen. De jury kende den eersten prijs van 500 toe aan Jan Goedhart uit Rotterdam. Den tweeden prijs, die gedeeld werd in twee prijzen van 250, ontvingen C. J. Kemper uit Overschie en J. H. van Ieperen uit Epe (Gld.). De derde prijs werd gedeeld in twee prijzen van 100, die werden toe gekend aan P. H. Vermeulen uit Maastricht en aan P. J. A. Ver meulen uit Bilthoven. SPORT Radioreportage van de kam pioenschappen van Nederland op den weg. De persdienst van den Nederlandschen Omroeo meldt: Van de kampioenschap - nen van Nederland od den weg voor beroeosrenners en onaf- hankeliiken. welke Zondag 29 Augustus on het Cauberg-crite- rium worden verreden, .zendt de SDortafdeeling van den Ne derlandschen OmroeD in den Iood van Zondagmiddag eenige ooggetuigeverslagen uit. De oog- getuigeversla.gen ziin van 15.40 uur af met tusschenncozen van 15 a 29 min. tot 18.15 uur via zender en draadnet Hilversum I te beluisteren. De verslaggevers ziin Joris van den Bergh. G. Hoogenkamo en J. Veraart. Docos-Athletiek. De deel nemers aan de Zu id -Hollaindsêhe Kamipioenscihapipen in Rotterdam moeten Zaterdag om half twee aan 'het station zijn. De trein ver trekt 3 minuten voor twee. Be geleider de heer A. J. J. Duin dam. Die Zondag gaan, moeten half tien aan het station zijn. De trein vertrekt 7 minuten voor tien. Na die prachtige successen van 11 Zondag, ook nu weer met goede moed aan d'e start. Het spreekt voor zich. dat de strijd nu nog heel wat zwaarder zal zijn. Toch zien wij met goed vertrou wen nog wat successen tegemoet Het gaat goed met „Docos". R.K. Ouders, uw zoons bchooren bij ons. Het adres van opgave is Joop Pollmann, Hoogstraat 4, te lefoon 21668. VOETBAL. Het Wedstrijdpro- gramma voor a.s. Zondag. District IV. Ie kl.: LongaSpek- holzerheide: NOADMVV: Mau- ritsEindhoven: NACBVV: PSVWillem II: de Spechten Roermond. District II. Se kl. A.. Lugdu- numLFC. BILJARTEN. De vijfkamp op Pentathlon. Zooals wij reeds hebben gemeld, wordt de vijfkamp op Pentathlon in bil jarten op 4. 5, 11 en 12 Septem ber as in Amsterdam gespeeld. Hieraan nemen deel Kobus. de Leeuw, van de Pol en S weering. Er wordt in de volgende speel- soorten gelbiljart: vrij spel ter lengte van 290 punten, anker ka- anker kader 71/2 (190 p.) en drie banden (20 p.). dier 45/2 (150 ml. hanidiapel (50 p.) Gemengde Berichten Doodeliike val met fiets. Woensdagmiddag is de 21-iarige wielriidster A. P„ wonende in de Migüelstraat te Den Haag. met haar riiwiel od het Spui. hoek Lange Poten, geslipt. Zii is met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, alwaar zii eenigen tijd later aan de beko men verwondingen is overleden. Moordenaar gevat? Het is de politie gelukt de hand te leg gen op den vermoedeliiken da der van den moord od den acht- tieniarigen Peeters uit Ooster hout. Gisternacht omstreeks twaalf uur deden de opper wachtmeester J. van der Zee en de wachtmeester G. Schriers te Chaam een inval in de schuur van den landbouwer A. S. te Chaam, waar zii den gezochten H. van Ham uit Oosterhout aan troffen en die daar nachtverblijf en voedsel had gekregen. De ge arresteerde werd in het gemeen tehuis ingesloten en vandaag verder getransporteerd. Inbrekersbende gegrepen. De Hilversumsche recherche heeft in de laatste weken met succes strijd geleverd tegen een uitgebreide bende inbrekers, die Hilversum en omgeving onveilig maakten. Reeds werd gemeld, dat od Vrijdag 13 dezer, na een schietpartij in de Prof. Koch- straat een dezer inbrekers, een 28-iarig wever uit de Marconi straat te Hilversum, kon worden gearresteerd, waarna een dag later een bii deze iacht gevluch te mededader, een 29-jarige chauffeur uit den Geuzenweg en voorts een 25-iarige wacht meester der staatspolitie uit Utrecht, konden worden gegre pen. In vervolg hierop is nog een groot aantal arrestaties ver richt. Allereerst werden nog twee opkoopers uit Amsterdam gevat, die een flink deel van den buit hadden opgekocht, n.l. een hoeveelheid sieraden, kleeding en linnengoed, afkomstig van velerlei inbraken, waarbij tijde lijk onbewoonde perceelen tij dens de vacar.tie der bewoners werden geplunderd, o.m. te Hil versum. Bussum en Soest. Ver volgens werd als mededader een 29-iarige grondwerker uit de v. d. Sar.rle Bakhuizenstraat te Hil versum gegrepen, terwijl een vijfde hoofddader nog voort vluchtig is. In den loop van het onderzoek werden nog aange houden een broer van eerstge- noemden wever, een 34-jarige venter, zonder vaste woonplaats en een 41-iarige reiziger uit de St. Annastraat