3)e Ceidóch^ Öoti/Wi/ii£ oli ZATERDAG 10 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10602 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Ht Terugvoering In krijgsgevangenschap van dienstplichtig en reservepersoneei der landmacht Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den VVehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneei onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „Wehrmachtlager", Amersfoort, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsforma ties op 19 Juli 1943; de dienstplichtigen van het: 22e regiment infanterie op 20 Juli 1943; van het 2e regiment huzaren en het 2e regiment huzaren motorrijders op 21 Juli 1943; van ht 2e regiment huzaren en het 2e regiment huzaren motorrijders op 22 Juli 1943; van het 3e regiment huzaren, het 4e regiment huzaren, het le eskadron pantserwagens en het 2e eskadron pant serwagens op 23 Juli 1943; In de Waterlookazerne, Amersfoort: van het 21 regiment infanterie en zijn oorlogsformaties de in de jaren 19241915 geborenen op 19 Juli 1943; en de in de jaren 19141904 geborenen op 20 Juli 1943; van het 2e reg. veldartillerie op 21 Juli 1943; van het le reg. wielrijders op 22 Juli 1943; van het 3e reg. veldartillerie op 23 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Boven Nederlandscb gebied neergeschoten Amerlkaanschc bommenwerpes van het type Boeing B. 17 „Fortress". De typische groote zijvinnen en het Amertkaansche kentecken zijn duidelijk te onderscnelden Hoffmaon-Stapf-Pu sa Commissaris-generaal bijzondere gevallen Het Rijkscommissariaat maakt bekend: „De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, overeenkomstig paragraaf 4 van de verordening tot uitoe fening van de regeeringsbe- voegdheden in Nederland (nr. 3/'40) en de par. 1, 3 en 7 van het decreet betreffende den or- ganisatorischen opbouw ven de dienstbureaux van den Rijkscom missaris, den Dienstleiter pg. Willi Ritterbusch met ingang van 9 Juli 1943 belast met het waarnemen van de werkzaam heden van commissaris-generaal voor bijzondere gevallen, daarbij inbegrepen die taken, die bij bijzondere besluiten opgedragen werden aan den commissaris-ge neraal voor bijzondere gevallen". DIENSTTIJD EERSTE VRIJ WILLIGERS LANDWACHT GAAT TEN EINDE. Zii ziin thans afgericht en heb ben drie maanden soldaten leven achter zich. Wilt eii hun plaats niet inne men? Wilt gii nog altiid afzijdig bliiven staan? Toont, dat ook gii bereid ziit voor uw volk aan te treden, opdat dit een goede toe komst tegemoet gaat. Laat ook u zich gedurende drie maanden africhten en treedt toe tot de landwacht Ne derland. Inlichtingen over ver zorging der familieleden, vrij stelling van arbeidsinzet in Duitschland. extra-levensmidde- lentoewiizing voor de familie, reserveering van uw betrekking gedurende uw diensttijd, wor den tiidens de keuringen ver strekt. De data's der keuringen wor den in alle bladen bekend ge maakt. De tantaslag aan het Oostfront DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. De groote worsteling in het gebied BjelgorodOrel duurt met toegenomen hevigheid voort. Sedert eergisteren heeft zich stellingssysteem een geweldige tankslag ontwikkeld, waarin de bolsjewieken zich de grootste inspanning getroosten om onze voortdurend oprukkende pantser wiggen op te vangen. Hierbij neeft de vijand, behalve zware vei liezen aan menschen. weder om 420 tanks verloren en een groot aantal kanonnen en meer- loopsgeschut. Eskader gevechts- toesteilen, duikbommenwerpers en slag vliegtuigen van het lucht- wapen grepen in in de gevechten op den grond en bestreden voor al nieuw aangevoerde reserves van den vijand. In luchtgevech ten en door luchtafweergeschut vei'oren de bolsjewieken giste ren 117 vliegtuigen. Aan de Middellandsche Zee werden van Britsch-Amerikaan- sche vliegerformaties 26 toestel len neergeschoten. Eritsche bommenwerpers heb ber: in den afgeloopen nacht weer een terreuraanval op Keu len en omgeving ondernomen. