f PINSDAG 10 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N° 10628 S)eCclcbclve0oii^ant [oreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 nAfJRI All VOOR I FII1FM FN OiVI^TSFKFN C- M- van Hamersveld, Directeur, jtelefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 UAliBLAU VUUK LtlULIN fcN UWSlKtULN Th wilmeri Hoofdredacteur. Christelijke leer en practijk Er zijn menschen, die in de- en tijd veel méér nog dan an- ens zichzelf zoeken en hun igen belang, weinig of niet ich 'bekommerend om anderen. 'an dezulken willen wij alléén eggen, dat zij nu eens niet lan- ii er meer moeten weeklagen ver de verdorvenheid van de rereld en het gemis aan positief (iristendom onder de mensch- eid zij zijn door eigen on- jhristelijk gedrag zélf mede de Gehuld van toestanden, waarover jj zoo hartroerend kunnen je- u ;mieerenl Er is een andere categorie lenschen, die in dezen tijd tref- nfende bewijzen geeft van werke- jke opofferingsgezinde liefde n oor den mede-mensch, van ede. hfen gemeenschapszin. Dezulken l »nen zich, onder dit zéér be- 'urgrijike opzicht, christenen jan de daad. Het is opvallend, hoe groote edragen vaak worden gegeven j ir leniging van nooden, ter hulp erleening aan slachtoffers van orlogsrampen, van gebrek en flrmoede. I Dat is verblijdend. „Een zondaar geeft niet om j zijn naaste; Zalig hij, die zich over de armen ontfermt." (Spreuken 14-21). i „Wie zich doof houdt voor de smeekbede van een arme e Zal ook zelf roepen en geen H antwoord krijgen". (Spreuken 21-13). „Wie aan een arme geeft. krijgt geen gebrek; Wie zijn oogen voor hem sluit, wordt diep vervloekt" (Spreuken 28-27). e Bij dit alles echter worde ge plaatst de waarschuwing, dat II len een daad van onrecht- aardigheid, van woeker niet geoorloofd maakt door het daar- d oor verkregen geld gedeelte- - jk of zelfs geheel! aan armen te geven! - Tegen het kwaad van den 'oeker, speciaal waar het be- freft levensmiddelen waar- oor deze vaak door degenen, die :rr behoefte aan hebben, niet i unnen worden gekocht heb- en eenigen tij d geleden onze c isschoppen met grooten na ruk gewaarschuwd. En wij willen niet nalaten, - m deze waarschuwing 'bij her haling te herinneren. De chris- - ilijke leer over den woeker loet ook der christenen prac- jk zijn! En onder den defcman- el van goede werken mag het jedoelde kwaad zich onder ons pet kunnen verschuilen! „Als wie een zoon vermoordt voor het oog van zijn vader Is hij, die offers brengt uit het bezit van de armen" (Ecclesiasticus 34-20). j Zeker lang niet alles wat foeker schijnt, is woeker. Velen Ijn onrechtvaardig in hun oor- Kei. Maar niemand zal tegen- preken, dat er zeer velen zijn, Be zich aan een gewetenloozen iardvochtigen woeker schuldig Kaken in dezen tijd. Voor de- luiken is bedoeld de waarschu wing, dat zij zichzelf niet be- Iriegen door die onrechtvaar- Ugheden goed te praten met een [eroep op de offers, die zij bren- jen. ,,uit het bezit van de ar ken"! OPROEP VAN DEN PAUS. Radio Vaticana is begonnen pet die uitzending der vertalin- fen in alle talen van den brief, hen die Paus gezonden, heeft aan Ijen staatssecretaris, kardinaal Mgl'ione, bevattende een oproep Pt het verrichten van gebeden foor den wereldvrede ter gele- jenheidl van het feest van Maria jfenelvaart op 15 Aug. a.s. De Jertaliingen zijn (gemaakt door >e paters Jezuïeten, aan wiile de Maendingen van Radio Vaticana Km» toevertrouwd. Talrijke bolsewisj- tische aanvallen stortten ineen DUITSCH WE ERMACHTS BERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van Maandagmiddag luidt: „Aan het Koebanbruggen- hoofd zetten de bolsjewisten hun door talrijke slagvliegtuigen ge steunde aanvallen