MOMENTJE iTERDAG 29 MEI 1943 345TE JAARGANG N°-10558 jjeaux: Papengracht 33 - Giro 103003 [foon: Redactie 30013. Admin. 30933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Zware gevechten aan den Koeban BUITSCH iVEERM AC HTSBERIC Hl', [et Duitsche weermachtsbe- t van Vrijdagmiddag luidt: ft.an het Oostelijk front van Koebanbruggehoofd zette de ,nd gisteren de door tanks en naties vliegtuigen gesteunde vallen den geheelen dag rt. Na zware afwisselende ge- fiten, waarbij onze luchtmacht sterke strijdkrachten op be ende wijze ingreep, werden Jj bolsjewisten bloedig terugge- 'ar. het overige deel van het itelijk front heerschte. behal- succesvolle activiteit van ;n verkennings- en stormtroe- rust. nkele liolite Britsche bom- iwerpers drongen gister- id onder de bescherming van wolkendek tot boven het - Jsctlie Rijksgebied door en k rpeu op enkele plaatsen bri- Ibommen. Drie vliegtuigen I den neergeschoten, i den afgeloopen nacht viel Bïitsche luchtmacht West- isch gebiedaan. Vooral in en ontstond in woonwijken twee ziekenhuizen door j:d- en bisantbommen vrij otc schade. De bevolking a verliezen. Nachtjagers en ndoelartillerie van de luoht- |8 it vernietigden volgens de T| ilcopige berichten 24 vijan- ijke bommenwerpers. Zware gevechtsvliegtuigen ^bard-eerden de havens van fi erta en Soussa en plaatsen I Iers op schepen en kade-in- Ofiaties." [ware verliezen der Sovjets. i militaire kringen te Berlijn klaart men inzake de gevech-' aan het Koe'banbrugge- c' fd, dat de dag van Donder- u[ met een trommelvuur van flstJieidene uren werd inge- I, waarna ongeveer 10 bolsje- tische divisies infanterie en bolsjewistische tankbrigades het nauwe gevechtsgebied den aanval op de Duitsche lingen overgingen. Deze aan- >s werd door de bolsjewistische ïtmaoht gesteund, die met on eer 200 toestellen zich in den ia mengde. 48 vijandelijke [tuigen werden alleen boven Duitsche linies neergeschoten, vi] 1 kon worden waargeno- 1, dat nog 23 toestellen op 'jetgebied neerstortten. De ijewisten leden bij hun mas- !4 aanvallen zeer zware, 'oloe- verliezen. Hun verliezen tanks waren bijzonder zwaar, werden van ongeveer 170 vallende bolsjewistische tanks leiflcht ln de loopgraven. 500 verder liggen de Bol«|«wlsten. •Ondanks wordt ln rustige tijden bet theoretisch gedeelte van den de noodlge aandacht ge- - loken. De peletonseommandant onderricht in een loopgruf PK Meati-PBZ-K-P a door den afweer te land 48 tanks vernietigd, waaronder enkele van het modernste type, terwijl nog 13 tanks door bomtreffers vanuit de lucht buiten gevecht gesteld woerden. Gevangenen hebben verklaard, dat de aanval lende formaties deels totaal in de pan gehakt zijn resp. gevoe lige, bloedige verliezen geleden hebben. Desondanks verwacht men in militaire kringen te Berlijn, dat de bolsjewistische aanvallen op hei Koebanbruggehoofd voortge zet zullen worden, omdat dit meer en meer het strategische doel blijkt te zijn»dat den bols jewisten voor oogen zweeft. Overigens verneemt men, dat aan de andere sectoren van het Oostelijke front van Sovjetzijde afleidingsmanoeuvres zijn onder nomen, die echter tot op enkele kliene bressen, die onmiddellijk gedicht konden worden, geener lei succes hebben opgeleverd. Meer aandacht schenkt men in Berlijn aan een hevig duel van de wederzijdsohe artillerie in het gebied van Leningrad, waar bovendien groote concentraties van troepen konden worden waargenomen, zoodat naar de meening te Berlijn tamelijk zwa re gevechten aldaar verwacht kunnen worden. ITALIAAN SC H WEERMACHTSBERICHT, Het Italiaansche weermachts- bericht van Vrijdagmiddag luidt: ..Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de havens Bizerta en Soussa aangevallen en landingsbooten en een klein tankschip getroffen. Tiidens her haalde luchtaanvallen van den viiand op het eiland Pantellaria, waardoor geen schade werd aan gericht of slachtoffers werden gemaakts vernietigde de lucht doelartillerie viif vliegtuigen. Andere luchtaanvallen werden gedaan od plaatsen op Sardinië en Sicilië, waardoor eenige ge bouwen werden beschadigd. Onze lagers schoten in lucht gevechten twee vliegtuigen neer, teriyiil twee bommenwerpers, getroffen door het luchtdoelge schut in de omgeving van San Antioco en Decimomannu te pletter sloegen. Twee van onze iasers ziin niet op hun basis te ruggekeerd". DUITSCHE LUCHTAANVAL IN ENGELAND. De „News Chronicle" meldt, dat de Dinsdag door de Duitsche luchtmacht oo fabrieken en ra- vitailleeringsbedriiven te Brigh ton ondernomen aanval de meest geconcentreerde was. wel ken deze stad tot dusverre heeft ondergaan. De Duitsche toestel len vielen in scheervlucht aan en richtten vele verwoestingen aan. Vele gebouwen liggen in puin. troepen moesten worden géreouireerd voor de opruiming en de eerste huln. EDEN' OVER LUCHTAANVAL LEN EN DUIKBOOTOORLOG. Op een bijeenkomst van de Britsche luchtmacht te Ports mouth heeft Eden, naar de Brit sche berichtendienst meldt, een rede gehouden, waarin hii zei- de dat de Anelo-Amerikaan- sche luchtaanvallen oo Duitseh- land en Italië zonder égards zouden worden voortgezet. Hii sprak vervolgens over het duik bootgevaar voor Engeland en de Vereeniede Staten en verklaar de. dat de striid tegen de duik- booten nog steeds voortduurt en nog niet beslist is. EINDE VAN CONFERENTIE TE WASHINGTON. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, is Donderdagavond de officieele verklaring versche nen over de resultaten der be sprekingen in Washington tus- schen president Roosevelt en Winston Churchill. Deze ver klaring luidt aldus: De gehouden conferentie der gemeenschappelijke staven te Washington is geëindigd met BELANGRIJK voor mannen, geboren in Jan,, Febr,, Maart, April 1934. Maandag 31 Mei 1943 moeten zich alle in de maanden Jan., Fébr,, Maart, April 1924 geboren mannen overeenkom stig den op gister in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkan toor van 917 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplich- tigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. een volledige overeenstemming ten aanzien van de toekomstige operaties oo alle oorlogstoonee- len". De ongewone karigheid van Roosevelts verklaring, die het volkomen vermijdt, in te gaan op de brandende politieke pro blemen en zich slechts in den vorm van een clausule met het militaire onderwerp bezig houdt, kan. aldus werd gisteren in de Willielmstrasse te Berlijn op een desbetreffende vraag ge antwoord. worden beschouwd als een bewiis voor de stelling, dat na Casablanca deze confe rentie te Washington tot misluk king gedoemd was en dat het niet gelukt is. de bestaande te genstellingen te overbruggen en tot overeenstemming te ko men ten aanzien van de proble men. Een belangrijk punt der besprekingen zal naar Berliin- sche opvatting de keuze van het toekomstige oorlogstooneel ge weest ziin. Het groote vraag- teeken. dat. onzichtbaar, ook achter deze conferentie stond en haar voor de bijeenkomst reeds tot mislukken veroordeelde, is ook thans weer Stalin, zonder wiens aanwezigheid nu eenmaal geen besluiten van vérstrekken de beteekenis genomen kunnen worden. BINNENLAND INLEVERING RADIO TOESTELLEN. Ingezonden bezwaarschriften of verzoeken om