S)e £aidó<^(Bau/fc<Mit Vergeefsche doorbraak pogingen der Soviets I PONDERDAG 22 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10612 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 30015. Admin. 30935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Een belere samen leving Een christen, dlie dezen ti.iid) I doorleeft, verlangt naar het ein- 1 de van den oorlog, opdat er vrede Jieersdbe over de wereld en in de harten hij verlangt met den Paus naar een rechtvaardi gen vrede. Maar hij moet ook verlangen maar een persoonlijk goed, dat hij na den oorlog het zijne mag ..noemen, namelijk naar het per- jsoonlij'k goed: een beter iwensch te zijn geworden! De oorlogstijd geeft den roenscth alle aanleiding, om zich -te bezinnen op de werkelijke levenswaarden; om het leven te zien onder bet eeuwiffheidslicht. De oorlogstijd geeft ook den imerjsóh alle aanleiding, om zich eens los te scheuren en los te ruikken uit zoo veel sleur-dingen De algemeenheden, die wij hier neerschrijven, zouiden ge makkelijk in talrijke voorbeel den geconcretiseerd kammen worden.. Wij beperken ons tot een enkel voorbeeld. Wij herinneren ons, dat wij op een keer op 's Pausen yer- jaardag een pastoor op straat ontmoetten, die ons wees op vele vlaggen welke wapperden, uit huizen van katholieke burgers, d'ie zich niet voor hun overtui ging schaamden en er openlijk voor durfden uitkomen en. toen daarbij de opmerking maak te: zouden, velen van al dezen ook vandaag voor den Paus bidden, zouden velen, vanmorgen,, terwijl zij er toe in staat waren, in de kerk zijn geweest en daar heb ben mede-geofferd bij bet heilig Misoffer? In deze woorden lag een klacht over de oppervlak kigheid, bet gebrek aan diepe beginsel-beleving van velen Wij hebben vaak gehouden groote katholieke bijeenkomsten en groote optochten. Dat was heel goed en heel mooi. Tallooze katholieken namen er aan deel. Men kon hun katholiciteit daar- 5 aan erkennen. Maar kon mien de 1 katholiciteit van velen hunner óók erkennen aain dat,waaraan men naar Christus' woord de Christenen als zoodanig erken nen moet. aan dat, zonder het welk al het andere ijdelheid is: aan hunne waarachtige liefde. Ja nu is de tijd, om ons te bezinnen x»p levénsverdieping. Mislukte landings poging in Noorwegen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gisteren luidt. „Aan den Mioes en den mid denloop van den Donetz probeer de de vijand ook gisteren met sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten ons afweerfront te vergeefs te doorbreken. He vige vijandelijke aanvallen en stormloopen wisselden met eigen tegenaanvallen af. De ge vechten duren voort. Ook in het gebied van Orel werd vooral ten Oosten en Noor den van de stad de zware af- weerslag voortgezet. In het zui delijke deel van dezen frontsec tor werden over een breed front ondernomen aanvallen van de Sovjets bloedig afgeslagen, plaat selijke wiggen werden afgegren deld. Gisteren vernietigden onze troepen 133 Sovjet-pantserwa gens. In den tiid van 5 tot 19 Juli werden in de felle aanvals- en afvveergevechten aan het Oostelijke front 45.172 gevange nen gemaakt, terwiil 4.827 pant serwagens door formaties van het leger, van de Waffen-S.S. en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht kapotgeschoten en verscheidene honderden an dere Sovjet-pantserwagens door vliegende formaties van de luchtmacht werden vernietigd. Bovendien werden 2.201 stukken geschut alsmede 1.080 granaat werpers buitgemaakt of vernie tigd. In denzelfden tijd werden 2.344 Sovjetvliegtuigen omlaag geschoten. Op de Zwarte Zee bracht een christelijke levensverdieping Een katholiek dagblad kan en moet wijzen op de groote levens- roepinig van de katholieken in diezen tijd: zich te bazinnen o,p die consequenties van de katho lieke beginselen, en daarnaar bun leven in te richten en daar op te willen grondvesten een be tere samenleving. rijkscommissaris rijksminister dr. seyss-inquart, die heden zijn 51sten verjaardag viert. c. n. t. J. Zeylemaker Pax.