DAG 20 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10637 MOMENTJE S)e CcidóclveSou^ant jt: Papengracht 32 - Giro 103003 Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ver anonyme jieven kunnen er ons niet leven- moeg van doordringen, dat .ontzaglijk veel leed is in jeld, dat de mensohen on- elkaar vrijwillig aan- n- zoo ontzaglijk vèel leed, middellijk zou kunnen ■weggenomen ook al ie oorlog met al zijn ram sj voort, omidat het geen verhand heeft met den zouden de gevolgen van log voor velen veel lich- agen zijn, als dat leed In iet meer zou zijn! jke een anders fouten en fen zouden trachten te 'ten en te verdragen in- van ze met een zeker ge- e; te vergrooten en on- Artig te becritiseeren. !|we. in plaats van over tmedemensch kwaad te en hem te belasteren, 'jde in hem zouden zoeken youden waardeeren. gfre tegenover ónzen mede ijl. egoïstisch en egocen- als we zijn, niet onver- ij zouden staan, maar hem narachtige christelijke lief den tegemoet treden, ye onder alle omstandig- u tegenover iedereen, Jen wij verschillen of ge- u hebben, open en eerlijk f. in het versoholene en in Tborgene zouden strijden, /deze laatste opmerking «Wij met een enkel woord elop het vaak zoo gemeene njddel van da anonyme rj. p-ezer dagen ontmoetten jer iemand, die gewetens- la taak volvoert in het ie leven en blijft volvoe- „i beslist hoogere motie- n persoonlijke belangen, anonyime brieven wordt -jt. Langen tijd geleden prof. dr. Fr. Feron uit •nd over die anonyme '-schrijverij: and zóo heel stiekum be ta en geen kans geven Ij verweren, is dat geen -eid? Hier denkt je b.v. nooit uitstervende soort jaonyme briefschrijvers", a leed is door hen reeds lend! Mijn hemel, er zijn "en, die met zulk een laf geschrijf meenen ande- „dienst" te bewijzen. Wij wel gemakelijk zeggen, verstandig mensch zulke ijskoud in de papier- deponeert. Maar dat is ar voor de meesten niet ik. Zij blijven het voelen R aanslag in den rug en in ter, waartegen geen ver- pogelijk is. "V dingen noem ik „wreed- ïi omdat ik zag, hoe bit- J el zij bij menigeen berok- l En gij, die dit leest, l.ook aanvoelen, als ge het tit zoudt moeten onder- dr. Fr. Feron en hij lijk. ;ijn hart wil luchten en Jraadaardige en venijnige "e brieven gaat schrijven [t een gemeen middel en 'k alle reden om aan de gezondheid van dat hart 51 te twijfelen, i PAKJES DR VRIJWILLIGERS. SS-Ersatzkornmando deelt iln het belang van een yn snelle verzending van f en pakjes wordt er nog- dringehd op gewezen,, adressen duidelijk lees- i met inkt geschreven worden en met het vol- adres van den afzender, 'en en pakjes moeten ge- erd worden als volgt: as SS-Ersatzkommando, u ande jkag, Korte Vijverberg 5. jen aan: ^tostnumoner of adres. Bolsjewistische aanvals golven afgeslagen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Hét Duitsche weermachtsbe- riCht van Dondierdagnaimiddag luidt: „In den op 16 Juli begonnen vijfden af wieerslag aan het Koe- banibruiggenhoofd hebben de on der bevel van generaal-veld- maarschalk Von Kleist en van den generaal dier pioniers Janiic- ke staande Duitsche en Roemeen- sche troepen de tot en met 12 Augustus voortdurende door braakpogingen van 17 infante riedivisies. 2 panitsextoriigadies en 3 pantserregim'einten der Sowjets in zware gevechten afgeslagen en den vijand zeer zware bloedige verliezen toegebracht. Aan dit afweersucoes namen formaties van de Duitsabe luchtmacht on der bevel van luitenant-generaal Ungiersteiiin en formaties van de Roemeensdhe luchtmacht onder bevel van generaal Chieorigbioe deel. Aan het Mioeefront ging die vijand in het gebied van Koejibis- jewo na hevige voorbereiding door de artillerie opnieuw tot dien aanval over. Bij Isjoem zette hij de doorbraakpogingen met ster ke strijidkrachten voort. In beide sectoren sloegen onize troepen in samenwerking met de luchtmacht en RoemeensChe slagvliegbuigen de aanvalsgolven van den vijand in taaie gevechten bloedig af. In den oentraien sector van het front 'bleven d'e bolsjewisten met afwisselende sterkte aanvallen. Alle pogingen van den vijand om onze stellingen te doorbreken, mislukten. Ook bij Staraja Roeis- sa en aan het Ladoigameer stort ten alle bolsjewistische aanval len rniet zeer zware verliezen in een. Duitsche bengjagers wierpen in dein. Douhiisector den ook gisteren opnieuw aanstormenden vijand met zware verliezen terug. In luchtgevechten werdien, zonder eigen verliezen, 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op 18 Augustus verloren de bolsjewisten 284 tanks. In die af- geloopen tiwee dagen verloren zij 168 vliegtuigen. Bewakjnigss'trijdfcracthien van de marine