JINSDAG 27 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10616 E; RaedSC20015. Adm7n102300935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN xkVmerHaHToXe7act7ureCteUr' BEKENDMAKING Nadat met de thans geldende bekendmaking van den weer- machtbefehlshaber in den Niederlanden de leden van alle troepenonderdeelen der voormalige Nederlandsche weer macht en van alle van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde formaties opgeroepen zijn tot melding en terugvoering in f krijgsgevangenschap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uitgevaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonderdeel of op grond van redenen van gezondheid of beroep of ingevolge andere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich. in het Wehrmachtslager, Amers foort, Zonnebioemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt. degenen die geboren zijn in 19241915 (into.) A t/m L op 2 Augustus 1943; degenen die geboren zijn in 19241915 (into.) M t/m Z op 3 Augustus 1943; degenen die geboren zijn in 19141904 (into.) A t/m L op 5 Augustus 1943; degenen die geboren zijn in 19141904 (inb.) M t/m Z op 6 Augustus 1943. Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diegenen, die van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgesteld zijn, t.w. de houders van z.g. „FreisteL'ingsbescheinigungen", niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toegezonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van deze meldingsplicht zijn slechts; 1) personen, die zich op 25 Mei 1943 „im Artoeitseinsatz" in Duitschland of in door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevonden; 2) de van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen met een uitdrukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrijgesteld heeft van aanmeldingsplicht; 3) personen, die door een bijzonder schrijven van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden van aan melding en terugvoering in krijgsgevangenschap voor- loopig vrijgesteld zijn. Vóór 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voormalige Nederlandsche weermacht, die in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden om trent terugvoering in krijgsgevangenschap van den 29sten April 1943 aangemeld hebben. Degenen, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmel ding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat -een aantal leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegronde verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet nagekomen zijn, reeds gearresteerd en naar „Wehrmacht- gefaengnisse" overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten V Doe zifn de men- sct&en Men kan klagen over de ver dorvenheid der wereld en niets doen. Men kan óók overal zoeken de neiging naar het goede, om die neiging te leiden en te ontwik kelen; men kan óók Katholieke Actie voeren door voorbeeld, gebed en actie om de christelij ke mentaliteit te doen door dringen. Deze positieve levensopvat ting staat, vanzelfsprekend, ver boven de negatieve, die slechts treurt en jammert. In dit verband willen wij ci- teeren woorden van blijde be moediging voor allen, die in hun mede-menschen (in zichzelf natuurlijk allereerst!) het goede willen doen leven woorden nl. uit de encycliek van Paus Pius XII „Quadragesimo Anno." De Paus wijst er op, dat het geluk van de wereld gelegen is in. een „nieuwe uitstorting van cien geest van het Evangelie, die een geest is van christelijke ont hechting en alles omvattende liefde" en vervolgt dan; „Laten wij dan, enkel ver trouwend op de alles vermogen de hulp van Hem, Die „wil, dat alle menschen zalig worden", ■uit alle kracht er naar streven, die ongelukkige zielen, die zich van God hebben afgekeerd, te helpen, haar los te maken van de tijdelijke zorgen, waarin zij al te zeer verstrikt zijn, en haar leeren, met vertrouwen haar streven te richten op de eeuwi ge dingen. En dit zal bijwijlen een gemakkelijker taak blijken, dan zich wellicht aanvankelijk liet aanzien. Immers, indien op den bodem van het menschelijk hart, ook bij de meest verdór- ven personen, als vonken onder de asch, nog zulke wonderbare neigingen sluimeren naar het geestelijke, een ondubbelzin nig bewijs, dat de menschelijke ziel van nature christelijk is hoe veel te meer dan in de har ten van die ontelbaar-velen, die veeleer door onnadenkendheid of uiterlijke omstandigheden op den dwaalweg geraakt zijn." Men mag dus niet gauw wan hopen aan de triumf van de waarheid en de overwinning van het goede. Want, aldus