S)e CcidódieSoii/tci/nt DINSDAG 6 JULI 1943 34STE JAARGANG N°-10598 ÏBureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREHEN c. Th M. van Hamersveld, Directeur. Wilmer, Hoofdredacteur. ver- [BoIsjewïsSische liezen in Koeban- 1 gebied DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. ,.In eenige sectoren van het Oostelijke front was de gevechts activiteit gisteren iets ievendi- >ger dan op de voorgaande da- igen. Met het op 4 Juti gemelde aanvaissucces in het Lagunen- gebied ran het Koebanbrugge- ihoofd kwamen gevecbter op een buitengewoon moeilijk terrein, die verscheidene weken duurden, tot een voorloopig einde. De vijand verloor in totaai 2000 man aan aooden en gevangenen en taxrijke .ichte en zware in- fanteriewapenen. In samenwer- 1 king met de luchtmacht werden bijna 7Ik vijandelijke booten buitgemaakt, vernield of be schadigd. Duitsche jagers sloegen in den afgeloopen nacht een aanvaLs- i poging van een formatie vijan- delijke torpedovliegtuigen op een konvooi in de wateren van het hooge Noorden af en vernie tigden. zonder zelf verliezen te lijden, 20 vijandelijke vliegtui gen Hierbij behaalde luitenant Weissenberger 7 overwinningen in de lucht. In het Middellandsche Zeege bied en boven het bezette ge bied in het Westen leden de Britsche en Amerikaansche lucht machten, die vergeefs trachtten vliegbases. verkeerswegen en industrieele installaties aan te vallen, ir. heftige luchtgevechten DE LUCHTSLAG IN HET GEBIED DER MIDDEL LANDSCHE ZEE. De A.N.P.-correspondent te Berliin meldt. De luchtslag in het Middel landsche Zeegebied neemt van dag tot dag een heviger karak ter aan. Het best bliikt dit uit de steeds hooger wordende ver liezen. die de geallieerde lucht vloten te liiden hebben. Een Duitsch dagbladcorrespondent te Rome meldt een aantal bijzon derheden. waaruit bliikt dat de ze verliezen, procentueel gere kend. hooger ziin. dan de door den opperbevelhebber der Brit sche en Amerikaansche lucht strijdkrachten in het genoemde gebied, bekend gemaakte ver liescijfers. De correspondent merkt on. dat de luchtgevech ten voor een groot deel plaats vinden boven de strategisch be langrijke. naar het vasteland toegekeerde Oostelijke punt van het Italiaansche vasteland. De activiteit van de Snilmo- gendheden. beperkt zich even wel niet alleen tot den afweer, welke stelselmatig sterker wordt maar ook de verkenning vormt een belangrijke factor in de operaties der Duitsche en Ita liaansche luchtmacht. De Duit sche en Italiaansche verken ningsvliegtuigen surveilleeren dagelijks langs de geheele Afri- kaansche -Noordkust. Een offi cieel mededeeling uit Rome be vestigt. aan de hand van de waarnemingen dezer verken ners. dat vrijwel alle havens aan de Noordkust vol liggen met Jandingsbooten en kleinere vaar- opnieuw zware verliezen. Boven tuigen waartegen zich de aan Italiaanrch gebied werden 56 vallen der bommenwerpers nch- vliegtuigen neergeschoten, waar- tem Pantel arJa Bizerta en Bo- van 28 door de Duitsche lucht macht. boven het bezette gebied in het Westen 29 vliegtuigen, in totaal dus 85, voor het meeren- deel zware viermotorige bom menwerpers. Negen Duitsche jachtvliegtuigen keerden van de operaties niet terug. Vijf afzonderlijk vliegende vijandelijke bommenwerpers lie ten in den afgeloopen nacht eenige bommen op West-Duitseh gebied vallen. De schade is on aanzienlijk. Duitsche duikbooten hebben m de Middellandsche Zee in scher pe gevechten 4 schepen met gen gezamenliiken inhoud van 21.090 ton, die deel uitmaakten van krachtig besehermdei konvooien, tot zinken gebracht." ITALIA ANSCH WEFR>TACH7i'SBlc,RICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Maandagmiddag luidt: ..Vijandelijke formaties vlieg tuigen hebben bommen laten vallen op Catania. Sciacca. klei ne plaatsen van Sicilië en in het gebied van Cagliari. waarbij lichte schade werd veroorzaakt -en eenige slachtoffers werden gemaakt. De luchtmacht van de As onderschepte ook gisteren doeltreffend de vijandelijke vliegtuigen door hen tot verbit terde gevechten te nopen. Onze dagers jachtvliegtuigen haagden :in achtereenvolgende aanvallen 25 machines omlaag, waarvan 18 vernietigd werden door ja gers van het vierde regiment der luchtmacht boven de vlak te van Catania. 