toast Is meneet Die l^rert zijn Scheeraeep- hdn S in bij zijn leveran cier, want hij krijgt dan nog Adelaar-Scheerzeep van Oude kwaliteit! R«d. Buitenleed: Mr. H. Geiee. Leiden: Red. Sted en Sporti M. Zondcrop. Leiden: Red. Omgeving: L. Rooxcn. Leiden: Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden: veruntsroordcUlk voor de edvertentiZn: C. de Heiden, i Verduister ingstijden van 27 Juni tot en met 3 Juli van 22.155.15 u MAANSTANDEN. Zat. 26.6: 2.25 op, 15.34 onder. Zond. 27.6: 2.50 op, 16.45 onder. Maand. 28.6: 3.15 op, 17.54 onder Dinsd. 29.6: 3.43 op, 19.onder. Woensd. 30.6: 4.12 op, 20.03 onder Loyaliteitsverklaring der stu denten. Het A. N. P. meldde d.d. 25 Juni: Naar wij vernemen zullen studenten, die niet voor het studiejaar 19421943, maar wel daarvoor aan een universi teit of hoogeschool waren inge schreven of die vroeger reeds een academisch examen hadden afgelegd, thans ook in de gele genheid worden gesteld, om de bekende lyaliteitsverklaring af te leggen, teneinde vrijstelling te verkrijgen van den arbeidsinzet in Duitschland. Zij moeten zich dan evenwel verbinden om in dit of in het volgend studiejaar een academisch examen af te leggen. Gegadigden dienen zich onder opgave van naam, adres en gegevens omtrent hun vroe gere universitaire studie te rich ten tot het Dep. van Opvoeding, afdeeling Hoogeschoolonderwijs, Paschlaan 19, te Apeldoorn. Nieuwe Nederlandsche postze gels van 1, 254. 5, 10 en 12 A cL Na het nieuwe postzegel van 754 cent met de beeltenis van Michiel Adriaansz. de Ruyter zullen van 1 Juli af nieuwe ze gels van 2 54 cent en 10 cent in gebruik genomen worden. On 16 Juli zullen de zegels van 1, van 5 en van 1254 cent volgen. De zegels van 10 cent en van 1254 cent zullen de beeltenis sen dragen resp. van de zeehel den Jan Evertsen en Maarten Haroertsz Tromp, de kleur is resp. donkergroen en blauw. De zegels van 1. 214 en 5 cent (resp. bruinzwart. donkergroen en geelgroen) ziin versierd met voorstellingen onleend aan de Nederlandsche volksornamen- tiek. Deze ornamentiek, veelal van oeroude symbolische her komst. beteekent een eigen Ne- derlandseh versieringsmateriaal, hetwelk aldus het A.N.P. helaas, door de voortschrijdende industrialiseering van het leven, hoe langer hoe meer in onbruik Zoet ïlogqefaood GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM TEL. 38427 DEN HAAG - TEL. 333298 BIJBELLEZING door Prof. P. STAMMEYER. 122e Week 27 Juni—3 Juli. Tweede Zondag na Pinksteren. Het H. Sacrament des Altaars geeft als geheel eigen genade in ons een versterking van de lief de. Johannes ontvouwt in het epistel van dezen Zondag onder het octaaf van Sacramentsdag de wonkere geheimen van de heilige liefde. De Liefde van God maakt ons deelgenooten aan het leven van Jesus en toont zich naar buiten in de ware naastenliefde. Wie het vuur der liefde wil onderhouden, moet het voortdurend voeden door nieuwe liefdedaden voor zijn medemenschen. want een liefde, die geen offers kent, is slechts een schiin van liefde. Gesterkt door de H. Communie ziin we tot die liefde in staat en daarom spreekt het evangelie van Gods liefde, die een bruiloftsmaal heeft bereid. Nemen we er dik- wiils aan deel en berooven we onszelf niet onder allerlei voor wendsels van zoovele en riike ge naden. Het getuigt van weinig