MOMENTJE )ENSDAG 25 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10641 _aux: Papengracht 32 Giro 103003 foon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. U«f ij Bolsjewistische gevechtsgroep vernietigd It DUITSCH VEERMACHTSBERICHT. et D-uitsche weer-madhtstoe- t van Dinsdagmiddag luidt: iaii het Mioesfront duren de .bitterde gevechten voort. Im 'I eigen met steuin van tanks Verdien tegenaanval werd in rwil van taai vijandelijk ver- verloren terrein heroverd, ij Isjoeim vielen de boisj-ewis- «met krachtige pantsersitrijd- hten in den middag opnieuw In zware gevechten werden 4e bressen gesloten en 133 aidielijke tanks stukgeschoten, bet gebied van Oharkof sloe- D-uitsch-e troepen ten Zuiden de stad dien vijand in een te- lanval terug. Ten Westen van jtad werden nieurwe aam-va-1- der bolsjewisten afgeslagen, toet gebied Noordwestelijk Oharkof werd de sedert en- dagen omsingelde vijanidie- gevechtsgroep idefinitief böietigd, waarbij 1791 geva-ntge- werden gemaakt, 299 tanks, stukken gesöhut, 100 mditrail- s, 160 auto's en ander oor- tiüg werden vernield of buit- "laakt. "en Westen van Wjasma pro- "Wen die balsje-wisten miet sier ra door tanks en s-l-a-gvliegtiui- gesteunde strijdkrachten ons t te doorbreken. Alle a-an- en werden met zware verlie- voor den vijand afgeslagen, uchtimacht bracht den vijand dien Mioes, aan den Donets i het gebied ten Westen van 'kof zware verliezen aan -fecthien en zware wapens toe. den central-én sector van lostel-ijke front werd een vij- dijike stelling met 25 stuk- salvogeschut door dluiktoorn- -werpers totaal vernield. Gis- n overdag werden aan het Ntelijk front 198 taniks vernie- en 8 5 vliegtuigen in lucht- taihten neergeschoten, kn het front in Lapland heeft zesde gebergtedivisie onder ;1 van luitenant-generaal sail, door formaties van de tm-aoht onder k-oloniel-gene- Stumpff doeltreffend ge- zich bij de bestorming van heuvelrug en bij den afweer de daaropvolgende weken- tegenaanvallen van s-uipe- vijiandielijike strijdkrachten ier onderscheiden. De bol- isten verloren alleen op de feats meer dan 1000 diooden. 'ig zware versterkte vijan- :e kazematten werden ver jet havengebied van Palermo in den nacht van 22 op 23 sbus door een zware forma- uitsChe gevechtsvliegtuigen vallen. Twee oorlogssche- afemede twee vrachtschepen i een gezamelijtoe inhoud van p brt. werden vernietigd, Te- ikooipvaardijisclhepen met een ten inhoud vain 46.000 brt. en fjouiser werdien deels zwaar adigd. In de havenins-talla- onitstonden uitgestrekte bram en den Atlantischen Oceaan de bezette gebieden in het sten verloor de vijand giste- 4 vliegtuigen. leïke formaties Britsche bom- k werpers vielen in den af-ge- 'pen. nacht de Duitsche hoofdi- aian. De nieuwe georgani- Jte luchtverdedigiinig veihin- (pe den ge-concentreerden aam- op de stad en schoot volgens totduisver ontvangen rappor- OL mcer-imotorige boman-en- Pers neer. Door het neerwer- vair brisant- en torantdlb-oim- .1 ontstonden in woonwijken 'mede aan openbare gebouwen irataenihuizen vernielingen. De )i «king leed verliezen, j nelle Duitsche geveehtsvlieg- ïen vielen in den nacht van I*;-24 Augustus militaire doe- ïm Zuidioost-Engeland met Jfttnen van elk kaliber aam." i ROME OPEN STAD. De Italiaamsche regeering heeft, ter toepassing van haar formeele en openlijke mededeelinig van 14 Aug. j.l.. waarbij Rome tot „open. stad" verklaaild wordt, den H. Stoel en de Zwitserschie regeering verzocht, de regeerin gen van Londen en Washington ervan in kennis te willen stellen, dat zij de volgende maatregelen en besluiten geinomen heeft: De verdedigingswerken van die stad Rome zijn buiten gebruik gesteld en aan de batterijen luchtdoelgeschut is bevel gege ven het vuur niet te openen en aan de jachtvliegtuigen, zich niet te bewegen boven Rome. Men is bezig met de verplaatsingen van de Italiaamsche en Duitsche be velvoering der opereerende strijdkrachten, alsmede van de respectieve opereerende troepen, en wel op zoodanige wijze, dat er in de stad slecht één garnizoen zal overblijven, dat belast is met het handhaven van de openbare orde. Heit spoorwegikmooppumt