-4NDAG 16 AUGUSTUS 1943 vc *§i 20 34STE JAARGANG N°- 10633 ten enjaux: Papengracht 32 Giro 103003 agtfoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. i» ^oridurend zware gevechten JITSCHE WEERMACHTS- 10- BERICHTEN. j51 Zaterdag. Cjt Duitsche weermachitslbe- van Zaterdagnamiddag 2-5^ zwaartepunt van die ge- 7-tlfcen aan liet Oostelijke front pratofc gisteren weer in het gie- ten Zuidwesten van Bjel- uid. In den heen en weer gol- 'Plien slag ledien de Sovjets f zeer aware bloedige verlie- Al Aan het Koeban-bruggen- ,r viel dte vijand slechts met zwakke strijdkrachten aan. lidiet gebied ten Westen van *'•1 alsmede aan het front ten i en Zuidwesten van p...a omdernaim die vijand tal- i aanvallen, die in hevige ge- J'iiten werden afgeslagen. On- ki jiidendie bressen werden ge- lend en afgegrendeld. Ten jen van het Ladogameer zette Vijand zijn aanvallen voort, >und door sterke artillerie, serwaigens en elagvlietgers. deze aanvallen stortten on- zware bloedige verliezen Ipr den vijand ineen. De Sov- ie verloren weer 273 pantser- pniemis. De luchtmacht, die ooik "iren vooral Sovjet-coocen- ^es, artilleriestellinigen en "tyoerverbindingen bestookte, Mbot 65 Sovjet-vliegtuigen neer. 1 het Noord-Finiscihie front bl'e- nieuwe tegenaanvallen der 'jets in den sector van Louhi der resultaat. tp Sicilië ontstonden geein ge- ihttshandelinigen van beteeke- 3kj vrijen jacht boven dien antischien Oceaan werden een 2ïsöhe bommenwerper en een [ote vliësiboot neergeschoten, fij andelijkie luohtstrijdkrach- óndiernamen gisteren overdag aanval op het Zuidoostelijke jnks.gebied. Door het werpen van sant- en brandbommen ont- iden er ineen plaats verliezen menscben en schade aan ge- pwen". Van Zondag. Iet Duitsche weermachtsbe- nt van Zondag luidt: jVan dien Zuidelijken sector (i het Oostelijke front worden Whts plaatselijke gevechten ge lild. De groobë worstelingen in gebied ten Zuiden van Bjel- od duurt met onverminderde ikheid voort. Overal, waar de sjewisten stormliepen, werden bloedig afgeslagen. Op enke- plaatsen gingen onze troepen t den tegenaanval over en sl'oe- oi zij, .gesteund door sterke for- ertiès der luchtmacht opgedron- p vijandelijke stootformaties teen. In het geveehtstgebied ten Wes- |i van Orel en aan 'het front ten liden en Zuidwesten van Wjas- misluikten eveneens talrijke wallen der bolsjewisten in are gevechten en met zware 'liezen voor den vijand. Ook Zuiden vain het Ladiogarneer irtten gisteren alle aanvallen ibolsjiewisten ineen. De bols- ïstien verloren gisteren 86 iegtuigen, en 179 pantserwa- waarvan alleen al 117 in sector van een ten Noord ten van Jarzewo opereereind iKercorps. j [Op Sicilië leed de vijand bij 'ij krachtige aanvallen in den H oordelijken sector gevoelige ïrliezen. j Een Duitsche duikboot jager Tacht dn de Middellandischie Zee ïn vijandelijke duikboot tot zin- ijjen. jBoven Noord-Duitsch gebied rl Êrschemen in dien afgeloopen oacht slechts enkele stoonvïieig- b ngeni". De strifd op Sicilië Si ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. In zijn weermiachtsberidht van' iterdag maakt het Italiaansche ■j Groot konvooi zwaar getroffen EXTRA-BERICHT DER DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag in een extra-bericht mede. ..In de avonduren van den 13den Augustus heeft een eska der Duitsche toroedovliegtuigen onder bevel van majoor Kliim- per ten Oosten van Gibraltar een groot konvooi, dat de Mid- dellandsche Zee binnenvoer, bij verrassing aangevallen. In kloekmoedig ondernomen aanvallen plaatsten onze beman ningen luchttornedotreffers op 32 schepen. Twee tordepo.iagers en vier groote. volgeladen koop- vaardiischepen. waaronder een tankschip, zonken