De moord van Katyn BINNENLAND Red. BuitenlandMr. H. Geiae. LeidenRed. Stad ca Sport M. Zonder op. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; verantwoordelijk voor de •dvertentiënC. dc Heiden. Leiden. Verduisteringstijden van 6 tot en met 12 Juni van 22 tot 5.15 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 8.6: 1.07 onder, 10.26 op. Woensd. 9.6: 1.36 onder, 11.29 op,. Bond. 10.6: 2.01 onder, 12.33 op. NIEUWE BEWIJZEN GEVONDEN. De Duitsche bladen publicee- ren nieuwe bewijzen voor de schuld der Sowjets aan den mas samoord in het bosch van Katyn en bevatten facsimile's van brie ven door familieleden aan de ver moorden geschreven, welke brie ven door de Duitsche weermacht fevonden zijn in het Gepeoe-ge- ouw te Smolensk. Talrijke Po len uit het Gouvernement-Gene raal en een aantal Amerikaan- sche onderdanen hebben zich, al dus een bericht in de „Voelki- sche Beobachter" per brief ge wend tot de Amerikaansche am bassade in Moskou of tot ambas sadeur Steinhardt persoonlijk, teneinde inlichtingen te verkrij gen omtrent hun als Poolsche of ficieren in Sowjet-Russische ge vangenschap geraakte familie leden en zoo mogelijk hun vrij lating en vertrek uit de Sowjet- Unie te bereiken. Het volkscommissariaat voor binnenlandsche zaken Moskou- Dsersjinski, d.w.z. de Gepeoe, heeft echter, naar later is geble ken, een groot deel van deze brieven in beslag genomen en doen toekomen aan het hoofdbe stuur van de Gepeoe Smolensk. De meeste dezer „behandelde" brieven zijn door de bevoegde afdeeling van de Gepeoe voor zien van de opmerking: „Overge geven aan het bijzondere com mando der K. G.". K. G. wil zeg gen Kosja Gora, Geitenberg, het boschje van Katyn, waar de gra ven der Poolsche officieren zijn gevonden. Voor andere officie ren heeft de aanteekening een voudig geluid: „Niet meer te vin den". Klaarblijkelijk was er een bijzondere behandeling voor Jo den, want op de acte, waarin het verzoek van een New Yorksche Jood tot „contact" met zijn in Sowjet-Russische gevangenschap zijnden neef, is als eenige on der honderden dergelijke verzoe ken een positieve aanteekening aangebracht, die luidde: „Bericht aan het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken. Overbren ging naar een kamp eerste cate gorie". HET MILITAIRE BESTUUR IN BELGIE. Ter gelegenheid van het feit, dat drie jaar geleden in België het militaire bestuur is inge steld, heeft de chef van het militaire bestuur dr. Reeder, een rede gehouden, waarin hij een overzicht heeft ge geven van het opbouwwerk, dat de Duitsche instanties in drie jaar tijd geleverd hebben. Dr. Wie Kriek-Krachs eet en op kan hou'en Vóór dat de laetste is gekraeckt Die is uit marniersteen gehouwen Zoo'n man is nier uit vleysfh gemaeckt! LEVENSWIJSHEID De apostel Paulus over de liefde. 21) „Al schenk ik weg al wat ik heb, Al geef ik mijn lichaam, om mij te laten verbranden: Zoo ik de liefde niet heb, Het dient mij tot niets". Uit hoofdstuk 13 van Paulus' eersten brief aan de Korintiërs. Is er wel één tekst in de H. Schrift, waarin met zulk een vlammende duidelijkheid wordt gezegd, hoe zuiver de liefde moet zijn, aan welke hooge eischen zij moet voldoen, om waarlijk liefde te mogen heeten. Paulus acht het klaarblijkelijk mogelijk, dat zelfs iemand, die alles wat hij heeft, wegschenkt, ja, die ook zijn lichaam geeft, om het te la ten verbranden, nóg niet de lief de heeft, omdat zijn bedoeling niet zuiver en diep genoeg is. Wij moeten, vooral ook in de zen tijd, meer lezen en overwe gen, hoe St. Paulus over de liefde schrijft! Hier volgen nog twee aan het bovenstaande aansluitende ver zen uit het genoemde prachtige 13de hoofdstuk. De liefde is geduldig. De liefde is goedertieren. De liefde is niet afgunstig, Niet pronkzuchtig, niet verwaand". „Zij handelt niet onedel, Én zoekt zichzelve niet, Zij laat zich niet verbitteren, En rekent het kwade niet aan." Reeder wees er op, dat het grootstes deel der Belgische be volking loyaal en in het belang van België met de Duitsche in stanties samen werkt. Door deze houding is het ook in het afge- loopen