inlichtingen ont slaan niet van inleveringsplicht. Na afkondiging van de beschik king betreffende het verbeurd- verklaren van de zich in het be zette Nederlandsche gebied be vindende radio-ontvangtoestellen is bij het hoofdbestuur der P.T.T. een stroom van brieven binnen gekomen, waarin vragen betref fende den inleveringsplicht wor den gedaan. Het aantal ontvan gen brieven is zoo groot, dat de antwoorden daarop niet voor den afloop van den inleveringster mijn kunnen worden verzonden. De houders van ontvangtoestel len worden er daarom met na druk op gewezen, dat het uit blijven van een antwoord op door hen gestelde vragen niet als een verontschuldiging kan dienen voor eventueel niet tij dige inlevering van een toestel. De prijscontrole* in Horeca-be- drijven, De prijsbeheersching voor de controle op hotels, ca- fé's en restaurants, treedt, aldus meldt men ons, zeer actief op. De afgeloopen veertien dagen zijn weer drie flinke boeten ge vallen, een van 5900, een van 8000 en een van 20.000. Tweehonderd ondernemingen verkeeren momenteel nog in het onzekere over hun boete, om dat de berechting no>g niet is ge schied. OPROEP VAN DEN RE1CHSJUGENDFUEHRER Jongens en meisjes van de Hitlerjeugd! Op 29 en 80 Mei viert gij dit jaar weer uw groot ste sportfeest, de Reichssport wettkampf. Meer dan ooit zijt gij verplicht uw gezondheid, kracht en capaciteiten te bewa ren en te bevorderen onw aan alle eischen van den oorlogsin- zet in vollen ontvang het hoofd te kunnen bieden. De lichame lijke opvoeding staat daarom mede op den voorgrond van uw opleiding in de Hitlerjeugd. Door uw voltallige deelne ming aan de Reichssportwett kampf moet gij in het vierde oor logsjaar den Fuehrer en het Duitsche volk opnieuw het be wijs leveren, dat gij opgewekt en op ieder oogenblik bereid tot den inzet uwe plichten vervult en daadwerkelijk alle aan u ge stelde taken vervult. (w.g. AXMANN). DUITSCHE JONGENS EN MEISJES IN NEDERLAND Overeenkomstig den wensch en den wil van onzen Fuehrer Adolf Hitler, den Fuehrer van alle Germanen komt gij thans, zooals ieder jaar, bijeen voor uw grootste spor tb ij eenkomst, de Reichssportwettkampf. om de gezondheid, de kracht en het prestatie- en uithoudingsvermo gen van de Duitsche jeugd op de proef te stellen en om op nieuw bewijs af te leggen van het hooge peil van uw kunnen. De Reichssportwettkampf be- teekent voor ons in oorlogstijd meer dan een sportief meten van krachten. Hij vormt tegelijker tijd onze overtuiging van onze totale overwinning. Want een jeugd, die in het vierde oorlogs jaar in staat is vöor een Rijks- wedstrijd bijeen te komen, moest eigenlijk depvi.jand tot het in zicht brengen, dat zijn strijd kansloos is, moest hein zeggen, dat Duitsohlahd slechts harder en doelbewuster geworden is en dat >zijn jeugd, ondanks terreur door bommen en de menschheid hoonende middelen, zooals met e-erasiet gevulde vulpenhouders, gezond en tot prestaties in staat gebleven is en blijven zal. Vervuld van deze wetenschap zullen wij ook in de toekomst onze grootste plicht zien in het gezond en tot prestaties in staat houden van onze lichamen, op dat wij te allen tij de bereid en in staat zijn al datgene te ver vullen wat Fuehrer en volk van ons verlangen en de eerbied voor de waarde van het Ger- maansche bloed, de stem van onze voorvaderen, gebiedt. (w.g. BLOMQUIST). OPROEP VAN DEN N. A. D. Talrijke arbeidsmannen heb ben zich vrijwillig aangemeld om in de thans tot rust geko men Oostelijke gebieden voor bosoliarbeid te worden ingezet en op grond hiervan zal in den aan vang van Juli 1943 een korps van den Nederlandsohen Ar beidsdienst daarheen vertrek ken. Gedurende de drie maanden Juli, Augustus en September zullen deze jongemannen daar ginds als N.A.D.