jflJAG 23 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10639 ux: Papengraeht 32 Giro 103003 ion: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. nze dienende taak katholiek heeft zijn Kerk hij strijdt, waar n'oodiig, pax eer en haar rechten. Welke overwegingen is die (gegrond? lijn vele redenen, waarom Kt den katholiek dierbaar vkent in de Kerk een Godi- instelling niet blind let feit, dat de Kerk door I van imiensichien wordt be ll en dat zij daardoor niet j van mensebelijfoe omvol- heden en tekortkomingen, iij, dat de Katholieke Kerk feticht door Christun Die (ien bijstand van den HDeili- 'feest heeft toegezegd. Erkent in de Kerk de leer- «res van de Waarheid, wel ja leven iinhoiud en doel de bron van zooveel Sheid en Goedheid, welke {even met kostbare gaven Ien. ■j- wij willen er nu eens den t oip leggen, dat de katho lle Kerk lief heeft, omdlat (haar erkent een souvereiin 1, om de miemsöhhieid in |jpendste behoeften te die- -inoeten de Kerk zien, en éi doen zien, niet als heer- V maar als dienares van l menscbbeid. En: de chris- e katholiek moet metter- a eigen leven, in eigen da- dh doen bewijzen, dat het ndom wil dienen! j h o o g e r de staat en ■van den christen, des te "ter zijn plicht, om an- Ite dienen. Wie onder ons scheme zich voor zijin rijk- tenizij hij daardoor de Iheid méér dient, dan an- 7Hij ondier ons, die geleerd .te zich zijn geestelijk bezit "Sdiig, als hij het niet benut, mede-mensdhen méér te -r titel van den Paus is: servorum Dei. d.w.z. die- rir dienaren of slaaf der Gods. Ben eere-titel voor jofd der Katholieke Kerk, I heel teekenerud tot uit ing komt de ware christe- llpvatting: hoe hoogter de jgheid van den mensc'h des Iter zijn dienst-iplicht ten van zijn mede-men- be christen ook en juist in ijke tijiden van de geschie- Jet christendom wil erkend Thn is bet niet, om de Kerk ih heerschen, maar om die tak en juist in die moeilij- en de menschheid te laten «f r' dien christen moet de dag, j hij niet zijn mede-mensch teediend, een giootenidleels Sel verloren dag zijn. jitterde gevechten In Oostelijk front ■fSCHE WEERMACHTS- BERïCHTEN. Van Zaterdag. fjDuitsohe weermachtsbe- j van Zaterdagnamiddag I den Mioes en in het ge- i in Zuiden en Zuidwesten jelgorod duren de krachti- i, vallen der Sovjets voort, hortten alle onder zware jtlijke verliezen ineen. Ea- (P tegenaanvallen van formaties van het leger en iffen-SS drongen diep in jvjet-achterland door. ,Ook - gebied ten Zuidwesten 'jasma, bij Staraja Russa Zuiden van het Ladoga- iloegen onze troepen alle istische doorbraakpogin- Gisteren werden aan het jke front 154 Sovjet-pant- lens kapotgeschoten. De acht viel vooral aan den jen in het strijdgebied van Tod vijandelijke concentra- ■.pantserwagens, artillerie- gen en aanvoercolonnes Bij vernietigde gisteren al- ,.in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front in lucht gevechten 68 vijandelijke vlieg tuigen. In het kustgebied van Napels schoten Duitsche jagers 14 vlieg tuigen omlaag van een zwakke vijandelijke formatie. In den tijd van 11 tot 20 Augus tus hebben Duitsche zeestrijd krachten, het boordgeschut van koopvaardijschepen en marine- luchtdoelgeschut 34 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten". Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag luidt: „Aan het Mioesfront zetten de bolsjewisten gisteren hun aanval len voort met kraohtigen steun van slagvliegtuigen. Onze troe pen sloegen in verbitterde ge vechten van korten afstand den bolsjewistischen stormloop af, sloten een doorgebroken groep van 21 vijandelijke pantserwa gens in een vernietigden haar. Ook in het gevechtsgebied van Charkof duurt de druk van zeer sterke Sovjetstrijdkrachten op onze stellingen voort. Uitbraak- pogingen van een ingesloten vijandelijke gevechtsgroep mis lukten. Ten Westen van Orel en ten Zuidwesten van Wjasma werden plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Duitsche pant sergrenadiers drongen diep door in een gereedstaande vijandelij ke gevechtsgroep en sloegen haar uiteen. Gisteren werden aan het Oos telijke front 266 pantserwagens vernietigd. Eskaders gevechtsvliegtuigen, stuka's en slagvliegtuigen van de luchtmacht bestreden, vooral in den Zuidelijken en den centra- len seafcor van het Oostelijke front infanterie- en pantser strijdkrachten van den vijand en sloegen verschaangevoerde reser ves uiteen. In luchtgevechten en door het afweergeschut werden gisteren 85 Sowjetvliegtuigen vernietigd. De Finsche lucht macht heeft op-20 Augustus 15 Sowjetvliegtuigen neergeschoten. Van een door jachtvliegtuigen krachtig beschermde formatie vijandelijke bommenwerpers werden door Duitsche jagers bo ven Zuid-Italië 