3)e ïjiidóohc Qoufrcvnt wiui NDAG 28 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10591 Generalkommissar Schmidt verongelukt lit lureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 land 'elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 NG| :gai lur aid; er, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. OP EEN DIENSTREIS NAAR PARIJS Hauptdienstleiter en Generalkommissar z. b. v. Fritz Schmidt, zich op een dienstreis bevond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni slachtoffer van een ongeval geworden. Hij is aan de zware verwondingen overleden. De Hauptdienstleiter bevond zich op een treinreis naar Parijs, en avond voorafgaande aan den dag van het ongeval, gevoelde ij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een. aar geleden had Generalkommissar Schmidt onder soortgelijke iekteverschijnselen buitengewoon ernstig geleden. Gebleken is '-1 de verongelukte in den loop van den nacht van het ongeval eenfcuike maagkrampen en heftige brakingen kreeg, dat hij, toen hij j rachtte zich frissche lucht te verschaffen, uit den in volle vaart jjnden trein viel, alvorens zijn reisgenooten hem te hulp konden ;omen, Generalkommissar Schmidt liep daarbij zoo zware verwondin- ;en op, dat hij weldra overleed. De Fuehrer heeft bepaald, dat den verongelukten Hauptdienst- a leiter een partijbegrafenis ten deel zal vallen. >n Hauptdienstleiter Schmidt vl eeft in zijn werkzaam leven op eelzijdig gebied groote diensten 2: ewezen aan de nationaal-socia- in stische beweging, aan den vi iihrer, wiens trouwe volgeling elis ij steeds geweest is. c Den 19en November 1903 te 26 üsbergen (Kreis" Minden) gebo- n en, was het hem in den we- ïldoorlog wegens zijn jeugdigen ij seftijd niet mogelijk zijn vader- :tfs «id in de gelederen van het le- er dienen, nauwelijks had hij chter den voor den militairen Jfj least vereisohten leeftijd bereikt nf i hij nam dienst en diende van n® 922 tot 1926 bij het zesde batal- wS mi pioniers te Minden. ï?a ont- 1 I lag uit den militairen dienst hoi rijd.de hij zich geheel aan de ieï «weging van Adolf Hitler. 2 Hij trok als propagandist der 21 ationaal-socialistische ideeën in int vaderland van plaats tot 1938 kreeg Fritz Schmidt in de Reichsleitung der NSDAP een uitgebreiderden werkkring; van daar uit werd hij toegevoegd aan den Gauleiter en Reichs- stadthalter Henlein in Suede- tenland. Bij het uitbreken van den oorlog was hij werkzaam als verbindingsman met het Riiksministerie voor volksvoor lichting en propaganda, waar hem de benoeming door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart tot Generalkom missar Z.B.V. bereikte. Nog kan vermeld worden, dat de overle dene ook de functie van SA- Brigadefuehrer vervulde. In Den Haag en vanuit Den Haag heeft Hauptdienstleiter Schmidt rusteloos gewerkt aan de hem in het kader van het Rijkscommissariaat gestelde po litieke taak en spoedig na zijn komst in Nederland ook als lei der van het Arfoeidsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. Reeds in 1940 heeft hii den weg gebaand voor de samenwer king met de Nederianascue na- tionaal-socialisten, teneinde de in een gemeenschappelijk streven vereenigde krach te,, aan te vat ten en te oriënteeren naar het gemeenschappelijk doel van den Europeeschen oorlog. In talrijke j gemeenschappelijke bijeenkom- sten van Nederlanders en Duit- schers, waarop Hauptdienstleiter Schmidt het woord voerde, heeft hij betoogen gehouden voor de mogelijkheid en nsohelijkheid I van een toenadering tusschen I de beide volken. De ..Deul I he Zeitung" van hedenavond, die een groot her denkingsartikel wijdt aan den overledene, besluit dit artikel met deze woorden; „Nog is het oogenblik niet ge komen, waarop men van het ge- heele Nederlandsche volk, welks blik door jarenlange eenzijdige beïnvloeding vertroebeld is, een omvattende rechtvaardige waar deering van den nationaal-socia- listischen voorvechter kan ver wachten, wiens handelingen ge leid werden door het diepe ge voel van verantwoordelijkheid voor het Germaansche broeder volk van Nederland. Maar wij weten, dat reeds thans met alle