MAANDAG 19 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10609 Slag aan het heeft zich Oostelifk front uitgebreid Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 ïelefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Ook voor Bezen tijd De mooiste vereering van de waarlijk grooten onder de men- schen bestaat hierin, dat wij ons wijd openzetten voor wat zij tot ons hebben te zeggen in woord en voorbeeld. Dat bedoelt ook de heiligen- vereering in de Katholieke Kerk. In de levens der heiligen zien wij als door een prisma het den menschen door Christus-Zelf ge geven voorbeeld. En de woor den door hen gesproken zijn als een echo van de woorden van het Evangelie en daarom ook voor alle tijden. Wij hebben geruimen tijd ge leden op deze plaats geciteerd, hoe de onder ons veel vereerde heilige Antonius van Padua pre dikaties heeft gehouden tegen de kwalen van zijn tijd, als waren deze bestemd voor ons, voor dezen tijd. Dezer dagen troffen ons weer enkele citaten uit de preeken van den heilige, in een artikel in de „N. Deiftsche Crt." Hoort, hoe deze heilige los breekt tegen de woekeraars: „De woekeraars komen onder den schijn van lammeren, daar zij inderdaad wolven zijn, vieesohetende dieren in letterlij ken zin. Hun schijnbare gerech tigheid is niets dan een dubbel onrecht." „Een zeker mensch was rijk en ging gekleed in purper en fijn linnen. Hoevelen zijn er ook in onze dagen die zich in purper kleeden, d.w.z. metde stof die door het zweet en het bloed van de arme menschen doortrokken is. Want door diefstal, afpersing, woeker en ongeoorloofde winst kan menigeen zich zoo aanklee- den." „De machtigen en goddeloo- ze i-ijken bestelen de armen, de gemeenen, zooals zij zeggen. Maar zijzelf zijn de oprechte gemeenzamen van den duivel, zij die op duizend manieren het bloed van de armen uitzuigen en hun alle middelen van be staan onttrekken." En luistert, hoe Antonius den vrek schildert (zoo veel gelijkend op den hams ter aar van dezen tijd): „De vrek is als de gier, die van ver zijn prooi riekt. Hoe ouder de roofvogel is, hoe krommer zijn bek. Zijn prooi deelt hij niet met andere vogels, en, wat hij niet op kan, legt hij in zijn nest en Iaat hij rotten. Zoo doet de gierigaard. De geur van de winst riekt hij van ver. De winst deelt hij aan anderen niet mee, maar verbergt ze bij zijn andere schatten." De ware vereerders van den groeten Antonius moeten mèt tiem willen strijden tegen de hebzucht en gierigheid en tegen de diefstal en woeker, welke zonden ook het leven van de huidige samenleving door kankeren. Wie die zonden in eigen leven toelaat, kan Antonius niet ver eeren in waarheid! LANDWACHT NEDERLAND Ten aanzien van een dienst verplichting bii de Landwacht Nederland deelt het S.S.-Ersatz- kommando Niederlande nog ifiede. [Nederlanders, die zich vrii- wiUie verplichten 4 maanden bfl We Landwacht Nederland te die pen, ziin vrijgesteld van een ver dichte tewerkstelling in Duitsch- |and. Ook nadien worden zii piet in Duitschland tewerkge steld. maar blijven hier in Ne- Berland. i Alle gewenschte inlichtingen pver verzorging van familieie pen. extra bonnen voor levens middelen en kolen worden op We keuring verstrekt. Plaats en hid van de keuringen kunt u in de dagbladen lezen. TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP VAN DIENSTPLICHTIG EN RESERVE PERSONEEL DER LANDMACHT Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel heneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoo ver het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: In de Waterlookazerne, Amersfoort: 1) de dienstplichtigen van het 6e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943 2) de dienstplichtigen van het 912 regiment motorartillerie en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943 bataljon wegentroepen op 28 Juli 1943 bataljon spoorwegtroepen op 28 Juli 1943 compagnie intendancetroepen op 28 Juli 1943 korps rijdende artillerie op 29 Juli 1943 regiment kustartillerie op 29 Juli 1943 artillerie meetafdeeling op 29 Juli 1943 de dienstplichtigen van het le regiment luchtdoelartillerie en zijn oorlogsformaties op 30 Juli 1943 In het „Wehrmachtslager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen van het le regiment genietroepen en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943 de dienstplichtigen van het 2e regiment genietroepen en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943 de dienstplichtigen van de landstormkorpsen.: landstormkorps motordienst, landstormkorps luchtafweerdienst, landstormkorps spoorwegdienst, landstormkorps luchtwachtdienst, landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1943 de dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oorlogsformaties op 29 Juli 1943 militaire luchtvaart op 30 Juli 1943 Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk wéder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN. Van Zaterdag. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Zaterdag mede: „Terwijl de gevechtsactiviteit ten Noorden van Bjelgorod giste ren verminderde, duurden de zware afweergevechten in het gebied van Orel voort. De aan vallen der bolsjewisten werden in harde, heen-en-weer-golvende gevechten afgeslagen. In den ge- heelen sector werden gisteren wederom 251 pantserwagens ka potgeschoten. Van de rest van het Oostelijke front wordt het afslaan van ver scheidene door pantserwagens en slagvliegtuigen ondersteunde aanvallen op de Oostelijke linies van het Koeban-bruggehoofd en van verscheidene plaatselijke aanvallen van het Mioesfront ge meld. De luchtmacht opereerde gisteren met bijzonder goed ge volg tegen gereedstaande troe pen en troepenbewegingen van den vijand. 80 Sowjet-vliegtuigen i werden in luchtgevechten en door het afweergeschut der lucht macht neergeschoten. Op Sicilië kon de vijand giste ren, in weerwil van zijn meerma len herhaalde heftige aanvallen, vooral in het gebied van Catania, geen noemenswaardige successen behalen. Duitsche jachtvliegtui gen en formaties jachtkruisers brachten den vijand door aanval len in scheervlucht zware verlie zen toe en schoten boven Sicilië 16 vijandelijke vliegtuigen neer. In totaal verloor de vijand giste ren in het Middellandsche Zeege bied 34 vliegtuigen. In de straat van Messina kwam het tot verscheidene gevechten tusschen Duitsche en Britsche torpedoniotorbooten, waarbij een Britsche boot zonk, een tweede waarschijnlijk vernietigd en ver scheidene andere in brand ge schoten werden. Duitsche en Ita- liaansche vliegers zetten de aan vallen op de landingsvloot voor Sicilië ook gisteren met succes voort. In de wateren voor IJmui- den weerden Duitsche ha- venbeschermingsbooten den aanval van een formatie Britsche torpedomotorbooten af. Een vijandelijke torpedo motorboot werd zoo zwaar beschadigd, dat zij vernietigd geacht kan worden. Enkele vijandelijke vliegtuigen verschenen in den afgeloopen nacht boven het Noordwesten en het Zuiden van Duitschland. Door sporadische aanvallen werd on aanzienlijke schade aangericht. Van Zondag. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Zondag bekend: „De slag aan het Oostelij ke front is gisteren ook tot het Zuidelijke front uitge breid en in totaal aan hevig heid toegenomen. Aan het bruggenhoofd van den Koeban zette de vijand zijn aan vallen op een hoogte ten Westen van Krimskaja tevergeefs voort. Na hevige voorbereiding door de artillerie gipgen de Sowjets aan het front van de Mioes en den Donetz tot den aanval over. Hun pogingen, om met sterke strijdkrachten van infanterie en uantserwagens het front te door breken, werden verijdeld dank zij den hardnekkigen tegenstand van onze troepen. Er worden te genaanvallen ondernomen, om kleine plaatselijke wiggen te zui veren. In het gebied van Orel duren de zware afweergevechten met onverminderde hevigheid voort. Gisteren werden in totaal 415 Sowjet-pantserwagens kapot ge schoten. De luchtmacht greep met eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie in de zwa re afweergevechten van het leger in en berokkende de luchtmacht van de Sowjets door het neer schieten van 127 machines hoog'e verliezen. Des nachts werd de vijandelijke aanvoer langs de spoorlijn bestookt. Ook in het gebied van Sicilië zijn de gevechten aan hevigheid toegenomen. Onder den druk van sterke pantserstrijdkrachten werd de stad Agrigenfco ont