jaar voor de bezettende mogendheid mogelijk geweest België niet te behandelen als een met het zwaard veroverd, doch als bezet gebied. Sprekende over den arbeids inzet wees dr. Reeder op de groote bereidwilligheid van tal rijke handarbeiders om voor den arbeidsinzet naar Duitsch- land te komen. Dr. Reeder deelde vervolgens mede, dat de Fueh rer in overweging genomen heeft om, voor het geval de Bel gische bevolking de haar opge legde verplichting voor den arbeidsinzet in Duitschland op bevredigende wijze nakomt, voorloopig twintigduizend Bel gische krijgsgevangenen uit de krijgsgevangenschap te ontslaan en. deze met de vrije Belgische arbeiders in het Duitsche Rijk geldjk te stellen. Omtrent de le vensmiddelenpositie verklaarde dr. Reeder, dat deze in het afge- loopen jaar gunstiger ge weest dan in de beide vonge ja ren. De broodvoorziening is ge waarborgd. Alles wijst er op, dat de oogst van dit jaar goed zal zijn. Voorts zeide de chef van het militaire bestuur, dat tegen il legale elementen, onverschillig van welken aard, met zeer barde straffen is opgetreden en ook in de toekomst opgetreden zal worden. Ten slotte herdacht dr. Reeder de Vlamingen en Walen, die in de gelederen der Duitsche weermacht en Waffen-S.S. schouder aan schouder met de Duitsche soldaten in het Oosten strijden. DE REGEERINGSVORMING IN BUENOS AIRES. De sedert Zondag durende en slechts enkele uren onderbro ken beraadslagingèn over de vorming van een nieuwe voor- loopige Argentijnsohe regeering onder generaal Ramirez zijn Maandag geëindigd. De nieuwe regeering Maandagmiddag in 'het regeeringsgebouw beëedigd. De chef van den staat ad inte rim, Raminez. heeft in een toe spraak verklaard, dat het leger de verantwoordelijkheid heeft overgenomen, teneinde in volko men onzelfzuchtigheid de zuiver heid van het bestuur te herstel len. Vervolgens sprak Ramirez van het balkon van het regee ringsgebouw tot de verzamelde menigte en zeide Argentinië met krachtige hand door de huidige crisistijden te zullen voeren. Zijn v/oorden werden met groote geestdrift ontvangen. Naar aanleiding van de vor ming der voorloopige regeering is Maandagmiddag een door generaal Ramirez onderteeken- de verklaring uitgegeven. „De Argentijnsohe republiek beves tigt opnieuw haar traditioneele politiek van vriendschap en op rechte samenwerking met de overige Amerikaansche naties overeenkomstig de bestaande overeenkomsten. Tegenover alle andere landen vertegenwoordigt zij thans een neutraliteitspolitiek Overigens acht de voorloopige regeering het noodig er op te wijzen, dat zij vóór het beginsel van volstrekte autonomie der staten ten aanzien van de vast stelling (hunner regreringsvor- men is. Zij zal derhalve geen in menging van buiten dulden. Het Argentijnsche volk heeft overeenkomstig de grondwet des lands tot dusver steeds vast gehouden aan den republikeinsoh -representatieven staatsvorm en zal ook in het vervolg zelfs on der de moeilijkste omstandighe den niet daarvan afwijken." Ook in juridisch opzicht is de positie van de nieuwe Argen tijnsche regeering opgehelderd door de erkenning door het op perste gerechtehof. DE MIJNWERKERS STAKING IN AMERIKA, De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat vrij wel alle arbeiders van de voor naamste steenkolengebieden in de Vereenigde Staten het wérk hervat hebben, met uitzondering van Troisides, de grootste mijn in den staat Ohio. De Ameri- kaansohe minister van binnen landsche zaken, Ickes, heeft Maandagavond medegedeeld, dat de mijnwerkersstaking de afgeloopen week den Vereenig- den Staten elf millioen ton ko len heeft gekost De bekende Amerikaan sche vlieger Love, die in 1927 met Lindbergh de trahsatlanti- sche vlucht heeft voorbereid, en kolonel der Amerikaansche luchtmacht "was, is in de nabij heid van Austic bij een vliegon geluk om het leven gekomen. Zijn veertien medepassagiers vonden eveneens den dood. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Van ongeldig tot geldig. Van twee ongeldige tabaksbon nen. had J. M. Stouten te Lei den een eeldige tabaksbon sa mengesteld. voor welke bezig heid de Officier 14 dagen ge vangenisstraf vorderde: vonnis een week gevangenisstraf. Aardappelen. Met 15 kilo aardappelen werd N. Pauw te Leiden door de controleurs aangehouden: 4 boetè subs. 2 dagen hechtenis werd het von nis volgens den eisch. Voor 20 kilo aardappelen kreeg J. de Vos te Leiden ƒ5 boete subs. 2 dagen hechtenis met verbeurd verklaring der aardappelen die in beslag waren genomen in dit geval De rechter liet voor C. J. v. Amsterdam te Leiden cle mentie gelden voor 40 kilo aard appelen. die hii vervoerde, en daarom werd 4 boete subs. 2 dagen hechtenis opgelegd. .Wlc kent haar? Het geval ran het bewustelooze meisje te Bussum wordt steeds raadselachtiger. Is misdrijf In het spel7 Het meisje ligt nu al sedert 28 Mel 1.L in bewusteloozcn toestand, gelijk sij In den avond te 23 uur op den afgelegen openbaren weg ge vonden werd. Zooals gemeld, uitte zij de woorden: „lk heet toch Cornelia de Jong?"j „Arnhem": „Bombarde ment" en „DuliSsJiland". Dringend verzoekt de Kapitein-commandant van Politie te Bussum om inlichtingen Po!ltle(oto-Paz m TERAARDEBESTELLING DR. F. E. POSTHUMA. Op eenvoudige wijze heeft gistermiddag op de begraafplaats Ruurlo de teraardebestelliing plaats gehad van wijlen dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Han del. De begrafenis werd, zooals dit in den Gelderschen Achter hoek de gewoonte is, geheel door de naaste buren verzorgd. Deze droegen de kist van den over ledene uit en stelden hun „brik ken" ter beschikking om als volgrijtuigen dienst te doen. Achter den eenvoudigen lijkwa gen reed een platte wagen waar op eenige tientallen bloemstuk ken en kransen waren neerge legd. Er was o. m. een krans van MusSert, voorzien van oran- je-wit-blauwe linten. Groot was de belangstelling, zoowel onder weg als»op het kerkhof. Tot de aanwezige autoriteiten behoorden Generalkommissar Schmidt als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris. Mi- nisterialdirektor dr. Moritz als vertegenwoordiger van Staatsse- kretaer Backe, hoofd van het Riiksmir.isterie fuer Ernaehrung und Landwirtschaft te Berlijn, de chef van de Hauptbeteiling Ernaehrung und Landwirtschaft van het Rijkscommissariaat, Ober regierungsrat von der Wense, de Referent fuer Agrarpolitik, Ernst Beauftrage van den Rijkscom missaris in de provincie Gelder land, dr. Schneider, Kreisleiter Waibeler der N. S. D. A. P. Muteert werd vertegenwoordigd d~>or prof. Jeswiet uit Wagenin- gen. Voorts waren aanwezig de gewestelijke Politiepresident Overste Walraven, de gewestelij ke Marechaussee-commandant Overste Feenstra, een afvaardi ging van Centraal Beheer on der leiding van den directeur mr, J. J. Hage, de oud-voorman van den Nederlandschen Land stand E. Z. Oldebanning, de Di recteur Generaal van den Land bouw G. J. Ruiter, de Rector- Magnificus van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, prof. mr. W. C. Mees, de secre taris van den Senaat van de Landbouwhoogesehool, prof. ir. J. H. Jager Gerlings, de secretaris van het Curatorium der Land bouwhoogesehool, mr. F, Flor- schuetz (de president-curator dr. E. van Weideren baron Rengers was door ambtsbezigheden ver hinderd), de heer F. Rambonnet, Thesaurier-Generaal van Finan ciën. B. H. van Til, voorzitter van den Coöperatieven Raad, Jac. ter Haar, hoofd-Jbdacteur var, den Landstand. Als eerste spreker voerde het woord ds. Ebbink, Nederlandsch Hervormd predikant te Ruurlo, die woorden van troost tot de weduwe en tot de overige fa milie van dr. Posthuma sprak. Vervolgens sprak Hauptdienst- leiter Schmidt, die dr. Posthu ma schetste als groot staatsman en een edel mensch, die door moordenaarshand is gevallen. Hoewel eenige tientallen jaren cuder, aldus spreker, was hij onze raadgever en .onze vriend. Als een vader heeft hij gezorgd voor zijn volk. Hij heeft zijn volk steeds als eerlijk man ge diend en lief gehad. Daar boven uit zag hij de groote opgaven, die Europa gesteld worden. Dr. Posthuma verdient derhalve den dank van het Duitsche Rijk, welke dank tot uitdrukking wordt gebracht door de aanwezigheid van