21 andere vlieg tuigen werden vernietigd door Duitsche jagers. Italiaansche en Duitsche batterijen luchtdoelge schut schoten bovendien nog tien vliegtuigen neer door haar nauwkeurig gerichte schoten. Aan de gisteren gesignaleerde verliezen van den vijand moe ten nog twee neergeschoten vliegtuigen worden toegevoegd, n.l. een in de wateren van de Ionische eilanden en een beven Alghero. Gedurende de twee laatste dagen heeft de vijand in totaal in den Italiaanschen sec tor verloren 108 vliegtuigen, waarvan de meesten m.eermoto- rige bommenwerpers". ne. alsmede alle andere belang rijke verzamelpunten worden regelmati" beriookt. wsarbii op valt dat de slagvaardigheid van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht stelselmatig grooter wedt. Tegen Bone werden bijvoor beeld meer vliegtuigen in den striid gebracht bii den aanval in den nacht v?n 30 Juni. dan de Britten en Amerikanen ge durende de laatste week tegen Sicilië gebruikten. Vet laagste slacht offer van K«*vn? SIKORSKI VOND DEN DOOD BIJ EEN VLIEGTUIGONGELUK Omtrent den dood van Si- korski publiceert, naar Reuter meldt, het Britsche ministerie van luchtvaart een communiqué, volgens hetwelk Sikorski in den nacht van Zondag op Maandag is overleden, „toen een van Gibral tar opgestegen Liberator-bom- menwerper neerstortte en tegen den grond te pletter sloeg". Het totaal aantal der vermis ten bij het vliegtuigongeluk van Sikorski bedraagt volgens den Britschen nieuwsdienst 17. Onder de bevolking van La Li- nea en Algeciras, die nadere bij zonderheden heeft vernomen om trent het vliegtuigongeval, dat aan generaal Sikorski het leven heeft gekost, heeft men den in druk, dat bij den dood van Si korski politieke verschillen van meening den doorslag hebben gegeven. Men wijst erop, dat in de eerste plaats de val van het viermotorige vliegtuig reeds twee minuten na de start te Gi braltar plaatsvond, dat alle mo toren plotseling gelijktijdig wei-* gerden, dat de reddingswerk zaamheden op verrassend snelle wijze een aanvang namen en dat tenslotte de start in het donker geschiedde, zoodat sabotageplan- nen gemakkelijker ten uitvoer konden worden gebracht. Vliegtuigongevallen zijn te Gi braltar cioor het intensieve lucht verkeer geen zeldzaamheid, zoo verklaart men in deze Spaansche kringen, maar meestal is de oor zaak de beperkte ruimte op het vliegveld, die voornamelijk bij lanaingen tot brokken aanleiding geelt. Ook verongelukken de vliegtuigen wel tijdens hun eer ste proefvlucht, omdat de mon tage van de te water aangevoerde oriderdeelen niet juist is ge schied. Het is echter ongewoon, dat een vlot gestart meermotorig vliegtuig dat niet overbelast is, zonder geluid in zee stort. In politieke kringen te Berlijn heeft het bericht van het plotse ling einde van Sikorski de groot ste aandacht getrokken. Op grond van de daar aanwezige éigen in lichtingen en van de berichten uit buitenlandsche bron krijgt ook de Wilhelmstrasse den in druk, dat Sikorski beschouwd moet worden als slachtoffer van de Secret Service. Men herinnert er aan, dat Si korski sedert eenigen tijd voor de bijzondere politieke plannen van Engeland en Amerika zeer lastig was geworden. Niet alleen stqnd hij in den weg aan de eischen van Stalin met zijn aan spraken jegens Polen, maar ook vormde hij een belemmering voor den wensch van Roosevelt de vier millioen Poolsche kiezers in de Ver. Staten bij de komende presidentsverkiezingen aan zijn kant te brengen. Sikorski heeft juist den laatsten tijd de aan spraken van de Poolsche emi granten naar voren gebracht met een scherpte, die hem, hetgeen ook uit alle daarover verspreide berichten blijkt, moest brengen in tegenstelling tot zijn vroegere opdrachtgevers. Onder deze om standigheden schijnt, zoo gelooft men in Berlijn, de gedachte Si korski uit te schakelen, reeds ge- ruimen tijd in Londen te zijn op gekomen. hetgeen ook de geruch ten van den laatsten tijd ver klaart, volgens welke Engelsche regeeringskringen zich