r .4ERDAG 5 JUNI1943 34STE JAARGANG N° 10573 MOMENTJE gux: Papengracht 32 - Giro 103003 loon; Redactie 20035. Admin, 20935 DAGBLAD VOGK LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilnier, Hoofdredacteur. 1! fovfet-aanvallen Welis| mislukt duitsch [eermachtsbericht. i jt Duitsche weermaohtsbe- .fvan Vrijdagmiddag meldt: het gebied van Welisj zijn Jag en des nachts herhaalde jillen der Sovjets op bloe- wijze mislukt, 21 vijande- i pantserstrijdwagens wer- capotgesohoten, Van het *e Oostelijke front wordt s plaatselijke gevechtsactie luchtmacht heeft in Kau- 'h en aan het Donetzfront iurend vijandelijke troe- r.centraties, alsmede lucht- aunten en ravitailleerings- junten aangevallen. Bijzon- levig werd in samenwer- tnet Hongaarsche gevechts- H rs het ravitailleeringsver- jüan den vijand aangevallen, de Noordelijke IJszee wer- kl wee bewakingsvaartuigen lommen tot zinken gebracht ii torpedojager beschadigd, *e,ie maand Mei werden aan jglostelijk front 1257 vijan- Ine vliegtuigen vernietigd. J Itzeifde tijdvak gingen 143 "vliegtuigen verloren. Snelle iehe gevechtsvliegtuigen I een vijandelijk convooi wateren nabij Kaap Bon ij brachten een koopvaar- lip tot zinken en wierpen ider schip in brand." italïaansch ;rmac ht sberic ht Italiaansche weermachts- it van Vrijdag luidt: hoogte van Kaap Bon i) hebben Duitsche bom- irpers gisteren tegen het ran den middag een con- tangevallen, waarbij zij imsohip tot zinken brach- een tweede in brand Het vijandelijke lucht- ief tegen het eiland Pan- duurt voort. De artille- het eiland vernielde toestellen. Twee andere .en werden neergeschoten een gevecht door Ita- :h-DuitsChe jagers. Bom-- len met de mitrailleur ri vijandelijke vliegtuigen Ide kusten van Calabrië en pië uitgevoerd, hebben rve slachtoffers en schade l^jr beteekenis veroorzaakt". 'Communisten in china -.r Central Press meldt, is nieuw gewapend conflict iroken tusschen de troepen feioenekine en het vierde der Chineesche communis- jlat zich sedert April aan nla iuidelii ken oever van den u ie in de provincie Anhoei Jflt. Sedert 12 April heeft ïekine hier ruim twee di- £B samengetrokken, die den II openden. In zeer zware Diten werd het 16de batal- an het vierde communisti- eaer voor het grootste deel jtied. eastbourne 17 aangevallen. ,5-1 formatie snelle Duitsche IC itsvliegtuigen heeft in den an vier Juni de stad East- 1 l|e aan de Zuidkust van En- aangevallen, zoo ver- het D.N.B. In scheer- f t neergeworpen brisant- len ontploften op fabrieks- itionsinstallatties. Bii het :k der formatie konden s branden worden waar- aen, rchill in engeland teruggekeerd. chill is. naar de Britsche tendienst meldt, naar En- teruggekeerd, er wordt medegedeeld, urchili van Gibraltar uit zoek heeft gebracht aan ïerikaanschen generaal ovver te Algiers en met Giraud en de Gaulie heeft Militaire opstand in Argentinië PRESIDENT CASTILLO MOET DE WIJK NEMEN. Reuter meldt, dat verschillen de Argentijnsche legercorpsen tegen de regeering in opstand zijn gekomen. Volgens te Madrid ontvangen berichten heeft de minister van oorlog Ramirez, zich aan het hoofd van 8600 tot 10.000 man opstandige troepen gesteld, in Campo Mayo op 253 kilometer van Buenos-Aires. De regeering heeft daarop strijdkrachten sa mengetrokken onder generaal Marques, Ofschoon president Castillo in een proclamatie had medege deeld, dat generaal Raminez ge vangen genomen was en dat de regeering den toestand be- heersdhte, werd nader gemeld, via Montevideo, dat de militaire opstandsbeweging- heeft gezege vierd. Een triumviraat staat aan het hoofd van de nieuwe voor- loopige regeering. De Argentijnsche president Castillo heeft zich met de leden van zijn kabinet aan boord van het Argentijdsche oorlogsschip „Drummond begeven en is uit geweken naar ae Urugueesche havenstad Colonia. Van daar heeft hij een bood schap gericht aan den president van het hooggerechtshof, Ro berto Repetto, waarin hij hem er van in kennis stelt, dat de op het oogenblik aan boord van het oorlogssdhip zijnde regeering de legale autoriteit van Argentinië vormt. Gevechten in de buurt van Buenos-Aires. Het Zweedsohe blad „Svenska Dagbladet" publiceert nog de volgende bijzonderheden: De strijdkrachten, die in op stand gekomen zijn, bedragen ongeveer 10.000 man, die in de buurt van de grens van Buenos- Aires geconsenteerd zijn. Hier zijn ook zware vuurgevchten ge leverd met de troepen, die de regeering trouw