onmiddellijk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stil liggen. Door de invallende duisternis en den hevigen afweer van het luchtdoelgeschut kon het lot van de overige getorpedeerde sche pen aanvankelijk niet worden waargenomen. De voortdurend verrichtte verkenningen hebben echter beves'igd. dat van dit konvooi tenminste 170.000 ton tot zinken gebracht of vernietigend getroffen is. Zeven eigen vlieg tuigen ziiri niet teruggekeerd". opperbevel o.a. het volgende be kend: „Aan bet Siciliaansche front belemmeren die Italiaansche en Duihsobe strijdkrachten die bewe gingen van den vijand in leven dige defensieve gevechten. Ten W'esten van Sicilië hebben onize torpedovliegtutgen een schip va^ middelbare tonnage en een tor pedojager getroffen, en deze vaartuigen zoo ernstig bescha digd, dat men er zeker van kan zijin. d'at zij later gezonken zijin. Voor de reede van Syracuse werden voor anker liggende sche pen mist goed resultaat gebom bardeerd. De gisteren ondernomen aan val op Rome door formaties viermotorige Amerikaansche fooimimen'werpeTS heeft zware schade aangericht, vooral aan huizen van de volkswijken". Bet Italiaansche wieenmachts- bericht van Zondag luidt: „In de nieuwe stellingen aan het Siciliaansche front biedien de Italiaansdh-Dui'tsche 'troepen 'hardnekkig weerstand aan den vijandelijken aanval. Bij gevech ten met een numeriek sterkere vijarudielijikie groep boven 'het slag veld schoten onze jagers zes spit fires neer, vijf andere vliegtui gen werden door Duitsche jagers vernietigd. Formaties Italiaan sche tonpediovliegtuigen troffen in de Golf vain Palermo een koop vaarder van middelbare tonnage en voor Bizerta een petroleum- taniksclhip van meer dan 10.900 ton, dat neoh'tistrieeiks1 getroffen explodeerde. Vijandelijke vliegtuigen wier pen in dien afgeloopen nacht bommen op Milaan, waardoor tal rijke huizen instortten en ver scheidene branden uitbraken, dirie bommenwerpers werden neergeschoten door luebtdioelbaf- terijien, één door naeihtjagers. Bij aanvallen met brandbommen pp plaatsen in die provincie Catam- zaro verloor de vijand een vlieg tuig. Twee vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van die operaties der laatste twee dagen. In de af geloopen week hebben onze vlooteenhedien en onze motor- vlotten. in de Straat van Messiina elf vliegtuigen van Verschillende types vernietigd!". In een aanvulling op het weer- imachitsberichit wordt nog gezegd.: de verliezen die tot dusver ge teld odder die burgerbevolking van Rome bedragen: 218 doodien en 560 gewonden. Het aantal slachtoffer» in Tenni bedraagt: 304 diooden en 503 gewonden. Spiltroepen ontruimen Randazzo. Voorts maakt het Italiaansche opperbevel nog het volgende be kend: De weermachitberichten der laatste dagen hebben de verdere ontwikkeling geschetst van den dlefensieven slag, die door de Ita liaansche en Duitsche troepen aan het Siciliaansche front gele verd wordt. Onder den vijande lijken diruk, die bijzonder hevig was iin het centrum, waar het op treden der vijandelijke pantser wagens onafgebroken gesteund werd door de luchtmacht, die de verdedigers dag en nacht be stookte, is Randazzo gevallen en moesten de linies meer naar ach teren verplaatst worden, daar de stellingen van de Etna en van Caronia dreigden te zullen wor den omsingeld. Nu Randazzo ont ruimd is, wordit de weg naar M'es- sina nog bewaakt door de Itali aansche en Duitsche troepen die, steunend op de bergen van die Noordoostelijke punt van het eiland, den weg versperren aan het zevende Amerikaansche le ger en aan het achtste Britsche leger, die de Straat van Messina ten doel 'hebben. ROME TOT OPEN STAD VERKLAARD. Stefani deelt mede: De Ita