ïeor iedere huisvrouw! De nieuwe weekbonnen Rett Btutenlant)M*. H. Gclit> Leiden; Red. SUd en Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: :-jI* Roozen. LeidenRed. Letteren en KunstPr. ]SthnekierB. Leidenverantw^prdetyk voor de «dvcxtentiCnC de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 2531 Juli van 21.45 tot 5.45 uur. MAANSTANDEN. Vrijd. 30.7: 4.17 op, 20.29 onder. Zai. 31.7: 5.11 op, 21.11 onder. Zond. 1.8: 6.09 op, 21.45 onder. (N.M.) Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen zijn voor de volgende week de bonnen 32 aangewezen. Voor tabak blijven bon 31 en 32 nog een week geldig, op bon 31 zijn alleen sigaren beschik baar. Voorts is weder een kilogram aardappelen extra beschikbaar gesteld op bon 622 algemeen. AANVULLING BONNENLIJST. Elk der volgende bonnen geeft recht op het normale rantsoen van het betreffende artikel: Van 31 Juli tot en met 7 Aug.: 32 Brood (A en B), Beschuit, Aardappelen (A en Toeslag). Van 25 Juli tot en met 7 Aug.: 31A en 32A 1 rants, en 31B en 32B rants, vleesch 31 en 32 tabak. Van 22 Juli tot en met 2 Aug.: 30A, 30B boter half rantsoen boter. Van 10 Juli t/m 7 Sept.: 32A, 32B boter, half rantsoen boter. Bijzondere rantsoenen. Van 31 Juli tot en met 7 Aug.: 622 algem. 1 kg. aardappelen. Van 25 Juli tot en met 7 Aug.: 621 algem. 100 gram choc, of suikerwerk. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 7 Aug.: 334. 434, (Reserve) Cacao imet suiker. Na Zaterdag 31 Juli zijn niet meer geldig: 31 brood, beschuit, aardappe len, 620 algem. aardapp., 597, S98 (alg.) W. Eenkeidszeep, toi letzeep, waschpoeder. BONAANWIJZING ZEEP. Tot en met 31 Augustus a.s. geeft bon „algemeen 623" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „X eenheidszeep" van de aan kinderen beneden den leef tijd van acht jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevulde een heidstoiletzeep 40 of 57 pet. of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet. of op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. Voorts geeft bon „algemeen 624" van de bonkaart voor voe- Butaroma Vervangt boter in de spijzen en biedt tallooze mogelijk heden Albumona 0„a. geschikt voor het maken van 40 verschillende soor ten jus en saus. Transparantci De eenige Neder- landsche aardap- peltapioca, 'n groo te hulp bij 'trnaken van pudding, pap, etc. Elet beste, dat op de bon verkrijgbaar w. a,_scholtens fabrieken dinigsmiddelen en bon „X wasch poeder" van de aan kinderen be neden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Augustus a.s. recht op het koopen van 250 gram waschpoe der of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. Ten slotte geeft bon „X toilet zeep" van de aan kinderen bene den den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten tot en met meergenoemde datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude sa menstelling). Gemengde Berichten MOORD IN DEN HAAG OPGEHELDERD. Buit te Leiden verkocht. Op 22 dezer is, zooals werd medegedeeld, de 51-jarige in- landsche mevr. C. in haar wo ning aan de Hazelaarstraat te Den Haag vermoord gevonden. Het bleek al dadelijk, dat men met een roofmoord te doen had, aangezien eenige gouden siera den vermist werden. Aanvankelijk tastte mei. in het duister omtrent den dader, doch thans kan worden medegedeeld, dat deze misdaad volledig is op gehelderd. Het bleek n.L, dat een inwoner van Haarlem van een man in Leiden een aantal gouden voorwerpen had getkodht voor omstreeks 3.000.Deze Haar lemmer v/as geheel te goeder trouw en kwam, hetgeen ge schied was, zelf aan de recher che aldaar vertellen, nadat hij in de courant van den moord gelezen had. Bij onderzoek bleek dat de betreffende voorwerpen hadden toebehoord aan de ver moorde dame. De verkooper kon in Leiden worden opgespoord. Hij bleek de 67-jarige koopman W. van S. te zijn, die een en