-onderdeel ar beiden en derhalve de volledige N.A.D.-verzorging genieten. Echter zijn ook reeds ver scheiden verzoeken tot deelne ming aan dezen inzet binnen gekomen van voormalige ar beidsmannen en in verband hier mede maakt de staf van den Nederlandschen Arbeidsdienst het volgende bekend: 1. De aanmelding van voor malige arbeidsmannen is toege staan. 2. Him inzet zal geschieden in den gelijken graad of rang als waarm zij den Arbeidsdienst verlieten. 3. Vrijwilligers die zulks ver dienen kunnen gedurende dezen inzet in de Oostelijke gebieden POSTZEGELS. Wij krijgen nieuwe post zegels. Zeehelden en Ger- maansche symbolen en het zou mij in het geheel niet bevreemden als ons zeeva rend volk meer voelde voor het eerste dan voor het laat ste, omdat krachtens onze historie zeehelden meer spre ken tot ons gemoed. Onze waardeering voor onze zee helden is nu eenmaal niet te overtreffen en deze toet send aan de waardeering in gejd op de nieuwe postzegels krijgen wij het volgende beeld de Ruijter x 7 cent Evertsén 10 cent Tromp -1r 12)4 cent Piet Hein 15 cent Van Gent 17)4 cent Witte de WiBh 20 cent Evertsen 22 K cent Hiddes 25 cent Corn. Tromp 30 cent Corn, Evertsen 40 cent Wie dus het beroemdste is krijgt de meest gebruikte postzegel. Maar zoo op het oog de waardeering in geld bezien is het misschien aan te bevelen dit systeem na te volgen. Het zou een gemak zijn voor de vaderlandsche geschiedenis. En misschien zouden velen hun best doen om op een postzegel te ko men. worden bevorderd en later, in Nederland worden aangesteld als N.AD.-kaderlid. 4. De schriftelijke aanmeldin gen, vergezeld van een eigen handig geschreven levensloop (plaats en datum van geboorte dienen daarin vermeld, moeten worden gezonden naar: N.A.D.- stafafdeeling te Doom. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoemd: den kapitein b. d., J. H, van Riesen te Voorburg tot burgemeester van Heemstede, den burgemees ter P. J. J. Buersgens te Hun- sel met gelijktijdig eervol ont slag uit zijn tegenwoordige functie tot burgemeester van Keel en Panheel, den heer A. Saai te Wieringerwerf tot bur gemeester van Wieringermeer en den heer J. P. H. d'Hont te Schiebroek tot burgemeester van Sliedrecht. Nieuwe wethouders te Apel doorn. Als bezoldigde wethou ders heeft de burgemeester van Apeldoorn de heeren E. T, Bui tenhuis, P. v. d. Roer en G. Stempher Sr. beëedigd. Allen zijn leden van de N. S. B. De heer Stempher is reeds vele ja ren wethouder, de heer Buiten huis was tijdelijk wethouder. De heer v. d. Roer, vormingsleider van de N. S B„ is een nieuwe figuur in dit college. Zee» voor personen die „vul len arbeid'" verrichten. Per sonen. die z.g. vuilen arbeid" verrichten komen met ingang van 1 Juni a.s. voor een tiidvak van 2 maanden in aanmerking voor extra rantsoenen eenheids^ zeep en/of waschpoeder. Zij dienen zich ten spoedigste tot den plaatseliiken distributie- dienst te wenden, ten einde een aanvraagformulier MD 233—71 af te halen Zii moeten dit for mulier voor 5 Juni a.s. wederom inleveren. Belanghebbenden worden verwezen naar de publi catie van den distributiedienst van hun gemeente van inwoning Datum bijeenkomst N.V.-huis gewijzigd. De persdienst van de N.S.B. meldt: Allen, die uit- genoodigd zijn door Obersturm- fuehrer Kessel. worden niet op 31 Mei as, doch op Zondag 30 Mei a.s. te Utrecht verwacht ta 12.30 ur in het N.V.-huis. Oud« Gracht,

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1