3)e TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGEN SCHAP VAN DIENSTPLICHTIG EN RESERVEPERSONEEL DER LANDMACHT Mussolini afgetreden Sovjet-aanvallen afgeslagen MAANDAG 26 JULI 1943 34STE JAARGANG N° 10615 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 FIAtfïRÏ All VOdi} FIHFM FM rtMSiTCFKS'W M- van Hamersveld, Directeur, telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 UAtbraSi.aU VUUK LfclUIMM tN UM^IKLKLN Th WUmel.( Hoofdredacteur. BEKENDMAKING Nadat met de thans geldende bekendmaking van den weer- machtbefehlshaber in den Niederlanden de leden van alle troepenonderdeelen der voormalige Nederlandsche weer macht en van alle van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde formaties opgeroepen zijn tot melding en terugvoering in krijgsgevangenschap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uitgevaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonderdeel of op grond van redenen van gezondheid of beroep of ingevolge andere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amers foort, Zonnebloemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt. degenen die geboren zijn in 19241915 (into.) A t/m L op 2 Augustus 1943; degenen die geboren zijn in 19241915 (into.) M t/m Z op 3 Augustus 1943; degenen die geboren zijn in 19141904 (into.) A t/m L op 5 Augustus 1943; degenen die geboren zijn in 19141904 (inb.) M t/m Z op 6 Augustus 1943. Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diegenen, die van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgesteld zijn, t.w. de houders van z.g. „FreisteLUngsbescheinigungen", niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toegezonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van deze meldingsplicht zijn slechts; 1) personen, die zich op 25 Mei 1943 „im Anbeitöeinsatz" in Duitschland of in door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevonden; 2) de van terugvoering in. krijgsgevangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen met een uitdrukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrijgesteld heeft van- aanmeldingsplicht; 3) personen, die door een bijzonder schrijven van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden van aan melding en terugvoering in krijgsgevangenschap vtoor- loopig vrijgesteld zijn. Vóór 7 Augustus 1943 moet dus leder lid van de voormalige Nederlandsche weermacht, die in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden om trent terugvoering in krijgsgevangenschap van den 29sten April 1943 aangemeld hebben. Degenen, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmel ding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat een aantal leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegronde verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet nagekomen zijn, reeds gearresteerd en naar „Wehrmacht- gefaengnisse" overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoo ver het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: In de Waterlookazerne, Amersfoort: 1) De dienstplichtigen van het 2e regiment wielrijders en zijn oorlogsformaties op 2 Augustus 1943; 2) De dienstplichtigen van het corps pontonniers en torpe- disten en zijn oorlogsformaties op 3 en 4 Augustus 1943; 3) De dienstplichtigen van het 7e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 5 Augustus 1943; 4) De dienstplichtigen van het 2e regiment luchtdoelartil- lerie en zijn oorlogsformaties op G Augustus 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung'' zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gejegen- heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren. wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Mussolini is afgetreden. De Koning-keizer heeft maar schalk Pietro Badoglio tot zijn opvolger benoemd. OPROEP VAN MAARSCHALK BADOGLIO. De nieuwe dhef der Italiaan- sche regeering, maarschalk Ba doglio, heeft onmiddellijk na de aanvaarding van zijn functie een oproep uitgevaardigd, waar in hij zegt: ,.Óip bevel van den koning en keizer neem ik de mi litaire regeering van het land met alle volmachten op mij. De oorlog wordt voortgezet. Italië is zwaar getroffen in zijn over vallen provinciën, in zijn ver woeste steden, blijft echter als naijverig bewaker van zijn dui zendjarige traditie trouw aan het gegeven woord. Sluit de gelederen om den ko ning en keizer, het levende voor- i beeld van het vaderland, het voorbeeld voor ons allen. De op dracht, die ik hab ontvangen, is duidelijk en welomlijnd. Zij zal nauwgezet ten uitvoer wórden gelegd en die zidh mocht inbeel den, dat hij een normale ontwik keling kan onderbreken, of wie mocht trachten de openbare or de te verstoren, zal meedoogen- loos getroffen worden. Leve Ita lië, leve de koning!" PROCLAMATIE VAN VICTOR EMANUEL. Koning Victor Emanuel heeft gisteravond door de radio een proclamatie uitgegeven, waarin het volgende tot het Italiaansche volk wordt gezegd: „Italianen! In dit plechtige uur voor het moederland moet een ieder de plaats van zijn plicht, van zijn verantwoorde lijkheid en van zijn strijdpost innemen. Geen enkele afwijking van dezen plicht kan worden ge duld. Geen enkele beschuldi ging kan worden toegelaten. Al le Italianen zijn zich bewust van de ernstige wonden, die den hei ligen bodem van het moeder land hebben opengereten. De dapperheid van zijn gewapende madht en de vastberadenheid 'van al zijn burgers zullen den weg naar herstel weer vinden. Opmarsch ln het Oosten. Duitsche