S)e Ceidódie Soi i/tarit WOENSDAG 7 JULI 1943 34ste JAARGANG N°-10599 I Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Strijd aan het Oostfront ontbrand DUITSCH WEERMACHTSBER1CHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: I ..Uit een succesvolle plaatse- liike aanvalsactie van Duitsche infanterie in den sector van Bielsorod kwamen door sterke bolsjewistische tegenaanvallen in den Iood van den dag van (gisteren zware gevechten tot ontwikkeling on den grond en in de lucht welke zich uitbreid den tot het gebied ten noorden van Koersk en tot on dit oogen blik steeds grootere felheid krij gen. 1 Bii herhaalde aanvallen on de kust van Sicilië hebben Britsch-Amerikaansche vlieger formaties gisteren onnieuw zwa re verliezen geleden. De Duit sche en Italiaansche luchtwa- nens schoten in totaal 41 vijan delijke vliegtuigen neer. waarbij zich hoofdzakelijk viermotorige bommenweroers bevonden. Vannacht heeft een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen het havengebied van Bi- zerta met bommen van zwaar kaliber bestookt. Bii nachteliike storingsvluch- ten van den viiand boven Noord en Noordwest-Duitschland ont stond door het neerweroen van enkele bommen slechts geringe materieele schade''. DUITSCHE FRONTVERBETE RINGEN IN HET OOSTEN. In aanvulling oo het weer- machtsbericht verneemt het D. N. B.. dat de Soviets sinds ge- ruimen tiid in hun agitatie een duideliike nervositeit aan den dag leggen, want ondanks de schijnbare rust. die sinds lang aan het Oosteliike front heerscht is het den Duitschers gelukt, een reeks waardevolle frontver beteringen te bereiken. De stel selmatigheid der Duitsche ope- raties in de afeeloopen weken en maanden heeft vrucht_ gedra gen. Overal waar de Soviets tot plaatselijke aanvallen overgin gen. ziin deze mislukt onder voor hen zeer aanzienlijke ver liezen. waarbij de gunstige lig ging der Duitsche stellingen vaak beslissend bleek te ziirt. Er valt niet aan te twiifelen dat de gevechten van den laatsten tiid voor de Soviets een aanrner- keliike verzwakking van hun gevechtswaarde hebben ge bracht. vooral ook de strud aan het bruggehoofd van den Koe- ban. Andere Dlaatseliike aanvalsac- ties van Duitsche troecen wor den gemeld uit den sector van Bieleorod. Deze gevechten ge ven aan de bolsjewistische agi tatie reeds weer aanleiding tot fantasieberichten. zooais die van vroegere soortgelijke gevaren bekend ziin. Van Duitsche zude tal ook ditmaal od het gegeven aogenblik met feitelijke beken ten geantwoord worden. Daar 3e heviffe gevechten nos? voort- duren, kunnen bijzonderheden im militaire redenen thans nog liet g"«nven worden. NIEUWE FAZE IN STRIJD AAN OOSTELIJK FRONT. De A.N.F.-corresnondent te Berliin meldt: Nadat de berichten van het Dosteliike front de laatste da ten van een toenemende ver- lenningsactiviteit melding had- ien gemaakt, hetgeen het niet mwaarschiinliik deed ziin. dat le rust aan dit front den lang- iten tiid had geduurd, schiint hans een nieuwe chaze in den itriid te ziin ingeluid. Van So vi et-Russische ziidde •weekt men van een Duitsch iffensief in de richting van vloskou. doch de officieele Duit- iche lezing is. dat eigen aanvals- icties van Dlaatseliik karakter n het gebied van Bielgorod. die »t de verovering van een be- aneriike hoogte leiddden. te genaanvallen der bolsjewisten i hebben uitgelokt, waarbij ter- stond sterke reserves in den striid werden geworpen. terwiil meer naar het Noorden, ten zuiden van Orel, ontlastir.es- aanvallen werden ondernomen. Onmiddelliik aangevoerde Duit sche reserves hebben daaroo den striid met de bolsiewisten aan gebonden. Reeds enkele maanden gele den betrekkelijk kort nadat oo 23 Maart het Duitsche tegenof fensief was geëindigd en het aan het Oosteliike front rustig I was geworden, werd gewaagd i van buitengewoon sterke con centraties Russische troeoen en materiaal ten zuiden van Mos kou Het was geen geheim, dat de Duitschers sedert Maart even eens groote