11 Britsch-Ame1 rikaansche vliegtuigen neerge schoten. Boven het bezette ge bied in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan werden voorts twee vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Bij de zware gevechten in het gebied van Orel heeft zich de 12e divisie luchtdoelgeschut bij zonder onderscheiden". Charkof opgenomen in elastischen afweerstrijd. Naar het D.N.B. verneemt, is door de ten Westen van den Bo- ven-Donetz staande Duitsche troepen thans Charkof opgeno men in de elastisch gevoerde af- weergevechten. De voor de bol sjewieken met groote verliezen gepaard gaande strijd duurt met onverminderde hevigheid voort. Luehtiactiviteit boven Italië ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- bericht van Zaterdag meldt: „Voor de Oostkust van Sicilië heeft een onderzeeër onder bevel van luitenant Alberto Donato uit Spezia een vijandelijken torpedo jager tot zinken gebracht. Een groep vijandelijke viermo torige vliegtuigen onder escorte van talrijke vliegtuigen heeft verschillende plaatsen in de pro vincies Napels en Avellino met bommen bestookt, alsmede ook de stad Benevento, waar aanzien lijke verwoestingen zijn aange richt. Het gebied van Paola (Co- senza) werd door eenige vijan delijke bómmen getroffen alsme de door vijandelijke marine- De conferentie te Quebec EEN PLAN VAN BRENDAN BRACKEN. In verband met de omstandig heid, dat achteraf de Britsche minister van propaganda, Bren dan Bracken, naar de conferen tie te Quebec ontboden is, ver luidt uit welingelichte Engel- sohe bron, dat daar met het oog op het oorlogstooneel in het Verre Oosten besloten zou zijn tot een bespoediging der Euro- peesche ontwikkeling met alle middelen en tot het opgeven van den eisdh der „onvoorwaarde lijke capitulatie". In sensationee- len vorm zou een dienovereen komstig voorbereide verklaring worden verstrekt aan de met Duitschland verbonden staten, welke drie eischen en drie belof ten zou behelzen. De eischen luiden als volgt: 1. On verwijlden afval van Duitschland. 2. Zich ter beschikking stel len om den oorlog der geallieer den tegen Duitschland voort te zetten. 3. Vorming van een En- gelsch-Amerikaansch-Russische bezetting. Hier staan drie beloften te genover en wel: 1. Toezegging van de huidige gebiedssit-uatie met de beper king. dat na den oorlog volks stemmingen zullen gehouden worden en daarop de nieuwe strijdkrachten beschoten. Ita liaansche en Duitsche jagers heb ben overal de vijandelijke for maties bestreden en 17 vliegtui gen in het gebied van Napels en Salerno en nog 4 machines in de omgeving van Avellino neerge haald. 4 andere toestellen wer den door de luohtdoelbatterijen vernietigd, één daarvan in de buurt van Missolungi (Grieken land). Vier onzer vliegtuigen zijn van de operaties der laatste twee dagen niet op hun basis terugge keerd. Boven Nisida schoot een van onze verkenningsvliegtuigen der marine, die door 6 tweerao- torige vijandelijke machines werd aangevallen, een van deze toe stellen omlaag". Het Italiaansche weermachts- bericht van Zondag luidt: „Op de reede van Bizerta heb ben onze bommenwerpers giste ren op doeltreffende wijze ge: opereerd tegen scheepsdoelen; bij de kust van Tunis is een groot vrachtschip tot zinken gebracht door een torpedovliegtuig, be stuur door luitenant Bertuzzi In- nerio van Nimini. Formaties van vijandelijke viermotorige vliegtuigen, bege leid door jagers, herhaalden haar aanvallen op Napels en de pro vincie. Zij werden opgevangen door jagers van het 3e regiment en de 22ste groep, die in herhaal de hevige gevechten 12 vliegtui gen neergeschoten. Tien andere vliegtuigen werden neergescho ten door Duitsche jagers; een vliegtuig stortte, getroffen door het vuur van het afweergeschut, neer in de nabijheid van Torre del Greco". De vernielingen te Turijn en Milaan. In Turijn werden door de An- glo-Amerikaansche terreuraan- vallen veertig van de 63 paro chiekerken, die de stad bezit, voorts nog 15 andere kerken en dertig religieuze instituten zwaar beschadigd of vernietigd, waar onder het beroemde Cottolengo- ziekenhuis en het Moederhuis van de Salesianen. Naai- Stefani meldt, is de graf kapel van Verdi bij den laatsten Anglo-Amerikaanschen luoht- aanval op Milaan getroffen door een brandbom, die door den koe pel der kapel sloeg en het altaar beschadigde. Ook net door Verdi gestichte tehuis voor oude mu sici werd getroffen. grenzen Eullen worden geba seerd. 2. Toezegging eener deelne ming aan de ontsluiting van Afrika ook voor die staten, die tot dusver nog geen eigen kolo niaal bezit hadden. 