van Rome zal, voor zoover het de militkire transporten betreft, niet meer gebruikt worden, nodh voor werkzaamheden der v-endlee- linig van wagons, noch voor die van laden en lossen, noc - voor het stoppen en verblijven van militaire treinen. Het knooppunt zal aldus in dbn omitrek van Roime worden teruggebracht tot een eenvoudige lijn voor transito- verkeer zonder meer. Ten slotte is men'bezig met het nemen van maatregelen om <S& militaire in richtingen en de fabrieken voor wapenen en munitie na-ar buiten de stad te verplaatsen. DE BOMBARDEMENTEN OP MILAAN. Stefani meldt: Bij de laatste zware bombardementen on Mi laan is, naar de „Oservatore Ro mano" samenvattend consta teert, een groot aantal kerken vernield, waarvan eenige unie ke historische en artistieke waarde hadden. Zoo is de dom van Milaan zwaar beschadigd. Door bommen getroffen werden de basiliek en de abdij van St. Ambrosia, de basiliek St. Na- zaire, de St." Sebastian, de St. Satoro, de St. George, de Santa Maria la Porta, de St. Antonio, de St. Victor en de Corpus Do- mini. De meeste dezer kerken werden getroffen door brisant- en brandbommen en zijn inge stort. Hetzelfde lot onderging het domicilie van den aartsbis schop. Het aartsbiseho-ppelij-k pa leis en de curie van den aarts bisschop, talrijke religieuze col leges en instituten o.m. het be roemde cultuur- en weldadig heidsinstituut, de katholieke uni versiteit en de beroemde bi bliotheek Ambrosia, die even eens zwaar getroffen werden. Een groep neutrale journalis ten heeft zich, volgens een ander bericht van Stefani, naar Milaan •begeven ter bezichtiging van de door Engelsche en Amerikaan sche bommenwerpers veroor zaakte vernielingen. SPANJE ONDER ENGELSCH- AMERIKAANSCHE DRUK. De V.S; en Enigeland beginnen thans tegenover de Spaansche regeering een krachtigere hou ding aan te nemen, meldt het Amerikaansche blad „Baltimore Sun" uit Londen. Tot nu toe heeft de regeering van Franco getracht, zoo wordt in het be richt verder gezegd, Spanje bui ten den oorlog te houden en de Britsche en Amerikaansche re geering hebben tot nu toe een „verzoeningspolitiek" tegenover Spanje gevoerd. Thans echter kan de diplomatie van de geal lieerden „iets krachtiger wor den". Spanje heeft economische hulp noodig. Het is duidelijk, dat van de geallieerden niet ver wacht kan worden, dat zij de be hoeften van Spanje dekken wan neer de Spaansche regeering zich niet bereid verklaart haar poli tiek om buiten den oorlog te blij ven, prijs te geven. De conferentie te Quebec FORMEELE VERKLARING VAN CHURCHILL EN ROOSEVELT. De Britsche berichtendienst publiceert de formeele verkla ring, die Churchill en Roosevelt Dinsdag in Quebec hebben uit gegeven. In deze verklaring wordt o.m. gezegd, dat de Engelsch-Ameri- kaansche oorlogsconferentie, die od 11 Augustus is begonnen on der auspiciën van de Canadee- sche regeering. thans hare werk zaamheden heeft beëindigd. Het geheele gebied der „wereldope- raties" en de gebeurtenissen, die sedert de laatste ontmoeting tus- schen Roosevelt en Churchill in Washington eind Mei j.l. ont staan ziin. ziiri bestudeerd. Ver der ziin de noodige beslissingen genomen om de acties der strijd krachten van beide naties te waarborgen. Het communiaué stelt in het licht, dat een volkomen doelstel- lihg en eenheid in de oorlogvoe ring behouden moet blijven. Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat in de toekomst waar schijnlijk met vrii korte tus- schenpoozen conferenties tus- schen Roosevelt en Churchill gehouden zullen worden. Er wordt on gewezen, dat de mili taire besprekingen der drie staf chefs der geallieerde strijdkrach ten in den grootsten omvang be trekking hebben gehad op den oorlog tegen Japan en een doel treffende hulp voor Tsioeng- king-China. De vertegenwoordi ger van Tsiang Kai Siek, de mi nister van buitenlandsche zaken Soeng, is bii deze besprekingen tegenwoordig geweest. Op alle gebieden hebben Roosevelt en Churchill de aanbevelingen der geallieerde stafchefs goedge keurd. Verder wordt in het commu niaué verklaard, dat ook een overeenkomst tot stand is geko men ten aanzien van de