massa's troenen en materiaal biieen hadden ge bracht in het gebied ten noor den van Charkow en bii Briansk. Een actie, die van Duitsche ziide als oorspronke lijk zuiver Dlaatseliik wordt be stempeld. is thans de vonk ge weest. die den striid tusschen deze massalegers heeft doen ontbranden. De slag. die zich od het oogenblik nog in ontwikke ling bevindt en zich naar het oordeel van Berliin wellicht noff tot andere sectoren zal uitbrei den. wordt van beide züden ge voerd met een ontzavlüke mas- sa aan materiaal, zooal^ tot dus ver in de krii es geschil ems noe niet is voorgekomen. Beide par tijen beschikken over enorme aantallen pantserwagens, die vooral van Russische ziide m den striid worden geworpen waartegenover de Duitschers de massa van hun pantserl°"er nog hebben teruggehouden. De ver liezen der boisiewisten. vooral aan vliegtuigen, ziin volgens Berliin on den tweeden dag ree^s exorbitant hoog. Hoewel militaire kringen alhier nog zeer terughoudend ziin. verklaart men. dat de bolsiewisten ner gens door het Duitsche front hebben kunnen hernhreken. HAVFN VAN B'TRRTA GEBOMBARDEERD. Het 1137ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: De haven van Bizerta is door Duitsche formaties aangevallen en gebombardeerd. Plaatsen op Sicilië, waaronder Messina, Catania en Marsala, waren het doel van vijandelijke luchtaanvallen, die lichte schade en een gering aantal slachtoffers veroorzaakten. De luchtmacht van de spil en het afweergeschut belemmerden op doeltreffende wijze de bedrijvigheid van den vijand. Italiaansche jagers, waar onder zich die van de 161ste groep onder bevel van kapitein Porcu Giavanni van Alessandria onderscheidden, schoten 22 vlieg tuigen neer; 15 andere toestellen werden door Duitsche jagers en 14 door het afweergeschut ver nield. Vier onzer vliegtuigen ziin van de operaties der laatste drie dagen niet op hun bases terug gekeerd". Kesselring en Rlchthofen In Zuid-Italië. De ANP-correspondent meldt: In verband met de opvallende toeneming der activiteit in de lucht boven het Middellandsche- Zeegebied, die o.a. tot uiting komt in het groote aantal vlieg tuigen, dat dé laatste paar dagen door Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten is neerge haald, is een Duitsche mededee- ling interessant, waaruit blijkt, dat naast generaal-veldmaar- schalk Kesselring thans nog een andere commandant van een luchtvloot, namelijk generaal- veldmaarschalk freiherr van Richthofen, zijn hoofdkwartier in Zuid-Italië heeft opgeslagen. Dit, alsmede het feit, dat de in specteur der jachtvliegtuigen, generaal-majoor Fland, op het oogenblik in het Zuiden vertoeft, bewijst de groote beteekenis, die Duitschland aan het Middelland- sche Zee-front hecht. RONDOM DEN DOOD VAN SIKORSKL Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft Churchill he den in het Lagerhuis in ant woord op een desbetreffende vraag verklaard niet in staat te zijn, eenigerlei inlichtingen te verschaffen over de oorzaak van het vliegtuigongeluk, waarbij Si- korski is omgekomen. De „Diari de Barcelona" schrijft,, dat de breuk, die ont staan was in het kamp der geal lieerden door het verbreken der diplomatieke betrekkingen tus schen de Sovjets en de Polen thans met de bloedige resten van generaal Sikorski kan worden gesloten, wiens tragische dood in Moskou de grootste voldoening zou hebben verwekt. Het blad wijst er voorts op dat Sikorski zich den haat op den hals heeft gehaald van het wereld-commu- r.isme sinds den dag waarop hij voor de geheele wereld licht ver langd heeft over de afschuwelij ke Sovjetmisdaad van Katvn. Naar meening van den Stock- holmschen correspondent der Deutsche Allgemeine Zeitung schijnt generaal Sikorski te Cairo vlak voor de catastrofe onderhan delingen gevoerd te hebben met den afgezant van Stalin, die hem belangriik leken. De correspon dent wijst erop. dat de Sovjets er sinds lang aanspraak op ma ken. ook in de politiek der Mid- dellandsche Zee