DAG 24 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10640 S)e Êck)bclve0oii^cmt Papengracht 32 - Giro 103003 ion: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wiimer, Hoofdredacteur.- /er beleefdtieids- »rroen innerlijk beschaaf-d mensch waarde van de beleefd- ,vormen niet onderschat te vormen hebben, over ïfeemeen eenomen. een die- beteeken is. een diepere ine. dan oppervlakkie t. Bii een nadere beschou- ■jS de bedoeline van die be- iteids-vormen ofwel te ge in uitdrukkine aan het speet ofwel respect aan „■enmensch te betuieen of- (en evenmensch. in aange- en delicaten vorm een ien te doen. een dienst te jen Als we voor onszelf ifeeniee van die beleefd- }ormen ontleenen. dan zul- nfe er een of meer van de genoemde tendenzen in licken al zullen we niet Mer dier vormen afzonder en redelijk motief kunnen Tteeren. 'innerlijk beschaafd mensch waarde van de beleefd- 'ormen niet onderschatten aar: niet iedereen, die de -fdheidsvormen in acht I[. is een innerlijk beschaafd zoovelen ziin die vormen 1 en alleen conventie, vol- ji ondoordacht en zelfs on- lit en huichelachtig uiter %doe. jeere waarde hebben die idheidsvormen. als wij deze ,a met een goede, een mooie iling. welke voortvloeit uit ^innerlijke beschaving, ont- "I aaneen christelijke f'lieden, die de beleefdheids- Jen louter en alleen conven- fel toepassen, kan men de liike leegheid der bescha vaak oomerken. als zij in «jndigheden geraken, waarop ïonventie-beschaving niet is /end. welke hun beleefd ilfeids niet heeft voorzien. kunnen dat in dezen tijd jfn zoo veel héél anders is Voorheen, meermalen con- Bren b.v. bii in gezel- 1 van andere sigaren-looze fn maar aldoor sigaren-puf -f O.W.'ers en dergelijke per- j. wier beleefdheidsvormen ■worden gedragen door die [intenties. jl christen moet de beleefd- 'Svormen bewust toepassen pacht practiseeren dan iii óók de juiste vormen we- ije vinden onder omstandig- Jn. waarin alle handleidin- ón het gebied der beleefd- „hem in den steek laten! «TALINGS VERKEER MET JAANSCH-ALBANEESCHE TOLUNIE. Phet Verordeningenblad voor •fezette Nedierlandsche gebied eden een verordening ver- ien, waardoor de tot dusver idte verordenirug over de g van het betalingsverkeer ien Nederland en de Ita- 'Ch-Albaansche toiunie It opgeheven. iens wordt in- de Nedierlaind- Staatscourant de siruds ge- ïn tijd' voorbereide verorde- geipubliceerd over de nieu- itali]nigsvoorscbriften, die in .aats treden van de tot dius- ibestaain-die regeling van het Jtags-verkeer met Ttalië-Al- Öe nieuwe regeling betee- i uitsluitendi, dat de betalin- in het verrekeminigverkieer ÉnsLuiting cup de betalingisre- teen z-ooals reeds met andere fcn bestaan, aan nieuwe voor- pften zijp onderworpen en het betalingsverkeer over het interimskonto bepaalde wij- ggen fa-eeft ondergaan. De we bepalingen over het be- wsverfeeer van Nederland de ItahaamichriAllbaaPische Jtie zijin bijna onverankierd pe oude. thans opgeheven ver ging nio. 147/40 in de thans ®>liceerde verordening over- omeiu De ontruiming van Charkof EEN VEEL OMSTREDEN STAD. De stelselmatige ontruiming van Chark-of moet, naar de mili taire oorrespondent van het D.N.B. verklaart, beoordeeld wor den vanuit bet principe van de Duitsche oorlogvoering in bet Oosten, volgenis hetwelk afzon derlijke gebieden en ook steden geenszins die beteekenis hebben, die dikwijls door de vijandelijke propaganda hieraan wordt ge hecht. Oip 25 October 1941 werd in liet kader van de groote operaties Oharkof na bevigen strijd door de Duitsche troepen stormender hand veroverd en bezet. Van half Mei tot half Juni 1942 probeer den de bolsjewisten door