ZATERDAG 12 JUNI 1943 343TE JAARGANG N°-19579 :8:E VOLHEID R,: reaux: Papengracht 32 - Giro 103003 efoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. )it is het feest der volheid: Geest des Heeren vervult de de. Als een storm ruischt Hij i, als lichtende tongen vlamt op: Hij doet in vreemde talen eken en maakt de harten eiend van Liefde. Een nieuwe aschheid ontwaakt, de Kerk ;int haar loopbaan onder de keren. Predikers trekken uit ir de grenzen der aarde, het mkderbare Woord wordt ver- Migd, de volkeren buigen zich moedig onder het zoete juk i het Evangelie, de Blijde odschap. En alles wordt nieuw, jrfonkeld van een nieuw licht, ndend van nieuwe, ongekende ed, iandaag wordt ons dat alles lieuw bewust gemaakt. De heid is altijd aanwezig, want Geest is nooit geweken van Kerk, maar zoo dikwijls slie- i wij in en sloegen geen acht ter op de lichtende, hemelsche lljatten, die wegschuilen op den. lem van ons hart. Nu bidden onstuimig, verteerd door indend heimwee, om de komst den Heiligen Geest, Kom er der armen, kom Gever van chenken, kom Licht van onze ten, O allerzaligst Licht, ver- de diepste verborgenheden ons hart. nVij bidden dat niet tevergeefs. „Jnt het is Pinksteren vandaag de Geest des Heeren rust op zooals de zon de wereld over- aalt op een feestende lente- Laat ons dan stil zijn en id, vol mildheid, vol mededoo- i, vol ongeveinsde hartelijk- d. En laat de jubel ook naar ten breken: de heele aarde en *1, 361 fet juichen. Want wij zijn ver- en vernieuwd, kinderen van Licht en van de Liefde. Liefde, vervul ons, o Liefde, •teer ons, o Liefde, heilig ons. en, Dr, HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer, diuchtdjevechïen aan Oostelijk Ironl nst 1 li [ft DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsche weermachtsbe lt van Vrijdagnamiddag luidt volgt: -i Clfan het Oostelijk front wordt iviteit van verkennings- en .jOttroepen gemeld. Bij een ,l' ivalspoging van sterke bolsje- itisohe luchtstrijdkrachten op itsohe fmtvliegvelden in den :tralen sector van het Ooste1- e® :e front ontstonden hevige htgevechten in het verloop arvan de vijand zrware verlie- 1 leed. In den nacht van 10 op Juni vielen zrware Duitsche ge- ihtsvliegtuigen een bolsjewis- 041 !h bewapeningsbedrijf aan. e' n het gebied van de Middel- ;vf|dsche Zee schoten Duitsche Italnaansche jagers gisteren vliegtuigen neer. ®1f>uitsche duikbooten boorden een zwaren strijd tegen be- ienmde convooien en afzon- dijk varende schepen 9 sche- met een gezamenlijken in- van 43.000 brt. in den usfnd en plaatsten torpedotref- l op twee andere schepen. In periode van 1 tot 10 Juni 0 i'deti door vlootstrijdkrachten j0 de luchtdoelartillerie van de 54 rine 10 vijandelijke vliegtui- vernietigd. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. let Italiaansche weermaohts- icht van Vrijdagmiddag luidt: tu Machtige formaties vi.iande- te bommenwerpers en jagers sselclen elkander gisteren en. ™pnacht boven Pantelleria af. garnizoen, hoewel door een aufzendtal toestellen bestookt, een nieuwe somatie tot over- op fiere wijze onbeant- rd. Jagers van het 53ste re- tent en de 150ste groep, die op oedige wijze den strijd C id aanbonden met numeriek supe rieure strijdkrachten, schoten twaalf toestellen tijdens verbit terde gevechten neer. Tevens werden acht vliegtui gen boven het eiland neergescho ten door Duitsche jagers, die bo- vandien twee Curtissvliegtuigen nabij Kaap Bone tot den strijd dwongen en in zee deden storten. Ter hoogte van Kaap Blanok in Tunesië vielen onze torpedo vliegtuigen een convooi aan en troffen een stoomschip van 3000 ton. Zeven toestellen zijn niet van de operaties van dien dag teruggekeerd. Een vijandelijk vliegtuig, dat met mitrailleur- vuur enkele motorpatrouille vaartuigen trachtte, aan te val len voor de kuset van Calabrië, werd door de luchtdoelartillerie neergehaald." ITALIAANSCHE BLADEN OVER DEN LUCHTOORLOG. Het staat ondubbelzinnig vast. aldus de ..Regime Fascista". dat de Engelsche regeering den luchtoorlog in zijn tegenwoordi- gen vorm reeds lang vóór het uitbreken van het conflict heeft voorbereid. Het is thans ook be wezen. dat het Britsche com mando sedert het uitbreken van den oorlog het Fransche com mando heeft voorgesteld de Duitsche steden aan te vallen, om de burgerbevolking te tref- fejn en daardoor een revolutie tegen de regeering te bewerken. De Fransche" regeering heeft zich tegen deze plannen alleen uit vrees voor represailles tegen Fransche steden verzet. Het struikrooverskarakter van den tegenwoordisen Engelschen luchtoorlog tegen