gebleven zijn. Zij moesten echter wijken. De opstandelingen slaagden er lang zamerhand in om Buenos-Aires binnen te rukken, waar even eens gevechten geleverd zou den zijn. Het hoofdkwartier van de politie werd bezet en aan pre sident Castillo werd een ultima tum gezonden, waarin hem 48 uur tijd gegeven werd om zijn politiek te veranderen. Castillo weigerde hierop in te gaan en benoemde in plaats hiervan den opperbevelhebber van het leger, generaal Rodolfo Marques tot chef van de „straftroepen". Toen de toestand voor den president slechter werd, trok hij zich met de regeering terug op den mij nenveger „Drummond", Onder handelingen tusschen de regee ring en de rebellen leverden geen resultaat op. De luchtmacht steunde generaal Ramirez, zon der echter aan den strijd deel te nemen. De vloot heeft niet in gegrepen. President Castillo heeft Vrij dag voor de Argentijnsche ra dio een verklaring voorgelezen, waarin hij mededeelde dat de ze tel der regeering verplaatst was op den mijnenveger „Drum mond". Hij riep de bevolking, de ambtenaren en de politie op aan het onderdrukken van den mili tairen opstand deel te nemen. Waarschijnlijk zullen de Ver. Staten de nieuwe Argentijnsche regeering onmiddellijk erken nen, zoo meldt United Press uit Washington. Eveneens. zoo wordt verder gemeld, zullen de bepalingen van de leen- en pachtwet tot Argentinië uitgebreid worden. I>e staatsgreep zal Argentinië, zoo wordt ten slotte verklaard, in een „nauwer contact" bren gen met de geallieerden. In Ar gentinië is thans ean den geal lieerden vriendschappelijk ge zinde regeering aan de macht. BELANGRIJK voor mannen, geboren in Jan., Febr,, Maart, April 1920, Maandag 7 Juni 1943 moeten zich alle in de maanden Jan., Febr., Maart, April 1920 ge boren mannen overeenkmstig den op 2 Juni in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, rasp. het bevoegde bijkan toor van 9—17 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplich- tigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. tegen stakingsbewegin gen in de ver. staten. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag een wetsvoorstel aangenomen, waarin harde straffen zijn opge nomen teaen personen, die in door de regeering geleide be drijven stakingen op touw zet ten of ten uitvoer leggen. Vol gens het wetsvoorstel moeten de arbeiders voor de afkondi ging van een staking daarover stemmen. Het wetsvoorstel ver biedt het gebruik van de vak- vereen gingsgclder voor de fi nanciering van stakingen. Het machtigt verder het oorlogsar beidsbureau gebruik te maken van de bepaling betreffende het dagen van getuigen met opleg ging van boete bii niet ver schijning. De Fuehrer heeft den ge neraal der pioniers. Jakob, als blijk van waardeering voor ziin bijzondere verdiensten bii den aanleg van versterkingswerken het ridderkruis van het Kriegs- verdienstkreuz met de zwaarden verleend. Giraud en de Gaulle heb ben. naar de Engelsche berich tendienst uit Algiers meldt, be sloten een eigen persbureau op te richten. Naar de Britsche berichten dienst uit Bombav meldt, ziin bii een spoorwegongeluk met den posttrein van Bombay naar Calcutta via Nagpur 50 personen gedood en 100 gewond. BINNENLAND inlevering radio toestellen. Familieleden (ouders, vrou- vfen, kinderen) van N.S.K.K.- vrij willigers kunnen aanvragen voor ontheffing van het inleve ren van radio-toestellen richten tot de N.S.K.K.-abrechnungsstel- le der Motorgruppe Luftwaffe Den Haag, Jan v. Nassatistr. 47 of tot de Abrechningsstelle van de N.S.K.K.-transportgruppe Todt-Sper. Den Waag'. Benoor- denihoutsche weg 42 resp. bij de ze bureaux aanvraagformlieren aanvragen. ontslag burgemeesters. Bij besluit van den commissa ris-generaal voor bestuur en jus titie van 25 Mei 1943 is onmid dellijk ingaand ontslag verleend aan: L. Looy, als burgemeester van Alblasserdam, j'hr. V. P. A. Beelaerts Van Blokland, als bur gemeester van Barendrecht, K. de Boer. als burgemeester van Hardinxveld, Th. P. J. Eisen, als burgemeester van Naaldwijk, C. J. van der Hoeven, als burge meester van de Lier, H. A. C. Banning, als' burgemeester van LeidsC'hendam, mr. W. M. Oppedijik van Veen, als burge- KLACHT VAN ONS HART. Wat zijn wij nog in 't uitgestrekt gebied, waar wij voorheen de blijde droomen sponnen van ons 'bestaan? Nauw is de dag begonnen, of wij herkennen onze eigen droomen niet. Wij dragen zwaar de onrust in ons mee en kennen niet de grootheid van het offer; zoo wordt ons leven alle dagen doffer en weggosohrompeld tot een klacht om vrêe. Wat zouden wij nog zingen als vrij gaan in doodsangst? En er is geen mededoogen, al stroomen ons de tranen uit de oogen, die wij van schaamte nu ter neder slaan, Wij zitten schreiend neer aan onzen stroom en hebben onze liederen vergeten. 