een woordje mee te spreken. Daartoe hebben zij een program der Middelland- sche Zee van het bolsjewistische imperialisme opgesteld .waarme de zich ook Sikorski zou hebben willen bezighouden. Naar de mee ning van den correspondent zou daarbij nog eens duidelijk tot uiting ziin gekomen, dat de we- derziidsche standpunten onver- eenigbaar zijn. hetgeen de reden was. waarom Sikorski moest ver dwijnen. Te La Linea verluidt, dat het stoffelijk overschot van generaal Sikorski, zijn dochter en zijn ad judant gebalsemd en naar Lon den zal worden overgebracht. Voordien zullen de lijken te Gi braltar in een grafkamer worden opgebaard. WIJZIGINGEN IN POOLSCH EMIGR ANTENC OMÏTé? Na den dood van generaal Si korski zijn volgens den corres pondent te Stockholm van de Berliner Boersenzeitung reeds de eerste aanwijzingen aanwezig, dat hierdoor groote wijzigingen zuilen ontstaan in het Poolsche e-nigrantencomité te Londen. Hieruit blijkt reeds duidelijk, dat men te Londen niet lang bij den dood van Sikorski wil stilstaan, Met motorschucters naar voren. Wan neer de tegenstand met geweld van wapenen met gebroken kan worden, worden de weerstandsnesten der ban dieten In brand geschoten. Hel laaien de vlammen op alt de kne.terende balken en steeds weet eaplodeercn munitie-opslag plaatsen, die dooi de benden in de woningen der bevolking verborgen waren SS PK-Obermüller-O-H-P doch hoopt, thans een onderda nig Polen te kunnen aantreffen, dat zich schikt naar de Britsche instructies hoe het zich tegen over Moskou moet gedragen. Volgens Poolsche kringen te te Sjanghai ziet de toekomst voor de Pooische beweging er na den dood van Sikorski uiterst somber uti. Ongetwijfeld, zoo neemt men aan, zal er overal ter wereld in de geheele Poolsche beweging een splitsing ontstaan, daar de Poolsche militaire kringen zich wel niet zullen laten winnen door de nieuwe Poolsche emi grantenorganisatie te Londen, vooral niet wanneer, zooals te verwachten is, zich daar weldra bolsjewistische en Joodsche ele menten in zullen schuiven. Een heel bijzondere uitwerking van den dood van Sikorski wordt voorts verwacht op de houding der Poolsche officieren en solda ten in het nabije Oosten, bij wie de dood van den generaal slechts anti-Britsche gevoelens kan op wekken. DE DIPLO OVER HET WITBOEK, „De door de Britsche en Ame- rikaansche luchtaanvallen op de Europeeschc burgerbevolking ontstane verliezen aan vrouwen en kinderen en de onvervangba re schade, die daardoor is ont staan aan de kostbaarste cul tuurgoederen van het Avond land, hebben in de wereld de diepste verontwaardiging ge- \,ekt". zoo schrijft de Deutsche Diplomatische Korrsepondenz in een commentaar op het witboek van het departement van buiten- landsche zaken. De Diplo wijst er op, dat de Ari glo-Amerikaan sche oorlog voering in verlegenheid is ge raakt omdat zij aan den eenen kant in hun blinde vernielings woede g„en afstand wil doen van de luchtterreur, aangezien zij daar in een middel meent te zien om de nieuwe feiten in Europa te bestrijden, en aan den anderen kant zich moreel wil rechtvaardigen. Dit verklaart de huichelachtige bewerin" der geallieerden, dat Duitschland is begonnen met de luchtterreur tegen de burgerbevolking en dat hun luchtaanvallen op de bur gerbevolking slechts een repres- saille vormen. Dit zim bewuste leugens. Het witboek geeft de meest volledige opheldering van de schuldkwestie. Voor de tijd- genooten evenals voor de latere generaties is de documentenver zameling van het witboek een vlammende aanklacht tegen de schuldigen. Churchill en Roose velt worden hier voor het tribu naal der historie gedaagd. Hun uitsluitende verantwoordeli jkheid voor de zinnelooze barbarij hun ner gemeene oorlogsmethodes staat voorgoed vast. Bovendien dragen zij ook de verantwoor delijkheid voor alle gevolgen der vergelding, wanneer het uur der afrekening gekomen is. Ohurchill heeft op den ver jaardag van het uitbreken van den oorlog tusschen