INSDAG 22 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10586 V Eerlijke menscliesi njreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Elefot»nRedactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. BEKENDMAKING 0p grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde 25j[kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- iden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de lormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan leiding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang yan officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, iusschen 8 en 12 uur on het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zon nebloemstraat: 1. het personeel van het 7e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 29 Juni 1943. 2. Het personeel van het 10e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 1 Juli 1943. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli 1943. In de Frieslandkazerne te Assen: 3. het personeel van het 4e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 28 Juni 1943. het personeel van het 5e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 29 Juni 1943. het personeel van het le regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 1' Juli 1943. het personeel van het 8e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 2 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, le distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende ,grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of ij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de anmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo 0 poedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die bi 6 belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn Vrplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen- leid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden 4 Jjd uit te betalen. j| De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan leiding opgeroepen personen vrij veryoer derde klas. Degenen, ie tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen an de loketten, c.q. bij een stationschef, van het station van ||||rertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgcrklee- ing. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, rollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en epel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be- liójliagen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei J943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de luitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht- efehlshaber in den Niederianden, of zich op andere wijze aan de erugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet 1 rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, lie de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. BEKENDMAKING In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gege ven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht in krijgsgevangenschap teruggebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mij ter aanmel ding opgeroepen personen bij niet7aanmelding in het ergste ge val een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoor den wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straffen staan. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederianden, FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. ezoldiging res.-officieren in krijgsgevangenschap Bekendmaking van den Commissaris van de v.m. Nederlandsche weermacht, Aan de reserve-officieren van t voormalige Nederlandsche "eermacht, die zich in krijgsge- [angenschap bevinden, zal van 'en dag van aanvang dier krijgs- tevangenschap af bezoldiging "orden toegekend, welke vol lens de betrekkelijke bezoldi- gingsregelingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige uitbetaling zooveel mogelijk te bevorderen, wordt aan belang hebbenden in overweging gege ven. vóór hun vertrek aan opge- melden commissaris (Lange Voorhout 7 te 's-Gr a ven- ha g e) schriftelijk te verzoe ken de uitbetaling van hun be zoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noemen persoon c.q. met ver melding van hun postrekenings nummer, Wij schreven gisteren over de onschatbare weldaad, die waar lijk eerlijke menschen kunnen schenken aan hun omgeving zij kunnen zon en vreugde bren gén! Maar zijn wij eerlijk eerlijk in den dagelijkschen omgang? Een winkel. Er komt een klant binnen, een jaren-lange trouwe klant, die graag een ar tikel, dat hij noodig heeft, wil koopen. De winkelier verklaart, dat hij juist het laatste van zijn voorraad heeft verkocht. Intus- sohen heeft er nog een heele par tij van liggen, die bestemd is voor den zwarten handel, waar aan hij door woekerwinst meer kan verdienen, dan aan dien klant, dien hij nu missen kan (na den oorlog zal hij wel weer zien). Zoo is de manier van dien winkelier, die aldus eiken dag goede zaken weet te maken en zijn schaapjes op het droge brengt. De winkelier is katho liek en, naar men zegt, goed ka tholiek. Een huiskamer. De heer Pieterse wordt hartelijk verwel komd. Mevrouw zegt werkelijk blij verrast te zijn door het be zoek; jamimer, dat mijnheer nog niet thuis is. Als de heer Pie terse na korten tijd de „gast vrije" woning heeft verlaten, hartelijk uitgeleide gedaan door 'mevrouw, weet mevrouw met de andere gasten het gesprek op dien heer Pieterse te brengen. Toen zij laatst uit de kerk kwam en langs het kantoor van mijn heer Pieterse liep, zag zij daar iemand, die niet zoo heel goed bekend staat. Nu ja, dien mijn heer Pieterse zélf vertrouwt zij ook niet heelemaal; haar man zou er wel meer van kunnen vertellen, als hij thuis was. De mevrouw is katholiek en, naar men zegt. goed katholiek. Zóó zouden wij nog honder den voorbeelden uit het gewone dagelijksoh leven kunnen aan halen. Is het wonder, dat men in ons, als wij ons zóó gedragen, niet vindt den „Bijbel", waaruit de mensehen in dé wereld het chris tendom kunnen leeren kennen? Elke onwaarachtigheid, en on eerlijkheid móet ons tegenstaan. Wij moeten eerlijk zijn in héél het maatschappelijke leven dat is ook de noodzakelijke voorwaarde, om mee te kunnen werken aan den ophouw van een betere samenleving. Monteneqrifnsctie benden vernleSIgd DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: „Aan het Oostelijke front ver liep de dag kalm. Lichte Duit sche vlootstrijdkrachten bescho ten in den nacht van 19 op 20 Juni de stad en haven van Jeisk aan de Zee van Azof. De lucht macht viel opnieuw bewape- ningsbedrijven in het vijande lijke achterland aan. In de Kas pische Zee werden twee groote koopvaardijschepen in brand ge worpen. Voor de Algerijnsehe