politie ke problemen. Er werd besloten, afgezien van eenigerlei Driemo- gendheden conferentie, waartoe wellicht met de Sovjet-Unie een overeenkomst bereikt zou kun nen worden, een tweede confe rentie vóór het eind van het jaar tusschen de Britsche en Ameri kaansche bevoegde instanties te houden. Een volledig rapport omtrent de besluiten, voor zoo ver die den oorlog tegen Duitsch- land en Italië raken, zal de Sov- ietregeering toegezonden wor den. Ten slotte wordt in het com muniaué gezegd, dat men tij dens de conferentie ook aan het probleem der betrekkingen met het Fransche dissidentencomité biizondere aandacht heeft ge schonken. Er verluidt, dat in dit verband in de tweede helft van deze week een verklaring zal worden afgelegd door een aantal geallieerde regeeringen. „Rijkelijk kronkelig en niets zeggend". In politieke kringen te Berlijn noemt men den inhoud van de slotverklaring der conferentie te Quebec rijkelijk kronkelig en inhoudloos. De aankondiging van verdere conferenties toont, dat toch niet alles duideliik is. De concentratie van de oorlog voering on Japan beschouwt men in d~ genoemde kringen als een loutere buiging voor het Ameri kaansche volk en voor Tsiang Kai Siek. Ook de wensch naar een conferentie met Stalin is volgens de meening van Duit sche politieke kringen een ver- legenhei-dsphrase evenals de er kenning van het Fransche dissi dentencomité in Algiers, welke in het vooruitzicht gesteld werd, een zuivere phrase is. De mee ning van Duitsche politici over het communiaué van Roosevelt en Churchill kan dus worden sa mengevat in de woorden: riike- liik kronkelig en niets-zeggend. De Anglo-Amerikanen en de Sovjet-Unie. Het „Hamburger Fremden- blatt" levert commentaar op het terugroepen van den Sovjetam bassadeur te Washington. Litwi- nof-Finkenstein. en op de ver klaring van een officieel woord voerder te Washington., volgens welke de Amerikaansche ambas sadeur te Moskou. Stanley, zal worden teruggeroepen. In ant woord op de vraag waar de sleu tel voor deze gebeurtenis ge zocht moet worden, wijst het blad er od. dat reeds eenige da gen geleden uit Quebec gemeld is. dat de militaire besluiten voor de volgende faze van den oorlog reeds door de Anglo-Amerikaan sche experts ziin genomen. Thans verluidt over de resultaten der conferentie, dat een Anglo-Ame- rikaansche landingspoging in West-Europa opnieuw zou wor den uitgesteld, terwijl zeer zeker op wensch van de Ameri kanen sterker dan tot dus verre de nadruk zou worden ge legd od den oorlog tegen Japan. Het blijkt, aldus vervolgt het ..Hamburger Fremdenblatt", dat Stalin niet tevreden is over de besluiten van Quebec, dat het Kremlin zeer teleurgesteld is, doordat de Anglo-Amerikanen opnieuw afzien van het onmid dellijk vormen van een tweede front in West-Europa en dat het begrip tweede front naar offi- cieele Sovietopvatting een Anglo Amerikaansche militaire onder neming zou beteekenen. die in staat zou ziin 50 tot 60 Duitsche divisies aan het Oostelijke front af te trekken. Uit dit alles kan worden af geleid. dat de betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en de An glo-Amerikanen voornamelijk door militaire en pas in de twee de plaats door politieke proble men belast worden. Tegenover de reusachtige militaire inspan ningen der bolsjewisten staan de bescheiden gevechtsacties der Anglo-Amerikanen. DE AANVAL OP BERLIJN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In militaire kringen te Berlijn wordt naar aanleiding van den jomgsten Britschen liueh-ta-ainval op Berlijn het volgende ver klaard: De reorganisatie van de luclht- verdedliginigsistrijidlkracbten -heeft tot groote successen geleid.De sterke eenheden machtj-agers. die in sarmen-werkihg met de zoek lichten en de luchtdoel-artill-erie den aanival reeds voor Berlijn op vingen. slaagden erin de aanval lende groepen der vijan-delijike vliegtuigen uiteen te drijven en voor een belangrijk deel te ver strooien, zoodat het niet tot een geconcentreerden aanval kon ko men. Een deel der Britsche toe stellen toereikte slechts het cen trum van de D-uitsChe hoofdstad, al-waar zij door het werpen