Ste Céid^ch^Sou/tci/nt DONDERDAG 1 JU 1943 34STE JAARGANG N°-10594 Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. am in. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De springstofaarJag op het bevolkings register1^ Amsterdam VERSCHEIDENE DOODVONNISSEN. De Hoehere S.S.- und Poli$_ fuehrer maakt bekend: dezen kring van daders, beiden halfioden. den sDringstofaanslag on het spoor wegtrai eet Amster- damHaarlem ten uitvoer ge- Het S.S.- und Polizeigerichte legd. Bij de behandeling voor het Den Haag heeft, na behandelir Van de rechtzaak tegen hen, volgende personen ter dood ve bordeeld. De vonnissen zijn hi den met den kogel voltrokken gerecht bleek dat deze aanslag, evenals de tezelfder tiid uitge voerde aanslag on de spoorweg- installaties bii Sloterdiik. ge meente Amsterdam. Diemen, I 1. De kunstschilder en schrijve i?HV+onUmi,ii^rSïn Jï Willem J. C. Arondeus uit Am-Nieuwerslais ten uitvoer zun Rfpr^am cyph 99 Am* 18Q4- £ele£d OD instructie van de 11- I 2 dc jóod itiilt.ir BJoemgarten^a'c ^ommun^tjMhe m 3. de vroegere student in de hiedicijnen Karl B. R. P. Groe- ger uit Amsterdam, geboren 7 Februari 1918; 4. de vroegere student in de medicijnen Coos Hartogh uit Amsterdam, geb. 10 April 1917; 1 5. de Rijksambtenaar E. Sa muel A. van Musschenbroek uit Amsterdam, geboren 25 Augus tus 1916; i 6. de kantoorbediende Guus A, p. J. Reitsma uit Oegstgeest, geboren 26 Juli 1922; 7. de magazijnbediende Henri Halberstadt uit Amsterdam, ge boren 10 Febr. 1911; i de schrijver dr. Johannes Brouwer, uit Utrecht, geboren 51 Mei 1898; 9. de architect Koenraad Lim- |»erg, uit Amsterdam, geboren 19 Juli 1908; i 10. de kleermaker Sjoerd Bak- ter uit Amsterdam, geboren 10 funi 1915; 11. de leider van een distribu- jiedienst Cornelis Leendert Ba- lentsen, uit Voorburg, geboren Octob-r 1892; 12. de politieagent Cornelis 'oos uit Amsterdam, geboren 8 September 1912. De eveneens ter dood veroor- >elden Cornelis Adriaan Honig, - ts, uit Hilversum, en Willem leek, arts, uit Utrecht, werden tegenadigd tot 15 jaar tuchthuis. De ongehuwde Johanna Schol en uit Naarden is tot levenslan- e tuchthuisstraf veroordeeld. De veroordeelden waren, met log zeven personen, betrokken (ii den soringstofaanslag op het evolkingsregister te Amster- lam in den avond van 27 Maart 943. De daders en deelnemers (ebben zich on 18 Juni 1943 en (6 Juni 1943 in Amsterdam moe- pi verantwoorden voor het SS- Ind Polizeigericht. Den Haag.' (ii de behandeling voor het ge- Echt bleek, dat de daders, van jrien 6 zich bii de uitvoering :an den aanslag hadden ver leed in de uniformen van Ne- erlandsche ambtenaren van po- Itie. door een der daders, een bod. in contact waren gekomen jet de leiding van de illegale pmmunistische partii in Neder- jrnd. De leiding van de terroris- inbende stond bovendien in auw contact met kunstenaars- n studentenkringen, waartoe erscheidene der daders behoor- en. Het contact van Nederland- the studenten en academisch evormde Nederlanders met de legale communisten ter voor leiding en uitvoering van den inslag van 27 Maart 1943 is aarmede ondubbelzinnig hewe- sn. Nog viif daders waren half iod of hadden Joodsch bloed, wee der voornaamste daders jaren homosexueel. De in leidenden zin b>' den anslag betrokken Jood bleek Dvendien od 2 Februari 1943 ptracht te hebben een revol- traanslag te plegen op den rocureur-generaal in Amster- jtm. waarbii de zoon van den rocureur-generaal. de advocaat pitsma. door een schot zwaar pwond werd. De Jood bekende prder na 2 Februari 1943 in larderen een ambtenaar der larechaussee. die hem wilde introleeren met 6 pistoolscho- in doodeliik te hebben gewond, jezelfde Jood had on 15 Maart 143 met note twee leden van en van dezen kring van daders. Uen halfioden. een opruiings- Bschrift uitgegeven en ver breid. Hierin werd opgeroepen tt