BEKENDMAKING BEKENDMAKING BESCHIKKING ENSDAG 4 AUGUSTUS 1943 34sra JAARGANG N°- 10623 fen: ScUetoog Atom'SDAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tk.^Umern^fdred^uT1®'1'- Het Rurtau van den Wehjranachtbefehlshaber in Neder land maakt bekend: Een aantal Nederlanders heeft zich in het by-zonder ook met deelneming van voormalige Neder landsche officieren schuldig gemaakt aan begunstiging van den vijand, aan spionnage en sabotage en aan overtreding van het verbod tot'het in bezit hebben van wapens. Zij zyn derhalve door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratieverleening was onderzocht, aan de volgende personen door middel van den kogel voltrokken: 1. Jhr. Johan Sohimmelpenninck, direc teur, geboren 30 September 1887 te Rhenen, 2. Anton Willem Marie Abbenbroek, voormalig cadet en student, geboren 9 December 1917 te Den Haag, 3. Willem Theodore Cornells van Doorn, reserve eerste luitenant, geboren 31 Mei 1911 te Den Haag, 4. Fritjof Dudok van Heel, student, geboren 19 April 1918 te Semarang N. I., 5. Christian van den Bergh, voormalig kapitein, geboren 27 Juli 1901 te Arnhem, 6. Wil lem Hendrik Hertly, gemeente-ambtenaar, geboren 2 Januari 1891 te Engwierum, 7. Salomon Vaz Dias, journalist, geboren 1 Juni 1904 te Amsterdam, 8, Rudolf Hartogs, textieltechnicus, geboren 3 October 1918 te Berlijn, 9, Johannes van Straelen, vertegenwoordiger, geboren 26 Augustus 1915 te Bussum, 10 Abraham Wijnberg, lasscher, geboren 17 October 1913 te Groningen, 11. Johan Frederik Henri des Jonge Melly, eerste luitenant, geboren 16 October 1905 te Amsterdam, 12. Gerar- dus J. F, Vinkesteyn, binnenhuisarchitect, geboren 22 Maart 1907 te Schiedam, 13. Eduard Alexander Latuperisa, kapitein der infanterie, geboren 9 April 1902 te Coetoes, 14. Adrianus Aloysius Felix Althoff, journalist, geboren 12 September 1904 te Haarlem, 15. Antonius C. van Rijen, groentehandelaar, ge boren 2 April 1913 te Utrecht, 16. Willem Mulder, onderwijzer, geboren 20 December 1888 te Amsterdam. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen bekend gemaakte mededeeling van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevan genschap van de voormalig Nederlandsche weermacht, wor den bij deze, op Dinsdag, den lOden Augustus 1943, tusschen 8 en 12 uur, voor melding in het Wehrmachtlager te "Amers foort, Zonneblccmstraat, opgeroepen het geheele militaire personeel (officieren inbegrepen) van de koloniale reserve voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, alsmede alle militairen van het Nederlandsch-Indische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Neder land ophielden. Bij de melding moet worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspaperen. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dag bladen bekendgemaakte mededeelingen van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap. "Voor alle tifden e ware christen is steeds op ooete van alle tiiden". is een woord van Paus Pius dat we gisteren citeerden, i christen, die zijn beginse- begriiot, zal deze nooit on- Öe wisselende omstandighe- L van den tiid behoeven te iiochenen: die beginselen zijn Z a 11 e tiiden. De christen, ziin beginselen begrijpt ■geen enkelen waren voor lang van den tiid, op welk in van het leven dan ook, - even af te wiizen: die be llen zullen eiken waren uitgang aanvaarden. Nog b.v. is een zeker resultaat Iden vooruitgang der weten- -® in striid gekomen met de van de Kerk. arom is de christen in zeke- :in conservatief conserva- in dézen zin. dat hii van dezelfde beginselen belijdt eleeft. als de christen van jrste eeuwen van het chris- 3m. n de christenen van van- moet kunnen worden ge- wat de H. Schrift en de tolische Vaders en de oud- Dologetische geschriften ge ilen van de christenen der 5e eeuwen. Hun beginselen die der christenen van on- ;iid. de uitgave van „De Aposto- e Vaders'' (Brand, 1941) is opgenomen een werkie van oud-christeliike Apologeet, Bid „De Brief aan Diogne- welke brief dateert van on- Br het jaar 160. In dien lezen we: e christenen beminnen al- e christenen beminnen hen, ien haten''. e