Pius XII, bij „ontelbaar velen", die op een dwaalweg zijn geraakt, is niet boosheid de oorzaak, doch „onnadenkendheid of uiterlijke omstandigheden", terwijl, zoo zegt de Paus, „zelfs bij de meest verdorven personen won derbare neigingen naar het geestelijke sluimeren." Deze feiten, die de Paus con stateert, zijn een blijde bemoe diging voor allen, die de ware en goede beginselen en levens praktijken willen propageeren; wijzen ook den christen op den plicht, om, doordrongen van zijn roeping, den moed niet te verliezen in den strijd voor ver betering Van zichzelf en anderen (éérst van zichzelf!), als er hinderpalen en beletselen moe ten worden overwonnen. De Paus geeft in de hierboven geciteerde passus uit de beroem de encycliek een, in vergelijking met zoovele andere beschouwin gen, optimistisch antwoord op de vraag; Hoe zijn de menschen? Zware verliezen der Sovjets DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gisteren luidt: „De Sovjets hebben ook giste ren hun vergeefsche pogingen aan het Koebanbruggehoofd, in het gebied van Orel en ten Zui den van het Ladoaameer om door de Duitsche afweerstellin- gen heen te breken, voortgezet. In den totalen zuidelijken sector, van de Zee van Azof tot Biel- gorod werden hun aanvallen tengevolge van de tot dusver geleden verliezen aanmerkelijk minder vergeleken met de voor afgaande dagen. In bijzonderheden wordt ge meld: Aan het Koebanbrugge hoofd werden plaatselijke, deels met sterken steun van artillerie en slagvliegers uitgevoerde aan vallen door tegenaanvallen tot staan gebracht of reeds in de concentratie uiteengeslagen. In het gevechtsgebied om Orel herhaalden de bolsjewieken ook gisteren weer met sterke infanterie- en tankstriidkrach- ten. ten Zuiden, ten Zuidoosten en ten Noorden van de stad. hun vergeefsche doorbraakpogingen. Zii werden in zware gevechten, deels in strijd op korten qf- stand. met sterken steun van het luchtwanen onder vernietiging van talrijke tanks afgeslagen. Od verscheidene plaatsen zetten Duitsche troepen den tegenaan val in en wierpen den vijand terug. Sterke aanvallen in den sector ten Zuiden van het Ladogameer werden onder zware vijandelijke verliezen afgeweerd. Een in on ze stellingen binnengedongen Sovietbataillon werd in een te genaanval volkomen in de pan gehakt. In totaal werden gisteren 130 bolsjewistische t~ - vernield. Aan de Zwarte Zee vielen lichte Duitsche zeestrijdkrachten landingsplaatsen en verlaadin- stallaties der bolsjewieken aan en brachten 2 ravitailleerings- vaartumen met tezamen 800 brt. tot zinken. Op Sicilië werden verscheide ne tegen den noordelijken en centralen sector van het front uitgevoerde, door tanks gesteun de vijandelijke aanvallen door de Duitsch-Italiaa^che troepen afgeslagen In de wateren van Syracuse brachten Duitsche gevechtsvlieg tuigen drie viiandeliike koop vaarders met tezamen 20.000 brt. tot zinken en beschadigden 14 andere transportschepen zwaar. Viiandeliike formaties vlieg tuigen hebben nieuwe, zware terreuraanvallen uitgevoerd op Duitsche steden. Gisteren over dag werden Hambug en Kiel, benevens eenige plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied en in de bezette westelijke gebieden aangevallen en in den afgeloo- pen nacht werd opnieuw de stad Essen gebombardeerd. Daarbij ontstonden weer zware verlie zen onder de bevolking en groo- te verwoestingen in de woonge bieden der aangevallen steden. Duchtverdedieingskrachten scho ten van de Britsch-Amerikaan- sche aanvalsformaties 61 vlieg tuigen neer. Vijf eigen jagers gingen verloren. Een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 25 od 26 Juli stad en haven van Hull met bommen van allerlei kaliber bestookt. Drie vliegtuigen keerden niet terug. Bii de gisteren gemelde ge vechten van Duitsche beveili- gingsstriidkrachten met Britsche motortorpedobooten zijn onze sucessen nog gestegen. In totaal verloor de viiand twee motor torpedobooten. twee andere wed den in brand geschoten". NIEUW STADIUM IN DEN STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. In aanvulling op het weer- machtsbericht van Maandag ver neemt het D.N.B. het volgende. „De groote afmattingsslag aan het Oostelijke front is in een nieuw stadium gekomen, dat door een sterke vermindering van de bolsjewistische aanvals- activiteit tusschen de Zee van Azof en Bielgorod gekenmerkt wordt. De bolsjewisten hebben als gevolg van de zeer zware verlie zen de vergeefsche doorbraakpo gingen in de zuidelijke sectoren van het Oostelijke front grooten- deels gestaakt, terwiil