3)e QzidLóchz <3ot i/ta/n£ 34ste jaargang n°- 10600 Donderdag 8 juli 1943 nreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOit LLIIILN LM OMSTRLttLM C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. rf" jDiep in de Sovjet-stel- ^ngen doorgedrongen. DU1TSCH WEERMACHTS- BERICHT. a Het Duitsche weermachtsbe- l jicht van Woensdagnamiddag fïidt: IJ „In het gebied van Bjelgorad >ijn ten Zuiden van Orel misluk- ï-ten ook gisteren hevige aanval- l én, die de Sovjets ondernamen jiiet uiterst sterke formaties, wel- jie sinds weken gereed gehouden gierden. Daartegenover gingen einze troepen, door de luchtmacht (doeltreffend gesteund, zelf tot i-jen aanval over. Het gelukte, ejiep in de vijandelijke stellingen f-ioor te dringen en den vijand nfeer zware verliezen te berokke nen. Alleen door troepen van het eger werden ruim 300 vijandelij- -te pantserwagens, ten deele van [iet nieuwste type, vernietigd of pnklaar geschoten. Ook in de -lucht ontstonden er boven dit ge vechtsterrein verbitterde gevech ten met sterke formaties Sovjet- 'vliegtuigen. Op 5 en 6 Juli wer- :-den in luchtgevechten en door -luchtdoelgeschut bij 41 eigen ver- liezen 637 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, waaronder een i groot aantal slagvliegtuigen, f Sterke formaties gevechtsmachi- pes van de luchtmacht bombar- i peerden aanvoerwegen, vliegvel- den en spoorwegstations in het achterwaartsche gebied van den 1 wij and met aanzienlijke uitwer king. Van de overige deelen van het Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van wederzij d- sche levendige activiteit van ver- kenningsafdeelingen en stoot- jtroepen. Lichte Duitsche zeestrijdkrach- ten brachten onder de kust van den Kaukasus drie schepen tot izinken met een gezamenlijken (inhoud van 17000 brt. die deel uitmaakten van een beschermd konvooi der Sovjets. In het gebied van de Middel- landsche Zee zetten vijandelijke formaties vliegtuigen haar aan- vallen op het kustgebied van Si- cilië voort. 17 Britsch-Ameri- ikaansche toestellen werden door Duitsche en Italiaansche strijd krachten der luchtverdediging i vernietigd. i In den afgeloopen nacht wier pen enkele vijandelijke storings vliegtuigen eenige brisantbom- men van groote hoogte lukraak boven West-Duitschland uit. Er werd slechts geringe schade aan gebouwen aangericht. Duitsche onderzeebooten brach- I ten op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee in den strijd tegen sterk bewaakte konvooien en afzonderlijk varen- de schepen ne«en vaartuigen met j tezamen 53.0000 brt. alsmede een j vrachtzeilboct tot zinken". Doorbraak door de Russische hoofdverdedigingslinies. De A.N.P.-correspondent meldt: Met onverminderde heftigheid wordt de slag in den sector van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel voortgezet, waarbij vooral gedurende de eerste acht en veertig uur van Sowjët-Russi- j sche zijde geweldige reserves aan menschen en materiaal in den strijd geworpen werden, dit klaarblijkelijk met het doel een doorbraak door de Duitsche voor naamste verdedigingslinies te forceeren. Hoewel men op het oogen'olik nog niet zeggen kan of het hoogtepunt van den slag reeds bereikt is, kan toch vast gesteld worden, dat de bolsjewis tische inspanningen geenszins met succes bekroond zijn. Nadat het legerbericht van het Duitsche opperbevel reeds Woensdagmid dag sprak over een tegenaanval der Duitsche strijdkrachten, kon gisteravond reeds worden mede gedeeld, dat den Duitsche troe pen op verschillende punten een doorbrak door de Russische hoofdverdedigingslinies gelukt was. Overigens verraden de cijfers, welke in het legerbericht van Woensdag genoemd worden, dui delijk, met welk geweld de bol sjewisten den stormloop tegen de Duitsche stellingen ondernomen hebben. Het succes van den Duit- schen tegenaanval zou er op kun nen wijzen, dat de bolsjewisti sche aanvalskracht reeds danig verminderd is, zoodat zij reeds na acht-en-veertig uur in de ver dediging werden teruggedron gen. Het front is losgekomen. Tusschen Bjlegorod en Orel is na de massa-aanvallen dei bolsje wieken het initiatief hecht in Duitsche handen overgegaan, zoo constateert de militaire corres pondent van het D.N.B. in een beschouwing over den huidigen slag aan het Oostelijke front. Hij schrijft: Bliksemsnel is de schijn bare verstarring van het Ooste lijke front over een breedte van verscheidene honderden kilome ters los gekomen. De zomersche stilte in het wijde gebied tus schen Bjelgorod en Orel is ver vangen door het rumoer van een plotseling ontbranden strijd, welks geweldige omvang reeds blijkt uit het feit, dat hier uiterst sterke troepenconcentraties op elkander zijn gebotst. Ontketend werd deze eerste zomerslag van 1943 doordat de bolsjewistische leiding door groote Duitsche ver kenningsacties, die