sabotageacties en werden nuwkeurige aanwiizingen ge- eren voor de vervaardiging va bommen. >D grond van de Verordening to( Bescherming der Orde van de. Rijkscommissaris voor het beute Nederlandsche gebied d.dö Januari 1943 werden der- hal> 14 beklaagden ter dood. één/rouwelijke beklaagde tot leveslange tuchthuisstraf en nogbeklaagden tot vrii lang durig vrijheidsstraffen veroor- deelc terwiil een beklaagde weges gebrek aan voldoende bewii werd vrii gesproken. Een beklagde werd ter dood veroor- deeld-omdat hii twee bii den aansla op het bevolkingsregis ter be lokken daders, onder wie zich di aanvoerder der bende bevond in den nacht van 27 op 28 Maat 1943. nadat zii hem den gerpegden aanslag hadden medegepeid, onderaak verschaft heeft en hun ook overigens heeft bivestaan. terwiil hii bo vendien ie hem bekende deel nemers an den aanslag op het bevolkingregister niet heeft aangegeve: bii de bevoegde no- litie-overhid. Tegen een der beklaagden is" de doodstraf uit- gesDroken. omdat hii als amb tenaar' van oolitie den bii den aanslag op het bevolkingsregis ter betrokfen personen, na de daad. de Doitieberichten betref fende den ianslag heeft doen toekomen, viorts omdat hij ken nis had gekngen van de poging tot moord or advocaat Feitsma en van den Joodschen dader en daarvan geen aangifte heeft, ge daan bii de Dolitie. Een ter dood veroordeelde beklaagde had een pistool in ziin bezit en dit ter beschikking gesteld van een der bii den aanslag op het bevol kingsregister betrokken dader. VOOR DUITSCHERS TER KENNISNEMING. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoo- gere SS en politieleider maakt bekend: Ingevolge de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers ver plicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratie bureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aan tal Rijksduitschers tengevolge van onbekendheid met deze ver ordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalin gen dezer verordeningen niet na leven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevol machtigde van den Rijkscommis saris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing bin nen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duit- sche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De ver plichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sude- tenduitschers en voor Volksduit- schers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarige is de wettelij ke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding ver antwoordelijk. Aanmelding kan mede ge schieden bij de hulpregistratie- bureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.D.A.P. get. RAUTER SS-Obergruppenfuehrer und General der Polizei. BEZOEKEN VAN BOOMGAAR DEN TEN STRENGSTE VERBODEN. Het bezoek aan kersenboom gaarden heeft den laatsten tijd dergelijke afmetingen aangeno men. dat ingrijpen geboden is. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het bezoeken van boomgaarden om het even of dat geschiedt om kersen te kunnen eten of om deze te koopen ten stren'J te verboden is, en dat scherpe maatregelen genomen zullen worden teneinde bezoek tegen te gaan. Bt) een nieuwen terceuraanval dei Britsche luchtmacht op de woonwijken der stad Keulen kreea de Dom zwars schade door brisant- en brandbommen. Een toto <ran het middenschip van dit prachtig architectuurmonument zooals dit er uit zag. voordat het door den cultuurschennenden daad van den Anglo-Amerlkaanschen tegenstander swirt beschadigd werd Stabf-Pax m Duftsche duikbooten in de Zwarte Zee DUITSCH WEEP-MACKTSRERIOHT, Het Duitsche weermachtsbe- richt van Woensdagmiddag luidt: „Aan het Oostfront nebben zich geen gevechtshandelingen van beteekenis voorgedaan. Op de Zwarte Zee hebben Duitsche M duikbooten twee sohepen met te- zamen een inhoud van 2000 brt. tot zinken gebracht; lichte zee- strijdkrachten boorden in den loop van een kort nachtelijk ge- I vecht een Sovjet-Russische ka nonneerboot in den grond. Het luchtwapen vernietigde door neergeworpen bommen in de wateren voor Novorossiisk een vijandelijk bewakingsvaartuig. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht met succes scheepsdoelen en ha veninstallaties in het gebied van Bone bestookt. In het gebied van de Middel- landsohe Zee zijn gisteren 12 In den Haagschen Dierentuin vond Dinsdag een rouwplechtigheld voor den overleden Hauptdienst- leiter, Generalkommlssar Friti Schmidt plaats. Een overzicht tijdens de herdenkingsrede van den Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss-lnquart SS BUdbtrlchtat S. Eriu-Supt-Psi a MOMENTJE KOEIENMAAG. Een koe is een onvoordee- lig dier. Misschien niet zoo op het eerste gezicht, nademaal het wonderlijk mag heeten uit gras melk te produceeren, al is het weer een bewijs van onachtzaamheid, dat het mo gelijk is de room uit de melk te verwijderen. Ook niet in overleden toestand, nademaal een biefstuk bij de gebakken aardappelen en een staart in de soep niet te versmaden zijn. Ik heb meer het oog op de magen van de koe, waarvan mij Arie gisteren vertelde, terwijl hij ergens onderaan zoo'n koe de melk eruit zat te trekken. Daar hoorde ik tot mijn verbazing, dat een koe vier ma-gen heeft. En dat lijkt mij in dezen tijd bar onvoordeelig óf het moest zijn dat na iedere herkauwing het gras naar een andere maag wordt gedirigeerd. Goed. het gras is niet op de bon, maar voor vier magen tegelijk te moeten eten lijkt mij nogal onvoordeelig en vermoeiend. Voor zoover ik weet bezit ten wij slechts één maag en het is al een toer genoeg die eene maag te vulien. Achteraf bedenk ik. dat een koe ook wel recht heeft op een paar magen meer. Zij geeft er ook iets voor terug. Maar in normale tijden zou het toch wel prettig zijn een maag extra te hebben al was het alleen maar om bij een goed diner onderweg op een andere maag te kunnen om schakelen „HET VOLK HEEFT HEN IN DE GATEN". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hil versum 1, in de serie brandende kwesties, over het onderwerp: „Het volk heeft hen in de gaten vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Twee eigen jagers keer den niet terug. Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan en op de Midddelandsche Zee in harde gevechten tegen convooien en afzonderlijk yarende schepen acht schepen met een inhoud van 49.000 brt. tot zinken ge bracht. voorts een torpedoboot- jager en drie transportzeilsche pen. Een ander stoomschip wend getorpedeerd. In den loop van deze ge-vechten schoten onze booten viif vijandelijke bommen werpers neer." De huidige fase van den oorlog. De militaire correspondesnt van het DNB schrijft: Wanneer men aan de hand van de jongste berichten van de fronten in Eu ropa en in het Verre Oosten de tegenwoordige positie van den oorlog beoordeelt, dan komen drie opmerkelijke factoren naar voren. 1. In de Zwarte Zee opereeren sedert kort voor het eerst ook Duitsche duikbooten. Dit feit is van eminente militaire beteeke nis. Men zegt niet te veel wan neer men veronderstelt, dat de Duitsche oorlogvoering aan dit gebied meer aandacht is gaan besteden. Met de overblijfselen van de in de schuilhoeken van den Kaukasus ver-borgen bols jewistische oorlogs- en koop vaardijschepen zal blijkbaar een zoodanigen strij-d geleverd wor den, dat eventueel op handen zijnde Duitsche acties in de aan dit zeegebied grenzende gebie den een nog doeltreffender on dersteuning vanuit zee kunnen krijgen, resp. dat de vijandelijke bewegingsvrijheid van de Zuid- Oostelijke flank uit totaal on mogelijk wordt. 2. In het Duitsche weermachts- bericht van gisteren wordt er voor het eerst over gesproken.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1