Europa heeft niets uitstaande met de Duit sche en Italiaansche aanvallen, die daaraan voorafgingen en de Engelschen en Amerikanen be weren het tegendeel om tal trachten, de zware verantwoord deliikheid voor deze luchtter- reur od de tegenpartij af te wentelen. Ook de ..Relazioni mternazio- nali" houdt zich uitvoerig met de verantwoordelijkheid voor den luchtoorlog bezig. Juist op dit oogenblik van intensieve voorbereiding oo militaire ac ties van groote strekking liikt het gewenscht. aldus het blad, op positieve en definitieve wijze aan te toonen. dat het leed, waaraan de burgerbevolking wordt blootgesteld, en de ver- valschingen van het Volken recht en alle andere overeen komsten betreffende den lucht oorlog uitsluitend moeten wor den toegeschreven aan Churchill en ziin politiek. BINNENLAND DISTRIBUTIE VAN TEXTIELPRODUCTEN, De 'secretaris-generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 12 Juni 1943 alle tot dusver geldige distributiebescheiden voor tex tielproducten zullen zijn verval len. Het publiek wordt tusschen 20 Juni 1943 en 11 Juli 1943 (tege lijk met de uitreiking der bon kaarten voedingsmiddelen 8e pe riode) in de gelegenheid gesteld punten, die nog over zijn op de textielkaarten 2e en 3e serie om te wisselen tegen T-punten, mits de onbeschadigde punten nog aan bovengenoemde textielkaarten vast zitten. Punten van de toeslagkaarten le en 2e serie komen hiervoor niet in aanmerking. Ook de kou senbonnen der textielkaarten kunnen niet worden omgewis seld. Eveneens kunnen zij. aan wie na 11 April 1943 speciale punten dan wel vergun ningen of machtigingen zijn uitgereikt, voor zoover het koopen hierop nog niet heeft plaats gevonden, aanvragen tot het verkrijgen van nieuwe pun ten, dan wel vergunningen of Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf- fen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers. kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de ge zinsleden dezer vrij- willigers wordt in rui me mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoe ding, kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewijzing enz. Zij, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zich aanmelden bij een der in Nederland gevestigde SS-on- derdeelen. Degenen, die zich bil de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrii gesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. machtigingen bij de distributie diensten indienen. Deze aanvragen dienen te ge schieden op formulier M D 333 06, waarop de in te leveren pun ten, dan wel vergunningen of machtigingen, naar soort door den betrokkene moeten worden vermeld, alsmede den datum, waarop zij werden ontvangen. De omwisseling van bovenge noemde speciale punten, dan wel vergunningen of machtigingen zal eerst plaats vinden: a. nadat het aanvraagformulier hiertoe door den distributiedienst is gecontroleerd; b. den betrokkene door den distributiedienst is opgeroepen en deze kan aantoonen, dat hij nog steeds de aangevraagde goe deren dringend noodig heeft c. de voorschriften, op grond waarvan de goederen destijds zijn toegewezen, inmiddels niet zijn gewijzigd.. Bovendien wordt de aandacht van het publiek er op gevestigd, dat de voor 11 April 1943 uitge reikte speciale punten en/of ver gunningen niet voor omwisseling in aanmerking komen. Wel staat voor de bezitters van deze bescheiden de gelegenheid open om opnieuw een aanvrage ter verkrijging van nieuwe distri butiebescheiden bij de distribu tiediensten in te dienen, echter kunnen deze aanvragen eerst van 28 Juni 1943 af in behande ling worden genomen. VERBOD VAN KOOPEN. VER- KOOPEN EN AFLEVEREN VAN MEUBELEN. Het verkoopen en afleveren van meubelen door fabrikanten is sinds 12 Februari j.l. verboden. Blijkens een publicatie in de Ne- derlandsche Staatscourant van 11 Juni 1943 is dit verbod thans uitgebreid tot het koopen, ver koopen en afleveren van onge bruikte al dan niet gestoffeerde houten meubelen in het alge meen, zoodat het ook aan gros siers en detaillisten, alsmede aan ambachtslieden verboden is, on gebruikte, al dan niet bekleede houten meubelen zonder vergun ning te verkoopen en/of af te leveren. Ook aan- gebruikers is het zonder vergunning koopen dezer meubelen verboden. Van het verbod zijn o.a. uitgezonderd bureaumeubelen, waaronder uit sluitend te verstaan: bureaux, schrijftafels, schrijfmachinetafels, karthotheekkasten en -laden en registerkasten. Aanvragen om een vergunning tot verkoop en aflevering aan verbruikers en aanvragen om koopvergunningen door verbruikers kunnen tot na dere mededeeling