te Hilversum, die verdacht worden als ..tipgëvers'' •de tiideliik onbewoonde percee len aan de bende te hebben op gegeven. Als helers vielen de politie nog in handen een 39- iarige uitvoerder uit Utrecht en diens buurman, een 26-iarige sjouwerman, in wiens woning een deel van den buit bii de komst van de politie iuist in veiligheid was gebracht, maar daar toch nog in beslag kon worden genomen. Tevens werd nog een zestal vrouwen uit Utrecht en Hilversum die van de inbraken geprofiteerd hadden en ook goederen verborgen, aan gehouden. doch na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Groote clandestiene slachterij ontdekt. De politie is er in geslaagd, een einde te maken aan een omvangrijke clandestie ne slachterii. welke in een boer- derii in de buurt van Bantam tusschen Bussum en 's Graveland was gevestigd. De slachters gin gen zeer omzichtig te werk. en. toen de politie arriveerde, wa ren de vogels reeds gevlogen. De buit. welken zii moesten achterlaten, was niet gering: een hoeveelheid vleesch en een pas geslacht varken, 'eer. levende koe en een stierkalf en twaalf voor de clandestiene slachterii bestemde varkens werden in beslag genomen, alsmede een hoeveelheid roggemeel en een partii groente. LITURGIE ZATERDAG 28 Aug. Mis v. d. H. Augustinus, Bisschop, Belij der en Kerkleeraar: In medio. Gloria. 2e gebed v. d. H. Her mes, Martelaar; 3e voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. T RECHTSZAKlfj Tuchthuisstraffen voou, destiene slagers® Het O'bergericht heeft aantal processen in d« •maanden een vrij groqï personen, die de vlei ziening ten nadeele vadt derlaindische bevolking iJri' gebracht habiben, tot zwal Ihuisstraffen veroordeeld® Verscheidene person# (buurt van Culemfoorgp zich vereen iigd om v«. weide te stelen, het clï te slachten en het vle* winst te verkoopen, Zijp verscheidene schapen uit/ de gestolen, deze ter pl# slacht en. onderdeelen if medegenomen en verkop dezer personen is, al naap zijn medeplichtigheid, vergrijpen tegen het ecoi leven m oorlogstijd vei en wel een tot vier jaar, deren tot twee jaar, ee tot een jaar tudhthuissti Drie inwoners uit 21 (kochten schapen tegen I prijzen, slaohtten deze op stiene wijze. Elk hiuno veroordeeld tot twee jac ihiuis. Verscheidene veehande slagers uit Baar®. kochten kochten vee met het clandestien te laten slac i slachtten ook een aanta1 op clandestiene wijze. Zo: handelaren als de clan i slachters en enkele perse zich alleen hadden bepii den wederverkoop van 1 clandestiene slachtingen gen vleesch, werden te tuchthuisstraffen vero Drie van, 'hen werden ver tot vijf jaar tuchthuis, tot twee jaar, een jaar half jaar tuchthuis, degei alleen kleinere hoeve vleesch wederverkocht j kregen gevangenisstraffi een jaar tot tien maande Zware straffen voor het schen van levensmidi kaarten. Wegens de poging oi daden te plegen tegi economische leven in ooi (vervalschen van leve® lenkaarten) heeft Freder nelis Hundefsmarck tere staan voor het Duitsche richt. Hij heeft levensmi kaarten gedrukt, doch wi intijels gegrepen voordat staat was deze vervalscht ten in omloop te brengf het oog op den ernst i misdrijf werd hij tot v tuchthuisstraf veroordeel In een soortgelijk gevs bet Obergericht vonnis tegen den schoenmakei Boenen en den boterha Andries van Ballegooye Ballegooyen had 650 kg doen verdwijnen en stond punt nog 350 kg. bote destien te verkoopen. verdonkeremaande hoev te dekken, bood hij voor het verschaffen v toewijzing duizend guldei vervaardigde daarop een zing en gaf deze aan van gooven. Boenen werd deeld tot 4 jaar tuchth en een geldboete van 250 van Ballegooyen tot een straf van 4 jaar tuchthuis gulden boete. Drie medevi ten, die alleen gepoogd 350 kg. tegen verhoogde te verkoopen, werden medeplichtigheid veroordi gevangenisstraffen van maanden alsmede tot geld ECONOMISCHE RE< Kaashandel. Het was L. C.-van Vliet teHazei d e de 'bedoeling geweest vijf kazen, die hij zelf i maakt, voor eigen gebruS stemmen, doch bij had i destien verkocht, waar'bij ficier veronderstelde, d'at er wel de schuld van gew zijn. Maar verdachte be dat 'bij er eigtnlijik niet v had verdiend, omdat de k was ingedroogd. De offici derde 100 boete subs 50 •hechtenis met verbeurd ring der kaas. De rechte 75 'boete suibs een maart tenis met verb surdverklaf nadait verdachte nogeensl protoeerd nog wat van de af te krijgen, waarop de i vertelde dat de rechtszaa (marktplaats is. G. W. Hillenaar te 1

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2