S)e ^idóoheSotvYant Oproep ■- fRIJDAG 28 MEI 1943 34STE JAARGANG N°-10567 jreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 'elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. 'Fh. Wilmer, Hoofdredacteur. Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor et bezette Nederlandsche gebied (commissaris Generaal z. b. v.) 43/1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den rbeidsinzet worden hiermede ALLE MANNEN GEBOREN IN 1924 foonachtig in het ressort van het Arbeidsbureau Leiden opge- oepen om van 28 Mei af een aanmeldingsformulier in ontvangst nemen en dit persoonlijk weer in te leveren, op de hieronder «noemde dagen, bij het Arbeidsbureau. In Januari t/m April 1924 geboren personen melden zich aan p Maandag 31 Mei 1943. In Mei t/m Augustus 1924 geboren melden zich aan op Dins- ag 1 Juni 1943. In September t/m December 1924 geboren personen melden ioh aan op Woensdag 2 Juni 1943. In den tijd van 917 uur, volgens de door het Arbeidsbureau M astgestelde volgorde en wel bij de voor hen bevoegde afdeeling. li De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmel- Iing verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen aan leiden bij het voor 'hen bevoegde bijkantoor van het Arbeids- ureau. B •"ij, Bij het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de dis- •ibutie-stamkaart meegebracht worden. De personen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten in fv rincipe persoonlijk verschijnen bij het Arbeidsbureau (of bij- .antoor). Zij moeten op verlangen alle noodige papieren voor- iggen en alle vereischte inlichtingen verstrekken. Voorzoover tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, vet de werkgever de verklaring van den tot aanmelding ver lichte omtrent den duur van de dienstbetrekking op het formu- er door zijn handteekening en eventueel door een afdruk van et firmastempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd: 1) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den lijkscommissarïs voor het bezette Nederlandsche Gebied, van den irbeitsbereicli der Natienaal-Socialistische Duitsche Arbeiders- artij in Nederland, derzelver organisatie of aangesloten organisa- ts. 2) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de luitsche weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en den eichsarbeidsdïensi. 3) de ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de meenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens perso en, die werkzaam zijn bij de Spoorwegen, de Nederlandsche poste- tjen en de Nederlandsche Bank, 4) leden van de vroegere Nederlandsche weermacht, voorzoover zij foigens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in iederland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen kJn krijgsgevangenschap, I 5) de personen, die reeds volgens IX der beschikking nr. 30/1943 etreffende de sluiting van bedrijven tot aanmelding verplicht zijn, 6) geestelijken en leden van orden, 7) personen, die volgens II alinea 2 van de beschikking nr. 43/1943 hjgesteld van den aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die handelen n strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of lachten haar te ontduiken, dus b.v, hun aanmeldingsplicht niet of e kiet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid 'njuiste opgaven verstrekken, enz. worden gestraft evenals degenen, Se daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. Alle aanmeldingsplichtigen van de lichtingen 1921 en 1922, die Btdusver wegens ziekte, enz. niet hun aanmeldingsplicht op het "■oor de Arbeidsbureaux aangegeven tijdstip konden vervulen, •orden opgeroepen op Maandag 31 Mei 1943 des avonds tusschen ■8.00 en 19.00 uur op het bevoegde Arbeidsbureau te verschijnen ■m aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. De distributiestam- ■Baart en het persoonsbewijs moeten worden medegebracht. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de werkgever voor de aan- inPneldiag verantwoordelijk is. Nieuwe Sovjet-aan- allen aan den Koeban DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. V Het Duitsche weermach\sbe- I ioht van Donderdagmiddag uidt als volgt: „De bolsjewisten zijn gisteren iet verscheidene divisies tot evige aanvallen op het Ooste- ijke front van het Koebanbrug- oofd overgegaan. Onze troe- «n, door eskaders gevechts- 'liegtuigen en vliegende artil- srie gesteund, sloegen den 'tand in een tegenaanval terug deden de steeds weer her- aaide doorbraakprogingen van 5 en vijand mislukken. De bols- ewisten ieden zware bloedige ^liezen en verloren meer dan 8 tanks. In de Finsche Golf liep een Sovjet-duikboot op een Duit sche mijn versperring en zonk. In de wateren van het Visschers- eiland boorden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijan delijk vrachtschip van 1500 brt. in den grond en wierpen een kustvaartuig in brand. Aan het Oostelijke front wer den gisteren 63 bolsjewistische vliegtuigen bij vijf eigen verlie zen neergeschoten. In het Middellandsche Zeege bied vernietigde de luchtmacht op 25 en 26 Mei 29 Britsche en Amerikaansohe vliegtuigen, waaronder 13 viermotorige bom menwerpers. Voor de Noord-Af rikaansche kust werd een vijandelijke tor pedojager in den nacht van 25 op 26 Mei door bommen zwaar getroffen. BELANGRIJK voor mannen, geboren in Sept., Oct., Nov., Dec. 1923. Zaterdag 29 Mei '43 moeteiv zich alle in de maanden Sept., Oct., Nov., December 1923, geboren mannen overeenkom stig den oP 21 Mei in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkan toor van 917 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, kesp. loon door te betalen. Aanmeldingsplich tigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. Lang voorbereide aanvallen. De ANP-correspondent meldt: De groote bolsjewistische aan val op het Duitsche bruggehoofd in het Koebangebied is, volgens militaire kringen te Berlijn, se dert lang voorbereid en dienten gevolge ook reeds geruimen tijd verwacht. Een week geleden we zen alle teekenen er op, dat de bolsjewisten spoedig tot een of fensief zouden overgaan en in derdaad zijn zij Woensdag in het gebied van Krymskaja, Molda- wanskoje en Tisjifskoje een aan val begonnen. De 'bolsjewisten stuurden ongeveer zes infante riedivisies en drie pantserregi menten in den strijd. De Duit sche verdediging heeft, zooals reeds in het legerbericht is me degedeeld, al deze aanvallen af geslagen en ook zelf een aantal geslaagde tegenaanvallen onder nomen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat in de voor afgaande drie maanden reeds grootere bolsjewistische aanval len tegen het bruggehoofd zijn ondernomen. Gedurende de laatste drie maanden hebben de bolsjewisten reeds meer dan der tig divisies in den Koebansector verbruikt. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van gistermiddag luidt:. „In den nacht van 25 op 26 Mei hebben Italiaansche torpedo- vliegtuigen in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee een vijandelijk convooi, dat krachtig beschermd werd. aan gevallen en een torpedojager met toroedo's zwaar beschadigd. In denzelfden nacht hebben on ze bommenwerpers den weg en de spoorlijn tusschen Mersa Ma- trou en El Daba bestookt. Vijandelijke vliegtuigen heb ben aanvallen gedaan op ver scheidene plaatsen op Sardinië en oo Pantelleria zonder groote schade aan te richten. Zes vlieg tuigen werden door de Ita- liaansch-Duitsche luchtdoelartil lerie neergeschoten. Twee an dere werden door jagers neer gehaald". „Het wezen der crisis" ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS IN „DAS REICH". In een artikel „Het wezen der crisis" in „Das Reich" houdt mi nister dr. Goebbels zich bezig met de rol, die een crisis in oor logstijd speelt. Hij merkt op, dat historisch ge zien geen oorlog ja zelfs geen slag zich heeft afgespeeld zon der een diepe insnijding dodr een crisis. De tijdelijke tegen slagen, die Duitscnland in de militaire ontwikkeling van dezen BEKENDMAKING Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: De Fuersorgeoffizier der Waf- fen-SS is voortaan Woensdags niet meer te bereiken in de Nieu we Parklaan 74, den Haag, maar iederen Woensdag van 912 en van 1417 uur, in liet gebouw Korte Vijverberg 5, den Haag. Het vaste adres van de Dienst- stelle des Fuersorgeoffiziers blijft: 's Hertogenbosch, Sonnius- straat 3. oorlog heeft beleefd, kunnen slechts voor een deel crises ge noemd worden, en wel alleen, wanneer zij een karakter zouden aannemen, dat het bestaan be dreigt. Zoo heeft Duitschland in den winter 1941'42 en in den winter 1942'43 zich geplaatst gezien voor situaties, die men slechte door de grootste wils kracht meester kon worden. An dere tegenslagen, die Duitsch land medemaakt, kunnen daar mede met vergeleken worden, want zij hebben het algeheele bestaan niet aangetast. Overi gens is de crisis de weg tot klaar heid. Zij scheidt het echte van het bedriegelijke. Het lcomt er sleohts op aari. wat men er van maakt. De moeilijkheden, die Duitschland in dezen oorlog heeft doorgemaakt, zijn b.v. niet te vergelijken met die, welke het jonge Pruisen op zijn weg vond, toen het groote mogend