kust wer den in den nacht van 19 op 20 Juni van een vijandelijk con- vooi een torpedoboot en 8 groo te vrachtschepen door luchtaan vallen zoo ziwaar beschadigd, dat aangenomen wordt dat verschei dene schepen vernietigd zijn. Al le vliegtuigen keerden terug. In den afgeloopen nacht werd de haven van Bizerta met bom men van zwaar kaliber bestookt. Britsche bommenwerpers vlo gen over de bezette gebieden in het Westen naar Zuid-West- Duitschland en wierpen bomsnen neer op woonwijken in enkele plaatsen. De bevolking leed ver liezen. Andere vijandelijke vlieg tuigen ondernamen storings- vluchten boven Noord-Duitsch- land en wierpen enkele bommen neer, die geen noemenswaardige schade aanrichtten. Boven de bezette gebieden in het Westen BEKENDMAKING BETREFFENDE AANMELDINGSPLICHT. Alle mannelijke personen in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoeg de arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek heb ben ontvangen of aan hun aan meldingsplicht b.v. wegens ziekte den Sisten Mei, 1 Juni en 2 Juni niet hebben vol daan, worden hiermede voor de laatste maal uitgenoodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde ar beidsbureau of bijkantoor op de hier onder genoemde data. Donderdag 24 Juni, in Ja nuari tot en met April gebo renen, tusschen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus géborenen, tussohen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni, in Sep tember tot en met December geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 gebore nen, voorzoover zij onderwor pen zijn aan den aanmeldings plicht en dezen om welke re den dan ook niet zijn nageko men, voor de laatste maal ge legenheid geboden op boven genoemde data ook aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, die in strijd han delen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uitnoodiging niet of niet naar behooren voldoen, opzettelijk of door- nalatigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straffen. en het Duitsche Rijksgebied wer den vier vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. In de bergen van Montenegro hebben Duitsche, Italiaansche, Bulgaarsche en Kroatische troe pen tijdens gevechten, die we ken lang hebben geduurd, ster ke benden ingesloten en vernie tigd. Het bergachtige karakter van het lana, de ongunstige weersomstandigheden en het wanhopige verzet van de ben den vergden van de in den strijd geworpen formaties groo te gevechtsprestaties en harde ontberingen. De luchtmacht, die in een onvermoeid optreden zich in de gevechten mengde, heeft een aanzienlijk aandeel aan de succesvolle operatie. De bloedi ge verliezen van de bandieten zijn zeer hoog. Groote hoeveel heden wapens, voertuigen en ra- vittailleeringgoederen wei-den buitgemaakt." Vrij sterke groepen in de bergen. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: De in het weermachtsbericht genoemde gevechten in het Mon- tenegrijnsche hooggebergte zijn gevoerd tegen vrij sterke, goed georganiseerde groepen partisa- nen, die tezamen verscheidene duizenden man telden. De sterk ste dezer groepen was die van Tito, een vöormaligen metaalbe werker met communistische sympathieën; daarnaast heeft ook de groep onder Mihailowitsj, die de Joego-Slavische emigran- tenregeering vertegenwoordigt, veel van zich doen spreken. Bei de bendeleiders hebben zich door de vlucht- aan gevangenne ming weten te onttrekken. De verliezen onder hun aanhangers zijn groot, mede als gevolg van de vlektyphus, die talrijke offers heeft geëischt. Door 't optreden der partisanen zijn geheele dor pen ontvolkt. De bewoners zijn medegevoerd en in vele geval len door honger omgekomen. TWEE JAAR STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. De Berlijnsche ochtendbladen van 22 Juni herdenken in uitvoe rige beschouwingen den tweeden verjaardag van den Europee- MOMENTJE EEN MAN IN DEN AVOND. Er bleef in den avond een man bij mijn tuintje staan, die begon te verhalen. Het was een omvangrijk man, machtig van postuur en hij vertelde met sonore stem van zijn leven, zijn tegensla gen, zijn reizen en avontu ren. Als hij zijne stem wat verhief, klonk soms zijn zwaar geluid door onze straat als het trompetgeschal van een reveille. Hij sprak over heerschen en dienen, over zijn arbeid in verre lan den, over de vlagigestok voor zijn huis en over het trillen van zijn ziel. Hij vertelde van de hooge boortorens in Baku en van een man in Te heran, die wandelen ging met zijn vier vrouwen en zijn vele kinderen, die allen in rechte rij op eerbiedigen af stand hem volgden. Hij sprak ononderbroken en zijn so noor geluid klom tegen de gevels der huizen. En naast ons opende zich een venster en een dame zette zich tot luisteren naar dit avondlijk verhaal. En tegenover ons kwamen er hoofden van mannen en vrouwen voor de vensters en verder weg en nog verder ging het verhaal van dezen man in den avond. En de heele straat was ver vuld van dit verhaal over Teheran, een verre stad in een afgesloten wereld. En toen het verhaal uit was en de man was heenge gaan, zag ik mijn buurman met een roode fez op het hoofd en zijn lieftallige gade in de zijden tooi der Perzi sche schoonen. En de vlaggestok tegenover ons stond nog onbewogen en vlagloos. Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers. kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de ge zinsleden dezer vrij- willigers wordt in rui me mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoe ding. kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewiizing enz. Zii, die om biizondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zicli aanmelden bij een der in Nederland gevestigde SS-on- derdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrii gesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. schen opstand tegen het bolsje wisme, waarin de voldoening tot uiting komt over het besluit van den Fuehrer, die te elfder ure tegen den bolsejwistisehen dic tator optrok en zoo Europa be waarde voor het lot. dat het was toegedacht. De „Voelk. Beobachter" schrijft: „Wij weten nu, dat de Sovjet- stoomwals zich in Augustus in beweging zou zetten, om Oost- Pruisen, het Gouvernement-Ge neraal en Roemenië onder den voet te loopen en dat Stalin, in samenwerking met zijn pluto cratische bonagenooten, Joego slavië in den oorlog dreef om tijd te winnen voor de laatste voorbereidingen." De „Deutsche Allgemeine Zei- tung'' schrijft: „De vreeselijke mogelijkheden van de bolsjewis tische militaire machine, en de gruwelijke uiting van de terreur der Sovjets, zijn aan ons en aan de wereld thans niet meer onbe kend. Het bolsjewisme moet

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1