christenen worden ver- el en zij vergeven: beleedigd ii bewijzen eer".. moet ook kunnen worden !d van de christenen van a. de christenen typeerende b is een christelijk beginsel alle tiiden. risteliike liefde zii is huichelarij of veinzerij, slapheid of weekheid, zii alléén opgroeien en uit en in de zuivere oprecht van het menschelijke hart, alleen mogeliik bii een i igzame kracht van den jcheliiken wil. die ware christelijke liefde, van de eerste geschiedenis het christendom zoo schit- d getuigt, moeten wij con- itief ziin! Zij zii der lenen bezit van alle tiiden, van dezen tiid! Voortdurend felle strlfd om Orel DUITSCH WEERMAC HTSBE RIC UT. Het Duitschie iweermachtsbe- richt van Dinsdagmiddag luidt: „Aan het Koebanbruggehoofd werden verscheidene aanvallen der bolsjewisten bloedig afgesla gen. De eigen aanval ten Noor den van Koeibisjewo werd met succes voortgezet. Aan het Donetsfront stortten verscheidene met tamelijk zwak ke strijdkrachten gevoerde vijandelijk aanvallen ineen. In den centraien sector van het front, vooral ten Zuid-Wes ten van Orel, zette de vijand zijn doorbraakpogingen voort, waarbij hij nieuwe sterke in fanterie-, pantser- en luchtstrijd krachten in den strijd wierp. Onze heldhaftig strijdende troe pen sloegen alle vijandelijke aanvallen af en wonnen, door de luchtmacht gesteund, tijde lijk verloren gegaan terrein in een tegenaanval terug. Opnieuw werd een groot aantal bolsje wistische tanks vernietigd. Ook ten Zuiden van het La- dogaimeer gingen de bolsjewis ten na hevige voorbereiding door de. artillerie met krachtigen steun van vliegtuigen opnieuw tot den aanval over. Zij werden in hevige gevechten van man te gen man en deels in een tegen aanval met zware verliezen af geslagen. Aan het Oostelijke front ver loren de bolsjewisten op 1 en 2 Augustus in luchtgevechten en door den afweer der luchtdoel artillerie 227 vliegtuigen. Op Sicilië leverden onze troe pen in het bijzonder in den cen traien sector van het front zwa re afweergevechten. Met zeer zware bloedige verliezen en een aanzienlijk verlies van mate riaal stortten de aanvallen deels in gevechten van man tegen man ineen. Een tijdelijk in een heu velstelling binnengedrongen vijandelijke gevechtsgroep werd in een tegenaanval teruggesla gen. Ook in den Zuidelijken sec tor van het front is de gevechts- activiteit weer aanzienlijk ge stegen. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen mengden zich in de gevechten op den grond en bom bardeerden concentraties van tanks en auto's» van den vijand in het gebied van Nicosia. De vijand verloor gisteren in het Middellandsche Zeegebied 21 vliegtuigen. Na enkele aanvallen overdag van vijandelijke luchtstrijd krach ten op de bezette gebieden in het Westen en op de Noorsche kust bombardeerden de Britten in den afgeloopen nacht opnieuw voor de openbare veiligheid van den Commissaris-generaal betreffende een verbod tot verblijf in de provincies OVERIJSEL, GELDERLAND, DRENTHE, GRONINGEN en FRIESLAND Op grond van de artikelen 47 en 52 van de verordening open bare orde 1943 (no. 1/1943) be paal ik met het oog op de hand having der openbare orde en veiligheid: Artikel 1. (1) Het verblijf in de provin cies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en 'Fries land is tot nader order verbo den aan alle mannelijke perso nen van Nederlandsche natio naliteit, die den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en aldaar niet hun vaste woonplaats heb ben. (2) Dit verbod is niet van toe passing op (1) personen, die kunnen aantoonen, dat zij bij Duitsche instanties met inbe grip van instanties van de Duiti sche weermacht en de Waffen- S.S. werkzaam zijn, (2) Personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de evacuatie of van verplaatsing van "overheidsinstanties in deze provincies verblijf houden, als mede h im tie gezinsleden. (3) Andere personen, die kun nen aantoonen, dat zij in dienst zijn van het Rijk, de Provincies, dé Gemeenten en de overige pu bliekrechtelijke lichamen en om redenen den dienst betreffende in deze provincie verblijf hou den. (3) De gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de betrokken provincie kan om bij zondere redenen andere uitzon deringen toestaan. Artikel 2. Personen, die in strijd met de bepalingen van artikel 1, ver blijf houdende in de in artikel 1, eerste lid, genoemde provincies, moeten deze binnen vijf dagen na afkondiging van deze be schikking verlaten. Artikel 3. (1) Hij die in strijdt handelt met de bepalingen der artikelen 1 en 2, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaarder straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste twee duizend gulden of met een dezer straffen. Uitlokkers, medeple gers en medeplichtigen worden als daders gestraft. (2) Het nemen van maatrege len op het gebied van de Sioher- heidspolizei blijft onaangetast. Artikel 4. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer af kondiging in de pers. 's-Gravenhage, 4 Aug. 1943. De commissaris-generaal voor de openbare veilig heid: w.g. RAUTER. SlS-Olbergruppenfuehrer und General der Polizei. het stadsgebied van Hamburg en de verdere omgeving. Opnieuw ontstonden verliezen onder de bevolking en aanzienlijke vernie lingen, Volgens de tot dusverre ontvangen rapporten werden bij deze aanvallen 27 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij een overval van Britsche torpedovliegtuigen en bommen werpers op een Duitsch convooi schoten bewakingsvaartuigen en de luchtdoelartillerie op de koopvaardijschepen tien vlieg tuigen neer. Vier andere vijan delijke vliegtuigen werden door eenheden van de marine boven het West-Europeesche kustgebied vernietigd. De op 2 Augustus gemelde vijandelijke luchtaanval op het Roemeensche petroleumgebied blijkt meer en meer een groot échec te zijn. De verliezén van den vijand zijn tot dusverre met zekerheid tot 52 vliegtuigen ge stegen. Vijftien vijandelijke bom menwerpens hebben volgens be richten uit het buitenland op neutraal gebied een noodlanding gemaakt. Hierdoor is volgens onze berekeningen alleen al meer dan de helft van de ver trokken formatie niet terug ge keerd. Het werkelijke verlies van het eskader Amerikaansche bommenwerpers zal nog wel veel hooger zijn." GEALLIEERDE VERLIEZEN OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Volgens het cijfermateriaal, dat in de officieele berichten is gepubliceerd, hebben de lucht en zeestrijdkrachten der Spil, die op de Middellandsche Zee opereeren, den vijand in Juli de volgende verliezen toegebracht. Tot zinken gebracht 2 krui sers, acht torpedoboot jagers, drie duikbooten, drie vrij kleine schepen- Beschadigd. een vliegtuigmoe derschip, achttien kruisers, vijf torpedobootjagers, een kleinere eenheid. In hetzelfde tijdsbestek heb ben lucht- en zeestrijdkrachten der Spil op de Middellandsche Zee 46 vijandelijke koopvaardij schepen, waarbij 26 met een to tale tonnage van 207.000 b.r.t. en nog 20 imet onbekende tonnage tot zinken gebracht. 115 andere koopvaarders, waarbij 33 met in totaal 180.000 b.r.t. werden be schadigd of in brand gezet. In Juli hebben jagers en af weergeschut 642 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. „Het Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de hellt van de brood- graan- en vleeschvoorzienlng der Sovjets en bijna de geheele suiker voorziening opgebracht. Millioenen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden ver zonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa Is sterker door den landbouw in het Oosten welke jaar na jaar hoogere opbrengsten oplevert. In enorme hoeveelheden hoopt zich het in het Oosten geoogste graan op. Europa heeft weer brood voor een geheel la*« Atl-H-P m t Oosten als nieuw zwaartepunt der Industrie". Rond 2/3 der Russl- ijzer- en steenkoolwinning bevindt zich In Duitsche handen. De eken dezer zware industrie der Sovjets werken thans voor de verdediging Europa. Haar geweldig potentieel rechtvaardigt de bewering: Europa ■rkerl Enorme Russische hoogovenbedrijven. die het erts tot metaal erken cn et In de aangrenzende staalfabrieken het beste staal van naken zij ellen werken thans, om Europa sterkci te maken Atl-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1