van brisant- en brandbommen scha den aan w-oon-wijiken en openba re inrichtingen veroorzaakten. Hierdoor ontstonden verliezen ondier de bevolking. Uit het aan tal neergeschoten vliegtuigen, diat volgens de voorl-oopige opga-ven zestig bedraagt, blijkt, dat het nieuwe verdediiigingissyisteeim in staat is om een grooten aanval te breken en die kracht van dierge lijke aanvallen voor een- groot deel van de eigenlijke doelen af leiden. In den af-geloopen nacht vlogen eenige Britsche storingsvliegtui gen boven het Rijksgebied en be vonden zich ook boven het ge bied van de Rijkshoofdstad. Over het uitwerpen van bommen zijn geen berichten ontvangen. NA DE ONTRUIMING VAN CHARKOF. De A.N.P.-correspondent meldt: Na de ontruiming van Obar- kow door d'e Duitsche troepen stelt men in Berlij-nsdhe kringen vast, diat de -bolsjewisten na een offensief van vijftig diagen. dius reedls meer dan zeven weken., en met een inzet van, volgens Bn- JIPPIE JEE. In een tijd, die niet noodt tot n-ie-u-we muzikale uitingen van de volksziel in liederen als die van blonde Mina. de mooie molen en Lily Marleen, ontsta-at plotseling een lied, dat, naar m-en zegt, iets met cowboys te maken heeft en dat als een besmettelijke ziek te over het land woei. Het is het lied waarin gezongen wordt van; „Ji-ppie jippie jee" en ik weet niet eens of ik het goed schrijf. Want wie zal zeg gen aan welke vreemde taal deze vreemde woorden zijn ontleend. In mijn ooren klinkt het even goed M-exicaam-sdh als Patagoniisch, maar blijk baar is dit voor de Hollan-d- sche jeugd geen bezwaar om het lied per dag 624 maal uit te galmen. En zoo hoor ik nu dit lied in alle straten in een tijd, waarin het Wilhelmus wat op den achtergrond dreigt te raken. Het is tenminste iets. Het is een soort nieuw volks lied voor de jeugd, die er al een -nieuwe tekst op heeft ge maakt. Niemand kent dien dichter van deze tekst. Maar als mijn jongste dochter 3 jaar het buis betreedt, luide galmend: Qu-we taaie, laat je broek maar waaien, begrijp ik, dat het toch maar beter is geen onderzoek te doen naar den auteur van dezen tekst. Zoolang de oorlog duurt, zal ons volkslied! „Jippie Jee" zijn. gelsobe mediedieelinigen, driehon derd divisies, er niet in geslaagd ziin een militair of strategisch beslissend resultaat te bereiken. De bolsjewisten hebben thans na vijftig dagen, ten koste van ge weldige verliezen, drie steden, namelijk Orel, Bjel-gorod en Oharkow veroverd, dirde steden die op de landkaart slechts een smalle strook gronid vertegen woordigen. In welingelichte militaire krin gen v-a-n d-e hoofdstad neemt men aan, d-a-t het hoogtepunt van de bolsjewistische offensieven voor bij is. Hoewel men nog met zeer verbitterde slagen zal moeten re kening houden. Voorts verklaar', m-en, dat de door de bolsjewisten geleden verliezen in -die afgeloo- pen zeven weken niet zonder meer vervangen kunnen worden. TURKSCHE STEM OVER DEN OORLOG. In antwoord op een in Juli in de Times verschenen artikel, waarin critiek geoefend was op de neutrale -houding van Tur kije schrijft de bekende pro-En- gelsche hoofdredacteur van het dagblad Tan, Sertel, o.a.: Vol gens de opvatting van de Tur ken is deze oorlog niet hun oor log maar een oorlog van de groo te mogendheden. De Turken ach ten het niet noodig, een tweeden oorlog in te gaan voor dezelfde doelstellingen, waarvoor zij reeds 20 jaar geleden gestreden heb ben. Wij maken geen aanspraak op vreemde gebieden, schrijft Sertel woordelijk. Daarom mo gen de geallieerden van onzen kant geen gewapende hulp ver wachten. IT AI,I AA N S C H L AMBTENAREN EN DE POLITIEK. Naar officieel wordt bekend gemaakt, is het den prefecten en ambtenaren van het binnen- landsohe bestuur in Italië voort aan verboden, lid te zijn van eenige politieke vereeniging of partij. Hetzelfde geldt voor le den van de Italiaansche politie en van de brandweer. Naar Stefani meldt, zijn Don derdag de Siciliaansche senato ren bij den ministerpresident ontboden om te beraadslagen over een uniforme organisatie der hulpmaatregelen voor de vluchtelingen uit Sicilië.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1