'k Wil luist'ren naar de stem van mijn geweten en nimmer naar een lijfelijken droom. Zie onze wenschen smelten een voor een als druppels aan een kaars, die op zal branden, God want ons aan de poorten van zijn landen j en ongetroost gaan velen van Hem heen, Waarom spreekt God niet aan den horizon het woord, dat w' ellten dag met smart verbei'en? God spreekt tot ons ter plaatse waar wij schreien, maar nu nog met de stem van het kanon. .J meester van Workum, F. W. Steen'huisen, als burgemeester van Tietjerksteradeel. Bezoldiging van burgemeesters. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van BinnenlandsChe Zaken is een nieuwe regeling voor de be zoldiging van burgemeesters vastgesteld. Deze bezoldiging wordt naar gelang van het in wonertal der gemeenten be paald op de bedragen, hieronder voor iedere klasse aangegeven. Ie klasse: inwonertal der ge meente tot 500, bezoldiging ƒ1200 —1600 2e kl. tot 1000 f1600— 2000; 3e kl. tot 1500 2000—2400; 4e kl. tot 2000 2250—2750; 5e kl. tot 3000 2600—3100; 6e kl. 'tot 4000 2900—3500; 7e kl. tot 5000 3300—4000 8e kl. tot 6000 ƒ3800—4500 9e kl. tot 8000 ƒ4200—5000; 10e kl. tot 11000 ƒ4500—5500; 11e kl. tot 14000 ƒ4850—5850; 12e kl. tot 18000 ƒ5200—S200; 13e kl. tot 24000 5850—6850; 14e kl. tot 30000 ƒ6500—7500; 15e kl. tot 40000 ƒ7000—8000; 16e kl. tot 50000 ƒ7500—8500; 17e kl. tot 75000 ƒ8500—9500; 18e k.l tot 100.000 10000—11000; 19e kl, tot 125.000 11000—12000 20e kl. tot 150.000 12000—13000: 21e kl. tot 250.000 13000—14000 22e kl. tot 500.000 15000; 23e kl. tot 750.000 ƒ20000 24e kl. boven 750.000 25 000 Indien voor de klasse, waar toe 'n gemeente behoort, een mi nimum- en een maximum-bezol diging is vastgesteld, wordt het minimum genoten bij een dienst tijd van minder dan twee jaren. Het maximum wordt bereikt door vier periodieke verhoogin gen na een diensttijd van 2. 4. 6 of 8 jaar. Boven de bezoldiging ontvangen de burgemeesters voor kinderen beneden 18 jaar een toelage van 3 pet. Met een mini mum van tijdelijk 150.en een maximum van ƒ216.per kind per jaar. Voor het genot van ambtswoning wordt op de bezol diging een korting van 12 pet. toegepast.. Dit besluit wordt ge acht in werking te ziin getreden met ingang van 1 April 1943. Arbeid voor Duitsche instan ties. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeids front bericht, dat. met ingang van 1 Juni een nieuwe regeling van loon- en arbeidsvoorwaar den in werking treedt voor wer kers in dienst van bouwonder nemingen, welke werkzaam zijn ten behoeve van de Duitsche weermacht en het Duitsche bur gerlijke bestuur hier te lande. De nieuwe regeling beteekent voor de belanghebbenden een aanmerkelij ke verbetering. de stem der s.s. Luistert op Zondag 6 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: Reportage over de beëediging van de landwacht. Credietregeling bankbiljetten van 1000.en J' 500.De hoofdgroep banken vestigt er de aandacht op, dat bij eer. crediet regeling, in verband met liquidi- teitsmoeilij'kheden. voortsprui tende uit de inlevering van de bankbiljetten van 1000.en 500.uitsluitend die kosten door den staat aan den crediet- nemer zullen worden vergoed, welke door den credietgever aan rente en provisie in rekening zijn gebracht op basis van het ta rief vermeld in de desbetreffende roededeeling van 23 Maart. An dere kosten, zooals provisie, in rekening gebracht bij de inleve ring der bankbiljetten, en zegel- kosten van de acte van cessie, zullen dus niet worden vergoed. Mej. Joh. Westerman overle den. In ruim 76-jarigen ouder dom is te Amsterdam overleden mej. Jöhanna Westerman, oud- lid van de Tweede Kamer en oud-schoolhoofd. De teraardebestelling zal Maan- dag a.s. te twaalf uur op da Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam geschieden. Een velddivisie der Luftwaffe In hel Koeban-bruggenhoofd. Pioniers leg gen een poncon-vonder over den stroom. zoodaC verkenningstroepen en vooral voorposten het Niemandsland voor de stellingen makkelijker en sneller bereiken kunnen PK Kintscher-Atl-H-P ai

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1