brachten, in den nacht van 17 op 18 Augustus in de zee van Azow 2 bolsjewistische mo- torkanioninieeirlbooten tot zinken. In de wateren van het Visschers- sdhiereiland vernietigden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen 4 met voorraden geladen bolsjewis tische kustvrachtschepen. Van 10 Juli tot het einde van den strijd op 17 Augustus hébben •die in het gebied van Sicilië strij dende formaties van alle onder- deelen der weermacht en van al le wapens den Amieri.kiaansoh- Biritschen legers zware verliezen toegebracht: Behalve een groot aantal gevangenen verloor de vijand ongeveer een derde van zijn in dien strijd geworpen troe pen aan dbodien en gewonden. Vernietigd of buitgemaakt wer den 383 pantserwagens en ge pantserde verkieminingswagens, 63 stukkien geschut van allerlei soort, 652 vliegtuigen en 11 vraChtzeilvaiartuigien. 61 voor- het rneerendeel met manschap pen. of oorlogsmateriaal geladen transportschepen met een. geza- menl-ijken inhoud van 290.100 ton, alsmede een kruiser, 7 torpedo jagers, 3 korvetten en talrijke miotorkanonineerto'ooten en kleine re oorlogsvaartuigen werdeir tot zinken gebracht. Voorts werden in diezelfde periode 59 vracht- of transportschepen met een geza- menlijken inhoud van 278.750 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij ver loren geacht kunnen worden. In die eerste twee weken van Augustus zijn van Sicilië naar het vasteland' met 'kleine schapen overgebracht ongeveer 17.000 ton munitie, beniziine en stukgoede ren, bijna 10.000 auto's, alsmede alle Duitsche en Italiaansche troepen ernet alle wapenen, en. oorlogsmateriaal. Tenslotte wer dien meer dan 4.000 gewonden teruggebracht. Bij deze trans porten zijn door de bemannin gen der veerbooten en kleine vaartuigen in totaal 48 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft gisteren nacht bij een aanval in de wate ren van Bizerta bomtreffers ge plaatst op ©en oorlogsschip, 25 transportschepen met ©en geza- meni'ijiken inhoud van meer dan 1O0.0Ö0 ton en landingsvaartui gen, In de Straat van Messina wer den door luchtdoelgeschut der luchtmacht 7 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In de ochtendschemering van heden kwam het voor de Neder- landsiche - kust tot een gevecht tusscben de bewakingsstrijd krachten van een eigen konvooi en Britsclhe torpedomotoribooten. De vijand verloor bij zijn vruch- teloaze aanvallen één torpedo- motorboot. Drie andere werden door artillerietreffers beschadigd. Bij gewapende verkenning en vrije j.acbt boven den Atlanti- sóhien Oceaan hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijande lijk koopvaardijschip van 5.090 ton in brand gebombardeerd en 4 Britsoh-Amierikaansche bom menwerpers, waaronder 2 groote viiegbooten, neergeschoten. In dtan nacht van gisteren is bij stoorvluchten van enkele vijan delijke vliegtuigen in het West- Duitscbe grensgebied een vlieg tuig neergeschoten". DE TOESTAND IN ITALIë. Hevige luchtgevechten boven de Straat van Messina. In de ochtenduren van Donder dag zijn naar het D.N.B. ver neemt boven de Straat van Mes sina hevige luchtgevechten gele verd tusschen Duitsche jagers en een numeriek zeer veel sterkere formatie Britsch-Amerikaansche jachtvliegtuigen. Volgens tot nu toe beschikbare berichten werden ministens negen vijandelijke jachtvliegtuigen van het type „Mustang" neergeschoten. De vernielingen op Sicilië. De speciale correspondent van de „Yorkshire Post" op Sicilië maakt melding van een vergaan de vernieling van militaire in stallaties door de intussöhen naar Zuid-ltalië teruggetrokken Duit sche troepen. Iedere aanval der geallieerden, zoo schrijft hij, stiet oip buitengewoon krachtigen te genstand. Maar niet in de. laatste plaats werden de aanvallen opge houden door de omvangrijke ver nielingen. In waarlijk grooten stijl en met veel handigheid héb ben de Duitscbers installaties van militair belang vernield. Het buitengewoon moeilijke en berg achtige landschap kwam hun daarbij zeer van pas. Leonardo da Vinci's Avondmaal. Een dier weinige voltooide en tot op 'heden in stand gebleven wandschilderingen van Leonar do da Vinei, het beroemde „Avondmaal" in de kruisgang van. de Dominicaner kerk Santa Maria delle Grazie te Milaan is bij dien iaatsten vijamideliiken luchtaanval op Milaan haast als door een. wonder gered. Van de kerk en de kruisgang, weaai'in het schilderij zich bevond, staat vrij wel niets meer. Debibliotheek van Bramante en de linkervleu gel van de kerk zijn een puin hoop. Het schilderij zelf was vroeger reeds door zandzakken en steigenwerk tegen bomsolir- ters beschermd. Hieraan is het te danken, dat het