bezig hielden met de kwestie van een opvolger voor Sikorski. Al zouden de bijzonderheden omtrent den dood van Sikorski ook nog menig interessant licht werpen op het geheele complex van problemen, in Berliin ver klaart men, dat reeds thans on dubbelzinnig vaststaat, dat deze Poolsche generaal en politicus om het leven is gekomen, omdat zijn dood de eenige uitweg was uit een impasse, waarin de be trokken, reso. de belanghebben de kringen door de in hun gele deren heerschende tegenstellin gen waren geraakt. In dit verband trekt men te Berlijn een parallel met den moord op Darlan, die, zooals in dertijd in Berlijn werd verklaard, niet de eenige zou blijven. Si korski is gevallen als slachtoffer van de Secret Service. Men kan hem echter ook, en dat is de con clusie. waartoe politieke kringen te Berlijn komen, het laatste slachtoffer van het massagraf van Katyn noemen. Sikorski's levensloop. Generaal Wladyslaw Sikorski was 61 jaar. Hij had oorspronke lijk in Lemberg in de technische wetenschappen gestudeerd en was reserveofficier van het vroegere Oostenrijksch-Hongaar- sche leger. Tijdens den eersten wereldoorlog behoorde hij tot het Poolsche legioen, functioneerde als vertrouwensman van Pilsoeds- ki en werd ten slotte onder den Duitschen generaal von Beseier in het góuvernement-generaal Warschau aan het werk gesteld. Na de toenmalige ineenstorting van de centrale mogendheden werd Sikorski generaal-kwar- tiermeester van een Poolsche le gergroep. In 1921 werd hij chef van den Poolschen generalen staf, in 1922 minister-president. In December 1923 werd hij mi nister van oorlog in het kabinet- Grabski. Reeds in dezen tijd had hij zich afgescheiden van Pil- soedskL In 1926 werd hij nog corpscommandant in Lemberg, in Maart 1928 echter werd hij door Pilsoedski ontslagen. Sinsdien woonde hij in Parijs, vanwaar hij oppositie voerde te gen de elkaar opvolgende Pool sche regeeringen, tot zij in het voorjaar van 1939 bleken af te wijken van de buitenlandsche politieke koers van Pilsoedski. Bij het begin van den Poolschen veldtocht werd Sikorski-benoemd tot chef van het in de provincie Posen staande Poolsche leger, welks lot zich echter zoo snel voltrok, dat Sikorski er de voor keur aan gaf in Parijs te blijven, waar hij door den ambassadeur aldaar benoemd werd tot opper bevelhebber van het Poolsche le ger in Frankrijk. Tevens werd hij na de ineenstorting van Polen belast met de leiding van de Poolsche emigrantencommissie, waarin hij z.g. de functie van mi nister-president bekleedde en waarmede hij na de ineenstor ting van Frankrijk naar Londen ging. De door hem gestelde territo riale aanspraken leidden onge veer een jaar geleden tot mee- ningsverschillen met de Sowiet- regeering, die na de ontdekking van den massamoord op ruim 10.000 Poolsche officieren in het woud van Katyn eindjgden met een openlijk conflict. Moskou antwoordde met verbreking der betrekkingen met de Poolsche emigrantencommissie. Nadat deze gebeurtenissen ook de Engelsch- Poolsche betrekkingen zeer had den benadeeld, werd Sikorski ofschoon de Engelsche regeering hem officieel liet vallen sinds dien 'in Engelsche politieke krin gen buitengewoon lastig gevon den en werden hem verschillen de neventaken, zoo bijv. opdrach ten van militairen aard in het Nabije Oerien, opgedragen. De bolsjewieken hadden al gerui- men tijd geleden zijn aftreden als chef van de Poolsche emigranten commissie geëischt, een wensch, die ook van Engelsche zijde ge steund werd. BINNENLAND Tariefloonen voor oogst akker bouwproducten 1943. De ge machtigde voor den arbeid heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij een regeling van tarief loonen is vastgesteld voor het oogsten van bepaalde akker bouwproducten als haver, rogge, gerst, tarwe, vlas, meerdere soor ten zaden, enz. voor het jaar 1943. De loonen voor de verschillende oogstwerkzaamheden zijn voor elke provincie, met uitzondering van Limburg, afzonderlijk be paald, terwijl voor de provincie Groningen en Friesland de loo nen nog worden onderscheiden naar gelang van de streek, waarin de betreffende onderneming is gelegen. De