Réd. Buitenland: Mr. H. Geiae. Leiden; Red. Stad ca SportM. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: LijRoozco. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. jSdkneldérs. Leldenverantwoordelijk voor de «dvertentiCnCde Heiden, Leidea. ^-—4 VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 11 tot 17 Juli van 2.tot 5.30 uur. MAAN STANDEN. Maand. 12.7: 1.56 onder. 16.06 op Dinsd. 13.7: 2.23 onder, 17,21 op. Woensd. 14.7: 2.54 onder, 18.37 op Hond. 15.7: 3.35 onder, 19.50 op. Vrijd. 16.7: 4.25 onder, 20.57 op. vallen aangerichte schade. Italië, dat nooit ook maar den gering- sten twijfel heeft gekoesterd aan de volledige solidariteit en ver bondenheid van zijn Siciliaan- sche zonen, is thans trotsch op ze. Wij weten niet, aldus deze me dewerker, of de Engelsch-Ame- rikaansche troepen zich nor1 ver der aan de illusie overgeven, dat zij door de volken van Europa met open armen zullen worden ontvangen. Doch wij weten ze ker, dat zij ten opzichte van Si cilië reeds een dergelijke illusie hebben verloren. De Sicilianen zien inderdaad in de soldaten van Roosevelt en Churchill en kel en alleen de vijanden van het vaderland, de aanvallers, de vernielers van hun kerken, de moordenaars van hun kinderen en de barbaarsche luchtpiraten. ITALIAANSCH COMMENTAAR Het eerste Italiaansche com mentaar op de vijandelijke lan ding op Sicilië is Zaterdagmiddag gegeven door den Italiaanschen omroep. Generaal Eisenhower, zoo verklaarde de spreker ter in leiding, heeft het oogenblik ge komen geacht om zijn strijd krachten tegen Sicilië in den strijd te werpen. Sedert verschei dene dagen was men in Italië op dezen aanval voorbereid, en overal stonden strijdkrachten voor den afweer gereed. De geest der bevolking, vooral op Sicilië zelf, aldus de spreker, is voor beeldig. Allen zijn zich in Italië er van bewust, dat de strijd met den vijand op Italiaanschen bo dem slechts een strijd tot het uiterste zal zijn. De Italiaansche weermacht is den strijd ingegaan met het besef, dat zij de eer des vaderlands en zijn toekomst ver dedigt. Alle Italianen zijn er ze ker van, dat in korten tijd de laatste vijand op Italiaanschen bodem vernietigd zal zijn. Zware gevechten op Steilte DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Reeds geplaatst in een gedeel te onzer vorige oplage). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt heden be kend: „In den grooten slag van Bjelgorod en Orel behaalden troepen van het leger en van de Waffen S.S. tegen verbeten te genstand van nieuw aangevoer de vijandelijke strijdkrachten nieuwe aanvalssuccessen. Ter wijl ten Noorden van Bjelgorod aanzienlijke terreinwinst werd behaald, ontwikkelden zich ten Zuiden van Orel zware artillerie gevechten. Het totale aantal der sedert 5 Juli op de slagvelden kapotgeschoten of buitgemaakte (pantserwagens is gestegen tot 1227. De luchtmacht greep met sterke formaties in de gevechten van het leger in. Jachtvliegtui gen en luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoten gisteren 119 eovjetvliegtuigen neer. In den nacht van 9 op 10 Juli is de vijand, gesteund door ster ke vlootstrijdkrachten den aan val op Sicilië begonnen. Hij stiet onmiddellijk op heftigen afweer op den beganen grond en in de lucht. De gevechten zijn nog aan den gang. Britsche bommenwerpers vie len in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan. In woonwijken, vooral in de stad Bochum, ontstonden schade aan gehouwen en brandschade. Tot dusver is het neerschieten van 11 vijandelijke bommenwerpers geconstateerd. Voorts werden twee vijandelijke vliegtuigen boven het