-AANDAG21 JUNI 1943 ohreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 oo slefoon: Eedactie 20915. Adinin. 20835 1, Eeriifke meisscheia Paus Pius XI dringt er in zijn i icvcliek tegen het goddeloos jmmunisme od aan, onze veel- ildige sociale plichten nauw- :urig te volbrengen, „Zoo zal en zegt de Paus het ge- •ek aan consequenties in het iristelük leven, dat wij reeds 310 dikwijls hebben betreurd, co een gaan: dit gebrek was de nj irzaak. dat sommige katholie- 5Ö :n een beklagenswaardig dub- f 1 geweten hadden; voor het terli.ik vervulden zij hun gods- s]a enstplichten getrouw, maar, e aar het hun werk, industrie of ~c indel betrof, daar leidden zij in leven, dat weinig overeen- ,vam met de eischen der ge- (chtigheid en met de Christe- "Tjke liefde; daardoor waren zij n ergernis voor de zwakken, 'ui rwiil zij den kwaadwilligen gemakkelijk voorwendsel iven. om de Kerk in discrediet brengen" („Divini Redernp- ris"). Een „dubbel geweten'", waar in de Paus spreekt, verstikt in j :n mensch de eerliikheid voor oti iél ziin sociaal verkeer. En aan niets heeft de samen- ?e ving zulk een behoefte als aan irliike menschen. wier gedra- ngen in het sociale leven het empel dragen van eenvoud, op- k< nf 34STE JAARGANG N° 10535 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. VVilmer, Hoofdredacteur. j chtheid en loyaliteit. Zii zijn een groote zegen, een es ischatbare weldaad voor hun ngeving. s' Zii gieten zonnelicht in zielen. aarin het donker is: zij bren- vreugde in harten, waaraan droefheid knaagt. Eenvoudige, oprechte, loyale en wii zouden er aan kunnen ievoegen: royale menschen BI illen zichzelf en anderen de en raarste zorgen en het hardste a^-uis zooveel lichter maken! Van ieder mensch mag wor- :n geëischt. dat hij tegenover in mede-menschen, dat hij in ki indel en wandel eenvoudig, uljrliik, loyaal is. Een christen, die niet die nijsenschappen toont, trekt nie- and tot het christendom, maar :eft vaak ergernis, hoe iraaf" hii ook overigens moge 50|in. Wii lazen gisteren een woord, ,t oo ons allen diepen indruk ,oet maken, dat ons in het ge- eten siaat, namelijk dit: „chris- nen ziin de eenige Bijbel, die menschen in de wereld nog En nu zouden wii allen wel a^|enschen kunnen aanwijzen, die iet ziin eerlijk, oprecht, lovaal i die niet ziin royaal, in hun istvrübeid. hoewel zii het be- ekkeliik kunnen zijn. Maar: lar maken wii onszelf en de Mjereld geenszins beter door! der onzer onderzoeke zichzelf, hii is een „Bijbel'', waarin zijn ieJede-menschen in dezen tijd dézen tiid! het christendom innen lezen, waaruit zijn me- menschen het christendom innen leeren.... t fIJ|laaIscli|lce aaiava'Ien aan Oosteüfk front duitsche WEE RM AC HTS3EKIC HTE N Van Zaterdag. ,Het Duitsohe weermachtsbe- cht van Zaterdagmiddag luidt: „Aan het Noordelijke front in het Koebanbruggehoofd- islukte een nachtelijke aanval y in twee vijandelijke brigades e bolsjewisten leden zware oedige verliezen. De lucht *y acht bracht in de monding van Wolga opnieuw twee --in koop aardijschepen van resp. 8900 1 3000 brt. tot zinken en be- jhadigde twee andere schepen lï1 iddelbare grootte. In het zeegebied van Pantelle- yi a troffen snelle Duitsche ge- «htsvliegtuigen een transport- nip en een klein oorlogsvaar- ig met zware bommen. LTijdens gewapende verkenning en den. Atlantischen Oceaan ivl werd een vijandelijk vrachtschip zwaar beschadigd, De vijand verloor gisteren in het Middellandsche Zeegebied 28 vliegtuigen. Een Duitsch jacht vliegtuig keerde niet terug. Bij den luchtaanval in den nacht van 17 op 18 Juni op de Algerijnscihe haven Djidjelli werden, naar thans kon worden vastgesteld, een transportschip van 6090 brt. vernietigd en twee andere schepen beschadigd. Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag meldt: „Plaatselijke aanvallen der Sovjets aan het Koebanbrugge- hoofd ten Noord-Oosten van Soe- my en in het gebied van Kirof werden afgeslagen. In de overi ge sectoren van het Oostelijk front levendige actie van stoot troepen. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog be langrijke doelen in Leningrad met goede uitwerking. Bij een nieuwen aanval der luchtmacht op scheepsdoelen in den mond van de Wolga liepen wederom vier vrachtschepen zware bomtreffers op, zoodat verwacht kan worden, dat een deel van deze schepen vernie tigd is. Ander Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten indus trieën ver in het vijandelijke achterland. Een vliegtuig keer de van deze Vluchten niet terug. Duitsche en ItaJiaansche ge vechtsvliegtuigen wierpen op de haveninstallaties van Bizerta en Pantelleria met goed gevolg bommen. Eenige vijandelijke vliegtuigen maakte in den afge- loopen nacht storingsvluchten boven het Westelijke gebied van het Rijk zonder bommen uit te gooien. Boven de bezette gebieden m het Westen werden vier vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den nacht van 19 op 20 Juni afzon derlijke doelen in het gebied van Londen en aan de Engelsche Zuid-Oostkust. Door varende eenheden van de marine, het luchtdoelgeschut van koopvaardijschepen en de luchtdoel artillerie der marine werden tusschen 11 en 20 Juni 49 vijandelijke, vliegtuigen neer geschoten." „Bomtreffers op woonwlfken" DE GRUWELIJKE WERKE LIJKHEID IN DUSSELDORF. Wii lezen in ..Volk en Vader land": Het Duitsche weermachts'oe- richt van Zaterdag 12 Juni ge waagde van „bomtreffers in woonwijken', „zware verliezen onder de bevolking", en „aan zienlijke schade aan woenhuizen en openbare gebouwen van de stad Dusseldorf". Het noodlot wilde, dat wii Za terdagmiddag met eigen oogen de gruwelijke werkelijkheid moesten .aanschouwen, die ach ter deze ware. sobere woorden uit het weermachtsbericht schuil gaat. Brandende huizen links en rechts, ingestorte gebouwen, in ouinhoooen veranderde woon wijken. kleine meisjes die luid roeoen om hun „Mutti", man nen. vrouwen én kinderen met dik-gezwollen oogen van den rook. grijsaards en oude moe dertjes die. zittende op -een rampzalig beetje huisraad we zenloos naar de wir-war van steenen en balken staren die gisteren nog hun huisje vorm den. soldaten en „Einsatztrup- oen" die met pikhouweelen, dommekrachten en grijpers het puin' voor de ingangen der schuilkelders weghalen, waarin menschen wachten op huil be vrijding: dat was Dusseldorf op Zaterdag 12 Juni 1843. De gru welijkste schildering van de hel verbleekt bii deze werkelijkheid. Oorlog. Neen, dat is het nu juist! Dit BEKENDMAKING In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gege ven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht in krijgsgevangenschap teruggebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mij ter aanmel ding opgeroepen personen bij niet-aanmelding in het ergste ge val een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoor den wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straffen staan. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. BEKENDMAKING Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtig en re servepersonecl onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, tusschen 8 en 12 uar on het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zon nebloemstraat: 1. het personeel van het 7e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 29 Juni 1943. 2. Het personeel van het 10e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1324 tot en met 1915 op 1 Juli 1943. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli 1943. En de Frieslandkazerne te Assen: 3. het personeel van het 4e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 28 Juni 1943. het personeel van het 5e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 29 Juni 1943, het personeel van het le regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 1 Juli 1943. het personeel van het 8e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 2 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributicstamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moot de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij een stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- diag. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zoudagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. is geen oorlog, maar redelooze. barbaarsche terreur tegen weer- looze menschen, vrouwen en grijsaards en kinderen. Oorlog is een strijd van solda ten tegen soldaten, hard en zon der genade desnoods, met alle middelen der moderne techniek. En wanneer het dan om een mi litaire beslissing gaat, om de overgave van een stad b.v.. waardoor een concreet militair doel wordt bereikt, dan valt zoo'n stad desnoods tot het laat ste huis aan den oorlog ten of fer. Maar er lagen géén Engelsche of Amerikaansche soldaten voor de Doorten van Dusseldorf, toen de Britsche luchtmacht haar bommeiilast naar beneden smeet Er werd géén militaire be slissing door afgedwongen, er sneuvelde geen bolsjewiek aan het Oostfront minder en er zal geen schio minder naar den bo- MOMENTJE BEZINNING. De zwarte handel is een zwarte vlek op de ziel van ons volk. In de onontkoombare ellende van dezen tijd, nu de armeeën van alle landen zijn samengestroomd en ieder leeft op een afgesloten ter rein, moest iederen dag ster ker in ons de overtuiging groeien, dat het oude indivi dualisme moet plaats maken voor een gemeenschapsideaal. Zoo er ooit een tijd was, waarin de menschen op el kaar zijn aangewezen en el kander dienen te helpen, dan wel deze tijd. waarin ieder zich noodzakelijk beweegt langs den afgrond van zijn bestaan. In plaats daarvan groeit de hebzucht iederen dag. Er is een begeerte naar geld, en een begeerte naar goed. Deze onheilige begeerte leeft in de ziel van den man, die voor dertig gulden één pond vet aanbiedt en aldus weet, dat hij dit onthoudt arm gezinnen, die te gronde drei gen te gaan evenals in 't hart van de vrouw, die tachtig ct. vraagt voor één ei, wetend, dat het gevraagd wordt voor een ziek kind. Als ik mijmer over dezen tijd. kan ik hem zien als een genade, een middel tot gene zing. Maar wie ziet er naar dit stormsein, dat waarschuwt tegen het gevaar van het groeiende egoïsme? En ik bedenk, dat. indien deze oorlog eens de mensch- heid tot bezinning zal moeten brengen, hij nog wel tien jaar duren zal. Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers. kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de ge zinsleden dezer vrii- willigers wordt in rui me .mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoe ding. kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewijzing enz. Zij, die om biizondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zich aanmelden bii een der in Nederland gevestigde SS-on- derdeelen. Degenen, die zich bU de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrii gesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. dem der zee worden gejaagd. Duizenden, tienduizenden Ne derlanders kennen Dusseldorf - het Parijs van het Westen. Een prachtige woonstad zonder noemenswaardige industrie; breede lanen en fraaie Darken, schouwburgen, opera's en ande re monumenten van kunstzin en kunstmin. Hiertegen richtte zich het stomme geweld van Churchill's ..Koninklijke" luchtmacht. Wij. Nederlanders, herinneren ons het recent, dat deze machtswel lustige sadist als oorlogscorres pondent van de ..Morning Post" reeds tiidens den Boerenoorlog het Engelsche volk aanbeval. „Wii moeten de ouders doo- den. opdat de kinderen eerbied voor ons zullen hebben". Na veertig jaar ondanks alle christendom en beschaving waarvoor hii beweert te vechten is Churchills recept r.og pre cies gel k. Voor de geschiedenis staat deze man als groote gang ster. die het eerst bevel gaf, weerlooze burgers van de luclt uit te bestoken. Wat in Dusseldorf en andere

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1