-m. Duitsche duikboot een vracht schip van 2.000 brt, tot zinken en in de baai van Kroonstad werd door kustbatteriien van de marine een sleep in brand ge schoten. '"erwacht kan worden, dat de sleep vernietigd is. Onder de bescherming van dichte mist ondernam de vijand in den nacht van 19 op 20 Juli met vrij sterke strijdkrachten een landingspoging aan de kust van noordelijk Noorwegen bij Vardoe. In het terstond losbar stende geconcentreerde vuur van alle ter verdediging van de kust ongestelde eenheden van het leger, de marine en de lucht macht. stortte de landingsactie van den vijand volkomen ineen- De vijand moest zich onder ver liezen in de dikke mist terug trekken. In den Westelijken sector van het Siciliaansche front voerden Duitsch-Italiaansche gevechts groepen. ongehinderd door den vhand. de bevolen bewegingen volgens de plannen uit. In den Oosteliiken sector werden tal rijke aanvallen van Britsche troepen afgeslagen en werden plaatseliike wiggen in onver- wiilden tegenaanval uit den weg geruimd In den striid tegen de viiande- liike transDortvloot werden ook gisteren weer goede resultaten behaald. Bii den reeds gemelden aanval van een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen uit Malta in den nacht van 19 op 20 Juli werden inrichtingen der ha ven La Valetta in brand gewor pen en werden bomtreffers ge plaatst od 7 groote viiandeliike transportschepen, waarvan er minstens 2 als vernietigd be schouwd kunnen worden. Een Duitsche formatie motor- toroedobooten ondernam een nachtelijke actie tegen de door den viiand bezette haven van Svracuse en bracht in een ver rassenden aanval 2 torpedoja gers en een schip van 3.000 brt. tot zinken. Een ander eroot schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd". HOOGTEPUNT IN SOVJET OFFENSIEF NOG NIET BEREIKT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De gigantische aanvallen met pantserwagens, welke de bolsje wisten eenige dagen geleden in de sectoren ten Oosten van Orel en ten Zuiden van Soechinitsii begonnen ziin en welke gesyn chroniseerd werden met minder sterke, doch niettemin belasten de offensieve handelingen aan de centrale Donetz, bij Lissitt- siansk en aan het Mioesfront, worden nog steeds met onver minderde hevigheid voortgezet, ia. men kan zelfs niet aan den indruk ontkomen, dat het hoog tepunt in het bolsjewistische of fensief nog niet bereikt is. Uit het Duitsche legerbericht van Dinsdag blijkt althans, dat de bolsiewisten nog steeds in staat ziin geweldige massa's ma teriaal in den slag te brengen. Ten koste van alles, aldus ver luidt het in militaire kringen te Berlijn, trachten zii op verschil lende punten door te breken en wel ten Oosten van Orel en ten Zuiden van Soechinitsii. alwaar ook het zwaartepunt van den striid ligt. Ook Dinsdag rolden onafgebroken de golven der bol- siewistische pantserwagens en regimenten infanterie op de Duitsche hoofdverdedigingslinies aan. Het materiaal, dat door de roode troepen gebruikt wordt, bestaat hoofdzakelijk uit pro ducten der eigen industrie. De rol van het Britsche en Ameri- kaansche materiaal is van on dergeschikt belang. Volgens Duitsche schattingen hebben de bolsiewisten ongeveer 50 pet. van het bii Orel in den slag ge brachte materiaal verloren. Bij Soechinitsii bedroegen de ver liezen volgens dezelfde waarne mers ongeveer 30 pet. Men ver klaart te Berlijn, dat deze verlie zen on den duur zelfs voor de bolsiewisten catastrophaal moe ten worden, daar men niet kan aannemen, dat zii. ondanks den hoogen stand van de productie cijfers niet snel tot uitputting van de voorraden zouden kun nen leiden. Over den striid aan de cen trale Donetz wordt bekend ge maakt. dat de bolsiewisten er niet in geslaagd ziin op den Westelijken oever van de rivier vasten voet te krijgen. Deze ge vechten. alsmede die bij Lissit- siansk. worden in tot oordeelen bevoegde kringen te Berlijn als zuivere ooluchtingsoffensieven gekwalificeerd, die niet verge leken kunnen worden met het geweld van den strijd tusschen Orel en Bielgorod. De A.N.P.