bezette gebied in het Westen en boven den Atlanti- schen Oceaan vernietigd. Door vlootstrijdkrachten, door het af weergeschut van koopvaardij schepen en door het marine-af weergeschut zijn in den tijd van 1 tot 10 Juli 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche duikbooten hebben opnieuw krachtig beveiligde con- vooien aangevallen. Zij brachten in hardnekkige gevechten onder de Braziliaansche kust en in het centrale •deel van den Atlanti- schen Oceaan in totaal acht sche pen met een gezamenlijken in houd van 51.000 ton tot zinken." Slag in het Oosten raast voort DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondagnamiddag luidt: De groote slag in het Oosten raast voort. Onze troepen konden in hevige gevechten nieuw ter rein winnen en 193 vijandelijke pantserwagens vernietigen. On danks de slechte weersgesteld heid ondersteunde de luchtmacht de aanvallen van het leger met sterke strijdkrachten. Concentra ties pantserwagens en troepen van den vijand werden uiteen geslagen en 85 Sovjet-vliegtui gen neergehaald. Lichte Duitsche zeestrijd- krachten vielen verrassend de haven Atsjulef aan de Zee van Azof aan, brachten. 3 kustvaar tuigen tot zinken en beschadig den 3 andere kustvaartuigen ernstig. Aan de Zuid-Oostkust van Si cilië zijn hevige gevechten aan den gang van. Duitsche en Ita liaansche troepen met gelande vijandelijke strijdkrachten. Bo ven Sicilië en in de wateren om het eiland werden tot dusver 64 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Italiaansche torpedo- vliegtuigen brachten drie sche pen tot zinken, waaronder 2 transportschepen van 13.000 ton en beschadigden in gem een- schap peiijken aanval met sterke Duitsche strijdkrachten drie kruisers en talrijke groote en middelmatig groote transport vaartuigen alsmede vele lan- dingsbooten zoo ernstig, dat ver scheidene van die schepen als vernieitgd beschouwd kunnen worden. In het Kanaal ontstond op 10 Juli een gevecht tusschen een formatie Engelsche torpedoja gers en motortorpedobooten eenerzijds en lichte Duitsche zee strijdkrachten anderzijds. Een Britsche torpedojager en 2 ka- nonneerbooten werden door ar tillerievuur tot zinken ge bracht, anderen werden ernstig beschadigd. Aan Duitsche zijde ging een eenheid verloren waar van de bemanning voor het grootste deel gered werd. Felle gevechten bij Bjelgorod. De slag in de streken van Bjel gorod en ten Zuiden van Orel nam. naar het D.N.B. verneemt, op 10 Juli aan heyigheid toe. In Relle gevechten werd ten Noor den van Bjelgorod en met gelijk- tijdigen afweer van verscheide ne vijandelijke tegenaanvallen met pantserwagens het gewon nen terrein gezuiverd en werd een bruggehoofd gevormd in een belangrijken riviersector. Ten Zuiden van Orel weer oplevende gevechten brachten ondanks de ongunstige gesteldheid van het terrein frontverbeteringen. Bols jewistische tegenaanvallen, ten deele door vliegers en pantser wagens gesteund, bleven zonder succes. Concentraties van de Sovjets werden door artillerie uiteengeslagen. Aan de overige sectoren van het Oostelijke front was slechts op enkele plaatsen geringe gevechtsactie te bespeu ren. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Naar het D.N.B. verneemt, heb ben zware Duitsche gevechts vliegtuigen Vrijdag overdag aan vallen gedaan op afzonderlijke doelen in het Londensche ge bied en in het Zuid-Oosten van Engeland. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, is de kist met het stoffelijk overschot van Sikorski Zaterdag aan boord van een tor pedojager in Engeland aangeko men. Een der grootste warenhui zen der stad Rio de Janeiro „Park Royal", is, naar uit die stad ge meld wordt, door een groote brand verwoest. Bij den brand kwamen zes personen om het leven. EEN NIEUW HOOFDSTUK. De militaire correspondent van het D.N.B. trekt uit de gebeur tenissen van de afgeloopen week de conclusie en constateert, dat een nieuw hoofdstuk van den oorlog is begonnen. Hij schrijft: De thans begon nen slag om Sicilië en de in het Oosten uit een Duitsche plaatse lijke actie ontbrande duibbele slag van Orel en Bjelgorod lei den een nieuw hoofdstuk in den oorlog in. De jongste gebeurte nissen in 't Oosten hebben den Anglo-Amerikaanschen tegen standers gedwongen den volgen den zet te doen. Welke nadee- len dit feit heeft, weet ieder schaakspeler. Het is buiten twij fel, dat de Sovjet-Russische re actie op de Duitsche verken ningsactie op 5 Juli het tusschen Londen en Washington aan den eenen en Moskou aan den ande ren kant overeengekomen plan ten aanzien van den tijd omver geworpen heeft, dat de onver wacht felle Duitsche tegenaan val in het gebied Orel-Bjelgo- rod den Angio-Amerikaanschen tegenstander gedwongen heeft tot den volgenden zet, 1ot de aan de bolsjewisten vast beloofde aanvalsactie op Europa. Men kende in militaire kringen te Berlijn al lang het voornemen to'. synchronisatie van vijande lijke acties in het Oosten en Wes ten, resp. Zuiden en Noorden. De kortgeleden van Duitsche zijde bekend gemaakte bijzon derheden omtrent de samentrek king van sterkt Anglo-Ameri- kaansche lucht- en zeestrijd- krachten en de concentratie van aanzienlijke tioepencontingen- ten aan de Noordkust van Afri ka bewezen bovendien, dat de Spil omtrent de vijandelijke voornemens tijdig ingelicht was. De Sicilaarridhe actie v/as dus geen verrassing. Zij brengt den totalen toestand dichter bij de opheldering. Er is daarbij geen twijfel aan, dat men met de aan den gang zijnde ge vechten geen nactie van dezen oorlog kan vergelijken. Nadere bijzonderheden zijn uiteraard nog niet bekend. Men zal moe ten afwachten in hoeverre het feit, dat vroeger dan in het voornemen lag, moest worden overgegaan tot den inzet tegen Sicilië, consequenties zal heb ben. Want een landingsonderne ming is op zichzelf nog geen ef fectieve militaire gebeurtenis. De felle afweer op den grond en in de lucht is een factor, die een 'beslissend woord zal moeten meespreken. BINNENLAND Spoorwegbakens. De Neder- landsclie Toeristenbond heeft, naar wij vernemen, eenigen tijd geleden een aanvang gemaakt met de beha kening voor rijksre kening van de (bewaakte en on bewaakte spoorwegovergangen, gelegen in alle verharde wegen, die geen rijksweg zijn. In totaal werden in de provincie Zuid- Holland aan een lö-tal spoor wegkruisingen bakens opge steld en in de provincie Noord- Holland 10. Hiermede is het voor deze provincies, met het oog op de materiaal moeilijkheden voor- loopig voorgenomen aantal spoorwegovergangen van de be- noodigde bakens voorzien. Oproep. De commissaris van politie van den justitieelen dienst C. te 's-Gravenahge ver zoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Marten Rappoldt, geboren 13 Oct. 1890 te Amsterdam, in ver band met den op 7 Juli jl. op diens 50-jarige vrouw in het perceel Poeldiikschestraat 32 te Den Haag gepleegden moord. LP.4 LITURGIE DINSDAG, 13 Juli. Mis v. d. H. Anacletus, Paus en Martelaar: Si diligis (Nieuwe formulier). Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de Voorbede van alle Heiligen); 3e (naar keuze v. d. priester; 4e voor den vredg. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. Kerken Paters Franciscanen: DINSDAG, Mis v. d. H. Fran- ciscus Solano, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Anacletus; 3e v. d. H.H. Nicolaas en Gezellen; 4e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. TOEPASSELIJKHEID VAN WETTELIJKE STRAF- BEPALINGEN i. EEN TOELICHTING OP DE WIJZIGING IN ONS STRAFRECHT. De aanvulling, welke het on langs afgekondigde besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie betref fende de toepasselijkheid van wettelijke strafbepalingen in ons strafrecht aanbrengt, heeft een zeer algemeene strekking. Het besluit bevat n.l. niet een of meer nieuwe strafbepalingen, doch wijzigt de beteekenis van alle bestaande strafbepalingen, zoowei die uit het Wetboek van strafrecht, als die uit afzonder lijke wetten, verordeningen en besluiten. Het verdient daarom bijzondere belangstelling. Gelijk bekend, voegt het be sluit aan art. 1 van het Wetboek van strafrecht het volgende voor schrift toe: Valt een feit niet onder den tekst, doch wel onder de grond gedachte van eene wettelijke strafbepaling, zoo is de strafbe paling toepasselijk indien het feit naar gezond rechtsgevoel straf waardig is. Ten einde de beteekenis van dit nieuwe voorschrift duidelijk te maken, is het wenschelijk voorop te stellen, dat ons geheele strafrecht in wettelijke voor schriften is neergelegd. De rech ter kan een verdachte enkel straffen, wanneer het door hem begane feit valt onder een straf bepaling, welke bestond op het oogenblik van bet plegen van het delict. Op zichzelf is dit stelsel niet zoo vanzelfsprekend, als veelal wordt aangenomen. De ontwikkeling van de rechtelijke gebondenheid. Indien men de rechtsgeschiede nis nagaat, treft men in het alge meen regelingen aan, waarbij de rechter ook buiten geschreven rechtsnormen om tot bestraffing kan overgaan. Het stelsel van xechterlijke gebondenheid aan geschreven rechtsnormen is in ons land en in de meerderheid ,*an de landen van Europa eerst in het begin van de 19e eeuw ingevoerd. De bedoeling was rechtsonzekerheid en rechtsver- scheidenheid, welke onder het ancien regime veelvuldig voor kwamen, in het belang van de te straffen individuen zooveel mo gelijk te voorkomen. Deze bedoe ling is ook over het geheel ver werkelijkt, zij het dat thans een ander euvel is opgetreden n.l. dat staat en maatschappij en ook de belangen van de goedwillende burgers niet altijd voldoende te gen de overtreders van moreele normen kunnen worden be schermd. Het is duidelijk, dat het een algemeen belang moet wor den geacht, dat strafwaardige handelingen door straf kunnen worden getroffen. Hier deden zich ten gevolge van het stelsel van de geschreven strafrechts normen in het verleden moeilijk heden voor. Deze moeilijkheden vloeien voort uit tweeërlei bron. In de eerste plaats kan geen wetgever alle gevallen, welke zich bij be paalde maatschappelijke toestan den kunnen voordoen, voorzien; voorts is het niet mogelijk, in dien de maatschappelijke toe standen geleidelijk veranderen, steeds de wetgeving met de nieuwe maatschappelijke behoef ten gelijken tred te doen houden. Door het een en het ander komt het herhaaldelijk voor, dat straf waardige feiten worden gepleegd, welke wel zeer gelijken op de feiten, strafbaar gesteld in het wetboek van strafrecht of elders in onze strafwetgeving, doch wel ke niet of nauwelijks onder de omschrijving van een bestaand delict kunnen worden Dan staat de rechter voor de keu. ze, hetzij den ove moreele norm vrij hetzij het strafvoorschrift, waar bij de overtreden norm hei naa-.