een par tieel offensief Charkof te herove ren. Ten Oosten van deze stad werd de vijand op een strategisch buitengewoon handige wij,ze mis leid en kwam een omsingeling tot stand, die in haar verdere verloop de vernietiging van groo te bolsjewistische legermassa's met zich medebracht, waardoor de aanval der bolsjewisten op Charkof werd verijdeld. De bol sjewistische inspanningen in dien winter van 1942/1943 brachten in bet kader van de Duitsche distan- cieeringsbeweginigen Oharkof op 18 Februari 1943 weer in Sow jet leeziit, nadat de Duitsche troe pen de voor den oorlog belang rijke installaties vernield en de stad verlaten hadden. De in aan sluiting hierop tot voorbij Char kof voortgezette gevechten in de maand Maart met het Duitsche tegenoffensief bracht Charkof op 15 Maart weer in Duitsche han den. Wanneer nu de bolsjewis ten in de afgeloopen dagen noch de ontruiming der stad, noch de anidere bewegingen der Duitsche formaties hebben kunnen waar nemen en melden, dan is dit het bewijs voor de geslaagde distan- cieerinig van den vijand, d.w.z. een bewijs voor het feit, dat de Duitsche plannen zonder door den vijand beïnvloed te worden konden worden uitgevoerd. Het prijsgeven van de stad was in het kader van het gewijzigde front in dit gebied een volkomen na tuurlijke maatregel, die een ver korting van het f-ronit en zoodoen de een beteTe frontpositie met zich medebrengt. Charkof is een doode stad. Een door D.N.B. ontvangen verslag van een Duitschen oor logscorrespondent geeft een be schrijving van de wijze waarop te Oharkof stelselmatig door de aftrekkende Duitsche troepen be langrijke Objecten en inrichtin gen exploisie voor de Sovjets on bruikbaar werden gemaakt. „Ben doode stad, dat was onze indruk van Oharkof. toen wij door het puinveld van deze plaats reden. Voor de poorten lagen onze troepen, die in de hevigste gevechten de vijandelijkien mas sa's verbitterden tegenstand bo den. Tijdig en in volkomen rust waren de groote transporttrei nen weggegaan, die have en goed van de burgerbevolking naar het aehterwaartsebe gebied brachten. Vele duizenden bedroegen de burgers, die op de Duitsche bu reaux verschepen en erom smeekten, met de Duitschers te mogen wegtrekken, om niet aan de Sovjets te worden uitgeleverd. Grootmoedig werden al deze wenschen vervuld. Volgens de plannen werden alle inrichtingen in veiligheid gébracht, die den Duitschen troepen van nut ge weest waren. Door pioniers en speciale troepen werden tegelij kertijd alle tactisch belangrijke objecten, voorts die verzorgings- inrichtingen en bedrijven gereed gemaakt om te worden opgebla zen, Bruggen, spoorwegoom- plexen, alle eenigszins nog bruik bare inrichtingen der vliegvel den werden zoo voorbereid om opgeblazen te worden, dat een druk op een knop voldoende was, om op het bevolen tijdstip alle Mr. H. Reydon overleden De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten en gemachtigde van den Leider voor de volks voorlichting. nir. H. Reydon, die op 9 Februari 1943 door een sluipmoordenaar door verschei dene schoten werd gewond, is vandaag, Dinsdag 24 Augustus om 9.30 uur na langdurig smar telijk lijden overleden. voor dien vijand nog bruikbare objecten in die lucht te laten springen. Met 'het weekeinde werd tot bet opblazen overgegaan, nadat te voren alles wat nog eenigszins bruikbaar was in veiligheid was gebracht. Op de vliegvelden wer den de startbanen door explosies diep omgewoeld en gingen de ge bouwen en hangars in vlammen op. Zij zijn daarmede niet alleen volkomen onbruikbaar geworden, maar het is zelfs uitgesloten, dat afzonderlijke deelen nog weer .gebruikt kunnen