3. Stemgerechtigde deelne ming aan een vredesconferentie, waarop een nieuwe Volkenbond den grondslag der medezeggen schap van alle staten zal wor den opgericht. Dit plan is ontworpen door den Britschen minister voor pro paganda. Brendan Bracken, en aan Churchill naar Quebec mee gegeven. Dat Brendan Bracken naar Quebec is ontlboden, wordt beschouwd als een teeken. dat zijn stellingen zijn aanvaard. Naar „Stockholys Tidningen" uit New York meldt, heeft de Britsche minister van voorlich ting, Brendan Bracken, ver klaard, dat Roosevelt, Ghurchill en Mackenzie King te Quebec thans de laatste hand leggen aan de plannen om het Duitsche volk „te bomfoardeeren, te ver branden en op alle mogelijke manieren onveroiddellijk te ver nietigen". Hij zeide voorts, dat aan alle fronten een buitenge woon groote verscherping van den oorlog verwacht kan wor den, en waarschuwde tegen het gelooven aan een spoedig einde van den oorlog. De strijd zal ,.hard en langdurig" zijn. Men verwacht, dat Roosevelt en Churchill vóór het einde der besprekingen eenige mededee- lingen van algemeenen aard over de besluiten der conferen tie zullen doen. De correspondent van de „Dai ly Mail" te Quebec meldt, dat de aartsbisschop van New York, mgr. Spellman, die zooals be kend op een reis naar Europa den Paus heeft bezocht en ge- ruimen tüd in Spanje heeft ver toefd, grooten invloed zou uit oefenen op de conferentie van Quebec. Naar United Press meldt, vormt op het oogenblik het hoofdonderwerp van de bespre kingen te Quebec een „mede- deeling van de Sovjetregeering". Omtrent den inhoud daarvan verluidt, dat Moskou met het oog op de voedselpositie in de Sovjet-Unie den Engelschen en Amerikanen heeft „aanbevolen", krijgsverrichtingen te onderne men, waardoor Duitschland ge dwongen wordt, talrijke divisies van het Oostelijke front terug te trekken. De Sovjets verkla ren voorts in hun boodschap, dat zij niet practisch alleen een geheelen winter konden strijden zonder millioenen soldaten en burgers te verliezen en in een critieke situatie der voedselvoor ziening te geraken, welke, het transportvragstuk nog bemoei lijkt. Berlijn over de besprekingen te Quebec. Het A.N.P. bericht uit Berlijn: Alle inlichtingen en persbe richten uit het vijandelijke kamp bevestigen, dat te Quebec een grootscheepsehe plan van den ze nuwoorlog wordt voorbereid, en is aangenomen, en dat er ook volledige eensgezindheid be staat tussehen de „geallieerden'1 in de behandeling van de poli tieke kwesties. Te Berlijn is op gevallen, dat in het kader der van vijandelijke zijde beraam de maatregelen het thema „twee de front" sterker op den voor grond geplaatst wordt. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezande N-ederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te wor- dien voor de Waffen-SS of de Landwadht. Tijdeps de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met MOMENTJE YOLANDA. Er is een kindje geboren, dat Yolanda fi gedoopt, waar schijnlijk omdat haar moe der dat een schoone en wel luidende naam acht voor een meisje, dat later veel kans heeft met uiterlijke aantrek kelijkheden de wereld te moeten veroveren en de ge lukkige vader, die na drie da gen nog in zijn beste pak rondlooot. vertelt mij. dat de burgerlijke stand dien schoo- nen naam eerst niet wilde acceuteeren. omdat deze naam ongewoon en ongebruikelijk was. waaroD de ambtenaar zwichtte voor het wel niet zeer aanvaardbare argument, dat de gelukkige vader geen anderen naam wist. Het is gelukkig, dat er zulke amb tenaren zijn. die ernstige be zwaren maken en daar over heen stanuen voor een argu ment. dat geen onderwijzer zou aanvaarden. Ik heb dien gelukkigen vader inmiddels verteld, dat ik eens heb ge logeerd in een Italiaansch ho tel. dat ..Principessa Yolanda" heette. Maar dat was dan ook alles, wat ik over Yolanda wist te vertellen. Wat maakt het echter uit voor een ge lukkigen vader of er ooit nog eens een andere Yolanda heeft bestaan. Er is nu een Yolanda. Ziin Yolanda. En al zouden er duizend Yolan- da's voor haar hebben be staan. zulk een Yolanda nooit. Zoo ziin nu eenmaal va ders. „ZENUWENOORLOG". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hil versum 1 in zijn politiek week- praatje over „Zenuwenoorlog". betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij. die tot de Germaansohe-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tussehen 18—.80 jaar, die aanmeldingsplichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24 Aug. 9—14.00 uur Amers foort Pol. D'urohgangslager. Leus- derweg. 25 Aug. 914.00 uur Den Haag, Cafe Den Hout, Bezuid'enhout 11—13. Bt| ome Vrijwilligere. Onze fongeni hebben groote verdienste bij hel op» sporen van storingen bij veldtelefoon ea telegraaf SS PK Frltieh-O-H-r os

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1