S)e jj DONDERDAG 29 JULI 1943 34STE JAARGANG N° 10618 -j Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 8-Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Onschatbare e waarde te' r „Iemand kan een kerkboek uit lezen zonder te bidden, een an- _der heeft twee minuten neerge knield en in stilte gezegd: „God wees mij, arme zondaar, gena dig" en dat is bidden geweest. Ij Dan alleen kan van bidden sprake zijn, als wij doordrongen worden van de gedachte aan 'Gods tegenwoordigheid". Dit citaat uit een preek van mgr. dr. 4 Ariëns moeten we natuurlijk niet 'zóó verstaan, dat men steeds of als regel met een gebed van „twee minuten" zou kunnen vol staan! Bij deze wijze woorden "van den heiligen priester Alfons ■Ariëns teekent prof. dr. Gerard „Brom aan: „Het verwaarloozen vvan dit denkbeeld heeft een Her- Jvorming uitgelokt, het herleven [ervan helpt de Hervorming te rjboven komen" (Alfons Ariëns, Jtweede deel, blz. 244). j. Mén kan van oordeel zijn, dat "deze bewering van Brom meer _pun'tig-scherp dan volledig-waar ~is, maar men moet zeker erken- (|nen, dat hier wordt blootgelegd een ernstig tekort in vele onze '«geestelijk en godsdienstig leven. 'r In dezen tijd, die bij uitstek bis een tijd van bezinning op de ("groote levenswaarden, willen wij "bij herhaling op dit tekort wij- ijzen. Jj Nogmaals: de bedoeling van r.'Alfons Ariëns is niet, dat men leper se korten tijd moet bidden J— geenszins maar dat men jjibeter kort en met aandacht, dan lang en zonder aandacht kan bidden! Velen bidden te veel in sleur fen niet-overwogen, niet-door- e'daohte, niet-doorleefde formules, ><te weinig met héél het hart, héél j'de ziel. We moeten méér meditatief, jd.w.z. overwegend bididen. '"Voor ons zelf. Ook in het gezin ;en in de school. Bijzondere naadruk moge worden gelegd op '»de moeilijk te overschatten be- 'langrijke taak, die de school kan «vervullen in het lee ren bid den. Een onschatbare waarde rjvoor héél het leven kan de Hschool den kinderen meegeven, 'als zij den kinderen waarlijk goed leert bidden Terreurasnva! ©p i Hamburg HET DÜITSCHE IJ WEERM AC HTSBERIC HT. Het opperbevel van de weer- imacht maakt gisteren bekend: i „De zware afweergevechten in siden sector Orel duren voort. lAan de rest van het Oostelijke 'front namen de aanvallen der iföovjets aan sterkte en uitgebreid i«eid af. Van de afzonderlijke ge- rivechtssec toren wordt gemeld: l Aan het bruggenhoofd van Ijtten Koeban, aan den Mioes en 'tean den Donets mislukten vijan delijke aanvallen. In het gebied wan Orel viel de vijand ook gis- jjeren met onverminderde kracht ,pan. Alle aanvallen stortten on- jHer hooge verliezen voor 'de iBovjets ineen. Aan dit front heeft zich de laatste dagen de TRijnisch-Westfaalsche 86e divi sie infanterie bijzonder onder scheiden, Ook ten Zuioen van. het Lado- 'gameer bleven vijandelijke aan vallen, die echter met zwakkere 'strijdkrachten dan de vorige da- jgen werden uitgevoerd, zonder Bucces. Op Sicilië nam de wederzijd- feche bedrijvigheid der artillerie aanzienlijk toe. In den centralen ïrontsector bleven aanvallen van IBritsche en. Noord-Amerikaan- sche formaties in het afweervuur voor de Duitsch-Italiaansche Stellingen steken of werden door terstond opgezette tegenaanval len afgeslagen. In de wateren Pan het eiland vernietigde de luchtmacht bij aanvallen overdag en des nachts een tankboot van 7090 brt. en. een korvet. Voorts werden zes groote transport schepen beschadigd. Sterke vij andelijke formaties bommenwerpers zetten haar terreuraan vallen op de stad Hamburg in den afgeloopen nacht voort. Er werden nieuwe verwoestingen aangericht en ten deele uitgebreide branden in verscheidene stadswijken. De bevolking leed weer verliezen. Door nachtjagers en luchtdoel artillerie werden volgens de voorloopige berichten 47 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Gisteren over dag haalden luchtverdedigings- strijdkrachten boven de