worden. Maan dagochtend in die vroegte gingen na het stelselmatig vertrek van de laatste eenheden alle brug,gen en overgangen de lucht in. Boven de stad hangen enorme rookko lommen. Overal laaien de vlam men op. Om 5.35 uur hebben de laatste verkenningstroepen en „Sprengkommanidos" zich uit het gebied van die doode stad terug getrokken. Aarzelend volgt de vijand naar een waardelooss puinhoop, naar een wirwar van brandende huizen, waarvan de muren krakend ineenstorten". NACHTELIJKE AANVAL OP BERLIJN. In den nacht van 23 op 24 Aug. hebben formaties Brits che bom menwerpers eenige plaatsen in Noond-.Buitschland, vooral dii stad Berlijn, met brisant- en brandbommen aangevallen. Er ontstonden verliezen ondier de bevolking en er werd schade aan gericht aan woonwijken. Door luchtverdiedigings-Rtrijidikrach'ben werden volgens de voorloopige berichten ten minste 50 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. NIEUWE SOWJET-AMBASSA- DEUR IN DER VER. STATEN, Zooals gemeld, heeft het pre sidium van de opperste raad der Sowjet-Unie den plaatsvervan- geniden volkscommissaris van buitenlandische zaken Lfiwinnf teruggeroepen als ambassadeur te Washington en in diens plaats benoemd Giomyko. D.N.B. meldt uit Stockholm: De terugroeping van Litwinof wordt in een bericht van United Press uit Quebec alsmede in een eigen bericht van Stockholms Tidiningen uit Londen bestempeld als efen „ernstige söho'k" en een „zware slag". De terugroeping heeft te Washington sensatie ge wekt en in diplomatieke kringen aldaar ingeslagen als een bom. Naar men zich in Washington hierover uitlaat zijn de gevolgen van deze terugroeping thans nog niet te overzien. Men. is geneigd de betrekkingen der geallieerden tegenover M-oskou als slechter te beschouwen. Stalins besluit wordt opgevat als een wenk aan de geallieerden, naar Moskou te komen, in geval zij met het Kremlin willen onderhandelen. In een ander bericht van Uni ted Press wordt gezegd: Indien Litwiinof fjeen bijzondere taak krijigt toegewezen, moet zijn te rugroeping worden opgevat als een bepaald teeken voor Mos kou's toekomstige houding tegen over de Engelsch-Amerikaansche politiek, In Londen wacht men derhalve in de grootste spanning op elke mededeel ing, die het ge- val-Li'twinof kan ophelderen. Naar Sveniska Dagbladet uit Mos kou meldt, vat men in Britsch- Amerikaanséhe kringen te Mos kou de terugroeping van Litwi nof op als een protest tegen het Uitblijven van een tweede fronit VOOR VRIJWILLIGERS. PAKJES Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nog maals dringend op gewezen,, dat de adressen duidelijk lees baar en met inkt geschreven moeten worden en met het vol ledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5. te zenden aan: rang: naam: Veldpostnumimer of adres AMERIKAANSCH AMBASSA DEUR TE MOSKOU TERUG GEROEPEN? Volgens een door „Stockholms Tidningen" gepubliceerd bericht van United Press heeft een of- ficieele woordvoerder te Wash ington bekend gemaakt, dat de ambassadeur der Ver. Staten te Moskou, Stanley. binnenkort van ziin post zal worden terug geroepen. In het bericht wordt verder gezegd, dat daardoor de verandering der wederzij dsche diplomatieke vertegenwoordigin gen wordt ..voltooid". MISLUKTE AMERIKAANSCHE LANDINGSPOGING OP KOELAMBANGRA. Door het moorddadige vuur van Japansche troepen op het eilanid Koelambaingra is Zondag een poging van Aimerikaainséhe troepen cum op het eiland te lan den, mislukt. De vijandelijke strijdkrachten, die steedis weer hardnekkige tegenaanvallen on dernamen, trachtten met ge bruikmaking vain ongeveer 15 iandinigsboaten en torpedobooten vasten voet op het