- VRIJDAG 25 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10589 51111c vóór den storm ureaux; Papengracht 32 - Giro 103003 felefoon; Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. 23'» DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- icht van Donderdagmiddag jidt: „Aan het Oostelijke front :wam het gisteren slechts hier a daar tot plaatselijke gevech- >n. De luchtmacht viel concen- •aties van schenen in het Lagu- engebied van den Koeban en het Ladogameer aan. Een üstvrachtschin en 15 landings- ioten werden in den grond ge oord. Bij gewapende verkenning bo en den Atlantischen Oceaan perd een koopvaardijschip van 000 brt. door een voltreffer tot anken gebracht Een tweede ■trachtschip van middelbare Jfcrootte werd zoo zwaar bescha digd dat aangenomen kan wor- 23(en dat het vernietigd is. Drie vijandelijke vliegtuigen naakten in den afgeloopen lacht storingsvluchten boven iet Duitsche Rijksgebied. Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den ^acht van 23 op 24 Juni de Oost- Ingelsche havenstad Huil. Alle liegtuigen keerden terug''. De betrekkelijke rust aan de fronten. jie De militaire correspondent pan het D.N.B. schrijft. De betrekkelijke rust aan de bonten te land en ter zee zou ul|ot de veronderstelling kunnen eiden. dat de oorlog stagneert, laar achter de van geen belang chiinende kleinere of grootere ™laatseliike gevechtshandelingen oltrekken zich aan beide ziide .an de fronten dingen, die den 1 orlog morgen reeds een volko- flen gewiizigden aanblik kun- len geven. Europa staat voor I iet uur van groote beslissingen. J a het Oosten zijn voor den ijze- en wal der Duitsche linies de iovj et-legers opnieuw opgetrok- :en. Van Leningrad tot aan den oeban wachten de staven van jeide partiien op het signaal om ron los te slaan. Het is verkeerd e willen gelooven. dat het ge- 'yorderde jaargetijde geen gele- lenheid meer laat voor groote roeraties. hoewel op het oogen- ilik niemand kan weten, wan- leer en waar de groote slag van lit jaar zal beginnen. De militai- e kringen te Berlijn worden be- leerscht door de vraag; zal de [roote slag van Duitsche zijde [eschieden. of zullen de Sovjets iet startschot geven. Aan alle uu üuroneesche fronten staan uit- (eruste Duitsche troepen te vachten op het bevel: beste di- 'isies. aangevuld door nieuwe roepen met nieuwe wapens, raarvan het voornaamste doel iet alleen den afweer geldt. In het Zuiden van Europa is ten nieuw land- en zeefront ont- Iitaan. Hier kan de opmarsch Ier aanvallers en verdedigers Doedig zijn hoogtepunt bereikt lebben. Aan het Europeesche Uchtfront heeft het conflict 'ormen aangenomen, die niets neer met oorlog te maken heb- >en. en oefenen de Engelschen in Amerikanen een ware ter- 'eur uit met bommen en fosfor ijiegen vrouwen, kinderen en y ©den van dagen. 1 In zake het thema invasie wii- ;en de Duitsche militairen er ïoelbloedig op. dat men in iuitschland niet alleen sterke ienuwen bezit doch ook de ma- - l «rieele voorwaarden in handen leeft om den vijand passend te \r sntvangen. indien hij zulk een £f ictie zou willen probeeren. Inmiddels gaat de Japansche bondgenoot in Oost-Azië bijna 3 ©gestoord verder met een zoo danige versterking van zijn Stel- p® lingen. dat men niet te veel zegt, '23 wanneer men ervan sgreekt. dat tii reeds heden cum grano salis ©neembaar geworden zijn. Het tt ©rlogspotentieel der Japanners REDE VAN DR. DIETRICH OP JOURNALISTENCONGRES. Reichspresseohef dr. Dietridh heeft op het congres van de Unie van Nationale Jounaralis- tenvereenigingen te Weenen een groote rede gehouden. Hij zeide o.a.: In het vierde oorlogsjaar ko men de ware oorlogsdoelstellin- gen van onze vijanden duide lijker aan den dag. Er kan thans geen twijfel meer over bestaan; het bondgenootschap tusschen plutocratie en