liaansche reeeering had reeds on 31 Juli door bemiddeling van den H. Stoel haar besluit mede gedeeld om Rome tot open stad ie verklaren en was in afwach ting van de voorwaarden, waar op deze verklaring kon worden aanvaard. Gezien de herhaling van de luchtaanvallen on Rome. het centrum van de Katholieke we reld. heeft de Italiaansche re geering het besluit genomen om zonder langer te draion formeel en open'iik de verklaring af te leggen, dat Rome een open stad is en dat zii bezig is de noodza kelijke maatregelen te nemen in overeenstemming met het inter nationale recht. De Italiaansche staatscou rant deelt mede, dat het ministe rie voor die corporaties voortaan ministerie voor handel. industrie en arbeid zal heeten. Chiurchill is volgens een be richt van den Engelsohen nieuws dienst, naar Quebec terugge keerd. In Bngelsche kringen, die met de Britechie ambassade te Lissa bon in oom tact staan, is mien van rneeninig dat Churchill van Ame rika uit naar Moskou zal gaan. BINNENLAND Vr JSTELLINGSBEWÏJZEN. Van gezaghebbende ziide werd heden medegedeeld, dat de brui ne bewijzen, volgens welke de houder van den arbeidsinzet in Duitschland is vrii gesteld, niet bii den patroon behooren te be rusten doch door den vrijgestel de zelf bii zich moeten worden gedragen. Deze bewiizen immers gelden als het ware als een paspoort voor alle mogelijke gevallen. Gemengde Berichten Noodlottig ongeval. Heden ochtend had op een wegkruis- punt in het Noordelijk deel der dorpskom Huizen een auto-on geluk met doodelijken afloop plaats. De knecht B. van den beurtvaartdienst Huizen zette op dit kruispunt zijn 3-jarig zoontje uit de cabine van de vrachtauto af. Het knapje begaf zich op het trottoir en de va der, van rmeening dat zijn zoon tje naar huis ging, zette de auto even achteruit, met het gevolg, dat het knaapje, dat zich intus- sehen weer op den rijweg had begeven, werd gegrepen en on der het achterwiel kwam. De dood trad onmiddellijk in. Kanovaarder op het IJselmeer verdronken. Zaterdagmiddag ia de 35-jarige onderwijzer C. Kaars uit Lunteren. die ziin va- cantie bii familie op het eiland Marken doorbracht, bii het ka novaren od het IJsselmeer ver moedelijk met ziin kano omge slagen en verdronken. Om 3 uur 's middags werd de heer Kaars nog gepraaid door een Marker botter, die aanbood de kano op sleeptouw te nemen, van welk aanbod de heer Kaars geen ge bruik wenschte te maken. Een uur later werd de vernielde ka no od den diik van het eiland aangetroffen. Het liik van den heer Kaars is nog niet gevonden. KERKNIEUWS BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan be noemd de volgende weleerw. heeren: te Amsterdam (H. Wil- librordus buiten de Veste): J. Th. van der Beek; te Haarlem (H. Liduina): J. A. van Ettin- ger; te Zaandam: W. A. J. Geels; te Alkmaar (H. Lauren- tius): G. B. N. Luken; te Am sterdam (H. Agnes): dr. G. Neefjes; te 's-Gravenhage (O.L. Vrouw v. Goeden Raad): K. J. H. Lautensehütz; vervolgens te 's-Gravenhage (H. Martha); B. P. M. Schoone- beek; te Langenlijk: N J. Don kers; te Zwaag: J. J. A. van der Zalm; te Castricum: R. G. Oud; vervolgens te Weesp: H. M. J. Stoelinga; te Voorhout: W. J. A. Switzar; te Langeraar: P. A. Tweehuysen; te Monster: A. J. M. Spronk; te Buitenvel- dert: J. G. Sul (Neom.); te Hil- ligersberg (H. Liduina): A. Buis; te Volendam: C. Vlaar; te 's-Gra venhage (ziekenhuis H. Joannes de Deo): H. F. A. Konijn; te Santpoort: H. C. de Graaf; te Katwijk a. d. R ij n: P. J. van Bakel; te Wieringénmeer: J. A. Dekker (Neem); te Schiebroek: H. F. Jansen; te Amsterdam (Voorzienigheid): M. W. Mei man; te Lknimen: C. J. Hage- man; te den Hoorn bij Delft: H. W. M. Kampschöer (Neom.); te