ruimd. Doeltreffende aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vijandelijke troepen en scheepsdoelen aan de Oostkust van Sicilië. Na een door Duitsche es kaders jachtvliegtuigen ver ijdelde poging van Ameri- kaansche formaties bommen werpers om de Duitsche Bocht binnen te vliegen, viel de vijand Nederlandsch ge bied aan. Er werden bom men geworpen op woonwij ken van de stad Amsterdam, waardoor de bevolking aan zienlijke verliezen leed. Tien viermotorige bommenwer pers werden neergeschoten. Vijf eigen jachtvliegtuigen worden vermist. Lichte Duitsche zeestrijdkrach ten werden in de ochtenduren van den 18en Juli voor de Ne derlandsche kust door motortor- pedobooten meermalen aange vallen. Hierbij gelukte het de Duitsche formatie, een vijandelij ke motortorpedoboot in brand te schieten. Aan Duitsche zijde wer den geen verliezen geleden. Enkele vijandelijke vliegtui gen vlogen gisteren overdag en vannacht Duitsch gebied binnen. Twee van deze machines werden yemietigd. „CULTUURBRENGERS IN JOODSCHEN DIENST". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilver sum I. ziin oolitiek weekpraatie getiteld. ..Cultuurbrengers in ioodschen dienst". Luchtaanval op Amsterdam 129 NEDERLANDSCHE BURGERS GEDOOD, 69 ZWAAR EN 250 LICHTGEWONDEN. Een klooster, een kerk en tien tallen huizen getroffen. Zooals het Duitsche weer- machtsbericht van 18 Juli heeft gemeld, hebben op 17 Juli Ame- rikaansche vliegers bommen ge worpen op woonwijken in Am sterdam-Noord. Behalve talrijke woonhuizen werden een kerk en een school in een klooster ver woest. Van dezen aanval werden 129 Nederlandsche burgers het slachtoffer, onder wie vrouwen, religieusen en kinderen. 69 per sonen werden zwaar, ongeveer 250 licht gewond. Nader meldt men: Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor negen hebben talrij ke Amerikaansche bommenwer pers een ernstigen aanval gedaan op Amsterdam. Tientallen vlieg tuigen, die op groote hoogte ble ven, gooiden lukraak hun bom- menl st uit boven de arbeiders wijken in het noordelijk gedeelte van de stad. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een klooster, door den bekenden bouwmeester Kropholler gebouwd, kreeg een voltreffer. De daarnaast gelegen kerk van denzelfden bouwmeester werd eveneens getroffen. In het achtergedeelte van de kerk viel een bom, die een groot gat in het dak der kerk sloeg en vervol gens op den grond ontplofte, daarbij een geweldige ravage aanrichtende. De kerkbanken ter plaatse werden geheel verplin- terd of door den luchtdruk een eind weggeslingerd, ook het or gel werd totaal vernield. In het klooster, dat voor een gedeelte werd vernield en overi gens zware schade opliep, von den 4 zusters den dood, twee an deren werden zwaar gewond. Een schoolgebouw werd even eens getroffen. Een politiebureau in de buurt kreeg een treffer. Drie agenten werden daarbij ge dood. Ook een postkantoor, een zittingslokaal van den genees kundigen dienst, een apotheëk, een dokterswoning, een sigaren winkel en tientallen huizen van arbeiders werden vernield. Den -geheelen dag door ble ven luchtbeschermingsdienst en alle andere hulpdiensten voor treffelijk werk doen. De verontwaardiging over dien laffen aanval op deze arbei derswijk was algemeen. Noch militaire doelen, noch fabrieken of industrieën werden getroffen. Louter particuliere gebouwen en! woningen, louter burgers, waar onder vele kinderen, werden slachtoffer van de luchtpiraten. Men moet hier wel gelooven, dat de Engelschen en Amerika nen ook de Nederlanders in hun afgrijselijke terreuraanvallen wil den betrekken. Wat zou men anders moeten denken van de tientallen vliegeniers, die op klaarlichten dag, bij helder zicht, en op een tijdstip, dat de arbeiders op hun werk zijn of zich naar hun werk begeven, geen andere doelen kunnen vin den dan de huizen van burgers en hun kerken en scholen. Wan neer oorlogsvliegers op een dergelijke groote hoogte hun bommen uitgooien, dat richten practisch onmogelijk is. kan men veilig aannemen, dat de levens van vrouwen en kinderen en van alle Nederlanders, die bui ten hun strijd ziin, voor hen geen enkele waarde heeft.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1