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en verwoestingen in de woonwijken. De Keulsche dom wt-rd wederom aangevallen en getroffen Volgens tot dusver ontvangen berichten werden ne gen vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Drie andere toe stellen werden overdag aan het Kanaal en boven den Atlanti- schen Oceaan vernietigd. Bevei ligingsvaartuigen van de marine en marineafweergeschut schoten drie vijandelijke toestellen neer. De totale verliezen van den te genstander in het Westen en het gebied van de Middellandsche Zee bedragen dus in totaal 41 teestellen. BEKENDMAKING. Doodvonnissen Het Bureau van den Bevelheb ber der Weermacht in Neder land deelt mede: Wederom moesten drie Ne derlanders. die zich aan sabotage schuldig maakten en leven en goed van eigen landgenooten en van de bezettende mogendheid in gevaar brachten, door een krijgsgerecht ter dood veroor deeld worden, nL 1. Evert Ruivenkamp, geboren 3 September 1915 te Philadel phia, 2. Dominicus Hendrik Midden dorp, geboren 19 November 1919 te Kampen, 3. Gerard van der Laan, ge boren 15 Januari 1913 te Den Haag. De vonnissen zijn door fusillee ring voltrokken. NIEUWE STAATSLEENING. Naar wij van bevoegde zij de vernemen zal Donderdag 15 Juli a.s. de aankondiging verschijnen van een Staats- leening, groot één milliard gulden, waarvan reeds 300 millioen bij Rijksfondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is wederom 3 yt procent en de looptijd 20 jaren. De koers van uitgifte is gesteld op 99 3/4. De deelne ming is op dezelfde leest ge schoeid als voor de leening 1942 met dien verstande, dat het percentage van deelne ming voor de institutioneele beleggers is verhoogd tot IC procent hunner activa. ZWARE GEVECHTEN IN SEC TOR BJELGOROD—OREL. In aanvulling op het weer- machtsbericht verneemt het D. N. B.: De 8e Juli bracht in het gebied BjelgorodOrel hevige gevechten. De Sovjets wierpen sterke pantserstrijdkrachten in den strijd, welker aanvallen ech ter onder zware verliezen mis lukten. Ook de aanvoer van sterke reserves, waaronder ver scheidene garde-divisies, bracht hun geen succes. Het ingrijpen van de Duitsche „tijgers' als mede van pantserwagens van nog sterker en nog nieuwer type, speelt bij debze gevechten uiter aard een groote rol. De Sovjets geven zelf toe, dat de Sovjet troepen voor het „aanstormen van deze gemechaniseerde mas sa's" over een breed front moes ten worden teruggenomen, om onafzienbare gevolgen te ver mijden. De Duitsche verliezen van pantserwagens zijn ook op 3 Juli gering gebleven, een feit, dat verklaard wordt door de constructieve superioriteit der gebruikte Duitsche typen en door de zorgvuldige opleiding der bemanningen. Aan de overige frontsectoren in het Oosten ontstonden er geen noemenswaardige gevechts handelingen. ook niet aan het Koeban-bruggehoofd, waar de Sovjets sinds de recente ver plaatsing naar voren van het Duitsche front nog geen groote tegenaanvallen hebben onderno men. MEENINGSVERSCHILLEN IN POOLSCHE EMIGRANTEN- COMITè. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, is de z.g. voorloo- pige Poolsche „ministerpresi dent" Stanislaf Mikoljaczyk af getreden. Naar Reuter hierover verneemt, zouden er in het Pool sche emigrantencomité mee- ningsverschillen ontstaan zijn over de politiek en over de be noeming van een nieuwen „op perbevelhebber" als opvolger van Sikorski. WEDEROM EEN KILOGRAM AARDAPPELEN EXTRA. Voor de week van 11 tot en met 17 Juli 1943 wordt wederom een extra-rantsoen aardappelen van één kilogram beschikbaar gesteld en wel op bon Algemeen 618 van de bonkaart voor voe dingsmiddelen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 iaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen seven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bii de onderzoekin- een worden ook alle gevraagde inlichtineen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vriiwilligers. die om bepaalde redenen in Ne derland moeten bliiven. de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bii de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tiidens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar die aanmeldingsnlichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens oo een der keu- ringsdaeen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914 uur Rotterdam Deutsches Haus. Westzeediik. 18.7.43 912 uur Breda Rest. Modern. Markt. 1518 uur den Bosch. Hotel Noord-Brrbant Markt 45. 19.7.43 912 uur Venlo Deut sches Haus. Egmondstraat 16. 1518 uur Arnhem Café Roval. 20.7.43 912 uur Hengelo Ca fé Modern. Spoorstraat 18. 15 18 uur Zwolle Hotel Giitenbeek. 21.7.43 912 uur Assen Con certhuis a. d Vaart. 1518 uur Groningen Concerthuis Poele straat. 22.7.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. Bt) ome Vrijwilliger», ta wordt goed voor dc longen» getorgd. Etenhalct op weg naar da voorate Unica SS PK Frltaek-O-H-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1