beschikking vangt aan met eenige algemeene be palingen, waarin wordt vastge steld, dat alle bestaande gewoon ten en gebruiken, voor zoover deze niet bij deze of een andere regeling zijn afgeschaft, gehand haafd zullen blijven, terwijl daar bij tevens artikel 32 van de lan delijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den landbouw van 1 April 1943 (overwerkvergoedingen) niet van toepassing is verklaard. Ver der is onder de algemeene bepa lingen nog een voorschrift opge nomen, volgens hetwelk, bij ab normaal gewas, werkgevers en werknemers is onderling over leg, tot een percentage van 5 pet. naar beneden of naar boven van de bij de beschikking vastgestel de tariefloonen kunnen afwij ken. tenzij de tariefbepaling reeds een marge inhoudt. De be schikking is gepubliceerd in de Staatscourant van 5 Juli en treedt in werking met ingang van 5 Juli 1943. De medewerking van alle belanghebbenden wordt in geroepen, teneinde een stipte na leving der gegeven voorschriften te verzekeren. In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat BEZOEK VAN DEN WEHR- MACHTBEFEHLSHABER AAN DE NOORDELIJKE PROVINCIES De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden. Gene ral der Flieger Fr. Christian sen, heeft dezer dagen met of ficieren van zijn staf een tocht van verscheidene dagen gemaakt door de provincies Friesland en Groningen. De generaal bezocht de daar ge legerde troepen, bezichtigde achterwaartsche installaties van de weermacht en woonde verscheidene troepenoefenin gen bij. MOORD OP EEN NE DER- LAND SCH POLITIE AMBTENAAR. Zaterdag 3 Juli 1943 is des ochtends om 8 uur de Neder- landsche opperluitenant van po litie Pieter Kaay, geb. 13 Maart 1904 in Almelo en woonach tig in Enschede, Sweelinckstraat 14, in Enschede ruggelings neer geschoten. Kaay was per rijwiel op weg naar het politiebureau. De dader volgde hem op de fiets en heeft van achteren op korten afstand een schot op Kaay ge lost, dat hem terstond doodde. De dader wordt opgespoord. de controledienst van het bureau van den gemachtigde voor den ar beid, welke met het toezicht op de uitvoering der regeling is be last, zijn werkzaamheden onmid dellijk zal aanvangen. Inkwartiering van oogstarbei- ders. In de Ned. Staatsconrant van 5 Juli is opgenomen een be sluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Landbouw en Visscherij en van Binnenlandsche Zaken, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen personen, die ten behoeve van oogstwerkzaamheden buiten hun woonplaats worden te werk ge steld zoo noodig in te kwartieren bij inwoners van de gemeente, waar de werkzaamheden worden verricht, of inwoners van een naburige gemeente. De inkwar tiering geschiedt op verzoek van of vanwege den gemachtigde voor den oogst aan den burgemeester van de gemeente, binnen welke de inkwartiering noodig is.1 De inkwartieringsvergoeding be draagt: a. wegens huisvesting met verstrekking van voeding 1.50 per persoon en per etmaal; b. wegens huisvesting zonder verstrekking van voeding 0.20 per persoon en per etmaal. Niet gevolg geven aan een last tot in kwartiering kan worden bestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Tacks en rivets voor schoei sel. Op grond van een be kendmaking in de Nederlandsche Staatscourant van 5 Juli jL is het verboden tacks en rivets, zooals deze worden gebruikt voor het vervaardigen en her stellen van schoeisel te koopen, voorhanden of in voorraad te hebben, te verkoopen of af te le veren zonder vergunning van het Rijksbureau voor Huiden en Leder. Er is tegelijkertijd aan een ieder een algemeene vergun ning verleend tot het voorhan den of in voorraad houden van tacks of rivets onder nader be kend te maken voorraden en be perkingen, terwijl voor bij het Rijksbureau ingeschreven schoen fabrikanten, schoenherstellers en voor de leder- en schoenfoumi- turenhandelaars, alsmede voor fabrikanten en importeurs van tacks en rivets en grossiers in schoenfournituren bepaalde re gelingen zijn getroffen. Voor na dere bijzonderheden zie men de officieele publicatie.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1