MOMENTJE JSDAG 8 JUNI 1943 3.4STE JAARGANG N°-10575 o: eaux: Papengracht 32 Qjefoon: Redactie 20015. - Giro 103003 Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. BEKENDMAKING e j) grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde rjeitdmaking van den Wehnnachtbefehlshaber in den Nieder- Ïen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de maiige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan- ling opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen ©orlogsouderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkeiijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: ra In het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloem straat: 1. het personeel van het 4e regiment infanterie met zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943, 2. Het personeel van het Se regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 o» 17 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943, In de Frieslandkazerne te Assen: 3. het personeel van het 12e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943. 4. Het personeel van het 19e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. V lij de aanmelding moeten worden overgelegd liet persoonsbewijs, distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi- spapieren. tegenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende fensgangers", voor wie een „bescheinigung" (verklaring van on- ibaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs-bij hun werkgever of de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de imelding toonen. Na de melding moet de „bescheinigung" zoo edig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die belangen behartigt, worden teruggeateven. De werkgevers zijn plicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen- 4 te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden 3CI uit te betalen. Ie Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan- /o lding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen '14 de loketten, c.q. bij een stationschef, van het station van trek. [leeding, Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- n tg. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, ia Hen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lo el mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be- liigen dan twee normale handkoffers. (an aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei »b 3 voor den „Arbeiiseinsatz" in Duitschland of in de door de itsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Vie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht- n èhlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de 4 ugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet Benen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, ;if de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. BEKENDMAKING In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel ge- teven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht krijgsgevangenschap teruggebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door'mij r aanmelding opgeroepen personen bij niet-aanmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten iajhebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het efiolgende: j Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April aa 1943, en heeft zich voor den Krijgsraad te verantwoorden, wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het e Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straffen staan. Der Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. Mandel en moraal Er zijn goede en slechte men- sohen in den handel, goede en slechte fabrikanten, leveran ciers en winkeliers. Dat is zoo geweest in het ver leden en het is nu ook zoo. Nu, in een tijd van schaarsch- te, van veel meer vraag dan aan bod, is echter de verleiding, om slecht te handelen, veel grooter. De eerste conclusie, die wij hieruit moeten trekken, is: dat wij diegenen, die tóch, ondanks de verleiding, goed blijven hande len, ons goed blijven bedienen zoo goed als 't hun mogelijk is! moeten waardeeren, nu èn in de toekomst. Wij mogen in een beteren tijd niet vergeten, wie ons in dezen moeilijken tijd van het benoodigde en gewensch- te hebben voorzien op een be hoorlijke wijze, zonder zich schuldig te maken aan afzetting of woeker. De tweede conclusie, die wij moeten maken, is dat wij niet mogen meewerken aan het kwaad van bedriegerij en prijs opdrijving door ons willens en wetens te laten beetnemen. Wie geld genoeg heeft, om schande lijk duur te koopen, kan zijn geld toch wel beter, op een meer so ciale, maar van gemeenschaps zin getuigende wijze uitgeven, ook in dezen tijd! Om een onrechtvaardige ver oordeeling te voorkomen, wijzen wij er nogmaals op, dat men niet te gauw miag klaar staan met de kwalificatie van woeker. Als het schijnt, dat een prijs te hoog is, i s het ook nog lang niet altijd zoo in de werkelijkheid. Er zijn echter heel wat lieden in den handel, die kruipend dooi de mazen van prijsregelende wetten en voorschriften, op al lerlei slinksche manieren zich zelf onrechtmatig verrijken door te hooge prijzen te bedin gen, dikwijls ook van goederen, welke zij hebben onthouden aan hun gewone afnemers, die der gelijke prijzen niet kunnen be talen. Veie en zware straffen zijn er gegeven aan de hierbedóelde handelaars en worden nog voortdurend uitgedeeld. Doch het percentage handelaren, dat daar aan weet te ontkomen, is niet gering. Het publiek zelf moet, met een reëel en gezond onder scheidingsvermogen, deze