Duitschers, die vol rouw en eer bied aan de baar yan dezen on- vergetelijken man staan, tien duizenden Nederlanders onze smart deelen en met ons een braven kameraad betreuren. Met de Hakenkruisibanieren zullen ook de zwart-roode vanen van de nationaal-socialistische bewe ging van Nederland aan de groe ve voor een laatsten groet nei gen. In den geest van den doode voor de overwinning van de na tionalistische gedachte in Neder land verder te strijden, opdat het werk de bekroning zal vinden, die Fritz Schmidt zelf niet meer zou beleven, is voor ons de diep ste verplichting, waarmede wij weer aan ons werk gaan." In verband met het overlijden van Hauptdienstleiter General kommissar Schmidt, is vanwege het hoofdkwartier der N.S.B. de order uitgegeven, dat van alle gebouwen der beweging de vlag halfstok moet hangen. plaats, tpotseerend den stillen en openlijken tegenstand. In 1929 ibenoemd tot Ortsgruppenleiter in Bankhausen a. d. Porta, riep hem in 1932 een grooter taak als Kreisleiter naar Minden, waar hij toen na de machtsovername Kreisdeputierter en Stellvertre- ter des Landarts was. Sedert dien was hij bok belast met de verzorging aan den Rijkspartijdag Zijn benoeming tot Gaupropa- gandaleiter en Leiter des Reichs- propaganda-Amts Westphalen- Nord in Muenster, die in 1934 volgde, gaf hem gelegenheid tot ontplooiing Van zijn. vele kun digheden op het gebied van lei ding van menschen, waarbij hij ook de partij trouw bleef als hoogwaard igheiasbekleeder, daar hij tegelijkertijd in oersoneele unie het ambt van \-eisleiter van den Kreis Muenster-Stadt bekleedde. Den eersten October WEESHUIS TE BOCHUM GETROFFEN. Omtrent den terreuraanval der Britsche luchtmacht in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op het Roergebied, verneemt het D, N. B., dat daardoor bijna uit sluitend de Duitische burgerbe volking getroffen werd. De vijan delijke vliegers lieten hun bom- menlast vallen, hoewel zij door een dicht wolkendek belemmerd werden. In de stad Bochum werd een weeshuis getroffen. Daarbij werden talrijke kin deren bedolven, van wie men tot dusver 40 dooden uit het puin geborgen heeft; voort kre gen 3 ziekenhuizen zware schade. Tot 26 Juni zijin er deze maand boven Duitschland en de bezet te gebieden bijna 500 vijandelij ke vliegtuigen vernietigd, Voornamelijk lucht gevechten DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zaterdagmiddag luidt: „Aan het Oostelijke front on dernamen Duitsche en Roemeen- sche troepen op verschillende plaatsen succesvolle operaties met stoottroepen. Verscheidene aanvallen dèr Soviets, die door pantserwagens gesteund wer den. werden in den sector van Orel bloedig afgeslagen. Gisterochtend probeerden ster ke formaties Amerikaansche bommenwerpers onder de be scherming van een dicht wol kendek Noord-Duitsch kustge bied aan te vallen. Zii werden door Duitsche iachtvliegers tij dig tot den strijd genoopt, uit eengedreven en gedwongen hun bommen lukraak op open zee en boven de kustgebieden uit te werpen. Tiidens hevige luchtge vechten schoten onze jagers 25 zware vijandelijke bommenwer pers neer. Door bewakingsvaar tuigen van een Duitsch convooi werd nog een ander vliegtuig vernietigd. Britsche gevechtsvliegers vie len in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan, voor al de stad Bochum. Door tref fers van brisant- en brandbom men op de woonwijken leed de bevolking verliezen. Volgens de voorloooige berichten werden 30 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Tegenover de vernietiging van in totaal 56 viiandeliike bom bardementsvliegtuigen bii de dag- en nacht aanvallen staat het verlies van 8 eigen machines". Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag luidt. ..Bij Welikije Loeki werden verscheidene door tanks ge steunde aanvallen van de bol st ewisten door het geconcen treerde vuur van alle wapens uiteengedreven of in hevige ge vechten van man tegen man af geslagen. Aan het overige deel van het Oostelijke front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenis sen. In het lagunengebied van den Koeban en aan de Moer- manskust boorde de luchtmacht een vrii groot aantal viiandelii ke aanvoerbooten. twee kust vaartuigen en een mijnenveger in den grond. In den afgeloopen nacht wer den industrieele doelen in het mondingsgebied van de Wolga gebombardeerd. In het Westelijk deel van de Middellandsche Zee vielen for maties Duitsche en Italiaansche vliegtuigen een vijandelijk con vooi herhaalde malen aan. Vol gens de totdusver ontvangen rapporten werden 11 groote transportschepen zwaar getrof fen. Een tankschip vloog in brand. Bii aanvallen overdag van formaties BritschAmerikaan sche bommenwerpers en jacht vliegtuigen op de bezette gebie den in het Westen verloor de vijand 14 vliegtuigen. Een Duitsch jachtvliegtuig keerde niet terug. Enkele viiandeliike vliegtui gen maakten in den afgeloopen nacht storingsvluchten boven het Westelijke en Noorwestelii- ke Duitsche riikgebied. Totdus ver is geen melding gemaakt van neergeworpen bommen". ITALIAAN SC H WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Zondag luidt als volgt; „In de Straat van Sicilië on dernamen torpedovliegtuigen en bommenwerpers der Spil her haalde aanvallen overdag en 's nachts op convooien. Een schip werd getorpedeerd, een I MOMENTJE TABAKSPLANTAGE. Wij hadden sinds eenigen tijd een klein verschil van meening. Versta mij wel: niet zoo een, dat een eetservies kost op de sauskom en de soepterrine na, een dergelijke vreugde staan de serviesbón nen ons immers niet meer toe. De zaak zat zoo. Ik had tabaksplanten in mijn tuin tje geplant, de man, die ze mij verkocht, beweerde ten minste hardnekkig, dat het tabaksplanten waren. En wie zal het wagen daaraan te twijfelen. Maar toen zij op groeiden zei mijn beminne lijke ega: dat lijkt niet veel op tabaksplanten. Ik wilde niet graag als een bedrogene aan de kaak wor den gesteld en zei dus met kennis van zaken; dat is ta bak! Punt! Uit! Maar wat ia- ter begon Johan ook te twij felen en hij zei: het blad is zoo raar. Of het zijn wortel tjes óf de mot zit er in. Ik lachte Johan uit en be weerde deskundig, dat het tabak was. Een paar dagen later ging Johan zich toch overtuigen. Hij trok zoo'n geheimzinnige tabaksplant uit den grond en warempel er zat een wortel tje aan. Zegevierend kwam hij er mee binnen. Maar zoo gauw was ik niet uit het veld geslagen. Worteltjes, meneer. zei Johan. Nee Johan riep ik verrast. dat zijn sigaren! Je moet ze nog even wat grooter laten worden en daar na drogen. Dan knip je er een puntje af en de zaak is klaar. Dat z;jn nog eens ta baksplanten! Johan droop af met zijn worteltje. Hij weet nog niet wat hij er van denken moet. „ZOMERKAMPEN". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hil versum 1, zijn politiek week- praatje uit, dat heden handelt over het onderwerp: „Zomer kampen", BEKENDMAKING De Wehrmachtbefehlshaber in Nederland maakt bekend; De talrijke malen, dat de laat ste dagen vijandelijke vliegtui gen worden neergeschoten, ge ven aanleiding er opnieuw drin gend op te wijzen, dat het de burgerbevolking ten strengste verboden is de plek te betreden, waar vliegtuigen zijn neergestort, of eenigerlei voorwerpen, die tot het neergestorte vliegtuig of de leden der bemanning behoord hebben, mede te nemen. Over tredingen worden zwaar ge straft. De posten hebben strenge instructie elke overtreding door gebruik van wapenen te ver hinderen. tankschip in brand geworpen. Tien andere transportschepen werden beschadigd. Een aanval van den vijand in den afgeloopen nacht op de voorsteden en omgeving van Na pels veroorzaakte beperkte scha de en weinig gewonden. Twee vliegtuigen stortten door de luchtdoelartillerie getroffen neer en wel een in Camaldoli bii Tor- re del Greco en het andere in zee tusschen Torre Annunziata en Castellamare di Stabia. Een verkenner werd door onze ja gers in Sardinië bii Capo Comi- no neergeschoten. In de gevech ten met onze iagers boven Sici lië od 25 Juni verloor de viian deliike luchtmacht behalve de reeds in het weermachtsbericht van gisteren gemelde verliezen nog drie viermotorige bommen werpers. die in de buurt van Stromboii in zee stortten".

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1