waardeering. als wii de gelegen heid tot communiceeren dikwijls onbenut laten (Zondag). Ofschoon we Dinsdag het feest der beide Apostelvorsten vieren, komt in de Misgebeden vooral St. Petrus naar voren; Paul us heeft een eigen feest op 30 Juni. In het epistel wordt ons de won derbare bevrijding van Petrus uit de gevangenis verhaald. Wat we in het evangelie van Lukas o.a. op de Kruisdagen bemerk ten. valt ons ook hier op: name- liik dat deze leerling van Pau- lus zoo gaarne wiist op de waar de van het volhardend gebed. De preek van Petrus, waar aan we Zaterdag begonnen, le zen we Maandag af. Het geloof in Jesus en een leven overeen komstig dat geloof verzekeren ons de genaden, welke Christus voor ons heeft verdiend. Terwijl het volk verbaasd staat over deze waarheden, komen de Jood- sche overheden vol verontwaar diging nader en nemen Petrus en Johannes gevangen. Heerlijk is de vrijmoedigheid der Apos telen en daar de leden van de Hooge Raad het wonderfeit niet konden ontkennen, moesten zij tenslotte uit angst voor het volk hun slachtoffers vrij laten (MaandagWoensdag). In de geschiedenis van Ana nias en Safira komt scherp tot uiting, dat de goederengemeen schap bii de eerste Christenen en daardoor hun armenzorg niet gedwongen was. In 5:4 zegt Pe trus uitdrukkelijk, dat de ver koopprijs ter beschikking van Ananias bleef: hii werd zwaar gestraft wegens ziin huichelarij omdat hii veinsde alles af te staan, doch in werkelijkheid een gedeelte achterhield. Dit voor beeld van God straffende recht vaardigheid moge ons brengen tot een eerlijke houding in al les! (DonderdagZaterdag). De vereering van het H. Hart is vroeg in de Kerk ontstaan, reeds de oude Vaders hebben de wonde in de ziide van den ge storven Zaligmaker gezien als de bron van de liefdegaven ko mend uit Ziin H. Hart. Lang zaam heeft hun traditie zich ontwikkeld en haar voltooiing gevonden in hetgeen Jesus-zelf in verschijningen aan verschil lende heiligen heeft geopen baard. Wegens de aandacht, die de Vaders gaven aan de lans steek, is het evangelie op dit feest ontleend aan het lijdens verhaal van Johannes. We we ten. hoe de vereering van het H. Hart vooral inhoudt een eer herstel aan Jesus voor de belee- digingen en ondankbaarheid te genover Ziin liefde. We kunnen begrijpen. waarom de laatste Pausen bii het steeds onbe schaamder publiek optreden van het kwaad deze devotie krach tig hebben bevorderd. We den ken hierbij aan de belofte door Jesus gedaan aan de H. Marga- retha-Maria: ..Ik zal de huisge zinnen zegenen, waar Miin beel tenis wordt vertoond en ver eerd". Letten we heel bijzonder op dat laatste woordje! Bijbellezing voor do volgende week: Zondag Luk. 14:1624 Maandag Hand. 3:1726 Dinsdag Hand. 12: 111 Woensdag Hand. 4: 122 Donderdag Hand. 4:325:11 Vriidag Joh. 19:3137 Zaterdag Hand. 5:1742 LITURGIE ZONDAG, 27 Juni Zondag onder het H. Sacramentsoctaaf. Mis: Factus est. Gloria. 2e gebed v. h. H. Sacramentsoctaaf; 3e v. h. octaaf v. <L H. Joannes de Dooper; 4e voor den vrede. Cre do. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. MAANDAG, 28 Juni. Mis van een dag onder het H. Sacraments octaaf; Cibavit. Gloria. 2e gebed v. d. H. Irenaeus, Bisschop en Martelaar; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 4e v. d. Vigilie v. d. H.H. Petrus en Paulus; 5e voor den vrede. Cre do. Sequens alleen in gezongen H.H. Missen verplichtend. Credo. Prefatie van Kerstmis. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. In de Kerken v. d. E.E. P.P. Franciscanen:; ZONDAG. 3e gebed v. d. Z. Benvenutus van Gubbio, Belij der; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 4e voor der>. vrede. raakt en dat toch de aandacht ten volle waard is. Vooral in de Noordelijke en Oostelijke pro vinciën van ons land vindt men als ornamenten van staldeuren, geveltoppen, bovenlichten etc. een reeks van traditioneele em blemen. welke voor een deel uit den oertiid van het bestaan van ons volk stammen of zelfs van nog oudere herkomst zijn. De zegels met de Nederlandsche svmbolen ziin vervaardigd naar ontwemen van Pyke Koch. van wiens hand reeds eenige series en enkelvoudige zegels versche nen. De zegels met de afbeel dingen der zeehelden ziin door de firma Enschede vervaardigd, volgens de gegraveerde gege vens van Kuno Brinks en Hu- bert Levigne. Opdrachten voor het uitvoe ren van drukwerken. In ver band met het misverstand, dat bii enkele opdrachtgevers voor het uitvoeren van drukwerken bliikt te bestaan, verdient het aanbeveling, eens nadrukkelijk te wiizen op de bepalingen van de goedkeuringsregeling voor drukwerkorders. Het komt n.l. nog geregeld voor. dat opdracht gevers hun drukwerkorders bij verschillende drukkerijen tege lijkertijd plaatsen, hetzij met de bedoeling aldus grootere opla gen van het betreffende druk werk te verkrijgen, dan die. welke de districtscontrolebu- reaux van het Rijksbureau voor de Grafische industrie voor elke afzonderlijke order goedkeuren, hetzij, om zich bii voorbaat te gen een mogeliike afwijzende beslissing van één der districts- controlebureaüx te vrijwaren, door dezelfde aanvraag tevens in een ander district ter goed keuring te doen inzenden. Aan het aanvraagformulier „goed keuring drukwerkorder", for mulier S.G.V. 288 van het Rijks bureau voor de grafische indus trie. is echter een verklaring gehecht, welke door den op drachtgever van het drukwerk moet worden ingevuld en on derteekend en waarop deze be vestigt dat na aflevering van het bestelde drukwerk ziin to tale voorraad een normaal ver bruik van drie maanden niet te boven gaat en dat evenmin het zelfde drukwerk reeds in be stelling is bii een anderen leve rancier. Door den economischen rechter ziin reeds in verschil lende gevallen straffen opge legd. Het is daarom in het be lang van het publiek zelf geen onjuiste inlichtingen te verstrek ken. Hein Harms overleden. Op 81-jarigen leeftijd is te Amster dam na een korte ziekte overle den de bekende toorieelspeler Hein Harms. Hein Harms was een uitste kend acteur. Successen heeft hij o.m. behaald in „Janus Tulp" - waarin hij de titelrol vertolkte, „Dokter Klaus", „Tropenadel", „Op hoop van zegen" en „Nacht- asyl". Tot op hoogen leeftijd is Hein Harms het tooneel trouw geble ven. Gemengde Berichten Van rijdende tram gevallen. In een ziekenhuis te Den Haag is overleden de 53-jarige A. van O. uit Amsterdam, die op 23 Juni jl. op een rijdenden motor wagen van lijn 8 sprong en> hier bij kwam te vallen. Renpaard schrok voor een tram. Hedenochtend omz streeks negen uur schrok een renpaard, dat voor een z. g. sul ky gespannen was in de Rijn straat te 's