bezette Westelijke gebieden nog negen vijandelijke vliegtuigen omlaag. In den strijd met een Britsche formatie motortorpedobooten brachten Duitsehe bewakings strijdkrachten voor de Neder- landsche kust een artilleriemo tortorpedoboot tot zinken en beschadigden een andere boot izoo ernstig, dat zij als vernietigd beschouwd kan worden. Onze vaartuigen keerden voltallig op hun steunpunten terug. Gevechtevliegtuigen voor den langen afstand vielen opnieuw het op den Atlantischen Oceaan waargenomen vijandelijke con- vooi aan en brachten twee koop vaardijschepen met een gezamen- •lijken inhoud van 12.000 brt. tot zinken. Een schip van 5000 brt. kreeg zoo zware bomtreffers, dat het slagzij vertoonde. Twee an dere groote vrachtschepen wer den beschadigd. Duitsehe duikbooten boorden op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee acht schepen in den grond met een gezamenlijken inhoud van 44.241 bvr., beschadigden een lichten kruiser alsmede zes vrachtsche pen en schoten in den afweer drie vijandelijke vliegtuigen om. laag." De vierde week. De A. N.. P.-correspondent meldt: In militaire kringen te Berlijn stelt men vast, dat de vierde week van den giganti- schen slag in het Oosten is in gegaan, zonder dat de -bolsjewis ten erin geslaagd zijn strategi sche of operatieve voordeelen uit him offensieve strijdwijze te behalen. De zevenduizend pant serwagens, de duizenden Vlieg tuigen en kanon en de honderd duizenden soldaten, die de bols jewisten op het slagveld hébben moeten achterlaten, werden ver geefs geofferd. In welingelichte kringen alhier schat men, dat de bolsjewisten in de drie afgeloo pen weken ongeveer de helft van htm staande materiaal aan het front hebben ingeboet, waar door zij niet meer in staat zijn langs het geheele front hun of fensieve plannen uit te voeren. Twee zwaartepunten treden op het ©ogenblik nog op den voor grond en wel Leningrad en Orel. Hier hébben -de bolsjewisten hun voornaamste krachten -geconcen treerd en in -den strijd gewornen, doch evenals bij Orel behaalden de bolsjewisten ook bij Lenin grad tot nu toe geen noemens waardige voordeelen. Bolohof door Duitsehe troepen ontruimd. Tijdens de elastisch gevoerde afweergevechten in den cen tralen sector van het front is de plaats Boldhof op 2-8 Juli in an dere 'handen overgegaan. De Duitsehe troepen hébben, door den vijand ongehinderd, een nieuwe stelling betrokken na in Bokhof -alle militaire installa ties, die den bolsjewisten van nut zouden kunnen zijn, te hebben vernield, Dertig Amerikaansche vlieg tuigen neergeschoten, In de ochtenduren van den 28sten Juli vlogen formaties Amerikaansche bommenwerpers het Duitsdhe rijksgebied bin nen, zoo verneemt het D. N. B. De voorsten drongen door tot I Midden-Duitschland. Formaties Duitsehe jachtvliegtuigen bon den den strijd aan met de bomt menwenpers. Tijdens hevige luchtgevechten en door lucht doelartillerie zijn, naar tot nu toe is vastgesteld dertig vijande lijke toestellen. meerendeels viermotorige groote bommen werpers neergeschoten. De vijand verloor daardoor ongeveer 300 man vliegend personeel, die ge dood werden of in gevangen schap geraakten. Daartegenover is het verlies van negen Duit sehe jachtvliegtuigen, die van deze luchtgevechten niet zijn te ruggekeerd, naar verhouding ge ring, De uitwerking van den bomaanval was van weinig be lang. In kleine plaatsjes, die mi litair of voor de oorlogsindus trie volkomen zonder beteeke nis zijn, ontstond schade aan woonhuizen. Ook werd een kerk vernield. Duitsehe gevechtsvliegtuigen boven Sicilië in actie. In den nadht van 27 op 28 Juli heeft een krachtige formatie zware Duitsehe gevechtsvlieg tuigen opnieuw hevige aanval len ondernomen op scheepscon- centraties in de Siciliaansche wa teren en op vliegvelden op het eiland, waarvan de vijand ge bruik maakt. Naar het D. N. B verneemt hadden de aanvallen zeer goede uitwerking. Generaal-veldmaarschalk Rommel in