u/tont Terugvoering in krijgsgevangenschap e van dienstplichtig en reservepersoneel e der landmacht PARTIJ-BEGRAFENIS VAN HAUPT- DIENSTLEITER SCHMIDT ZATERDAG 3 JULI 1943 34STE JAARGANG N°-10596 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ij Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde li bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- k landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de 1 voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang Q. van officier van de volgende regimenten en alle in de a jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen in oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 ;i in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, tusschen 8 en J 12 uur on het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zon- nebloemstraat: s Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: :e in het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: e: le. van hen, die behoorden tot het 15e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen. 5' Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met M 1915, op 12 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. 5, 2e. Van hen, die behooren, tot het 16e regiment infanterie t( en zijn oorlogsformaties: ie Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943. >o Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met ei 1904, op 16 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: le. Van hen, die behooren tot het 17e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. 2e. Van hen, die behooren tot het 18e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met B 1915, op 15 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1 1904, op 16 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. m Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- iu misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn ,e'verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen- heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen uuaan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- telding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en M lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be- dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei r 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, aai Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht- aa: befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de k. terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet Alrekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, __die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Doodvonnissen Officieel wordt medegedeeld: •L De beide Nederlanders Dou- hlEWinus Janse en Karei Walet zijn jftbii vonnis van het Duitsche ..Dbergericht van 18 Mei 1943 we- ïens sabotage ter dood veroor- iteieeld. )51 Het vonnis is na onderzoek ran de mogelijkheid van gratie rotrokken. De beide veroordeelden heb- pen actie gevoerd voor de ille- IkJale C. P. N. en ten slotte deel- Bvenomen aan drie aanslagen net ontplofbare stoffen te Am sterdam. De drie Belgen Harry Volders, Wathiong en Kaoul J. .fhus zijn bii vonnis van het Juitsche Obergericht in het be- 1 vr ePerlandsche gebied van u -3 wegens verboden oenbezit en zwaren roof ter Plechtige bijzetting te Munster KOMENDE WEEK 1 KG. AARDAPPELEN EXTRA. Daar de aanvoer van aardap- Delen thans onverwacht groot is, is het mogeliik. voor eenmaai een extra rantsoen aardappelen van 1 Kg. beschikbaar te stellen. In verband hiermede geeft bon Algemeen 599 van de bonkaart voor voedingsmiddelen van 5 tot en met 10 Juli a.s. recht op het koonen van 1 Kg. aardappelen. dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De drie daders hebben gemas kerd en voorzien van vuurwa penen in Februari 1943 een roof overval gepleegd op een hofste de aan de Belgisch-Nederland- sche grens en daarbij de over vallenen geboeid en op ruwe wijze mishandeld. In de historische stad Munster in Westfalen, waar hij jarenlang gewerkt heeft, had gistermiddag de door den Fuehrer bevelen partijbegrafenis plaats van den tijdens een dienstreis door een tragisch ongeval om het leven gekomen Hauptdienstleiter Fr. Schmidt. Leiter van het Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden en General- Kommissar z.b.V. In het slot te Munster stond het stoffelijk overschot opge baard. Aan de baar hadden oude strijdgenooten een eerewacht be trokken. De baar was gedekt met de hakenkruisvlag, waarop de pet van den overledene rustte. Bij het begin der plechtigheid betraden de zaal: de weduwe met de kinderen en de ouders van den overledene, Reichleiter Bormann, de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss In- quart met zijn naaste