Gravenhage voor een remmende tram. Het sloeg op bol en reed eerst den driejarigen R. D. uit de Sweelinckstraat aan, die een snijwond boven het lin keroog opliep. Vervolgens raakte de sulky een ladder, waarop de 24-jarige schilder J. van D. uit Schiedam aan het werk was. De man kwam te vallen en werd met een hoofdwond en een lichte hersenschudding opgeno men. Een voorbijganger, die den schilder in zijn val trachtte te stuiten, kreeg den pot met verf ever zijn kleedin.g. Ten slotte botste het gespan tegen de blau we tram, waarna de 51-jarige G. P. V. het dier wist te grijpen. De bestuurder van de sulky, de 50-jarige J. K. uit Anna Paulow. naoolder, kwam met den schrik vrij. Het paard liep een borst wond op. De schilder en het iongentie zijn naar het zieken huis aan het Westeinde ver voerd, waar eerstgenoemde is opgenomen, terwijl het knaapje later naar huis is gezonden. SPORT VOETBAL. AjaxD.F.C. De persdienst van den Ned. Om roep deelt mede, dat morgen van 15.0016.00 uur over den zender Hilversum I een oogge- tuigeverslag zal worden uitge zonden van de finale om den Nederlandschen Voetbalbeker tusschen Ajax en D.F.C., welke wedstrijd gespeeld wordt in het olympisch stadion te Amsterdam. Na afloop van den wedstrijd volgt een reportage van de prijs uitreiking van den beker, door den heer K. J. J. Lotsy. ATHLET1EK. Driekamp te Hilversum. Holland is uitge- noodigd tot een driekamp te Hil versum tegen de (G)ooische (A)thletiek (C)lub uit Hilver sum en Hellas (Utrecht). De wedstrijden vangen aan te 12 uur in het nieuwe sportpark. Uit Rotterdam wordt nog ge- meid, dat de Holland-junioren- ploeg tijdens de j.l. D.O.S.-esta- fette het reeds jaren scherp staande baanrecord met niet min der dan 5 seconden heeft ver beterd! RECHTSZAKEN Kaasstremsel verkocht en be graven. In Alphen aan den R ij n en omgeving hebben opsporingsambtenaren eenigen tijd geleden een onderzoek inge steld naar een ongeoorloofdeh handel in kaasstremsel, waarbij prijzen van tien tot vijftien gul den per liter werden gevraagd. Proces-verbaal werd onder meer opgemaakt tegen den veehouder P. Rodenburg, Hoogendijk 14 te Alphen en den krüidenier G. van Bemmel, Zuideinde 57 te Aarlanderveen. Zij hadden voor gezamenlijke rekening een hoe veelheid van 500 'iter kaasstrem sel geproduceerd, waarvan de kruidenier v. B. reeds een groot gedeelte tegen de hiervoren ge noemde prijs had verkocht. Ook de veehouder had reeds een deel verkocht. Toen zij ge waar werden, dat een onderzoek gaande was, begroeven zij de resteerende hoeveelheid, onge veer 160 liter, in het land van R. Later werd onder toezicht van de opsporingsambtenaren tot op graving overgegaan. Tal van per sonen bleken bij van B. strem sel gekocht te hebben. De Haagsche Inspecteur voor de Priisbeheersching heeft on langs deze zaak behandeld. De hoeveelheid in beslag genomen stremsel werd verbeurd ver klaard en de veehouder Roden burg een boete van 1500.op gelegd. De kruidenier van Bem mel werd gestraft met een geld boete van 1000.Voorts legde de Inspecteur den koopman' J. Schip, Vinkenbuurt 112 te Al phen, die zijn bemiddeling bij STADSNIEUWS Gem. H. B. S. met 5-j. cursus Eindexamen afd. A. Geslaagd L. Bosscher, Sassenheim; Marian, r.e Breuning; J. Charité; K Dammerman; Riek Flohil; Netto Kakebeke; Suze Redèl; D. C. i