voort. Van den Mioes en den middenloop van de Donets worden gevech ten van plaatselijke beteekenis gemeld. In het gebied van Bjel- gorod en in den Orel-sector stort ten talrijke aanvallen van vrij sterke infanterie- en tankforma ties der bolsjewisten ineen. De luchtmacht mengde zich vooral in deze beide gevechtssectoren in den strijd te land en vernie tigde, behalve een groot aantal tanks en stukken geschut, meer dan 300 gemotoriseerde met man schappen gevulde voertuigen van den vijand. Ook ten Zuid-Westen van Wjasma viel de vijand met tal rijke tanks aan. Alle doorbraak pogingen werden in zware ge vechten afgeslagen. De verlie zen van den vijand zijn zwaar. Ten zuiden van hei Ladoga- meer heersohte slechts geringe plaatselijke gevechtsactiviteit. In de- beide laatste dagen werden aan 'het Oostelijke front 352 tanks stukgeschoten. Lichte Duitsche vlootstrijd- krachten brachten in het zeege bied van Noworossijsk twee met munitie geladen bolsjewistische kustvaartuigen met een geza menlijke inhoud van 1400 b.r.t. tot zinken. In den Noordelijken sector van het Sicilaansehe front hernieuw de de vijand met superieure strijdkrachten zijn aanvallen langs den kustweg. De gevech ten zijn nog aan den gang. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen troffen voor de Noord kust van Sicilië een torpedoja ger en een koopvaardijschip van 7.000 b.r.t. op vernietigende wijze. Bij aanvallen overdag van en kele vijandelijke vliegtuigen op de bezette .gebieden in het Wes ten werden twee Britsche bom menwerpers. boven den Atlanti- schen Oceaan een viermotorig Amerikaansdh vliegtuig neerge schoten. S.S. en politieformaties heb ben tezamen met eenheden van het leger in het achterwaartsche gebied van 'het Oostelijke front weer een vrij groote onderne ming met de vernietiging van talrijke benden in het gebied ten Westen van Minsk beëin digd. Bij geringe eigen verlie zen werden 4200 bandieten ge dood, terwijl er meer dan 6.000 gevangen genomen of gearres teerd werden. 154 kampen van benden en 151 kazematten wer den vernield. Behalve 60 stuk ken geschut werd een groote buit aan handwapens, munitie en an der oorlogsmateriaal behaald." Vergeefsche doorbraakpogingen. In aansluiting op het weer machtsbericht verneemt het D. N. B., dat de bolsjewisten door de zware gevechten in het ge bied van Orel, die langer dan een maand duurden, zooveel van hun offensieve kracht hebben verloren, dat zij de reeds lang voorbereide en volgens de plan nen uitgevoerde distancieerings- beweging der Duitsche. troepen ten Westen van Orel slechts aar zelend kunnen volgen. Klaar blijkelijk moeten zij eerst de res ten van him in hooge mate uit eengeslagen infanteriedivisies en pantserbrigades uit het front ne men en opnieuw door nieuwe vervangen, alvorens zij hun aan- valsactie kunnen'hervatten. Nog altijd trachten zij zonder succes van het gebied van Kromy uit een doorbraak te forceeren, om daardoor drulk te oefenen op de Duitsche Zuidflank ten Westen van Orel, In den sector ten Zuiden en ten Zuid-Westen van Bjelgorod verminderde de aanvalsactie der bolsjewisten ook Zondag niet. In gevechten, die hier en daar zeer zwaar waren, verijdelden de Duitsche troepen de vijandelijke doorbraakpogingen, terwijl zij 92 pantserwagens kapotséhoten. Een Sovjet-pantsergroep werd uit eengeslagen, toen zij een ri vier trachtte over te steken. Overigens hiebben zich twee nieuwe zwaartepunten der bols jewistische ontlastingsanvallen gevormd: het Koebanbruggen- hoofd en het gebied van Wjas ma. Terwijl de Sovjettroepen aan de Mióes. den Midden-Do nets en ten Zuiden van het La- digameer de hevige aanvallen van den laatsten tijd voor het grootste deel