heid werd. De Duitsche oorlogvoering, al dus vervolgt dr. Goebbols, heeft haar groote. historische Ouccesen behaald in het eerste tweederde van deze gigantische worsteling. Die successen ziin volkomen voldoende om ons een absoluut veilige positie te verscliaffen, van waaruit wij op de over- ning kunnen aansturen met een zekerheid, die niet aan het wan kelen kan cvorden gebracht. Het ligt in den aard van een zoo uit gestrekte oorlogvoering, dat zij aan de randen kwetsbaar is en nu en dan leidt tot crisisver schijnselen, die de kern van on ze politieke en militaire positie niet kunnen schokken. Als onze vijanden, die zoo ongeveer alles verloren hebben, wat ze verlie zen konden, hier en daar iets daarvan ongedaan maken, is dat voor ons wel smartelijk, maar hét is in geen geval beslissend voor den oorlog. Met enkele uitzonderingen is hier wel spraken van crisis symptomen. maar geenszins van werkelijke crises. Daartoe be- hooren gevaren van geheel an deren aard. Wij zouden ons dan wel in een toestand moeten be vinden, waarin geen redding mogelijk zou zijn, afgezien van een onwaarschijnlijk krijgsge luk. Dat daarvan geen sprake kan zijn, zal ieder toegeven. Wij bewegen ons in een volkomen beveiligden kring van algemee- ne oorlogsinspanning. De moei lijkheden. die wij daarbij heb ben te overwinnen, zijn van tij- delijken aard. De vijand kent die in denzelf den, zoo niet in veel grooteren omvang. Voorts wijst dr. Goeb bels er op, dat het Duitsche volk in dezen oorlog een moreele standvastigheid getoond heeft, die de grootste bewondering verdient. Als de vijand zijn kans op de overkinning bouwt op een kleine groep van eeuwig wan kelmoedigen, kan men slechts medelijden met hem hebben. Want tegenover onze kleine groep staat een volk, dat in strijd, offer, arbeid en ontbe ring gerijpt en gehard is. Het blijft gelijkmoedig in overwin ning en tegenslag, en waar 't door 't lot wordt opgeroepen voor groo te krachtproeven, is 't aanwezig, proeven te ontwijken. MOMENTJE EEN BRIEF EN EEN BOTERBON. Geachte dame uit Voorscho ten. Dank voor uw lieven brief, die mij natuurlijk zeer veel deugd heeft gedaan. U vergelijkt mijn dagelijksch Momentje met een boterbon en U zegt, dat U ze zelfs naar Breda stuurt, opdat men er daar ook van zou genieten. Wel. laat mij dan in alle nederigheid getuigen, dat ik liever een boterbon heb dan een Momentje en dat het mij in het geheel niet onwelge vallig was om twee weken lang zonder Momentjes te leven, wat ik van een boter bon niet zeggen kan. Maar tevens blijkt uit uw brief dat mijn Momentjes meer waard zijn dan een bo terbon daar men van de laat ste niet tegelijk in Voorscho ten en in Breda genieten kan. En dus zou ik zeggen: laat ons ruilen. Momentjes tegen boterbonnen. Ik weet wel niet of het mag, maar daar zal wel een mouw aan zijn te passen. Het zou nog beter zijn geweest, indien U aan uw brief direct een boterbon had toegevoegd. U schrijft aan het einde over „thuis vacantie genieten met al die teleurge stelde gezichten op mijn ge weten", maar dan had U miin teleurgesteld gezicht eens moeten zien bij het le zen van uw brief, die zoo hoopvol begint met „Een bo terbon extra., enz." en al leen maar eindigt met vrien delijke groeten. Mijn teleurgesteld gezicht alleen zou al een boterbon waard zijn geweest. DE STEM DER S.S. Luistert oo Zondag 30 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: Een SS-oorlogsver- slaggever verwierf het Ü-Bot- A'bzeiohen. van Itsiang. omsingeld. De stad zelf is na een hevieen strijd in Jaoansche handen gevallen. Steeds nauwer wordt de ring gesloten om nog 30.000 man sterke troeoen van het 18e leger van Tsioengking. 40 tot 50 K.M. ten Zuiden van Itsiang. Jaoan sche eenheden, die begin dezer week het steunount Joeiang- kwan. 55 K.M. ten Zuidwesten van Itsiang veroverd hadden, dringen thans in Noordelijke richting door. waardoor de mo gelijkheid om zich terug te trek ken voor de 11e. 18e en de 34e divisie van het 18e leger van Tsioengking reeds sterk gevaar loont. Het frontbericht meldt ten slotte, dat er onder deze troeoen van Tsioengking reeds een groote verwarring is ont staan. CHINEESCHE TROEPEN OMSINGELD. 18.000 man Chineesche troepen ziin volgens een Janansch front- bericht in de omgeving van Lot- siiaoa. 10 K.M. ten zuidwesten D« uil het jaar 1852 daceereode tol te Gratt li door den burgemeester opgeheven. Zaterdag was het d« laatste dag, dat de weggebruiker^ die dit verkeersobstakel wilden pa»* secteo, daarvoor moesten betalen CNP-Kuloer-Pax

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1