-ZATERDAG 17 JULI 1943 - 34STE JAARGANG N°- 10608 ad Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Haniersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. SZÏ TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP VAN DIENSTPLICHTIG EN RESERVE PERSONEEL DER LANDMACHT Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van jfficier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoo ver het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: In de Waterlookazeme, Amersfoort: 1) de dienstplichtigen van het 6e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943 2) de dienstplichtigen van het 912 regiment motorartillerie en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943 bataljon wegentroepen op 28 Juli 1943 bataljon spoorwegtroepen op 28 Juli 1943 compagnie intendancetroepen op 28 Juli 1943 korps rijdende artillerie op 29 Juli 1943 regiment kustartillerie op .£9 Juli 1943 artillerie meetafdeeling op 29 Juli 1943 3) de dienstplichtigen van het le regiment luchtdoelartillerie en 'zijn oorlogsformaties op 30 Juli 1943 In het „Wehrmachtslager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen van het le regiment genietroepen en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943 de dienstplichtigen van het 2e regiment genietroepen en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943 de dienstplichtigen van de landstormkorpsen: landstormkorps motordienst, landstormkorps luchtaïweerdienst, landstormkorps spoorwegdienst, landstormkorps luchtwachtdienst, landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1943 de dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oorlogsformaties op 29 Juli 1943 militaire luchtvaart op 30 Juli 1943 Bij de aanmelding moeien worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden j tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. n Sterke groep Sovjet strijdkrachten omsingeld DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Vrijdagmiddag luidt: I „De zware gevechten in het midden van het Oostelijke front duurden ook gisteren bij slecht weer voort. De aanval van onze troepen ten Noorden van Bjelgorod won ver der terrein en leidde tot de om singeling van een sterke groep vijandelijke strijdkrachten. De tegenaanvallen van den vijand werden in dezen frontsector ten gevolge van de in de tot dusver •geleverde gevechten geleden zware verliezen minder sterk. Daarentegen ondernamen de bolsjewisten met stefke infante rie- en pantserstrijdkrachten ont- lastingsaanvallen aan het geheele front van Koersk tot Soechiwitsji. Zij werden overal bloedig afge slagen, waarbij alleen in het res sort van een leger ruim 250 vijan delijke tanks vernield werden. In totaal verloren de bolsje wisten gisteren 530 tanks. Het luchtwapen steunde on danks het slechte weer de ge vechten van de troepen en schoot 49 vliegtuigen neer. In Zuid-Sicilië sloegen Duit- -sche en Italiaansche groepen ook gisteren talrijke op de lijn Agri- gentoZuiden van Catania uit gevoerde Britsch-Amerikaansche aanvallen af en brachten den vijand verliezen aan tanks toe. Duitsch-Italiaansche lucht strijdkrachten vielen overdag en des nachts de scheepsconcentra- ties Voor de Siciliaansche kust met succes aan. Verscheidene vijandelijke transportschepen werden tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. In den tij d van 10 tot en met 14 Juli verloor de vijandelijke lan- LANDWACHT NEDERLAND Ten aanzien van een dienst- verolichting bii de Landwacht Nederland deelt het S.S.-Ersatz- kommando Niederlande nog mede. Nederlanders, die zich vrü- willig verplichten 4 maanden bii de Landwacht Nederland te die nen. ziin vrijgesteld van een ver- Dichte tewerkstelling in Duitsch land. Ook nadien worden zii niet in Duitschland tewerkge steld. maar bliiven hier in Ne derland. Alle gewens-chte inlichtingen over verzorging van familiele den. extra bonnen voor levens middelen en kolen worden oo de keuring verstrekt. Plaats en tiid van de keuringen kunt u in de dagbladen lezen. dingsvloot minstens 52 schepen met tezamen rond 300.000 brt. Talrijke andere schepen en lan dingsbooten kregen treffers. Bij een aanval op een Duitsch convooi op de Middellandsche Zee schoten beveiligingsvaartui gen der marine en afweergeschut aan boord der marinevaartuigen 7 vijandelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht heb ben vijandelijke luchtstrijdkrach ten, zooals steeds met schending van het Zwitsersche territoriale gebied, eenige plaatsen in Oost- Frankrijk aangevallen. Daarbij leed de bevolking aanzienlijke verliezen. Enkele storingsvliegtuigen vlo gen over het Noordelijke en Zuid-Westelijke Duitsche gebied. Luchtverdedigingsstrij dtkrach- ten brachten gisteren en van nacht 14 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen ten val. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een aanval gedaan op het gebied van Londen. Duikbooten hebben in aanval len op eonvooien en afzonderlijk varende schepen, die door lucht en zeestrijdkrachten zwaar be veiligd waren, 8 schepen met een inhoud van 51.000 brt. en een transportzeilschip in den grond geboord''. Vergeefsche bolsjewistische aanvallen bij Orel. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het tegenoffensief, dat van Sovjet-Russische zijde bei oorden Orel is ingeluid, heeft v lopig aan den stand van zaken aan het Oostelijk front niets veranderd, zoo verklaart men in militaire kringen te Berlijn. De in dezen sector ter bescherming van de bezuiden Orel oprukkende Duit sche troepen aangetreden strijd krachten bleken gisteren volko men in staat de bolsjewistische aanvallen, die het gebruikelijke massale karakter droegen, te weerstaan. Op de weinige plaatsen, waar de bolsjewisten er in slaagden in de Duitsche stellingen binnen te dringen, werd onmiddellijk met een tegenaanval geantwoord, waarbij het door de bolsjewisten gewonnen terrein heroverd werd. Zoo heeft zich voorloopig het zwaartepunt van den strijd uit het gebied van Koersk-Bjelgorod naar het Noorden van Orel ver plaatst, doch men houdt reeds thans in Duitsche kringen reke ning met de mogelijkheid, dat, zoodra het weer ook beter is ge worden, binnenkort een ver plaatsing van het zwaartepunt naar het Zuiden zal plaatsvinden. Op het oogenblik wordt het in het gebied van Bjelgorod ver overd terrein gezuiverd en een aantal kleinere omsingelde groe pen der bolsjewisten gedeci meerd. Aan de Psiol en beoosten de Donetz werden de door de Duitschers gewonnen bruggen hoofden verder versterkt. De bolsjewisten verloren in den tijd van 5 tot 16 Juli in een dub belen slag reeds meer dan drie duizend gevechtswagens en meer dan twee duizend stukken ge schut. Ook de luchtmacht der Duitschers is nog steeds heer en meester in het luchtruim boven de slagvelden en boven het bolsjewistische achterland. Gis teren werden bijvoorbeeld vol gens voorloopige mededeelingen 73 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, terwijl slechts vijf eigen machines verloren gingen. Ook bolsjewistische aanvallen ten Zuiden van Schluesselburg. Na een vrij lange gevechtspau ze hebben de bolsjewieken in de ochtenduren van 15 Juli ten Zui den van Schluesselburg, na hevi ge voorbereiding door de artil lerie, op drie plaatsen ter sterkte van drie bataljons, de Duitsche stellingen aangevallen. De aan val ontmoette overal feilen te genstand en werd ten deele in een tegenaanslag afgeweerd. Er werden talrijke gevangenen ge maakt, alsmede wapens en oor logstuig buitgemaakt. Militaire beschouwingen. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Het verloop van. den grooten slag in het Oos ten heeft de opvatting van de Duitsche militaire leiding beves tigd, dat de Sovjets den zomer zouden gebruiken voor zeer krachtige offensieve poging-en, samengaande met een verhoogde bedrijvigheid van den Engelsch- Amerikaanschen vijand. Men kan op grond van de huidige situatie er van spreken, dat de Duitsche legerleiding, met goed gewogen beoordeeling der mogelijkheden aan beide zijden, met alle even tualiteiten had rekening gehou den, toen door haar begin vorige week het signaal voor den tegen- DE STEM DER S.S, Luistert on Zondag 18 Juli van 11,30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum I. op golflengte 415 meter, naar „De stem der S.S.". onderwerp: „De S.S. en de 20ste Juli 1934". aanval gegeven werd. De gebeur tenissen spreken sindsdien een duidelijke taal. Na bestudeering van den toestand, zooals die voor beide partijen in het Oosten thans is, krijgt men den indruk, dat het de Duitsche legerleiding ditmaal vooral er op aankomt, den vijand tot de volledige ont plooiing van al zijn krachten te brengen. De gebeurter^sen zul len leeren of dit voor het verdere verloop van den veldtocht in het Oosten zeer belangrijke doel be reikt wordt. De vijand wordt voortdurend opgejaagd. Dat hij van dezen nood een deugd probeert te ma ken, valt te verklaren. Dat hii in zijn berichtgeving van zijn ont- lastingsoperaties, die hij onder neemt in het gebied ten Zuiden van Orel tot aan Suchinitsji, en wel met sterke strijdkrachten, een „overwinningstocht" maakt met opsomming van een groot aantal z.g. door hem veroverde plaatsen, is eveneens begrijpelijk, daar hij ten slotte bij zulk een groot optreden en bij de geleden verliezen, die alle records slaan, eindelijk met successen voor den dag moet komen tegenover zijn bevolking en zijn geallieerden. De werkelijkheid ziet er echter anders uit. De gereserveerdheid der Duitsche militairen tegenover de valsche berichten van de Sov jets berust op de omstandigheid, dat men zich niet in de kaart wil laten kijken. Keuringen voor de Waffen-SS het Legioen en de Landwacht Het S.S. Ersatzkommando Nie derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed in den leef tiid van 1745 iaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de onleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bii de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er on ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om benaalde redenen in Ne derland moeten bliiven. de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bii de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tiidens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar die aanmeldingsplichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keu- rinesdaeen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrng/Veld. 18.7.43 912 uur Breda Rest. Modern. Markt. 1518 uur den Bosch. Hotel Noord-Brr.bant Markt 45. 19.7.43 912 uur Venlo Deut- sches Haus. Egmondstraat 16. 1518 uur Arnhem Café Roval. 20.7.43 912 uur Hengelo Ca fé Modern. Spoorstraat 18. 15 18 uur Zwolle Hotel Giitenbeek. 21.7.43 912 uur Assen Con certhuis a. d Vaart. 1518 uur Groningen Concerthuis Poele- 22.7.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilligers. Ontspanning tijdens een rustpauze SS PK Aluudt-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1