bolsjewisme streeft naar de vernietiging van Europa. Wat beteekenen Churchill's fa- rizeesche spreuken als „verplich ting jegens het lot van de mensohheid?" Wat beteekenen Roosevelt's schijnheilige frases van de „bevrijding van vrees en nood voor eeuwig?" Het zijn echter geen wezenloo- ze begrippen, waarvoor wü strij den, doch het is de strijd om den geheelen substantieelen en gees telijken inhoud van de men- schelijke natuur, we strijd om het behoud of verlies van alle vorderingen op sociaal gebied: het is de strijd om Europa. Wat zou Amerika zijn zonder de cul tuurvolken van Europa, waar aan het alles, zijn ontdekking, zijn kolonisatie, ja zelfs zijn naam te danken heeft. Europea nen hebben het uit de onbeken de wereld naar voren gebracht. Europeanen waren de pioniers van zijn beschaving en economi sche ontwikkeling. Europeanen hebben zijn onafhankelijkheid met hun bloed veroverd. Ameri ka oogstte in vier eeuwen de vruchten van eeuwenlangen Europeeschen cultuurarbeid, maar de groote cultuurvolken van Europa hebben van de Ver. Staten slechts ondankbaarheid en verraad gekregen. Spr. zette dan in bzijzonder- heden uiteen, dat de cultuur- factor Europa het geweldigste scheppende element in de ge schiedenis is geweest. Tegen deze goddelijke schep pingskracht hebben de schuldi gen aan den oorlog de machten der duisternis en vernietiging aan het werk gezet. Tegen dezen waarlijk monsterachtigen aan slag op de menschelijke cultuur, op vrijheid en leven van de ^Europeesche cultuurvolken zijn de soldaten van onze naties m opstand gekomen. De Europeesche journalistiek verzet zich met al haar kracht van den geest en de ziel tegen den stormloop van huichelachti ge laagheid en leugenachtige moraal. Uur na uur neemt zij het woord voor de overwinning van de waarheid, voor de vaan dels der vrijheid, voor de ba nier van den vooruitgang, voor het levensrecht van de volken van Europa en voor de redding van de menschelijke cultuur. Wanneer de ideëele krachten van dit werelddeel met haar ge- heele autoriteit dezen strijd aan vaarden, dan zal de Europee sche beschaving machtiger blij ken te ziin dan de hordien van negatie en barbarschheid. Europa's geest heeft het so ciale bewustzijn van de werken de massa gewekt. Elke teruggang in deze keten der sociale ont wikkeling ging uit van die rand- landen, die ook thans weer in strijd staan tegen dit continent en zijn sociale prestaties, van Engeland en Rusland. Bijna alle denkbeelden van mensche lijke onderdrukking, kapitalis tisch gebrek aan moraal, men- schelijken ondergang en misda dig materialisme werden in En geland geboren. Het is een der vreeselijkste aanklachten in de geschiedenis, dat het Joodsche Marxisme den socialen vooruit gang der werkende mensohheid reeds thans met bijna een eeuw achteruitgezet heeft. Maar het Europeesche continent heeft voor dit sociale verraad niet gecapi tuleerd. Het heeft het doodelijke gevaar van het wereldbolsjewis- me uitgebannen en voor de wer kende mensohheid bruggen ge slagen naar een nieuwe wereld van vrijheid en sociale recht vaardigheid. heeft men bijna zonder invloed van den viiand enorm kunnen ontwikkelen. Bij dezen stand van zaken is het te begrijpen, dat men te Berlijn alle gebeur tenissen kalm tegemoet ziet. ITALIAAN SCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Donderdag luidt: „Onze torpedovlieg tuigen heb ben tijdens gewapende verken ning langs de Algerijnsche kust een vrachtschip van 15.000 ton tot zinken gebracht en een tank schip van 7000 ton getorpedeerd. Boven Sicilië heeft een van onze verkeningsvliegtuigen een vijandelijk tórpedovliegtuig neer geschoten en een tweede ernstig getroffen. De luchthaven Lata- kieh in Syrië en de verbindings wegen van Foeka in Egypte wer den met doeltreffend resultaat door Italiaansche