Maandagoch tend ten uitvoer werden geiegd. haar plannen bedreigd meende en dat zij, onkundig van den om vang en het doel der Duitsche actie bezorgd was, dat hier een Duitsche stoot in de door haar voor den aanval gereedgemaak te, sterke en best uitgeruste stootlegers zou komen, welke het bevel in den zak hadden om te zijner tijd op te rukken naar den Dnjepr en de herovering van de voor de voeding zoo noodzakelij ke, vruchtbare Oekraine te be ginnen, resp. te voltooien, Te zij ner tijd, maar die tijd is voorbij. Want op het oogenblik, waarop de bezorgdheid van de bolsjewis tische leiding haar stootlegers in beweging bracht tegen de Duit sche hoofdgevechtslinie om het schijnbare gevaar van een Duit- schen stoot in haar opmarsch ge bieden te voorkomen, was het bolsjewistische plan, wat den tijd betreft, al omvergeworpen, het werd geheel te niet gedaan, toen nog in den loop van den nacht van Maandag op Dinsdag bleek, dat in de tegenover deze bolsje wistische gebieden liggende Duit sche sectoren de Duitsche leiding de bolsjewistische voornemens vooruit had doorzien en bere kend en tegenmaatregelen had genomen. Deze tegenmaatregelen hadden tot beginsel, dat de aan val de beste verdediging is en hadden ten doel een vijandelijk offensief na een kort begin tot staan te doen komen en te ver vangen door een terstond volgen de eigen actie. Dit is tot stand gebracht. De slag ontbrandde. Hierbij verre Duitsche doelstel lingen te veronderstellen, zooals het Sow jet-Russische nieuws agentschap doet, is, zoo verklaart men van bevoegde militaire zijde te Berlijn, een poging, die niet opgaat. Maar toch is dit een groote slag geworden, naar ge bied, menschen en materiaal evenwaardig aan de vroegere groote slagen, ofschoon over het verloop van den strijd tot dusver nog geen bijzonderheden gegeven kunnen worden. Het tooneel van den strijd is de uitspringende punt in de Russische frontlijn Noordwest van Bjelgorod Koersk Zuidelijk van Orel. Voortdurend neemt de strijd nog toe. Op verscheidene plaatsen zijn Duitsche formaties tot den tegenaanval overgegaan en heb ben reeds zeer belangrijke bol sjewistische sleutelposities bezet, vooral ten Noordwesten van Bjel gorod en ten Noorden van Koersk. Aan beide kanten schijnt het pantserwapen weer een belang rijke rol te spelen. Vast staat ech ter, dat het aan Duitsch'e zijde nog niet is gekomen tot den inzet van de operatieve pantserreser ve, zoodat er niet gesproken kan worden van een grooten inzet van het Duitsche tankwapen. Aan bolsjewistische zijde is deze re serve echter reeds wel in den strijd, zoodat ongetwijfeld spoe dig nog grootere cijfers van ver nielde tanks verwacht kunnen worden. Bij de vernielde tanks van den vijand gaat het voor een deel om de modernste constructies, die nog niet in het veld waren ge weest. Ook een vrij groot aantal Amerikaansche tanks is vernield. Critische waarnemers wijzen voorts op het groote aandeel der wederzij dsche luchtwapens in den strijd. Volgens betrouwbare inlichtingen strijden in het ge bied van Koersk waarschijnlijk de sterkste luchtvloten der mo derne oorlogsgeschiedenis. Wie hier de situatie beheerscht, dat blijkt wel uit de zware verliezen der bolsjewieken. ITAEIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansch weermachtsbe- richt van Woensdagnamiddag luidt: „Italiaansche en Duitsche vlooteenheden, die in samenwer king in de Middellandsche Zee opereerden, hebben een vijan delijke duikboot tot zinken ge bracht. Palermo, Trapani, Porto Em- pedocle, Catania, Marsala en eenige andere, minder belang rijke, plaatsen op Sicilië en in Calabrië zijn gebombardeerd door vijandelijke formaties, waarvan door het welgerichte vuur van het Italiaansche en Duitsche afweergeschut 17 vlieg tuigen werden neergeschoten. Voorts werden 2 viermotorige toestellen door onze jagers neer geschoten." DE GEVECHTEN BIJ REND OVA. Het Japansche hoofdkwartier publiceert het volgende commu niqué, waarvan reeds in het kort melding is gemaakt: Vijandelijke af deelingen, die opereeren in de wateren van de Salomons-eilanden, hebben na dat zij op 30 Juni een deel ba rer strijdkrachten op Rendova aan land hadden gezet, getracht het eiland Nieuw-Georgië te ver overen. Op verschillende plaat sen van het eiland wordt thans gevochten. De gevechten in het gebied van de Baai van Koela, ten Noord-Westen van Nieuw-Gui- nea, hebben zich tot dusverre als volgt ontwikkeld" Het op Nieuw-Guinea gestationneerde en uit leger- en marine-afdee- Ben zeldzaam jubileum Het echtpaai Eliaker te Amsterdam hoopt Vrijdag 9 lull a.z. dec dag te herdenken waarop het vóór 70 laren in den echt werd verbonden De bruid ts 90 en ia bruidegom 91 laar oud en belden genieten nog een uitstekende gezond heid. De kraste oudlet op de veranda een hun woning CNP-J. Zerfeouhaf-Fax m BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied beeft den burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. C. A. F. H. W. B. van den Clooster ba ron Sloet tot Everloo, eervol uit zijn functie ontslagen. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied mr. A. M. P. Thomassen, tot dusver burgemeester van Kerkrade, benoemd, met gelijk tijdig eervol ontslag uit zijn vo rige functie, tot burgemeester van 's Hertogenbosch. Ten slotte heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den huidigen waarnemenden burgemeester van Maastricht, dr. Th. A. A. M. Copray, benoemd tot burgemeester van Kerkrade. met gelijktijdig intrekken van zijn huidige opdracht te Maastricht. lingen bestaande garnizoen heeft in samenwerking met een flot tielje Japansche torpedojagers in den vroegen ochtend van 5 Ju li met korte tusschenpoozen 3 vijandelijke oorlogsschepen van niet bekend type tot zinken ge bracht. Op 5 Juli overdag scho ten eenheden der Japansche vlootstrijdkrachten 10 vijande lijke vliegtuigen boven de Baai van Koela neer. In den nacht van 5 op 6 Juli viel een flottielje Japansche tor pedojagers een sterke vijande lijke formatie, die uit meer dan 10 kruisers en torpedojagers be stond. aai. en bracht zeer snel een kruiser tot zinken. Een tweede kruiser werd bescha digd. MASSAGRAVEN BIJ WINNIZA. Aan den Westelijken rand van Winniza (Rusland) is een nieu we lijkenvondst gedaan, welke niet minder ontstellend is dan de tot dusver bekend geworden vondsten in het woud van Ka- tyn. Onder de hooge vruchtboo- men van een uitgestrekten tuin met een totale oppervlakte van 1 H.A. is men op niet minder dan dertig massagraven gestoo- ten. Het terrein was in 1938 door de Gepeoe in beslag geno men en omgeven met een 3 me ter hooge volkomen dichte schutting. Sindsdien was het terrein aan de blikken van de bevolking onttroken. Na den intocht der Duitsche troepen be gon de bevolking de schutting evenwel af te breken om het hout als brandmateriaal te ge bruiken. De boomgaard leek volkomen onveranderd. Alleen was er een schietschijf opge richt. Geruchten, die onder de bevolking in omloop waren, wa ren voor de autoriteiten even wel aanleiding het terrein nader te gaan onderzoeken. -Men be gon met opgravingen, die reeds leidden tot het bloot leggen van eenige honderden lijken uit de jaren 1938 en 1939. ten deele ook nog later, van Oekrainers die door de Gepeoe waren ver moord. De droge grond had het ontbindingsproces ten deele te gengehouden. Zooals het on derzoek heeft uitgewezen, zijn ook deze slachtoffers der Ge peoe en haar Joodsche beulen evenals bij Katyn door een schot in den nek gedood en toen over elkaar in de kuilen geworpen. De lijken zijn meerendeels nog bekleed met hemd en broek. Van alle slachtoffers zijn de handen op den rug gebonden. Terstond na het bekend wor den van den vondst der gruwe lijke bolsjewistische massamoor den in de Oekraine hebben tal rijke buitenlandsche jouranlisten en radiosprekers zich naar de plek in Winniza begeven. De gasten, die afkomstig waren uit Italië, Roemenië, Slowakije, Zweden, Bulgarije, Frankrijk. Servië en Denemarken, werden op hun reis vergezeld door dr. Waegner, leider van de afdee- KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 iaar (ook eehuwden). die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bii de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er od ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bii de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tiidens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1830 iaar die aanmeldinasolichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keu- ringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914 uur Rotterdam Deutsches Haus. Westzeediik. 18.7.43 912 uur Breda Rest. Modern. Markt. 1518 uur den Bosch. Hotel Noord-Brf bant TVTsrlff -4S 19.7.43 '9—12 uur Venlo Deut sches Haus. Egmondstraat 16. 1518 uur Arnhem Café Roval. 20.7.43 912 uur Hengelo Ca fé Modern. Spoorstraat 18. 15 18 uur Zwolle Hotel Giitenbeek. 21.7.43 912 uur Assen Con certhuis a. d Vaart. 1518 uur Groningen Concerthuis Poele- straat 22.7.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 24.7.43 913 uur Utrecht N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilligers. De mannen weten zich te behelpen. Kleine reparatie onderweg SS PK-Nlqutlle-O-H-P m ..WIJ HEBBEN ANDERE ZORGEN". Hedenavond om 18.45 uur SDreekt Max Blokzijl, via Hil versum 1. in de serie Brandende kwesties, over het onderwerp: „Wij hebben andere zorgen". ling volksgezondheid in het Oostministerie. De buitenland sche journalisten hadden daarbij uitvoerig gelegenheid. zien nauwkeurig op de hoogte te stellen van de in Winniza ge pleegde misdaden der Sovjets.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1