an der weer gekocht had van den 23-jarigen meubelmaker C. de W., die vergezeld was geweest van een inlander, den 47-jarigen A. Eerstgenoemde De V. was geen onbekende van de politie. Er werd op hem geloerd in de omgeving van de Trompstraat te 's-Gravenhage, in welke straat hij een adres had, waar hij vaak vertoefde. Inderdaad zagen rechercheurs hem een dezer avonden in die straat loopen. Hij werd gear resteerd en naar het hoofdbu reau van politie overgebracht. De inlander A. woonde ook in die straat en kon thuis gearres teerd worden. Beiden waren goed bekend met de situatie ten huize van mevr. C., omdat zij wel eens zaken met haar de den. Nadat de beide individuen hardnekkig ontkend hadden, zijn zij door de mand gevallen. Zij hebben in den gang van de wo ning met mevr. C. staan praten over verkoop van de sieraden, waarvoor mevr. C. echter weinig voelde. De V. heeft haar toen met een ijzeren staaf de hersens ingeslagen, waarop de beide on verlaten zich van de sieraden benevens van 500.meester Ook de Leidsohe koopman is in verzekerde bewaring gesteld. De drager van het Eikenloof. Gene- raloberst Hoth, opperbevelhebber van een pantserieger, arriveert tijdens de zware gevechten ten Noorden van Bjelgorod in het hoo.dkwartier van een legerafdeeiing tot het voeren van een bespreking PK-Mittelstadt-Sch-CNF-P m De op de hei gevonden vrouw. In zake de geheimzinnige vondst op de heide Klein Zwit serland te Laren, waar twee jongens een vrourw slapende aan troffen, die daar reeds minstens tien dagen had gelegen, deelt de politie het volgende mede, schrijft ,,Het Nieuws v. d. Dag". Naar uit het onderzoek is geble ken, is in dit geval geen sprake van misdrijf. De juiste toedracht der zaak kan echter voorloopig nog niet bekend worden ge maakt. Men is er in geslaagd de identiteit van het slachtoffer, dat spoedig na het vinden den geest gaf, vast te stellen. Bij het zwemmen verdronken. Woensdagmiddag is frater H. Kerckhof uit Geleen die aldaar bij zijn familie op vacantie was, in de Maas bij Elsloo bij het zwemmen verdronken. Een pa ter, die bij hem was, trachtte te vergeefs hem te redden. Het slachtoffer was 23 jaar oud en studeerde in het klooster te Oir- schot. Het lijk is na eenige uren dreggen opgehaald. De frater was blijkbaar de zwemkunst niet goed meester. Het achtjarig zoontje van de fam. van den B. te Bergen op Zoom is tijdens het zwemmen in de Schelde verdronken. Donderdagmiddag is de achttienjarige timmerman P. HeL- mons, wonende aan de Kruis- poort te Steenbergen bij bet zwemmen in 'het Volkerak ver dronken. _Het achtjarig zontje van de fam.'Sprang te Stad a. h. Haring vliet is Woensdagavond tijdens het baden verdronken. Woensdagavond is in de Prinsengracht te Amsterdam een kano, waarin twee jongens zaten, omgeslagen. Een der knapen kon nog juist op tijd door personeel van de naburige brandweerka zerne op den wal worden ge bracht. De andere jongen, wo nende in de Egelantiersstraat, verdronk. In de badinrichting „De ijzeren vrouw" te 's-Hertogen- bosch is een tragisch verdrin- kingsgeval voorgekomen. Eer gisteravond bij de sluiting van het bad bemerkte het personeel, dat een bundeltje dameskleeren over was. Daar men vreesde, dat er een ongeval was ge beurd, werd direct met dreggen begonnen en na korten tijd werd uit het bassin het levenloo- ze lichaam opgehaald van het achttienjarige meisje C. Keeris uit Den Bosch. Er heersefhte des middags in het bad een record- drukte, zoodat het bijna onbe grijpelijk is. dat niemand iets van het ongeval heeft bemerkt. Te Oisterwijk is het een jarig dochtertje van de familie V. uit Den Haag, dat aldaar lo geerde, in een onbewaakt oogen- blik in een vijver geloopen en voordat hiuip bon worden gebo den, verdronken. Gistermiddag is het vijfja rig zoontje van de familie Ta- kens te Onderdendaim, dichtbij de ouderlijke woninig bij het spe len te water geraakt en verdron ken. Kind overreden. Het drie jarig dochtertje van de fam. Hop- penbauer te Steenbergen is door een wagen aangereden en in het ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen overleden. Aan -brandwonden overleden. Vrouw T. uit Sevenium,, dlie dezer dagen bij het aanmaken van een kachel in brand vloog en in emstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden over gebracht, is aldaar aan de beko men brandwonden overleden. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER, Om de distributiekaart. Er was gehandeld met twee bonkaarten en twee broodkaarten, die J. Ra- vensbergen te Leiden bezat. Waar de kaarten geen handels object mogen zijn, vorderde de Officier 30 boete subs. 5 dagen hechtenis, tot welke boete de rechter veroordeelde. In den han del was de huisvrouw J. v. Waard te Leiden betrokken, die leverancierster van de kaarten was. Na den eisch van 25 boete subs. 5 dagen hechtenis ,werd het vonnis f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. De versnaperings- kaart, welke mej. J. Borsboom te Wassenaar voorhanden had, was op een bijzondere ma nier in haar bezit gekomen, het geen den Officier aanleiding gaf, veertien dagen gevangenisstraf te eischen, tot welke straf de rechter haar veroordeelde. A. J. Elferink te S ass en he inn kocht een rookerskaart, hetgeen een strafbare handeling is, welke den Officier 30 boete subs. 5 dagen hechtenis deed vragen. Vonnis 25 boete suibs. 5 dagen hechtenis. De rookerskaart, die C. Vonk te Sassenheim be zat, had hij op oneerlijke wijze in zijn bezit gekregen, en daar om luidde tegen hem den eisch drie weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot een week gevangenisstraf. De clandestiene geit. Het is blijkbaar nog niet genoegzaam bekend, dat het slachten van een geit strafbaar is. Men redeneert: geitenvleesch is bonloos, dus het slachten van een geit toegestaan. Reeds hebben velen ondervon den, dat er iets in de redenee ring niet klopt, want wettelijk vallen ook de geiten onder de zelfde strafbepaling als ander slachtvee. P. v. d. Plas te Was senaar kon aannemelijk maken dat hij volkomen onbekend was met de strafbare handeling, en, de opzet niet bewezen achtend, veroordeelde de rechter tot een maand hechtenis met aftrek van den tijd preventief doorgebracht, en verbeurd verklaring van het inbeslag genomen vleesch. Wilt U iets weten? Vraag: Hoe kan men melk- flessdhen die vuil zijn, goed schoon en helder krijgen? Antwoord: Omspoelen met zeepsop en koffiedik. Vraag: Ik heb aluminium pannen; nu kan men geen sponjes mieer krijgen om ze te onderhouden. Weet u misschien een ander middel er voor, daar ze Iheelemaal verkleuren. Antwoord: Zwarte alumi nium pannen kunt u uitkoken met verdunde azijn. De buiten kant kunt u schuren met Vim, Brusselsch aarde of fijn zand en heet water (géén soda). V r a a g: Ik heb een nikkel rookstel, waar het weer in geko men is wat kan ik daartegen doen? Antwoord: Hiertegen is niets meer te doen. Misschien kan een goudsmid het nog po lijsten. Vraag: Een middel om hout worm te verwijderen. Antwoord: Houtworm is moeilijk afdoende te verwijde ren. Gaatjes inspuiten met pe troleum en de gaatje dicht stop pen met stofwas. Vraag: Is er een middel te gen de vliegenplaag van dezen zomertijd, nu we geen vliegen vangers kunnen bekomen? Antwoord: Drogisterijen hebben middeltjes te koop. V r a a -g: een boschachtige streek in de omgeving van Lei den; Duinrell en Gro-enendael zijn reeds bekend. Antwoord: het kroon-do- anein Raaphorst is op Woensda gen tegen betaling van een kwar tje toegankelijk (ingang Leidsche Straatweg, Wassenaar). Andere bossehen, waar vrij wandelen is, kennen wé niet. Te Alkmaar werd een groot concours hipplque en een springconcours ge houden, waarbij duizenden belangstel lenden uit het heele land aanwezig waren. Overzicht tijdens het concours .van eenspannen tulgpaarden, nieuwe- iingenklasse CNF-Stevens-Pax m SPORT WATERPOLO. De uitslag! van de gisteren in de „Zijl" «7 houden wa terpolo wedstrijd;!? zijn: L.Z.C. IllD.Z.C. n rif 1—4. eind 2—6. L.Z.C. II—Zw I rust 1—0, eind 40. LITURGIE ZATERDAG 31 Juli. Mis H. Ignatius, Belijder: In Nomilz; Jesu. Gloria. 