moesten staken tengevolge van hun buitenge woon zware verliezen, zetten zij met talrijke infanteriedivi sies en pantserbrigades hun doorbraakpogingen op het Koe- banbruggehoofd voort, terwijl zij ook ten Zuid-Westen van Wjas ma hun aanvallen versterkten. Hoewel zij in de vijf slagen, die tot dusverre om het Koeban- bruggéhoofd zijn geleverd, niet minder dan 600 pantserwagens en minstens 300.000 man aan dooden, gewonden en gevange nen hebben verloren, hebben zij klaarblijkelijk toch de hoop nog niet opgegeven, dit bruggehoofd te kunnen opruimen. Zooals aan alle andere fron ten moeten de bolsjewisten ook hier hun uiteengeslagen forma ties steeds weer geheel vervan gen door versche troepen, zoodat het groote slijtageproces, dat het Sovjet-zomeroffensief is gewor den, hier in even sterke mate voortgang heeft als aan de an dere brandpunten der gevechten in het Oosten. Hoe sterke strijd krachten de bolsjewisten aan de Koeban ook ditmaal in het vuur brengen, blijkt uit het feit, dat gisteren aan het front van één enkele Duitsche divisie 742 aan vallende vijandelijke vliegtuigen sale gebruik van Sovjetstrijd- krachten bleef de hoofdlinie ook geteld werden. Ondanks het mas- gisteren hecht in Duitsche han den. Hevige gevechten op Noord-Sicilië ITALLAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts bericht van Maandag luidt hls volgt: „In het Noordelijke deel van Sicilië duren de hevige gevech ten tegen de stellingen der Ita liaansche en Duitsche strijd krachten voort. Enkele plaatsen achter de vijandelijke linies zijn door onze vliegtuigen aangeval len. Voor de kust van het eiland hebben Duitsche vliegtuigen twee torpedojagers zwaar be schadigd. EngeQsch-Amerikaan- sche vloot- en vliegtuigformaties hebben gisteren enkele kust plaatsen op Sicilië en Calabrië aangevallen. De aangerichte schade iis onbelangrijk". De luchtaanvallen op Turijn en Genua. De vijandelijke terreuraan- vallen op Turijn in den nacht van 7 op 8 Augustus heeft groote schade in het centrum der stad veroorzaakt. Ernstige vernie lingen zijn aangericht op de Piazza San Carlo. Het Palazzo Garignano, waarin koning Victor Emanuel de tweede geboren is, is uitgebrand. Het Balbo-thea- ter en de stadsbi'bliothek met haar zeldzame, kostbare boeken zijn volkomen vernield. De achterzijde ivan het stadhuis werd zwaar beschadigd. Zeer vele woonhuizen zijn verwoest of door brand onbewoonbaar ge worden. Geen enkele straat in het oentrum. is verschoond ge bleven. Verscheidene kerken hebben schade geleden, b.v. de Barbarakerk. de Carmelieten- kerk en do Orocettakerk. welker klokketoren voor de helft ver nield is, is thans vrijwel geheel vernield. Een ander hospitium voor zieken onderging hetzelfde lot. Te Genua zijn vooral kerken, historische paleizen en kunst werken verwoest en talrijke woonhuizen door brisant- en brandbommen getroffen. De kerk van Santo Stefano werd geheel verwoest, de Conzolazionekerk brandde volkomen uit. De vroe gere kathedraal van San Siro is nog slechts een puinhoop. Voorts zijn geheel vernield de kerken van San Luca, San Tom- maso, San Marcellino, San Mar co, Carignano en het Sanctuarium Jezus van Nazareth. Het theater Carlo Felice is een prooi der vlammen geworden. Zwaar be schadigd is het Palazzo Spincla, het Palazzo Podesta en de zie kenhuizen Galliera en Rivarolo. HET FRONT IN OOST AZIë. De A.N.P.