Griekenland. De Donderdagochtendbladen publiceeren foto's waaruit blijkt, dat generaal-veldmaarschalk Rommel zich in Griekenland be vindt. De foto's geven de aan komst weer van generaai-veld maarschalk Rommel in Saloniki. Toestand op Sicilië onveranderd ITALIAAN S C H W E ERMAC HTSBERICHT. Het Italiaans-cihe weermachts- bericht van 28 Juli luidt als volgt: Aan het front van Sicilië hevig artillerievuur. Duitsehe vliegtui gen vielen voor anker liggende vijandelijke schepen in de ha ven Augusta aan en brachten een korvet alsmede een tankfooot van 7.000 ton tot zinken. Voorts wierpen zij zes transportsche pen met een gezamenlijken in houd van ruim 40.000 ton in brand. Aanvallen van de En- gelsoh-Amerikaansche lucht macht o.p kleine plaatsen van Calabrië veroorzaakten geringe schade. Er vielen eenig-e slacht offers onder de burgerbevolking. Twee vliegtuigen werden omlaag geschoten, een daarvan door het luchtdoelgeschut te Messina en een door jagers bij Capua. Bij een mislukten aanval op een on zer konvooien in de TyrrJheen- sche Zee werden vier vijande lijke vliegtuigen door escortee- rende eenheden vernietigd. Op den Atlantischen Oceaan plaatsten onze duikbooten onder bevel van corvettenkapitein Giuseppe Roseliie Lorenzini uit Rome twee torpedotreffers op een vijandelijk vliegkampschip. In aanvulling op het weer- ma-dhtSberi-Oht wordt nog gemeld: De slachtoffers van den in het weermuchtsbgricht van gisteren gemelden luchtaanval op de ofn- geving van Napels bedroegen tien dooden en veertien gewon den onder de burgerbevolking. De in het weermachtsbericbt van heden gemelde luchtaanval op Paolo (Cosenza) had tot gevolg: één doode en 20 gewonden, die op Scalea zes dooden en twaalf gewonden. DE STRIJD OP SICILIë De A.N.P.-correspondent meldt: Op Sicilië heeft zich de toe stand gedurende de laatste 48 uur nauwelijks veranderd. De pogingen der uit het Westen op rukkende Amerikanen den straatweg van Palermo naar Messina te bereiken en de al daar gelegen Duitsdhe en Ita liaansche stellingen te doorbre ken, zijn mislukt. Aan het front voor Catania heersohte gisteren den geheelen dag rust. De En- gelschen trokken zich verder terug en schijnen aan een om- groepeering (hunner strijdkrach ten te werken. De bijeenkomst van den grooten fascistisciien raad EEN MOTIE VAN GRANDI. Het aeentschao Stefani publi ceert een ..officieele uiteenzet ting" van de gebeurtenissen in den grooten fascistischen raad. die geleid hebben tot het aftre den van Mussolini. Hierin wordt het volgende gezegd: Ou 24 Juli is de groote raad. die sedert 7 December 1939 niet meer bijeengeroe pen was. bijeengekomen. Na de opening heeft de chef der regeering rapport uitge bracht over den politieken en militairen toestand. Daar- od heeft de voorzitter der kamer. Grandi. de volgende motie ingediend, die behal ve door hem ook ondertee kend was door Federzoni, de Bono, de Veochi. de Mar- sico. Acerbo, Parechi, Cia- netti. Ciano. Bottai, Balen- na. Gottardi. Bignardi. de Stefani. Rossoni, Marinelli, Alfieri. Albini. Bastianini: De groote fascistische raad, bijeengekomen in deze dagen, van uiterste beproeving, is voor alles met ziin gedachten bij de heldhaftige strijders van elk wa pen. die schouder aan schouder met de trotsche bevolking van Sicilië, waarin het geloof aan het Italiaansche volk op de schitterendste wijze naar voren komt. striidt om de edele tradi ties van danoerheid en van on verzwakte offervaardigheid van onze roemrijke weermacht te vernieuwen. Na bestudeering van den binnenlandschen en in ternationalen toestand en van de politieke en militaire oorlog voering. proclameert de groote raad den heiligen plicht van alle Italianen om tot eiken prijs dg eenheid en onafhankelijkheid, de vrijheid van het vaderland, de vruchten van de offers en den arbeid van vier generaties, van de risorgimento tot nu toe. het leven en de toekomst van het Italiaansche volk te verdedigen en betuigt de