boos doeners weten te bestraffen, door zich van hen af te wenden, om - nogmaals: nu èn in de toe komst den rechtvaardigen han- delsmenschen hun vertrouwen en h_un elandiezie te schenken. Zóó kan iedereen indirect me dewerken aan de totstandko ming van een moreel gezonden toestand op handelsgebied, ook al is de oeconomische toestand nog heelemaal niet gezond! Plaatselijke aanval len algeslagen DXTITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: ..Vijandelijke aanvallen aan hét Koeban-brnugigehoofd en ten Zuiden van het Ilmenmeer wer den met succes afgeslagen. In den afgeloopen nacht heb ben sterke formaties gevechts vliegtuigen opnieuw de industrie van de stad Gorki aangevallen. Bij goed zicht werden talrijke voltreffers geplaatst op de fa- briekinstallaties van het belang rijke bewapeningscentrum. Een vliegtuig wordt vermist. De luchtmacht bracht voor de kust "van den Kaukausus twee viigndelijke motortorpedobooten en een duikbootjager tot zinken. Den 5en en 6en Juni werden aan het Oostelijke front 83 Sov jet-Russische vliegtuigen ver nietigd. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren in scheer- vlucht voor dea oorlog belang rijke doelen in' de havenstad m Zuid-Engeland, Eastbourne, met zichtbaar succes aangevallen." BELANGRIJK voor mannen, geboren in Sept,, Oct., Nov.. Dec, 1920. Woensdag 9 Juni 43 moeten zich alle in de maanden Sept., Oct., Nov., Dec, 1920 ge boren mannen overeenkomstig den op 2 Juni in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, van 9.0017,00 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd, dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen, Aanmeldingsplich- tigen en werkgevers maken zich strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. Rust aan het Oostelijk front, De A.N.P.-córresponrent te Berlijn meldt: De rust aan het Oostelijk front wordt op het oogenblik slechts onderbroken door en kele, plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. Ook aan den Koe- ban. waar de laatste weken dik wijls hevig gevochten werd, heerscht thans rust. De bolsje wisten heben gedurende de laat ste dagen nog slechts met lichte strijdkrachten aangevallen, waar mede zij geen enkel resultaat hadden en slecht zeer groote bloedige verliezen hebben gele den. Opmerkelijk is, dat de bols jewisten in dezen sector hun pantserwagens de laatste dagen achtergehouden heb'oen, het geen men in militaire kringe te Berlijn toeschrijft aan de zware verliezen aan materiaal, welke de roode troepen hebben gele den. Gedurende den gehcelen af- weerslag werden vijfentwintig bolsjewistische infanterie divisies en tien pantserbrigades door de Duitsche troepen gedecimeerd. Ook de Roemeensche strijdkrach ten hebben een groot aandeel aan 4eze succesen gehad. ITALIAAN S C H WEERMACHTSBERICHT, Het Italiaansche weermaohts- bericht van Maandagmiddag luidt: ,,In de Middellandische Zee werd een vijandelijke duikboot door eenheden der koninklijke marine tot zinken gebracht. Veel- motorige vijandelijke vliegtuigen hebben Messina, Reggio di Cala bria en andere minder belangrij ke plaatsen aan de Straat van Messina gebombardeerd. Onze jagers bonden den strijd aan EEN VOORBEELDIGE SNIJBOON. Ik vind snijboonen en zoo een intelligente groente. In telligenter dan bijvoorbeeld spinazie. Spinazie groeit maar raak of het nu April of Sep tember is en dat noemt men dan naar gelang den tijd spi nazie van de eerste, tweede tot aan de zes en twintigste snede toe. Alzoo is het niet gesteld met de snijboonen, de spercieboonen en de doperw tjes. Dat is edel gewas, dat verstand, overleg en tijd vraagt. Een snijboon en een doperwt weten bijvoorbeeld precies wanneer het Juni is. Bijna op den dag af. Dat is waarschijnlijk een soort in stinct bij deze groenten, die dus van zeer voornamen hui ze zijn. Geef een snijboon of doperwt teveel regen en zij steekt geen parapluie op, maar weigert eenvoudig ver der te groeien. Daaruit zoudt u kunnen concludeeren, dat wij ver standiger zijn dan een snij boon. Eilaci, dat is niet zoo! Wij zijn slechts soepeler, een snijboon is consequenter. En de tegenwoordige we reld bewijst, dat men met het laatste verder komt. En daarom richt ik tot de menschheid dit vermaan: wordt als de snijboon en weest wijs! met een formatie en schoten vier viermotorige toesteilen neer. Een vijfde toestel werd door het vuur der luchtdoelartillerie ver nield, Ook gisteren was Pantel- leria het doel van herhaalde luchtaanvallen, tijdens welke 7 vliegtuigen door jagers en de verdedigende batterijen werden vernield. In een geveoht met Duitsche jagei'S verloor de vijand twee bommenwerpers ten Zeg den van Sicilië en een Spitfire boven Linosa (Lamjaedusa)DrJl van onze vliegtuigen zijn niet, van de operaties van dien dag teruggekeerd." DE GEALLIEERDE VLIEG TUIG VERLIEZEN, Naar te Rome wordt mee ge-, deeld, hebben de Italiaanscth- Duitsohe strijdkrachten in het Middellandseke Zeegebied da iaaste drie maanden i ,4ol En- gelsch-Amerikaansche vliegtui gen neergeschoten, voor twee derden meermotorige toestellen. Naar schatting heeft de vijand met daze vliegtuigen ongeveer 6004) man personeel verloren. De laatste dertig dagen zijn bij 19 aanvailen alleen boven het eiland Pantelleria honderd Engelsdhe en Amerikaansche vliegtuigen neer geschoten. Alarm bij een Duitsche geschutstelllng aan het Oostelijk front. In weinige seconden is het geschut tot vuren gereed, in looppas wordt het naa» de bevolen vuurstelllng getrokken PK Ahrens-Transo-F-P a

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1