HUISKAMERS ZITKAMERS MERS y I COMMENTAAR Slje beschikking van den Com- 1 Saris-Generaal voor de vei- Vid over een verbliifsverbod e Noordeiiike en Oostelijke rij de maand Juli van dit jaar «ben er in de viif vorenge- nfiide Drovinciën eenige over een ülaats gehad on distribu- rijureaux resn. on transnorten l€! levensmiddelenbonnen van distributiekantoren naar de jtsen van uitreiking. Deze «enten werden verwekt door „henten uit de groote steden, jiniet thuis hoorden in de ken. waar de misdrijven den genleegd. Met Distolen ~JaDende bandieten overvielen TTeliike transDorten en be en ze. Bovendien hebben •nameliik communistische enten uit de groote steden [eze nrovincie een aantal po- tot moord gedaan en irden bedreven, waarvan bur- eesters. leiders van dis tribu ntoren en ambtenaren van Nederlandsche nolitie het toffer ziin geworden. Deze unistisch besmette eleiren- Drobeeren hun roofdaden a nog te omgeven met een na- lalistischen mantel, aan den n,cren kant echter verkoonen iüe geroofde levensmiddelen- djnen tegen ongehoorde sluik- 'IjdelsDriizen. driiven daarme- en levendigen handel en iiken zich. Terwille van ioonliike voordeelen schrik- zii daarbij voor moorden terug. Ie Hoehere S.S.- und Polizei- rer heeft reeds sinds dagen ieregimenten ODgeroenen. 'stelselmatig de vorengenoem- tjrovineiën doorzoeken. Een jj groot aantal gewanende adieten kon daarbij gegrepen Ipden. Een aantal personen, g zich door de vlucht aan de rjstatie wilde onttrekken, werd zjbii doodgeschoten. 3en einde de in deze landelii- Snrovinciën thuishoor end e be ding tegen deze terroristen in scherming te nemen en ten Dde represaillemaatregelen van itbezettende overheid tegen de Hdeze provinciën thuishooren- Wbevolking te vermijden, heeft fjcommissaris-generaal voor de -llisheid zich genoodzaakt ge in bovenstaande beschikking af •kondigen. Door deze besehik je wordt bet groote aantal der Inneliike Nederlanders boven 416 iaar. die in die provincciën huis hooren en zich daar "(lens de zomermaanden onhnn- [1 gedwongen, om binnen viif gen tiids deze gebieden te Jlaten. De commissaris-generaal voor veiligheid heeft tevens een schikking afgekondigd voor directoraat-generaal van de i(ierlandsche politie, volgens lke voortaan transporten le- ismiddelenbonnen van de dis- i >utiekantoren n->ir de olaat- S van uitreiking van deze kan- rn slechts moeen plaats hab- onder een dienovereenkom- tee bescherming van de politie, orts is aan den leider van den itralen distributiedienst opge- leen het aantal plaatsen van reiking dezer distributiekan- en zoo te verminderen, dat Nederlandsche politie een 1 treffen de oolitioneele be- erming kan verleenen. Ie commissaris-generaal voor ancien en economie heeft >rts bepaald, dat aan een ge- ente. waar de distributiebe- leiden ziin ontvreemd, in de ffoovolgende maand geen ver- neing voor geroofde kaarten i worden verleend, daar zulks voedinespositie in Nederland t toelaat. Gemeente- en poli autoriteiten alsook de bevol- ie zelf moeten in hun eigen ang medewerken aan het on- adëliik maken van deze ter- istan. iirii groote afdeelingen van Duitsche Ordnun «"molizei en instanties van de Nederland- ie politie hebben opdracht •"-°n de uitvoering van deze schikking terstond te contro- iren. De bureaux vden Beauf- Me van den Riikscommissaris de afzonderliike provincies "rden gemachtigd om in bij- nder dringende gevallen aarbii slechts sprake kan ziin BESCHIKKING VAN DEN HOEHEREN S.S- UND POLIZEIFUEHRER. Met het oog op de herschen- cle toestanden, wordt de bevol king in de bezette Nederland sche gebieden nogmals gewezen od den bestaanden plicht, dat alle nersonen boven 15 jaar voortdurend hun persoonsbewijs bit zich moeten hebben. Ook worden de iongemannen geboren in de jaren 1924. 