medewer kers, w.o. commissar1 i oraal SS. Obergruppenfuehi Ge neral der Polizei Rauter en de vertegenwoordiger van den door dienst verhinderde commissaris- generaal dr. Wimxner, voorts de vertegenwoordiger van den Wehrmachtbefehlshaber in Ne derland, Gauleiter en Reichs- staathalter dr. Alfred Meyer. Staatssekretaer Gutterer. als vertegenwoordiger van Rijksmi nister dr. Goebbels. Gesandter Bene, als vertegenwoordiger van Rijksminister von Ribbentrop en legatieraad Nobile Fornari, lei der van den keizerlijk-koninklij ken Italiaanschen consulairén dienst in Nederland, als verte genwoordiger van ambassadeur Alfieri, alsmede vertegenwoor digers van het Italiaansche Fascio. Aan het hoofd van de af vaardiging der N.S.B. stonden de Leider Mussert en diens plaatsvervanger van Geelker- ken. Verder waren tal van ver tegenwoordigers van partij, weermacht en staat, waaronder vele, die den overledene had den gekend uit zijn werkzaam heid in Munster en in Nederland bijeengekomen om hem de laat ste eer te bewijzen. Op het slotplein voor den in gang hadden zich formaties van partij en weermacht opgesteld. Voor de rouwparade varen ge commandeerd een eerecorrmag- nie van de S.A. Standarte Feld- herrnhalle met muziekkorps, en een eenheid van het leger en van de Luftwaffe. Ook het politieke leiderkorps van de gouw West- falen-Nord stond daar met de vaandels aangetreden. Toespraak van Gau leiter dr. Meyer. De rouwpledhtigheid ving aan met treurmuziek uit de Goetter- daemamerung van Richard Wag ner, uitgevoerd door het stede lijk orkest van Muenster. Vervolgens sprak Gauleiter dr. Mever woorden van af scheid. In zijn toespraak gaf hij een schets van het leven van den overledene, dien hij schilderde als een hard en vastberaden strijder, die steeds bereid was zich voor ie zege der nationaal- socialistische gedachte in te zet ten. Gauleiter Meyer besloot met bij deze baar de belofte uit te spreken, dat de strijd, waaraan de overledene zijn leven gewijd heeft, tot een zegenrijk einde zal worden uitgevochten. Totdat de vijand en daaronder als voor naamste tegenstander het Jo dendom op de knieën gedwon gen is. Rede van den Rijks commissaris. De Rijkscommisaris stelde, zooals hij het reeds in zijn rede tijdens de rouwplechtigheid ter nagedachtenis van den overle den Hauptdienstleiter in den Dierentuin te 's-Gravenhage had gedaan, dezen als voorbeeld van nationaal-socialistisehe plichts vervulling. En hij noemde hem een man, die zijn krachten en zijn gezondheid niet spaarde bij dén inzet voor de beweging en voor Duitschland. Hij herinner de daarbij aan de groote poli tieke ervaring, die Schmidt tij dens zijn loopbaan had opge daan. Deze politieke ervaring stelde hem in staat de moeilijk ste vraagstukken die Haupt dienstleiter Schmidt zich als lei ter van het Arbeidsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlan den heeft verworven op het ge bied der politeke wilsvorming. In deze functie was hij de weg bereider voor het nationaal-so- cialisme als de levenshouding van den Germaanschen mensch. In dit opzicht is hij voorgegaan en heeft hij gestreden in het voorste gelid. Daarbij was zijn streven er vooral op gericht het daarheen, te leidei, dat de natio- naal-socialisten in Nederland on der alle omstandigheden in on wrikbare gemeenschap bijeen zouden staan. Voor dit doel heeft de overledene in ontelbare bij eenkomsten het woord gevoerd- Zijn willen blijft voor ons een nalatenschap. De Rijkscommissa ris besloot zijn toespraak met den overleden Hauptdienstleiter toe te voegen: Gij hebt aan uw opdracht voldaan. Als politiek Fuehrer voeldet gij u verantwoordelijk en waart gij een strijdvaardig, trouw en waarachtig nationaal- socialist. Wij Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten voe len ons bij deze baar verbonden door uw werk en uw willen, wij sluiten de gelederen en marchee- ren verder. De overledene zal bii ons zijn op den dag van den zege." Nadat de Rijkscommissaris aan den voet van de baar den grooten krans van den Fuehrer had neergelegd speelde de mu ziekkapel het lied van den goe den kameraad en neigden de va nen voor een laatsten groet. On der de tonen van het volkslied en den treurmarsch uit de Eroica werd de baar uit het slot gedragen en geplaatst op een met paarden bespannen affuit. Vervolgens zette zich de rouw stoet in beweging voor de pa rade door het inwendige der stad, welker bevolking den over ledene de laatste eer bewees. Op het schitterend aan den rand De Rouwstoet. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, brengt den overleden Hauptdienstleiter, Generalkommissar Fritz Schmidt den laatsten groet. Foto's SS Bildber. Fritz/Hoffmann/Stapf. Pax m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1