Staatssekretaer Backe in Berlijn met wien hij nog niet lang geleden in Den Haag con fereerde en op een vergadering sprak. WÜ belooven u, zoo gmg Hauptdienstleiter Schmidt voort, dat wij in uw geest verder zul len arbeiden. Terï slotte bracht cpr. den laatsten groet en den dank van den Rijkscommissaris Rijksminister ds. Seyss Inquart voor de verdiensten, die dr. Posthuma zich bij de veiligstel ling van de voedselpositie van het Nederlandsche volk verwor ven heeft, welken dank spreker tot uiting bracht door het neer leggen van een groote krans van •den Rijkscommissaris. Ministerialdirektor dr. Moritz legde vervolgens een krans na mens Staatssekretar Backe, waarna het hoofd van de Haupt- abteilung Ernaeihrung und Land wirtschaft von der Wense een krans namens deze Hauptabtei- PAK MEE AAN. Tusschen de kuituur van den- en West-Europa en <j de laagste lagen der menscl afkomstige wereld van het jewisme is een strijd ontl be op leven en dood. Ook Nederlandsche mi e •hebben zich ingezet. v< Zij begrepen dat niet lij. jj toegezien en afgewacht kan den wat het lot ons brenge Daadwerkelijk aanpakke de plicht van iederen Nederlander. Wij kunnen onze toekomst bepalen don volkomen in te zetten in strijd tegen de wereldpest, bolsjewisme. Begrijpt landgenooten, alles wat ge uw eigendom j' noemen met vuur en zwaarc woest zou worden: de rood< vel zou u en alles wat u li'{ heilig is niet ontzien. h' Zet u in en stort op giro 4 Verzorgingsfonds van het willigers-Legioen Nederlan et ti lung van het Riikscommissi neerlegde. Hierna voerde het wooi'd Jeswiet. die sprak namen: Leider van het Nederland volk en mede namens den taris van Staat en het i van gemachtigden van dei e der en de Nederlandsche ibe gemeenschap. Spr. schetst loopbaan van dr. Posthum reeds in ziin jeugd met den bouw verbonden was. Voo 'J levensavond had hij zijn gebouwd in het landelijke lo en hier is hii gevallen moordenaarshand. Zoo een plotseling einde aan dp ven. vol godsvertrouwen, liefde voor volk en vade en voor eerbied voor den a Midden in ziin werk is hij gegaan. Ziin geest echter bii ons. Wii zullen de r$n nen. die hii uitgestippeld bliiven volgen. De heer E. Z. Oldeba snrak hierna namens de K landsche boeren. Spr. wei e< op. dat dr. Posthuma eeios weinige moedigen was dii'l in moeiliike dagen vooi overtuiging durven uit kj en zich door niets daarvaj ten afhouden. De heer G. J. Ruiter, teur-generaal van den bouw. schetste vervolgen: onherstelbare verlies, dat i ons volk door het heengaa dr. Posthuma heeft geledei j ■was een der weinigen, di thans nog door zijn geza optreden in staat was sain brengen, hetgeen van gescheiden was en te leid tijden, waarin partijdigheid en verdachtmaking, die lq™ bijna onmogelijk maken. De rector magnificus landbouwhoogesehool te 1 ningen. prof. Mees, wees ei j: volgens op. dat dr. Posthunf" vallen is op een wii ze. slechts weerzin kan we!n welke in striid is met het U landsche karakter, en me wiize van striiden. in ons gebruikeliik. Ziin geheele !!j door was dr. Posthuma mei geningen verbonden. Ook l" latere jaren bleef hii steed onverminderde belangsti toonen voor alles wat landt 'd hoogescholen betrof. Dool richting, welke dr. Posthui) laatste jaren koos. heeft hl toond te bezitten den moet ziin overtuiging, waarvoor ten slotte ziin leven heeft ten offeren. Mr. Hage. directeur van. traal Beheer teekende de tf" kenis van dr. Posthuma Centraal Beheer. Nadat een zoon van den ledene woorden van dank '1 gesproken voor de betoond langstelling. besloot ds. E! de plechtigheid met het bi£n van het Onze Vader. De restaurantprijzen veria Blijkens een pri.jsvoorsl in de Staatscourant van 28 1943 zijn de prijzen, waarvo restaurants spijzen verkrijr mogen worden gesteld, hei Deze herziening heeft veri lende wijzigingen met zich gebracht die over de geheel ra nie neerkomen op een verli jj met ongeveer 10 pet. De i ling in de prijsklassen, zooal tot nu toe geiden was, in o' anderd gebleven. Een nieuvfl uf paling in het jongste voorso el' P z. 84 m 0;

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2