eiland te krij gen. Verscheidene landingsvaar tuigen kapseisden door het wel gerichte Japansche vuur, waar op de Amerikanen de vlucht na men. DUITSCHE PERS OVER DEN Z.G. ZENUWOORLOG. De door de geallieerden aange kondigde z.g. zenuwoorlog tegen het Duitsche volk wordt door di DuitsChe avondbladen geken merkt als een bij voorbaat tot mislukking gedoemde vijande lijke poging, omdat hierbij spra ke is van dezelfde manoeuvrees, die het Duitsche volk reeds van dan vorigen wereldoorlog kent. De „Deutsche Allgemeine Zei- tong" noemt de agitatorisch'! plannen van den vijand „een dwaze hoop" en schrijft verder: „Het Duitsche volk weet op grond van de ervaringen na 1914 vol doende, wat de woorden van zijn vijanden waard zijn, en ook de rest van de wereld is tot het in zicht gekomen, dat een woordien- - opaganda weinig of niets be- teekent, wanneer zij niet wordt gesteund door die natuurlijke pro paganda van feiten". DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT TE MILAAN. Z.H. Paus Pius XH heeft vol gens Stefani een boodschap ge richt tot dein reetor van de katho lieke universiteit van 'het H. Hart pater Gemelli. Hij geeft daarin uiting aan zijn smart over de aan de universiteit aangerichte ver nielingen en spreek de wensch ui, dat de universiteit spoedig weer moge herrijzen. In het Zwitsersohe kanton Vaud' heeft zich een ernstig on geluk voorgedaan. Doordat een gletscher losraakte, heeft het wa ter van een stroom het dorp Hau- dieres overstroomd. Er is daar aanzienlijke schade aangericht. Gisteren heeft zich boven Rome een hevig noodweer ont laden, waardoor eeniige ernstige schade werd aangericht. Woon huizen, die door den bevigen re gen onder water liepen, storten ondanks het onmiddellijk ingrij pen van den brandweer ineen. Er vielen geen slachtoffers. MOMENTJE- PRODUCTIESLAG. Het menu in miin tuintje staat te rijpen. De spercie- boonties ziin al geel en heb ben deels reeds plaats ge maakt voor boerenkool, die van zoo edelen stam is. dat zij een vorst noodig heeft om den adeldom van geur en smaak eraan te geven als de keur op het goud. Maar die vorst is nu nog verre. Het is nog zomer, al zou men het niet iederen dag zoo zeggen. Het aardappelloof ligt te ver dorren en zoo ga ik als een koning over miin grond in het gelukkig makende besef, dat miin boonen rijp en miin aardappelen rauw ziin. dat de roode kool gedijt en de boe renkool bezig is zich klaar te maken voor vet en worst, zonder te beseffen dat zij straks beloond zal worden met een surrogaat-middel of met een plons water. En het is maar gelukkig, dat de boe renkool het niet weet. daar zii anders zeker weigeren zou zoo welig te tieren. Het wach ten is nu nog op de uitjes en de bruine boonen. En wijdbeens staande op miin eigen grond bedenk ik: laat nu de winter maar ko men. Als tenminste de waterlei ding dan niet bevriest, want dan heb ik nog niks. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT, Het SS-Ersabzkomimando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17—45 jaar kan zioh vrijwillig bij die hieronder vermelde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te wor dier voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijrven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachfbataillon in Amersfoort. Zij. die tot die Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 25 Aug. 914.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Bij onze Vrijwilligere. Een der man nen bil een veroverde 'ank. Hl) houdt zijn hand in het gat. dat door «en granaat van dan .Tijger" ie gealagen SS PK Zschlckel-O-K-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1