-correspondent meldt voorts nog: Volgens de laatste te Berlijn binnengekomen be richten ziin de Duitsche troepen aan het Mioesfront thans tot den tegenaanval overgegaan. Uit de tot nu toe nog spaarzame be richten. die uit dezen sector ge komen ziin, zou men kunnen op; maken, dat het hier een vrij grooten tegenaanval geldt, te- moer daar de eerste berichten reeds spreken van een diepen wig in de viiandeliike stellingen. DE MILITAIRE CORRESPON DENT VAN HET D.N.B. OVER DEN TOESTAND. De militaire correspondent van het D.N.B. noemde gisteren den toestand het Oostelijk front stationair. Hii schrijft: In geen der sectoren, waarop de Sovjets sedert het begin van hun groote zomeroffensief stormloopen. is het in den loop van den vorigen dag tot een ver andering der posities gekomen. Het grootste gewicht van de Sovietrussische inspanning drukt „HET VOLK EISCHT DADEN". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilver sum I", in de serie brandende kwesties. De titel van dit praatje is: „Het volk eischt daden nog steeds oo de Duitsche front- boog van Orel. Het is moeilijk ook maar eenieszins nauwkeuri ge aanduidingen omtrent bewe gingen en tegenbewegingen op de gebruikelijke landkaarten aan te brengen, omdat er in dit gebied geen steden of grootere plaatsen liggen en het noemen van plaatsnamen slechts een zeer vaag beeld van den feite- liiken toestand kan geven. Men laat echter niet daarom alleen aan de Soviets over in hun frontberichten plaatsnamen te noemen, doch heeft aan Duit-, sche ziide nog een aan+M andere redenen, die samenhangen met de aan de gang zijnde tegenbe wegingen. Daarom beperkt het Duitsche weermachtsbericht zich ook tot den korten zin, dat ten Oosten en ten Noorden van Orel de zware afweerslag voortgang vindt. Men vergist zich echter wel niet. wanneer men aan neemt. dat het Sovietrussische punt. dat het verst naar het Wes ten uitspringt. Mzensk is. De afloop van den striid van gisteren moet overigens als een nieuw bewijs worden beschouwd dat de Duitsche legerleiding sliitage bii den tegenstander wenscht te veroorzaken. De Sov jets voeren reserves na reserves aan tot aanvulling van hun ten deele sterk gedecimeerde forma ties zoowel aan de Mioes en aan de midden Donetz als in het ge bied van Orel. Zij doen aldus wat als het doel van de Duit sche leiding kan worden be schouwd: zii brengen al hun of fensieve krachten in beweging en stellen ze dus aan sliitage bloot. Bij het nastreven van een dergelijk doel speelt het voor het succes geen rol of hier of daar door de afwerende eenhe den elastisch afstand gedaan wordt van bepaalde gebieds- Keuringen voor de Waffen-SS Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed in den leeftijd van 1745 iaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geesteliik goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden, Bii de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er on ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten bliiven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te het Legioen en de Landwacht doen bii de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tiidens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Gemiaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar die aanmeld in gSDÜchtig- ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens oo een der keu- ringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vriig»».teld. 23.7.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.v. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. Bl] onre Vrijwilliger». Voorxlen van „muggenmaikers" trekken de jongen» voorsiohtig door hot moerai doodvijand ^tegenu>et

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1