Japan en China een telegram gezonden aan Tsjang Kai Sjek, waarin hij o.a. zegt, dat er „tegenslagen en teleurstellingen zullen komen". Naar Reuter's diplomatieke correspondent meldt heeft de uitgever van het Gaullistische weekblad „La Marseillaise" van het Engelsche ministerie voor de ravitailleering de mededeeling ontvangen, dat de vergunning tot verschijnen van dit blad met ingang van 6 Juli ophoudt. Als reden wordt o.a. genoemd het feit, dat „La Marseillaise" sedert eenigen tijd in haar artikelen een „vijandige stemming je gens de Vereenigde Staten aan den dag heeft gelegd. Naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt heeft het Amerikaansche minis terie van marine medegedeeld, dat de Amerikaansche torpedo jager „Strong" in den nacht van 4 op 5 Juli door een Ja- ipansche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht ia. DIENSTNEMING BIJ DE LANDWACHT IS EEREDIENST AAN HET VOLK. MELDT OOK U ZICH. Inlichtingen over vergoedin gen, extra levensmiddelentoewij zing, kolentoeslag, vergoeding van verzekerings- en ziektepre mie, extra hulp in bijzondere ge vallen, vrijstelling van arbeids dienst, enz. verstrekt het S.S. Ersatzkonunando Niederlande, K. Vijververg 5, Den Haag. als mede de Nebenstelle, Dam 4 Amsterdam. Ook tijdens de keu ringen worden deze inlichtingen gegeven. BINNENLAND WAARSCHUWING AAN GROENTENHANDELAREN. Blijkens een officieele mede deeling heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit een ern stige waarschuwing gericht aan de handelaren in groenten en fruit. Zij. die ongeoorloofde han delingen verrichten, worden be dreigd. met tuchtmaatregelen als sluiting van bedrijf. Belangheb benden worden naar de offi cieele mededeeling in dit blad verwezen. Tariefloonen voor oogst- werkzaamheden provincie Zuid-Holland. De Gemachtigde voor den Ar beid heeft de navolgende tarief loonen voor het oogsten van be paalde akkerbouwproducten voor het jaar 1943 voor de provincie Zuid-Holland vastgesteld. Het loon bedraagt voor vlas- trekken per 100 schranken, 5 handen vol, bandmaat 55 cm. 1.40 tot 1.50 voor vlasbinden met enkelen band en ophokken en hokken van 8 schranken 3 per 1000 schranken; voor vlas binden met kruisband en ophok ken in hokken van 8 schran ken 3.50 per 1000 schranken; voor vlasschelven 1.50 per 1000 schranken; voor koolzaadsnij- den ƒ46.tot ƒ52.per H.A.; voor koolzaadzichten ƒ22.tot 25.per H.A.; voor zichten, binden en ophokken van tarwe, haver en gerst 36.tot 45. per H.A. voor ophokken achter zelfbinder van tarwe, haver en gerst 4.tot 6.per H.A., mits het aantal losse schoven niet meer dan 100 per H.A. be draagt; voor zichten van erw ten 18tot 24.per H.A. Voor kantenzichten geldt een toeslag van maximaal 10 pet. Directeurbenoemingen bij Ge westelijke Arbeidsbureaux. Met ingang van 1 Juli zijn be noemd: tot directeur van het ge westelijk arbeidsbureau te Am sterdam J. J. M. Deley, tot dus ver directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Utrecht F. F. Kuyk, tot dusver directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem; tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem C. A. Raadsen, tot dus ver plaatsvervangend directeur van net gewestelijk arbeidsbu reau te Rotterdam' en tot direc teur van het gewestelijk arbeids bureau te Emmen J. H. Warrink, tot dusver plaatsvervangend di recteur aldaar. Maximum aantal verzekerden per ziekenfondsarts. De com missaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft be paald, dat ten name van een huisarts ten hoogste 3000 verze kerden (verplicht en vrijwillig verzekerden tezamen) mogen zijn ingeschreven. In gevallen, waarin zulks, hetzij in verband met het totale aantal verzeker den en het ter plaatse beschik bare aantal huisartsen, hetzij om andere redenen, noodzakelijk of wenschelijk wordt bevonden, kan, met toestemming van den commissaris van het bovenge noemde maximum worden afge weken.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1