zii in het gebied van Orel door hun oude massatactiek toe te passen nog steeds een doorbraak probeeren te verkrijgen. Wel doen zij ook ten zuiden van het Ladogameer nog krachtige ontlastingsaanval- len. doch ook deze vormen evenmin als de totdusver onder nomen ontlastingsaanvallen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front het kernpunt van hun offensief. In den slag. die nu al 21 da gen duurt., is de Duitsche stra tegie van de elastische verdedi ging zoo superieur gebleken ver geleken met de viiandeliike tak- tiek. dat in elk geval van een verzwakking voor langen tijd van de bolsjewistische offensie ve kracht gesproken kan wor den. ook al zlin de zeer zware gevechten in het gebied van Orel nog geenszins afgeloopen. Toch moet de bolsjewistische lei ding na een stormloop van drie weken met ongemeen zware verliezen, die geen successen heeft opie^verd tot de conclu sie komen, dat het niet bereiken van ook maar één operatief doel neerkomt op een verloren slag van den grootsten omvang. De bolsjewisten moeten hier. ge dwongen door hun zware ver liezen. in allerijl hun strijd krachten hergroepeeren om in het brandpunt van den grooten afmattingsslag, n.l. in het gebied van Orel den aanval gaande te kunnen houden. Ten zuidwesten, ten Oosten en ten Noorden van Orel gaan de zware gevechten sedert dagen op en neer. Een zware regenval heeft de wegen en het geheele terrein nog ver der aangetast, zoodat de troepen, in het bijzonder de artillerie en de tanks slechts met de grootste moeite vooruit komen. Welis waar is de numerieke superiori teit der bolsjewisten ook hier evenals in andere sectoren van het Oostelijke front aanzienlijk, doch ook dit feit wordt door de erootere gevechtskracht van d°n Duitschen soldaat en de kwali teit van ziin wapens m~°r dan gecompenseerd". Aanvallen afgeslagen HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. „Op Sicilië werden vijandelij ke, door pantserwagens gesteun de, aanvallen in den centralen sector van het front afgeslagen. Aan den noordelijken vleugel blijft de vijand zijn hevigen druk uitoefenen. In de haven van Syracuse hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen 3 schepen met een geza- 'menlijken inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht en 14 sche pen met een gezamenlijken in houd van 61.000 ton beschadigd. Boven het eiland werden drie vliegtuigen door de luchtmacht der spil en twee door het afweer geschut neergeschoten. In den loop der beide laatste dagen heb ben oorlogsvaartuigen, die kon vooien beschermden, bij aanval len op onze konvooien 10 vlieg tuigen neergeschoten. Drie duik bootjagers onder bevel van luite nant-ter-zee eerste klasse Giuglio Pelli Hanassela (Spezia) hebtoen in het Noorden van de Thyrreen- sche zee een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht". STRIJD TEN OOSTEN VAN PALERMO. Op Sicilië is het zwaartepunt van de vijandelijke aanvallen op 24 Juli verplaatst naar den noor delijken vleugel van de Duitsch- Italiaansche linie van verzet. Evenals de Britten den dag te voren als gevolg van de gevoe lige verliezen, die hun de Duit sche pantsergrenadiers hadden toegebracht, hun vergeefsche aanvallen in het gebied ten Zui den en Zuidwesten van Catania moesten afbreken, werden thans ook de in het gebied ten noorden en noordwesten van Enna staan de Amerikanen door het doel treffende vuur der Duitsche for maties artillerie gedwongen zich tijdelijk terug te trekken. Nadat de vijand echter zijn formaties die in de voorafgegane gevechten zwaar te lijden hadden gehad, door versche strijdkrachten in fanterie en pantsers had aange vuld, maakte hij zich in het ge bied ten Oosten van Palermo voor nieuwe aanvallen gereed. De naar het Oosten optrekkende vijandelijke divisies werden van zee uit door zware seheepsartil- lerie gesteund, doch in het stel selmatig ontruimde gebied dat voor groote troepenbewegingen door versperringen en mijnenvel den moeilijk begaanbaar was ge maakt, kwamen zij slechts lang zaam vooruit. De tót dusver ge leden zware verliezen hebben den vijand bovendien zeer voor zichtig gemaakt, zoodat hij slechts aarzelend optrok. In het voorterrein van onze verdedi- Generaalveldmaarschalk Von Runstedt, die dezer dagen militaire lnt.chcingen ln Neder.and bezichtigde, tijdens een uiteenzetting betreffende een scctot yan de kustverdediging. Rechts naast den Generaalreldmaarschalk de Wehrmachtsbefehlshaber la den Niederlanden, General det Fliegef Christiansen Stapf-Martens-Pax m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1