niet in behan deling worden genomen. Voor nadere bijzonderheden zie men de officieele publicatie en ge noemde Staatscourant. Werkloozenkas N. A. F. opgeheven, rechten niet gekort. De cen trale persdienst van het Nederl. Arbeidsfront meldtr Met ingang van 1 Juli a.s. zal de werkloozen kas van het Nederiand- sche Arbeidsfront opge houden hebben te be staan en zal derhalve de bijdrage voor deze kas niet meer verschuldigd zijn. Het is gebleken, dat in verband hierme de eenige onzekerheid is ontstaan omtrent de rechten van hen, die in den loop van den tijd hun bijdragen aan deze werkloozenkas hebben voldaan. Het staat vast, dat van deze rechten niets zal worden ge kort. en het is derhalve van het grootste belang, dat de betreffende bij dragen tot 3 Juli a.s. worden voldaan. Het Nederlandsche Arbeids front zal aan zijn leden in geval van werkloos heid boven de üitkee- ring van Staatswege een bijzondere ondersteu ning verleenen. Hier over zullen binnenkort nadere mededeelingen volgen. Uitreiking nieuwe bonkaarten. De plaatselijke distributie diensten zullen op nader te be palen tijdstippen van 20 Juni tot en niet 10 Juli 1943 tegen overlegging van de stamkaart en tegen in onvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten „Voedingsmiddelen 8e periode 1943" en, in be paalde gebieden, klantenkaar ten voor groente uitreiken. Ei- wordt wederom onderscheid ge maakt tusschen stad- en land kaarten. Petroleum voor kookdoelein- den. Van 14 Juni tot en met 5 Augustus 1943 geeft elk der met ..09" en „10" genummerde bonnen van de bonkaart „U 215" voor kookdoelienden recht od het koopen van één liter pe troleum. MOMENTJE PINKSTERBEDE. Ik Heb aan het paradijs gedacht en aan den mensch, ontluisterd en levend in den zwarten nacht en nevel zonder spijt of klacht, en het verstand verduisterd. Ik heb gezien het menschenoog en ai de donk're dingen, die er vanuit die ronde boog en held're spiegel dor en droog van heete hebzucht zingen, 'k Zag veler mensohen stand en staat en lippen zich bewegen, zoo kwam de leugen en de haat uit 's menschen lachende gelaat mij steeds verfomfaaid tegen. En ik heb tot mij zelf gezegd: 1 kon zóó in waarde mind'ren wat eens zoo schoon was en oprecht? En is nu heel de wereld slecht behalve onze kind'ren? Er is geen licht, er is geen lach in deze wereldorde en 'k vraag voor dezen Pinksterdag dat ons verstand genezen mag en als van kind'ren worden. V_ KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17--45 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kun nen zich bij de genoemde adres sen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Bij de onderzoekingen wor den ook alle gevraagde inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familiele den, duur der opleiding, extra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er opgeves- tigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1930 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 914 uur Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk. 18 Juni 912 uur Breda, res taurant „Modem", Markt. 18 Juni 1518 uur Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45 19 Juni 9—12 uur Venlo, Deut- sches Haus. Egmontstiaat 16. 19 Juni 15-18 uur Arnhem, café „Royal". 20 Juni 912 uur Hengelo, café „Modern". Spoorstraat 18. 20 Juni 1518 uur Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9—12 uur Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 22 Juni 9—12 ur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 914 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 913 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 914 uur Amersfoort, Polizeidurchangslager, Leusder- weg. 26 Juni 914 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilligers. Straks zal de eigen gemaakte koffie best smaken SS PK Ahrens-O-H-P m DRIEVOUDIGE MOORD- AANSLAG. Eén doode, twee gewonden. Od de grens van de gemeente Boxtel en St. Michielsgestel heeft Vriidag een drievoudige moordaanslag plaats gehad. Door een schot in het hoofd werd de 50-iarige de R, gedood. ..een vrouw kreeg een schot in de long. terwijl een 21-jarige jon gen uit Arnhem. K.. cfie er til - deliik verblijf hieid. ernstig in de borst werd getroffen. De jon geman zag nog kans naar een boerderij te strompelen, waar men de oolitie heeft opgebeld. Deze trof de vrouw zwaar ge wond aan Jangs den wég oo on geveer 800 m. van de plaats van het misdrijf. De moordaanslag is gebeurd in de bossehen. waar de R een kamohuisie had en se dert twee weken woonde.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1