1923 en 19222. voor zoover zii van den arbeidsinzet ziin vrijgesteld, aan geraden de desbetreffende Be- scheinigung van het arbeidsbu reau voortdurend bii zich te dra gen. Hetzelfde geldt voor stu denten. die de loyaliteitsverkla ring geteekend en van hun uni versiteit toestemming gekregen hebben om verder te studeeren. Eovendien moeten de vrijge stelde krijgsgevangenen de door den Wehrmachtsbefehlsha- ber Niederlar.de uitgereikte ..Rueckstellungsbeschenigung'' steeds bii zich dragen. Der Hoehere S.S.- und Po- lizeifuehrer RAUTER. S.S.-Obergruppenfuehrer und General der Polizei. van belangrijke be^eps- of za kenreizen van enkelen uit- zonderingsvermmningen te ver strekken. De genomen maatregel zal zoo lang gehandhaafd bliiven als de terreuraanslagen duren. Zouden in de andere provinciën van Ne- dehland dergelijke verschiinse- lé'n zich voordoen, dan zou ook in die provincie or dezelfde wij ze worden opgetreden. Onkruiden blijft men natuur lijk onschadelijk maken, hetzij door schoffelen of door wieden. Het gras langs de slootkanten houdt men kort. Want het lange gras vormt overdag een schuil plaats voor slakken. Deze laat- sten kunnen ook worden be streden met behulp van de strooi- middelen, die in den tuinfoouw- handel verkrijgbaar zijn. De be ruchte koolrupsen worden gedu rende den geheelen nazomer en herfst verzameld en gedood. Men lette er tevens op, of zich op de koolbladeren gele eitjes be-mden. LAATSTE BERICHTEN Doorbraakpogingen afgeslagen ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van heden luidt als volgt. ..De hevige gevechten, die sinds vier dagen aan "het Sici- liaasche front woeden, hebben in den sectralen sector tusschen Keeaibuto en Centuripe een bij zonder verbitterd karakter aan genomen. ïn dezen frontsector ziin door den vastberaden te genstand van de Astroepen ver scheidene met sterke strijdkrach ten uitgevoerde doorbraakpogin gen van den viiand met succes afgeslagen. De luchtmacht van de As heeft aan de gevechten te land deel genomen en viiandeliike doelen te land alsmede schepen aange vallen. In het Oostelijke deel van de Ionische zee werden door Duit sche iagers drie ..Liberator" ma chines vernietigd en werden door onze mijnenvegers twee tweemotorige vliegtuigen on schadelijk gemaakt". Wanneer gebruiken we con serveermiddelen? Het voor lichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Als padde stoelen rijzen ze uit den grond, I de conserveermiddelen. Het zijn j er zooveel, dat het lijkt, alsof men op het oogenbiik niet in kan maken zonder deze prepa raten. Het tegendeel is eerder waar. De meeste conserveermid delen bevatten salicylzuur. ben- zoëzuur of benzoëzure natron, stoffen, die voorkomen, dat be- derfverQorzakende bacterieën zich ;n de inmaak ontwikkelen. In plaats van groenten en vruch ten te steriliseeren en deze bac terieën te dooden. kan men brandstof »- ->n door een con serveermiddel er aan toe te voe- ■*-- Men moet daarbij echter goed in het oog hóuden, dat, in dien men niet ze"1- nauwkeurig de voorschriften navolgt, die op de verpakking van zoo'n middel ziin «mven en men niet zeer zindelijk te werk gaat. het risico veel grooter is. dat de in- nr-'»k bederft, dan "-anneer men haar steriliseert. Bovendien is een dagelijks gebruik van een dergelijke inmaak, vooral voor kinderen, af te rrden. omdat het de gezondheid kan schaden. Om bii de iambereiding suiker te besnaren, behoeft men geen conserveermiddelen te gebrui ken. Want. indien men jam maakt met weinig suiker en er een conserveermiddel aan toe voegt. moet men de vruchten massa zeer sterk inkoken voor zii de goede dikte heeft. Het re sultaat is. dat men slechts wei nig iam over houdt. Men is voor- deeliger uit en krijgt een beter smakende jam. wanneer men haar met de normale hoeveelheid suiker bereidt en geen conser- j weermiddelen er aan toevoegt. Kookt men echter de vruchten niet tot iam. dan kan het ge bruik van een conserveermiddel op brandstof en suiker wel eeni- ge besparing geven. Wii waar schuwen evenwel tegen het ge bruik van inmaabdiiippels en tegen luchtpompen, die gebruikt worden om irmaakglazen lucht dicht af te sluiten, zonder dat ze gesteriliseerd ziin. De inhoud van dergelijke flesschen kan nooit vrii ziin van bederf veroor zakende bacterieën. al gaat. mer nog zoo zindeMik te werk. In dien er geen conserveermidde len aan toegevoegd zijn, bederft zii onherroepelijk. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. De nateelt. Als het half Augustus is ge worden, bevindt de nateelt in de gedaante van diverse koolgewas sen, andijvie, prei, winterworte len. koolrapen, bieten en rame- nas zich in zijn vollen groei. Zoo behoort het althans te zijn. Al vorens volgroeid te zijn zal het meerendeel dezer gewassen zich in de komende nazomer- en herfstperiode nog grootendeels moeten ontwikkelen. Hierin ligt een reden te meer om ze thans nog goed te blijven verzorgen. Om zich normaal te kunnen blij ven ontwikkelen moeten de ge wassen onderling op een vol doenden afstand staan. Indien de winterwortelen te dicht op een staan, worden ze thans nog op 10 cm. uitgedund. Bieten, ra- menas en herfstknollen gaat men uitdunnen op 15 a 20 cm., Chi- neesche kool op 40 a 45 cm. Voor zoover het noodig blijkt te zijn, mag aan late koolgewassen en bladgroenten in Augustus nog wel wat koe-gier of salpeterstik- stofmest worden toegediend. STADSNIEUWS Mr. P. A. Piinacker Hordijk afgetreden als dijkgraaf van Rijnland. Wegens het berei ken van den 70-iarigen leeftijd heeft de dijkgraaf van Rijnland, mr. P. A. Piinacker Hordijk ziin functie neergelegd. Vorige week heeft hii afscheid genomen van den werkkring, waaraan hij sinds 1915 met nauwgezette toe wijding ziin geheele persoon lijkheid heeft gegeven. In een algemeene vergadering van Dijk graaf en Hoogheemraden werd de heer Piinacker Hordijk toege sproken door den oudsten hoog heemraad. den heer W. A. A. J. baron Schimmeloenninck van der 'Ove en den secretaris van Riinland. mr. J. Slaater. Na deze zitting nam de heer Piin acker Hordijk afscheid van de ambtenaren van den binnen- en buitendienst. H. Uur voor Priesterstuden ten. Donderdagmiddag 5 Aug. zal in de kapel van Huize Eliza beth. Haagweg 49 van 4 tot 5 uur het Heilig Uur voor priesterstu denten worden gehouden. Dus niet in de kapel van het R. K. ziekenhuis. Examens klinisch analyst. Van 12 t.m. 29 Juli hebben hier ter stede de examens voor kli- nisch-analyst tweede deel plaats gehad Geslaagd ziin de dames: J. E. G. Wester hof. A. N. v. Arend. J. L. Brouwer, N. Brunt, W. A. v. d. Bussche. C. Ceelen, B. Th. C. Doelman, N. Dubois, H. E. Duyker, M. Spencer Elce, M. J. Enkelaar. C. H. A. S. Fran ke. A, I. de Graaff, H. de Groot, E. M. P. J. Hendriksz. H. Hoge- weg. A. M. J JaminSimonis. T. A. M. Kleitero. M. Kool. H. E. Kruyt. M. A. Loriinen, A. Mandersloot. L. Mudde. G. Nor- tier. E. M. M. Ottenhoff, G. Ro de. B. J. Vonk. A. M. van Wijk, A. M. Klevn v. Willigen. E. de Haan. I. L. Hess. J. A. v. d. Kolk. P. Chr. Postma. C. Schattenkerk, J. Terostra. G. Vergeer, G. M. de Vries en de heer W. Pullen. Afgewezen 24 candidaten. Voor het examen Fransch M. O a, paedagogisch gedeelte slaagde te Utrecht de heer J. v. d.. Vange. alhier. Volkstuinders gaan een ten toonstelling houden. De Leid- sche Bond van Vol'kstuinders is voornemens om op 10, 11 en 12 September a.s. in de zalen der Stadsgehoorzaal een groote ten toonstelling te organiseeren, waarin het volkstuinwezen in al zijn geledingen tot uitdrukking zal worden gebracht. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat een der oudste afdeelingen van den bond, de vereeniging „Ons Belang" als gevolg van de volkstuinderij uit den vorigen oorlog, werd gesticht. Later ont stonden tal van andere vereen j- gingen en onder de 15 aange sloten vereenigingen noemen we nog „Ons Genoegen" en P.C. en L.", welke resp. dit jaar 15 en 10 jaar zullen bestaan. Deze drie vereenigingen vatten aanvan kelijk het voornemen op ter ge legenheid daarvan een tentoon stelling te houden, maar dit plan kon niet worden verwezenlijkt. Intussdhen leefde de idee toch voort en de Bond van Volkstuin ders besloot in DecemJber j.l. tot het organiseeren van een ten toonstelling op volkstuingebied, kortweg genaamd „ELTOV", Eerste Leidsche Tentoonstelling op" Volkstuin-gebied". Dit plan wérd opgezet in de eerste plaats om de cultureele waarde en so cialen inslag, maar tevens om meerdere propaganda te ma ken voor het verkrijgen van blij vende volkstuin-complexen. Meer speciaal heeft men hier het oog op een terrein benoorden de stad omringd door den dijk van de vroegere Haarlem-mermeerspoor- lijn, een uitgestrektheid van pl.m. 37 H.A. Het bestuur heeft deze tentoon stelling zoo degelijk mogelijk op gezet om althans van deze zijde succes te verzekeren. Daartoe werd een technische commissie samengesteld, bestaande uit de heeren Mater, Langezaal en J. J. v. d. Berg, die allen hun sporen op tuinbouwgebied hebben ver diend. Daarnaast werd mede werking verzocht en verkregen van het Departement van Land bouw en Vissdherij, afd. Volks tuinwezen, van den Plantenziek- tekundigen Dienst, de Bloemist en Hoveniersver., de Tuinders- en Bloemisten-vereeniging en nog vele andere instellingen en fir ma's. Bovendien zullen elf van de aangesloten Leidsche vereeni gingen bij haar leden de beste producten van den teelt '43 uit zoeken voor deze tentoonstelling, die ongetwijfeld een succes be looft te worden. D«f groote Stadszaal zal be schikbaar zijn voor de z.g. natte stands, de foyer voor de droge en in de kleine Stadszaal zullen voorstellingen plaats hebben van de film „Licht en Lucht". De of- ficieele opening zal op Donder dag 9 Sept. plaats heibben door den president van den Alg. Bond van Volkstuinders, den heer Vroegop, die jarenlang het mid delpunt van het volkstuinwezen in Nederland is geweest. De technische- en tentoonstel lingscommissie is thans ijverig in de weer de noodige voorberei dingen te treffen voor deze expo sitie, waarvoor wij bij voorbaat de belangstelling van onze le zers vragen. Geboren: Jannetje d. van A. Hemerik en S. S. van Wou denberg; Andreas Lucas Petrus z. van P. B. T. de Jong en A. C. H. Fruiitier. Getrouwd. A. Hodes gesch. en E. Horst jd. Overleden: J. P. Jong m. 84 iaar. KERKNIEUWS Er zullen niet veel parochies in Nederland ziin. die zooveel priesterzonen in leven tellen aLs Volendam. Zondag 8 Augustus zal Pater de Boer O.P. als 50e parochiezoon ziin eerste plech tige H. Mis ODdraeen. Hij is te vens de eerste Volendammer Dominicaan. Op 15 Augustus telt Volendam wederom twee neo misten. beiden van het Gezel schap van het Goddelijk Woord. En het volgend iaar zullen op nieuw niet minder dan zeven parochiezonen de H. Priesterwij ding ontvangen. ..Tijd'". LITURGIE DONDERDAG, 5 Aug.: Mis v. d. wijding van de kerk, toege wijd aan Maria. O. L. Vr. ter Sneeuw, te Rome: Salve. Gloria 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. Marktberichten ROTTERDAM, 3 Aug. Vee. Heden waren ter veemarkt aan gevoerd: 1102 dieren, waaronder 29 paarden. 8 schapen, 572 run deren, 206 nuchtere kalveren, 78 graskalveren, 209 higig-en. Prijzen per stuk: melkkoeien f 1475—1275—1025, kalfkoeien 142512251025, varekoeien f 850750—659, vaarzen 800 650475, pinken 600500375 Overzicht: Aanvoer melk- en kalfkoeien iets ruimer, stroeve handel, onveranderde prijzen. WOERDEN, 4 Aug. Kaas. Aan voer 106 partijen kaas. Prijzen: met rijksmerk le kw. f 62.50, en 2e kwal. 6061 per 50 kg. Handel vlug. tttfc lUwljlcs W O N I N G I N r I CRT ING Nw. Binnenweg 30 - Rotterdan

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3