bommenwer pers aangevallen. De vijand on dernam luchtaanvallen op La Spezzia, Porto Empedocle en Catania, deed in deze laatste stad een groot aantal particu liere gebouwen instorten en maak te eenige slachtoffers onder de bevolking. Luchtdoelartillerie van La Spezzia schoot twee vliegtuigen neer, een derde stort te door het vuur der batterijen luchtdoelartillerie van' Livorno getroffen, in zee ten Westen van Calambrone." DE STAKINGSTOESTAND IN DE VER. STATEN. Een overzicht over den toe stand in de steenkoolgebieden der Ver. Staten toont Donder dagavond, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit New York, dat naar raming nog 40 procent van de 500.000 Amerikaansche mijnwerkers Donderdag van hun werk is weggebleven. BEKENDMAKING betreffende den aanmeldingsplicht Alle manlijke personen, in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek hebben ontvangen of van hun aanmeldingsplicht b.v. we gens ziekte den 31sten Mei, lsten Juni en 2en Juni niet hebben voldaan, worden hier mede voor de laatste maal uitgenoodigd zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hieronder genoemde data: Gisteren, in Januari tot en met April geborenen, tus schen 9 en 17 uur. Heden, 25 Juni, in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni in Sep tember tot en met December geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 gebore nen, voorzoover zij onderwor pen zijn aan den aanmeldings plicht en dezen om welke re den dan ook niet zijn nageko men, voor de laatste maal ge legenheid geboden op boven genoemde data ook aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, die in strijd han delen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uitnoodiging niet of niet naar behooren voldoen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straffen. LANDWACHT NEDERLAND Van bevoegde zijde wordt me. degedeeld, dat Nederlanders, die zich aanmelden voor de Land wacht Nederland, ingevolge ver langen van den Leider der N. S. B. van hun huidige werkge vers hun loon of tenminste een deel van hun inkomen uit arbeid van totdusver gedurende hun diensttijd doorbetaald moeten krijgen. Voorzoover een bedrijf niet in staat is, het loon verder te betalen, neemt de Fuersorge- offizier der Waffen-S.S. onder steuning en zorg voor de fami lieleden op zich. In elk geval behoudt een lid van de Land wacht Nederland na volbren ging van zijn diensttijd recht op zijn arbeidsplaats. Voorzoover de Fuersorgeoffizier der Waffen- S.S. de ondersteuning overneemt gelden de volgende richtlijnen: De vrouwen van leden van de Landwacht Nederland, die tot nu tot tot 150 gulden per maand hebben verdiend, ontvangen een ondersteuning van maandelijks 65.Voor elk kind tot 16 jaar wordt per maand 21.betaald. De Fuersorgeoffizier der Waffen SS neemt verder de betaling van dé huur over. Bovendien wor den de premies van de loopende verzekeringen geheel vergoed. Dit betreft levensverzekeringen, ziekteverzekeringen, uitkeerin- gen bij overlijden en brandassu- ranties. Verder wordt voor kin deren boven 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet voltooid i, een uitkeering van ƒ36 per maand per kind verleend. Kin deren onder 16 jaar, die niet in gezinsverband leven, die echter aanspraak op ondersteuning heb ben (buitenechtelijke kinderen) ontvangen eveneens een onder steuning tot 36.per maand per kind. De familieleden van een lid van de Landwacht Nederland ontvangen extra levensmidde lenkaarten en brandstofkaar- ten, voorzoover dit lid van de Landwacht Nederland geheel of gedeeltelijk kostwinnaar was. Leden van de landwacht Ne derland. die grootere inkomens hebben gehad kriigen ook dien overeenkomstig groote onder- steuningsbedragen uitbetaald. Wanneer een lid van de land wacht Nederland tot nu toe zijn ouders voor het grootste deel heeft ondersteund en voor hun voeding gezorgd heeft, dan kan een kostwinnersvergoeding uit betaald worden van 60.tot 90.