Sermondt; Margaret Sickler; ij Sierat; Tine Spilker, Sassenheim! W. J. Verduin, Leiderdorp; j P. Weeraat; W. v. Zanten, Hii legom. Waar geen plaalsnaai vermeld, is dit Leiden. Eind-uitvoering Muziekschos Mij. v. Toonkunst. De uitvoi ring van de muziekschool stou ditmaal onder leiding van de heer Krelage. dirigent van hi orkest. Al is het orkest getro! fen doordat verschillende iofigs lui door vertrek hun medewei king niet konden geven, is di toch geen beletsel geweest oi goed en rustig te spelen onds de overwogen en toch bewoge leiding van den heer Krelagj Van de groote „C-dur" Sympho nie" van Schubert werd een ge slaagde uitvoering gegeven. D belangrijke compositie boeit doe haar eenvoud en vloeiend stro* mende melodiek. Mej. Ans Kii berg. leerlinge van den hee Hoog. hoorden wii in het le da „Allegro con brio" van Beethi ven. Zii is een muzikale pianii te. die technisch er wezen m; en groot verantwoordelijkheid gevoel voor het werk hee betoond. Ook het samenspel m het orkest vermelden wii gaai ne. Mr. Teebaal. éléve van me van Hall, heeft de niet gerin) taak od zich genomen het vioo concert „d kl. t." van Tartini I spelen. Mr. Teebaal heeft zij toehoorders geboeid door zi levendige voordracht van d technisch zoo moeilijke werk d hij serieus heeft bestudeerd. Oi de veeleischende begeleidii was terdege verzorgd. Na nauze de „Stabat-Mater" v< Pergolese. een subtiel aana voeld werkje in stijl der Kame duetten. De heer Krelage hee ziin dameskoor uitstekend a traind. Het zingt met mooie, wa me toon en veel distinctie. I beide damessolisten ziin leerlii gen van mevr. Suze Luger. Ms Smink zong de sopraanpar met stralend warm geluid i muzikaal van voordracht. Ms Olga Ongena bezit een heel bi zondere metallieke altstem. 1 ontwikkelt een fraaien diepf klank. Haar voordracht is ws licht nog wat koel in dit zoo te re werk. De duetten _werds evenwichtig en met mooie toa vervang gezongen. Het orkt (strukorkest) hield zich daDD in de door haar doorschijnen heid moeiliike muziek. De bes leiding bleef sluitend, en ze toegewiid. Aan het slot wan er bloemen voor de solisten i den dirigent: terwiil verschs dene keeren voor het appla gedankt moest worden. J. Kortmanr. Geboren: Geertruida Jac ba, d. van W. N. van der Voo en J. Prins; Johannes Jacob Maria, z. van J. J. van Steenbe gen en C. C. Compeer; Wille Leendert, z. van E. Baak en 1 de Reus; Catharina Johanna M ria, d. van J. C. S. Vreeburg C. T. Mollers; Jan, z. van Stouten en A. M. Verstraate Ondertrouwd: J. Jans gesch. 45 j. en A. Bogaard jd. j.; W. Nievaart jm. 23 j. en J. R. Blok jd. 25 j. Overlede N. Barth d. 3 mnd.; M. Po huisvr. van A. Kool 58 j.; J. Midderham m. 77 j.; D. Briej m. 66 j. den verkoop had verleend daarvoor een niet gering bedr had getoucheerd, een boete vi 750.— op. KERKNIEUWS Mgr. dr. J. M. Buckx bedienJ J Te Sittard is Zijne Hoog Exc. Mgr. dr. J. B. Buckx, tit lair-bisschop van Doliche, ou jj Apostolisch Vicaris van Finlar. van de laatste H. Sacraments voorzien. „Tijd Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hu bers, Bisschop van Haarlem, z Zondag 25 Juli in de Kathedra r te Utrecht de H.H. Wijding van het Subdiaconaat en 'Prie terschap toedienen aan de sti 0 denten van het Groot-Seminar Rijsenburg.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2