stuk muur met het kostbare fresco temidden der verwoesting nog overeind staat. De kerk zelf was ook als bouw werk bekend. Zij was vervaar digd door den. beroemden Itali- aaniscihien. Renaissanee-bouwmees- ter Bramante. Dom van Milaan opnieuw beschadigd. Nadat de koornis van den dom te Milaian tijdens den luchtaan val van den 12en Augustus be schadigd was, is -gedurende den aanval in, den nacht van 13 op 14 Augustus ook de voorgevel van den bom beschadigd. Het aartsbisschoppelijke en het koninklijke paleis werden weder om getroffen. De koepel van het wereldberoemde Scala Theater werd door brisantbommen door boord. „DE REALITEITEN VAN DEN OORLOG". Minister dr. Goebbels be spreekt in het weekblad „Das Reich" onder het opschrift „De realiteiten van den oorlog" het feit, .dat de vijanden van Duitsch- land er ijverig mede bezig zijn, den Duitschers een beeld van den algemeenen toestand opte dringen, dat weliswaar in geen enkel opzicht met de feiten over eenstemt, doch niettemin er op ingesteld is, zooveel mogelijk te gemoet te komen aan den aard van hun nationale karakter. De minister zegt in dit verband, dat de Duitsche leiding de dingen realistisch en nuchter bekijkt zooals zij zijn, doch dat zij ze niet alleen met verstand, maar ook met voorstellingsvermogen aanpakt, en daarom heeft zij de dingen ook altijd weten klaar te spelen, en dat zal ook in de toe komst het geval zijn. In het verdere verloop van zijn artikel wijst de minister er op, dat Duitschland dag en nacht er aan werkt, nooit gebrek aan wa penen te hebben. De vijand, zoo vervolgt hij, kan nood er onge luk over onze steden brengen, maar ook daaraan zal een eind komen. Een nieuw aanvalswapen tegen den luchtoorlog van den vijand is in aanbouw. Dag en nacht wordt daaraan door talloo- ze vlijtige handen gewerkt. Zij stellen ons wel op een zware be proeving van geduld, maar die zal op zekeren dag beloond wor den. Ten slotte wijst de minister er op, dat wel nooit een volk aan den vooravond van het vijfde jaar van zijn geweldige worste ling een dergelijke gunstige po sitie voor de overwinning heeft gehad als thans het Duitsche. De fronten, zoo zegt hij, staan ongeschokt. De „Heimat" toont HANNIBAL. Hannibal is gestolen. Han nibal is het paard: van een der Amisterdamsche koetsiers en men moest eerst vreèzen, d'at het dier naar het voorbeeld van zijin grooten voorvader over die Alpen was getrok ken. Maar toen ving een nieuw bericht over Hannibal aldus aan: „Clandestiene sla gers hebben getracht Hanni bal te ontvoeren om hem te slachten, maar hij is door een toeval gered. Koetsiers, blijft bij uw paarden". Hannibal, die eens lauwe ren oogstte in roemrijke oor logen, sjokt dus weer voor zijn 'huurrijtuig uit en trekt zijn passagiers door het aloude Amsterdam. En zoo doen ook Goliath, Julius Caesar, Alex ander, Xerxes, Agamemnon en een-ige andere oude helden. De Cartihaagsche held is terug en vertegenwoordigt opnieuw hiet stuk historie, d'at ons bij na ais een sprookje uit over oude tijidien gebleven is. En zoo in mij zelf peinzend vraag ik mij af. hoe over wéér duizend jaar de paarden der Amsterdamsche huurkoetsiers zullen heeten als Caesar, Han nibal en Agamennon tot hun vaderen verzameld zijn. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 M. naar de stem der SS. Onder werp: SS-opleidingskarmp Ave goor 2. Een dag' uit het leven van een SS.-man. zich moreel en materieel tegen de vijandelijke bommenterreur opgewassen. De Duitsche boer brengt een goeden oogst zijn schuren binnen en een stroom van oorlogsmateriaal verlaat de Duitsche fabrieken. Wanneer er moeilijkheden te bespeuren zijn, dan bedenke men, dat geen daar van onoverkomelijk is. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkoimimando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te wor dier. voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij d'e Landiwacbt of bij het SS- Waohtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot die Genmaanscbe-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18'—.30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 21 Aug. 912.00 uur Leeuwar den, Huize Schaaf. Breedstraat. 22 Aug. 914.00 uur Amster dam, Dam 4. 23 Aug. 913.00 uiur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegraöhit 245. 24 Aug. 9—14.00 uur Amers foort Pol. Durchga ngslager, Leus- derweg. 25 Aug. 914.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Bij ome Vrijwilliger» Tijdens den grooten pantserslag in bet Oosten komen onxe mannen bat eerst aan bij een door de Sovjets In brand gestoken dorp SS PK Grönert-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1