-correspondient te Berlijn meldt: De leider van de persafdeeling van het Japansche leger, gene- raal-majoor Yahagi, heeft, naar de correspondent van de Deut sche Alïgemeine Zeitung" te Tokio meLdt. bij de bespreking van die oorlogssituatie in Oost- Azië voor een politiek gezelschap te Kobe verklaard, dat, zooals de toestand' thans is, de tegenstan ders van de Spil met een respect- vollen afstand van het Japan sche vasteland een omsimgelinigs- rinig hebben gelegd en trachten, van de Peripherie van dezen ring geleidelijk door groote en syste matische strategische operaties de oen/tra te naderen. In het bij- zomdler in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan hebben zij ondanks groote verliezen hard nekkig aanval op aanval onder nomen. Het plan van den vijand:, het Japansche vasteland van de Aleoeten of van China uit met vliegtuigen aan te vallen, begint volgens Yahagi concrete vormen, aan te nemen: ook het plan, Bur ma terug te winnen, is niet op gegeven. Japan bevindt zich daartegenover in een statische positie, waarin voorbereidingen voor het volgende groote offen sief worden getroffen. Het heeft daarbij het voordeel van die bin nenste linie. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS F.N DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te wor den voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtibata il Ion in, Amersfoort. Zij:, die tot de Germaansdic-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18=30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld, 16 Aug. 914.00 uur Rotter dam Deutsches Haus, Westzeeidijk 17 Aug. 912.00 uur Breda Restaurant Modem, Markt. 17 Aug. 1516.00 uur Den Bosch Hotel Noord Brabant, Markt 45. 18 Aug. 912.00 V'enlo, Deut sche® Haus, Egmondstraait 16. 18 Aug. 1518.00 uur Arnhem Café Royal. 19 Aug. 912.00 uur Hengelo. Café Modem, Spoorstraat 18. MOMENTJE HONDEN EN MENSCHEN. Ik houd wel van honden, als de menschen het niet te gek maken. Ik houd ook van honden, omdat hun karakter iets betrouwbaarder is dan van sommige menschen. En als een hond al eens bijten wil, hebben de menschen hem in den regel zoo ge maakt Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men een hond de plaats zou moeten geven, welke aan de menschen toekomt, ook al zou dit dier het in vele gevallen er beter afbrengen dan wij. Wij mogen dan al eens probeeren de hon den te overtreffen, bijvoor beeld in het blaffen en dat lukt nog al eens in andere kleinigheden zit onze bescha ving ons nogal eens in den weg en zouden wij van de honden nog wel iets anders ook kunnen leeren. Het valt dan ook te ver staan, dat een juffrouw, die haar hondje kwijt is, luiste rend naar den naam van Bob by, (het hondje!), dit wereld kundig maakt en ons ver zoekt haar hondje terug te brengen. Ik heb niet gepeinsd over de moeilijkheden hiervan, maar eenvoudig de daad ge steld. Sinds dagen spreek ik alle honden aan, die xk tegen kom en reeds ontelbare malen is de naam Bobby mij over de lippen gekomen. Maar nog geen enkele hond heeft ook maar eenige toenadering ge toond. Geen enkele heeft zijn bezigheid onderbroken of zelfs maar acht op mij gesla gen. En al het resultaat van mijn actie is, dat ik nu be peins, dat de honden niet veel op hebben met ons, men schen. Het is wel droevig, maar wij hebben het verdiend. v— 19 Aug. 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug. 912.00 uur Assert Oonoerthiuis a. d. Vaart. 20 Aug. 1518.00 uur Groniiu- gen. Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug. 912.00 uur Leeuwar den. Huize Schaaf, Breedstraat 22 Aug. 914.00 uur Amster dam, Dam 4. 23 Aug. 913.00 uur Utrecht, N.V.-Hiuis, Oudegracht 245. 24 Aug. 914.00 uur Amers foort Pol. Durohgangslager, Leus- derweg. 25 Aug. 914.00 uur Den Haag. Café Den Hout Bezuidenhout 11—13. BIJ onz« Vrijwilliger!. De mannen iQn zeer gezien bij de bevolking. Vluchtelingen vertellen hoe de Sovjet! hen van allee hebben berooid S3 PK Bösehel-O-H-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1