pantsergrenadiers na de inname van een belangrijke plaats in de laagvlakte van de Donetx bij hun verderen op marsch PK-Kippet-Transo-F-P m Heden meer dan ooit ben ik on verbrekelijk verbonden met u in onwrikbaar vertrouwen in de onsterfelijkheid van ons land." Deze proclamatie was onder teekend door Victor Emanuel en gecontrasigneerd door Badoglio. DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: „Op het Koebanbruggehoofd, aan het Mioes- en Donetsfront, bii Bjelgorod en ten Zuiden van het Ladogameer werden de voortgezette doorbraakpogingen der bolsjewisten bloedig ver ijdeld. Een in de eigen stelling binnengedrongen vijandelijke pantserstoottroep ter sterkte van 50 pantserwagens werd vernie tigd. De heen-en-weer golvende ge vechten in het gebied van Orel duren voort. Krachtige vijande lijke infanterie- en pantseraan- vallen werden hier in zware ge vechten tot staan gebracht. In den tegenaanval gelukte het. een vijandelijke strijdmacht volledig te vernietigen. In totaal werden gisteren 357 pantserwagens ka potgeschoten. Op Sicilië bezette de vijand aarzelend het westelijke deel van het eiland met de stad Pa lermo. dat zich reeds van den aanvang af in ontruiming be vond. Od het afweerfront der Duitsch-Italiaansche formaties strandden verscheidene vijan delijke aanvallen, een eigen aan val had succes. Bii een aanval op vijandelijke scheepsdoelen voor Augusta be schadigden zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen 6 transport schepen en brachten een vracht schip van 2000 ton tot zinken. Vaartuigen der Duitsche marine schoten boven de wateren ten noorden van Sicilië 8 vijande lijke vliegtuigen neer. Bii een vergeefsche poging van viiandeliike luchtstrijd krachten om het eiland Kreta aan te vallen, schoten strijd krachten der luchtverdediging uit de aanvallende formaties 10 vliegtuigen neer. terwiil talrijke andere werden beschadigd. In den nacht van 22 op 23 Juli vingen bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi een aanval van formaties Britscbe torpedo- motorbooten voor de NNeder- landsche kust. In gevechten, die verscheidene uren duurden, be schadigden zii 4 viiandeliike tor- pedomotorbooten zoo zwaar, dat die verloren geacht kunnen worden. Het konvooi is voltallig in de haven van bestemming aangekomen". Het Duitsche weermachtsbe- riebt van Zondag luidt: ..Aan het bruggenhoofd van den Koeban en aan het front van den Mioes mislukten ver scheidene plaatselijke aanvallen van den vijand, die ten deele in tegenaanvallen werden afgesla gen. Aan den midden-Donetz verzwakte de aanvalsactie van de Sovjets merkbaar. Sterke in fanterie- en pantserstriidkrach- ten van de Sovjets probeerden wederom tevergeefs de door braak in het gebied van Bjelgo rod te forceeren. In 't gevechts- gebied van Orèl hielden de wis selvallige gevechten aan. De Soviets werden op verscheidene plaatsen in succesvolle tegen aanvallen verdreven. Plaatselij ke wiggen werden afgegrendeld. Ten Zuiden van het Ladogameer stortten ook gisteren weer alle met vrii sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen onder bij zonder zware verliezen voor den viiand ineen. De Sovjets verlo ren in de gevechten van gisteren 125 pantserwagens. Bii de jongste gevechten aan het Mioesfront heeft zich de Riinsch-Westfaalsche 16e divisie pantser grenadiers bijzonder on derscheiden. Op Sicilië vonden gisteren slechts plaatselijk begrensde ge vechtshandelingen plaats, zon der dat de viiand successen kon behalen. Formaties jagers en tomedovliegtuigen van de lucht macht grepen in de gevechten te land in. Luchtdoelartillerie schoot in de straat van Messina een viiandeliike motortorpedo boot in brand. Voor de Nederlandsche kust ontstonden in den afgeloopen nacht opnieuw verscheidene ge vechten tusschen de bewakings- striidkrachten van een Duitsch konvooi en Britsche motortoroe- dobooten. Een der motortorpe- dobooten werd tot zinken ge bracht. 5 andere booten werden in brand geschoten en verschei dene beschadigd. Een eigen vaartuig ging verloren. Deelen der bemanning konden gered worden. Inde wateren van het hooge Noorden sloegen Duitsche ja gers in de ochtenduren van he den een aanval van viiandeliike luchtstrijdkrachten op een eigen konvooi af. Van de aan vallende 35 viiandeliike vlieg tuigen werden 17, waaronder 11 bommenwerpers, neergeschoten. Door overdag ondernomen aanvallen door Noord-Ameri- kaansche bomenwerpers op Noorsch gebied leed de bevolking aanzienlijke verliezen aan doo- den en gewonden. Vooral in Dronthiem ontstond groote scha de aan gebouwen in woonwij ken. Een sterke formatie Britsche bommenwerpers ondernam in den afgeloopen nacht een ter- reuraanval op de stad Hamburg, waardoor zware verliezen ont stonden onder de bevolking en groote verwoestingen aan woon wijken. cultuurmonumenten en openbare gebouwen. Strijdkrach ten der luchtverdediging scho-, ten volgens de voorloopige be richten in het Noord-Westduit- sche kustgebied en in het gebied van Noorwegen 17 der aanval lende bommenwerpers omlaag. Bii de reeds gisteren vermel de vruchtelooze aanvalspogingen van viiandeliikke luchtstrijd krachten od Kreta werden in to taal 21 viiandeliike vliegtuigen boven het eiland neergeschoten". De Rijkicommlszariz. Rijksminister dt. Seyss-inquart, bezocht eenige kampen van den Nederlandschen Vrouwelijken Arbeidsdienst. Onze toto toont de begroeting door een Nederlandtch Arbeidsmelsje SS Blldber.-Fritï-Stapf-Pax

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1