2e gebed voor de vrede. Geen Credo. Gewone Pij fatie. ICleur: Wit. STADSNIEUWS r~" R.-K. Mulo-examen. Bij cr(, in het Schuttershof voortgezet! R.-K. Mulo-examens zijn g< slaagd voor diploma A: C. C-ed Verhoeven, G. A. J. Wesselin L. M. A. Krol, H. T. van Schaii S' Car.a M. Ramb, M.a C. T. v. i Reep, Ger.a C. Sassen, Th er pf M. J. Snijers, allen Leiden, V ,te C. J. Sdhrama, A. W. L. Noes beiden Voorschoten, G. Vin!,t Joh.a M. Steenvoorden, beide "3 Noordwijk, H. G. v. Velzen, lVll A. van den Oord, G. J. van Bel L len, allen Oegstgeest, J. C. Zwetsloot, Alkemade, Corn.a Cp1 M. van Seggelen, Warmond, II o[ Bader, Zevenhoven, P. A. Berkurn, C. J. Breukel, Corn, n J. M. van Fulpen, J. Th. Kem int pers, allen Alphen aan den Rijmld Jac.a C. Kraan, Ter Aar. Afgewik 3 cand. da Voor het examen boekhoud den M.O. slaagde te Den Haai® de heer F. W. D. H. Nout, alhierF1 Circus Saltarino. Nauwer' lijks zijn de laatste klanken vaib het „binnen"-circus verstorven rt of reeds schetteren de fanfares weer op het Schuttersveld in- ,te gang Maredij'k) voor het circus;, Saltarino, dat met een zeer ge-jo varieerd programma gedurende zeven dagen de Leidenaars ot aangename, wijze zal weten be zig te houden. Het programma opent met een voltige, gereden door Mimi Lima. De paarden- dressuur en -hoogeséhool wor den verder verzorgd door Henri v. d. Zijden en H. J. Lijsen. Goe de nummers, niet te lang, zoo dat zij niet vervelen worden door beide dresseurs te zien ge geven. Voorts is er afwisseling volop. Acrobatiek is er van de beste soort. De Korsley's, de Ma rios, Raymond-e, het duo Libo en de 3 Rethlems laten het publiek van begin tot einde genieten van hun kunst. Vooral Raymonde ver bluft door haar durf en stout moedigheid, de Rethlems ver- toonen een levendigheid en een behendigheid, die men nauwe lijks zou kunnen verwachten. De Marios, vooral de K, maken terecht aanspraak op den titel „kleine mensohen, groote artis- ten". Ook de clownerie ont breekt natuurlijk niet en zoo is er van alles wat, hetgeen tot een goed, vlot afgewerkt program ma voert. De vrouw bij de Ned. Spoor wegen. Ook than1' is, evenals op de andere stations der N. S., od het station alhier bij de in- en uitgangscontrole vrouwelijk personeel voor opleiding als con ductrice in dienst gesteld. De meisies zullen in den eersten tiid. als teeken harer waardig heid een gewone treinpet dra gen. Denkt om de ziekte van Weil! De Directeur van den G. G.. en G. D. wiist er 00. dat het ge vaarlijk is te zwemmen in grach ten of singelgrachten. Wil men buiten de zweminrichtingen zwemmen, dan is de aangewezen Dlaats daarvoor de Zijl voorbij den eersten bocht. Men heeft daar weinig of geen kans om de u ziekte van Weil op te loopen. j;_ Het spreekt vanzelf, dat alleen zii die de zwemkunst voldoende in machtig zim. zich zonder gevaar in het buitenwater kunnen be- geyen. Kampeerverordening. In .2; het huidige kampeer- en trek- e feersweizen bestaan toestanden j; die uit een oogpunt van open- Dr bare orde en zedelijkheid oaiige- ■wenischt zijn. Speciaal het ver-u blijf in z.ig. kampeerboerderijen ,fr wilde jeugdherbergen -en kam- ry peerhuizen geeft herhaaldelijk t?c aanleiding tot gegronde klaoh- ?D ten over rumoer, wanordelijkhe- dén of onzedelijkheid. Mitsdien heeft de Burgemees-l". ter. in afwachting van een lan-f" delijke reglementeerinig ter zake, bij verordening het verschaffen! ill. st ie 11a di

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2