-e ligt, zoodanig te interpreteeren, dat het feit nog juist door dit strafvoorschrift wordt getroffen. In de practijk geschiedt beide. In bepaalde gevallen, waarin het begane feit zeer dicht bij de straf bepaling ligt, wordt deze, zooals Verbod tot het in dij ket hebben van bepaaldtvoor personen. P]üai hebl ikom de 1 Het Verordeningsblad hll een .beschikking van den Ril commissaris voor het bezette derlandsche gebied (Comm: :f£en ris-generaal voor .bijzondere ierso gelegenheden) betreffende epa£ verbod tot het in dienst het van bepaalde personen. Lfegi Hierin wordt bepaald: feriu 1. lec (1) Werkgevers in het bezpn^e Nederlandsche gebied m0| yie zonder toestemming van j b} secretaris-generaal van het P 11 e parlement van Sociale Zaken van het bevoegde Gewestetau .Arbeidsbureau geen persopude sis werknemer, leerling of ip°r' ïontair met of zonder to el astern dan wel als thuiswerker in diej hebben, voor zoover dezen v hooren tot de door dezen seqrsoi taris-generaal te bepalen literati tingen. t m (2) Personen, die op grond tfgev een beschikking, als bedoeld v het eerste lid, niet in dienst je t houden mogen worden, mogen (ine werkgevers in het bezette Jon derlandsche gebied geen wfjn aannemen of verder verrichtetech (3) Op het tijdstip, waarop verbod tot het in dienst hebbt als bedoeld in het eerste lierk wordt uitgevaardigd, eindigt jjld betreffende dienstbetrekking. foot 2* Ë1 De werkgevers zijn verplicF"' zoodra een beschikking, ais doeld in het eerste lid, is uit; vaardigd, onverwijld te onib11 zoeken, of zich onder hun pe soneel personen bevinden, dlfie behcoren tot de in de beschifeg king vermelde lichtingen. Hui'! werkgevers zijn verplicht dethu personen terstond aan het bkt, voegde Gewestelijk Arbeidsbi4 reau op te geven. 3. (1) Hij, die in strijd bande met de bepalingen van deze b schikking of met de ter uitvo ring daarvan uitgevaardigde bi' schikkingen, dan wel traebt dez. te ontduiken of opzettelijk door schuld onjuiste opgaveljg doet, wordt gestraft op gron 41 van artikel 4 der Verordening r, te 16/1943, voor zoover niet volger andere bepalingen een zwaardi re straf is verbeurd. (2) Uitlokkers, (medeplegers e medeplichtigen worden als d ders gestraft. 4. De bepalingen van deze schikking zijn tevens van passing op ambtenaren eenig publiekrechtelijk lichaam 5. De secretaris-generaal van hel departement van Sociale Za'kei is belast met de uitvoering vai deze beschikking. 6. Deze beschikking treedt hedei in werking. Beschikking van den secretaris-generaal vanjj het deüartement van Sociale Za- ken ter uitvoering van de be- schikking van den Rijkscommis- f men het technisch noemt, extern sief geïnterpreteerd. Zoo besliste ons hoogste rechtscollege inder tijd, dat men in geval van bescha diging van een telefoonpaal ge straft kon worden wegens be schadiging van een telegraafpaal en dat hinderlijk voor iemand rijden gestraft kon worden als hinderlijk iemand volgen. In an dere gevallen, waarin het straf bare feit verder van de woorden van de strafbepaling afligt, meent de rechter niet tot veroordeeling te kunnen komen. Zoowel het eene als het andere verschijnsel moet worden betreurd. Indien men eenmaal het stelsel heeft, dat veroordeeling alleen mag plaats vinden op grond van be paald omschreven wettelijke j /oorschriften, is het niet wen- ïchelijk, zonder uitdrukkelijk j wettelijke machtiging die' voor- schriften toe te passen op geval len, welke onder haar tekst eigenlijk niet begrepen zijn. An derzijds is het evenzeer onge- wenscht moreel afkeurenswaar dige handelingen, welke geheel op één lijn liggen met in het wet boek strafbaar gestelde feiten, ongestraft te laten. be^ toert

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5