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. De landwacht Nederland is een troep, die onder leiding van Duitsche en Nederlandsche ka meraden slechts Nederlanders omvat, die in het kader van de Waffen-SS bestemd zijn voor de verdediging van het Nederland sche grondgebied. Aanmelding voor de landwacht Nederland kan tij der. s de keuringen of bii het SS-Ersatz-Kommando Nie- derlande. Den Haag. Korte Vij verberg 5 geschieden. Nederlanders, die verplicht ziin tot aanmelding voor den arbeidsinzet in Duitschland. kun nen zich aanmelden voor de landwacht Nederland en ziin tijdens hun diensttijd vrij van den arbeidsinzet. MOMENTJE HET KINDJE. Er is ergens in Nederland een kindje geboren en de ge lukkige ouders hebben ge meend niet alleen de sehoone namen van hun kindje te moeten bekend maken, maar ook het gewicht. Goed, het was een uiting van begrijpe lijke trots, het wicht woog bijna tien pond. maar toch meen ik er voor te moeten waarschuwen dit voorbeeld uit de bokserswereld verder na te volgen. Hier gebeurde het met een pas geboren kindje, maar wie zou dan een bruidegom, die ieder zijn meug toe vallig alleen maar een om vangrijke vrouw schoon kan vinden, laken, indien hij óók in zijn begrijpelijke trots, bij de huwelijksannonce ver meldt, dat zijn lieftallige bruid de 263 pond juist heeft overschreden? En dat is dan nog maar he* begin van een waardeering in gewicht en kwantiteit alleen, waarbij de gelukkige bruidegom ver geet, dat het waarlijk moei lijk zal ziin zulk een vrouw op handeii te dragen. Wél is in dezen tijd de maatstaf van beoordeeling an ders dan in normale tijden. En bij dit eerste geval kan men zich met rechx verbaasd afvragen hoe een baby van 10 pond in dezen tijd mogelijk is. Want wat zal de politie wel denken van zoo'n zwart kindje? DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 27 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golfleng te 415 meter, naar de stem der S.S. Uitgezonden wordt een re portage over de beëediging van mannen der Germaansche S.S. in Nederland op Zomerzonne- wende. DE NIEUWE WEEKRON: 27, BOTER 26, VLEESCH: 28. Voor het koopen van de ge bruikelijke hoeveelheden brood, beschuit en tabak zijn voor de volgende week aangewezen de bonnen 27. Ook voor aardappelen is bon 27 geldig verklaard, met dien verstande echter, dat per a-bon in plaats van 2 kilogram de vol gende week 1 Vi kilogram be schikbaar zal zijn. Op de b-bon- nen kan men 1 kilo blijven be- Gedurende het tijdvak van 28 Juni tot 9 Juli is voorts bon 26 aangewezen voor het koopen Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers. kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar Voor de ge zinsleden dezer vrij- willigers wordt in rui me mate gezorgd. Zil ontvangen kostwinnersvergoe ding. kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewiizing enz. Zii. die om biizondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zich aanmelden bii een der in Nederland gevestigde SS-on- derdeelen. Degenen, die zich bil de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. uitsluitend van boter. (1 rant soen op bon b). Ten slotte is voor het koo pen van vleesch gedurende de periode van 27 Juni tot 10 Juli bon 28 geldig verklaard (2 rantsoenen op bon 3 en rant- voen op bon b). DE NIEUWE BOTERBON. Van Maandag 28 Juni tot en met Vrijdag 9 Juli a.s. geeft de bon „Boter 26a" recht op het koopen van 250 gram boter en de bon „26b Boter" recht op het koopen van 125 gram boter. Margarine is op deze bonnen niet verkrijgbaar. Het koopen met genoemden bon is reeds op Zaterdag 26 Juni as. toegestaan.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1