Bodegraven: A. J. H. Drost; te Wormerveer: J. de Bouvère; te Haarlemmerliede: J. M. Boelen (Neom.); te Loos duinen: C. C. Kroon; te den Burg (Texel); J. J. Tulp; te Heiloo: G. H. Lageriberg; te As sendelft: J. H. Warmerdam; te Waddinxveen: W. C. de Bot (Neom.); te 't Veld; R. W. M. Geraets; te Beemster: J. A. M. Saulenn (Neom.); te Amster dam (H.H. Petrus en Paulus): J. B. Karskens; te Rotterdam (H. Willibrordus): S. Ligthart; te 's-Gravenhage (H. Martha): A. J. A. Schulte; vervlogens te Honselersdijk: K. J. M. Tervooren (Neom.); alsmed tot Assistent te Haarlem (St. Jacobs Godshuis): J. B. M. Schoonebeek (Neom.). Pater G. Vogels S.J. t In den derdom van 72 jaar is, VOO, ,--ii van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, te Den Haag overleden pater G. Vogels S.J., kapelaan der parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aldaar. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkómmando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bii de hieronder vermelde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te wor dier. voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in, Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtiba'taillon in Amersfoort. Zij, die tot de Genmaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18>30 jaar, die aanmeldingsplich.tig zijn voor MOMENTJE NAAR INDIë. Er is waarlijk een groot onderscheid tusschen optimis ten en pessimisten en soms is er een even groot onder scheid tusschen optimisten en optimisten. Er zullen onge twijfeld menschen ziin, die diegenen tot de hardnekkige optimisten rekenen, die met alle middelen, zelfs via een advertentie tot een huwelijk trachten te geraken en be zien vanuit sommiger stand punt zou daar soms iets voor te zeggen ziin. Maar wat dan te zeggen van het grenzelooze optimis me. dat straalt uit deze ad vertentie; „Knappe slanke dame. middelbare leeftijd, eenigszins vermogend, zoekt kennismaking met heer met goede positie, ook genegen mee naar Indië te gaan". Wii kunnen toch niet aan nemen. dat het deze dame onbekend zou ziin. dat ons Indië sinds eenigen tiid door de Japanners is bezet en dat er zelfs geen brief uit of in kan. Zii moet er dus op re kenen. dat na een gelukkige en prettige verloving Indië weer toegankelijk zal ziin. En dat zii direct na den huwe lijksdag zal kunnen vertrek ken. Zelfs ik moet erkennen, dat dit soort optimisme wat al te optimistisch, misschien zelfs zonder redelijken grond is. En toch ziin optimisten als deze dame buitengewoon prettige mensehen. Alleen daarom zou je zin krijgen met haar te trouwen. Misschien is het haar ook wel gelukt. den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Aug. 912.00 uur Bredia Restaurant Modern, Markt. 17 Aug. IS18.90 uur Den Bosch Hotel Noord Brabant, Markt 45. 18 Auig. 912.00 Venlo, Deut- scbes Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug. 1518.00 uur Arnhem Café Royal. 19 Aug. 912.90 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug. 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenlbeek. 20 Aug. 912.00 uur Assen, Ooncertbuis a. d. Vaart 20 Aug. 15—18.00 uur Gronin gen. Concerth.uis, Poelestraat. 21 Aug. 912.00 uur Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat 22 Aug. 9—14.00 uur Amster dam, Dam 4. 23 Aug. 913.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegradht 245. 24 Aug. 914.00 uur Amers foort Pol. Durchigamgslager. Leus- derweig. 25 Aug. 914.00 uur Den Haag, Café Den Hout Bezuidenhout 11—13. Bi| oui« Vrijwilliger». De mannen ma en deel alt van de bemanningen der .Tijger"-tank» en maken de* aronten alag van nabij 0>»d» SS PK Gr8nert Ó-H-»

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1