noodzakelijkheid van een moreele en materieele eenheid van alle Italianen in dit ernstige en voor het lot der na tie beslissende uur. De groote raad verklaart, dat om dit doel te bereiken, het on middellijk herstel van alle staats functies noodzakelijk is. door aan de kroon, den grooten raad der regeering, aan het parlement en de corporaties de taken en de verantwoordelijkheden te geven, zooals deze in de statuten en de grondwetsbepalingen zijn vast gelegd. De groote raad noodigt den chef der regeering uit om aan ziine majesteit dén koning, tot wien het hart van de geheele natie trouw en vol vertrouwen is gericht, te verzoeken met het effectieve opperbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, overeenkomstig ar tikel 5 van het statuut van het koninklijk huis het hoogste ini tiatief der beslissing te nemen, dat hem door onze staatsinrich ting wordt verleend en dat altijd in onze geschiedenis de roemrij ke kracht van onze verheven dy nastie van Savoye is geweest. Grandi. zoo wordt verder in het Stefanibericht gezegd, verlang- de een hoofdelijke stemming. Vervolgens werd door den se cretaris der partij Scorza een tweede en door Farinacci een derde motie ingediend. De be sprekingen hebben ononderbro ken tien uur geduurd. cLw.z. tot 03.00 uur in den nacht van 25 Juli. Aan het einde der bespre- ,J>E MEIPATRIOTTEN". Heden (Donderdag)-avond om 18.45 uur spreekt Max Bolkzijl via Hilversum I in de serie Bran dende kwesties over: „De Mei- patriotten''. kingen kreeg de door Grandi in gediende agenda 19 ja-stemmen, 7 neen-stemmen bii een onthou ding. De motie van Farinacci kreeg een ja-stem. De motie van Scorza werd ingetrokken. De ia-stemmen op de motie van Grandi waren afkomstig van de volgende personen: Grandi, Federzoni. de Bono, de Vecchi, Ciano. de Marsicho, Acerbo, Pa- resci. Cianetti, Balenna, Cottar- di. Bignardi. de Stefani, Rossoni, Bottai. Marinelli, Alfieri, Albini, Bastianini. Met neen hebben gestemd: Scorza. Biggini, Pove- relli. Tringali Casanova, Fratta- ri. Buffarini en Galbiati. Suardt onthield zich van stemming. EERSTE ZITTING VAN NIEU WEN ITAL. MINISTERRAAD. Het agentschap Stefani meldt, dat de ministerraad tijdens de eerste zitting die gisteren ge houden is onder voorzitterschap van maarschalk Badoglio met het oog op den nieuwen toestand die in het politieke leven van het land is ontstaan, in de eerste plaats last heeft gegeven tot ont binding van de fascistische partij Er zijn maatregelen genomen dat de aan deze partij verbonden instellingen met betrekking tot de opvoeding en de sport zullen kunnen blijven functiomieeren. Tijdens dezelfde zitting is voorts besloten, dat de wet van 9 December 1928 met betrek king tot den grooten fascistischen raad onvereenigbaar is met den terugkeer naar de normale grond wet. Bovendien heeft de raad last gegeven tot het opheffen van de bijzondere rechtbanken voor de verdediging van den staat. De door deze rechtbanken behandelde gevallen zullen nu voor den duur van dezen oorlog worden afgedaan door de mili taire rechtbanken van de afzon derlijke legergroenen. VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft vol gens den Britschen berichten dienst in een radiotoespraak ge zegd, dat de regcerings wisseling niets heeft veranderd aan de hou ding der geallieerden tegenover Italië. Nog steeds wordt van Ita lië een „onvoorwaardelijke ca pitulatie" geëischt. Op nltnoodiging van de Duitsehe jeugd kunnen Nederlandsehe Jongens van zeitien tot achttien Jaar vlet weken vacantle doorbrengen in een weersportkamp van de Hltlerjugend. Volgens verordening van den Rijks commissaris moeten werkgevers deel nemers aan een weersportkamp vrij geven met behoud van loon, terwijl het verblijf In het kamp niet all vaeantie mag worden aangerekend. Meld Je dus een voor het volgende weersportkamp. Aanmelding! Ko, olngslaan ft Utrecht Stapf-Pac ae

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1