lede van den Rijkscommissaris si DONDERDAG 20 MEI 1943 34STE JAARGANG N° 10560 a de ernstige gebeurtenissen in Mei (lil ;.GRAVENHAGE. 20 Mei. ld iouder aan schouder stond 1' iermiddag de menigte in een ff me. in licht badende hal in f Oosten des lands. nvt ireaux: Papengracht 32 - Giro 103003 lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. VVilmer, Hoofdredacteur. tg» 1! Ida )oor luiden biival begroet, be- 1 de Rijkscommissaris. Riiks- gster dr. Sevss-Inquart on- de tonen van een marsch. KI peeld door een muziekkorps Waffen SS. door een haag. c, ormd door mannen van den i«' ferlandschen Arbeidsdienst. P hal van de groote fabriek. Öei irin de biieenkomst plaats Een machtige machine li r in de hal. die hoog üitstak en alle andere werkstukken, nde hem als spreekgestoelte, aanwezigen werden on ze- duizend geschat. [et A.N.P. zendt uit 's-Gra- haee volgend verslag: ■4 e leider van het Arbeitsbe- A hc der N.S.D.A.P.. Haupt- nstleiter Schmidt, onende de ■Hl sachtige biieenkomst met de 10 irden. ..Als nationaal-socia- en hebben wii voor deze de- itratie de olaats van den ..lieid gekozen om daarmede lull vast te stellen: zoo lang er ionaal-socialisten ziin. be ren aan deze nationaal-socia en de fabrieksgebouwen en oeAten". Aan den revolutionai- Ai striidroeD. die een daveren- ndi i weerklank vond. verbond 1 woorden van dank aan den no tsminister die gedurende i den bezettingstijd een rech in, oolitieke koers heeft getoond B die voor ons steeds de noli' fin e leider is. vd iet den groet, dien hii den lis sminister bracht, stemden kTvereaderden duizendvoudig i: aarna nam de Riikscommis- fjj s het woord. en ationaal socialisten, nl neraden. S [et begin van deze maand Mei u cht in Nederland ernstige ge- rtenissen en, nu de opwinding met dergelijke gebeurtenis- uj gepaard gaat, voorbij is, "ft het gevoel van doelloos- en zinneloosheid en tenslot- blijven er teleurstelling en o;i De oorzaken en gevolgen van de gebeurtenissen in Mei. ko Is vertegenwoordiger van de cho :ttende Mogendheid zou ik i tt kunnen vergenoegen met te ieu itateeren, dat tegen deze ge- rtenissen energiek werd op- eden en dat de orde snel ïtifteld was, maar als politicus iel ik mij verplicht mij met ,.|e gebeurtenissen, met haar 's :aken en gevolgen bezig te do ien en ik deins daarvoor niet fej ik wensch dat zelfs, lei I heb mij voorgenomen om i van tevens een gesprek tus- ■(i a ons hier te maken. Dus op LE plaats, vanwaar deze onrust Bi litgegaan, en wel omdat ik oei meening ben, dat, wanneer 1' in cfit deel der provincie ik, mijn woorden zullen Iringen, dat zij zullen wor- doorgegeven en zullen ko- t i tot de menschen, die in een enblik van hun verwarring opgehitst-zijn geloofd hebben e,, izelf en den anderen van tdeel te zijn door tot onrust ordeloosheid te vervallen. Dat de reden waarom ik hier ®k, om dichter bij hen te zijn J ®et dringender woorden te Eken, want nog altijd wensch dat mijn betrekkingen tot de •jj Wanders niet worden geleid het argument der wapenen, ij door de argumenten van ii Pandige overwegingen. »DSPreek verder hier in de na- 'aal-socialistische gemeen- P der Duitschers en Neder landers, een strijd- en lotsge- meenschap dus, die immers juist in harde tijden haar waarde moet bewijzen. Daarom moet dit ge sprek ook ons de mogelijkheid geven erover na te denken, hoe deze gemeenschappelijke weg, die ons samengebracht heeft, ook in het vervolg tot een goed doel leidt. Vooral jegens u, Nederlan ders, gevoel ik mij daar thans toe verplicht en ook bereid, want, daarover is geen twijfel moge lijk, gij Nederlandsche nationaal- socialisten moet en zult de ver antwoordelijkheid voor uw Ne derlandsche volk dragen. Hoe de dingen zich ook ontwikkelen, dit is onze overtuiging, dat gij de dragers van den politieken wil in dit land zijt. Daarom vraag ik: waarom was dit alles? Wat moet er thans ge beuren? Het uiterlijke verloop der gebeurtenissen is bekend. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft beschikt, dat de Nederlan ders, die in Mei en Juni 1940 uit de krijgsgevangenschap werden ontslagen, met bepaalde uitzon deringen weer in krijgsgevangen schap zullen worden gebracht. Hij heeft het recht daartoe. Niettemin wil ik verklaren waarom het tot dezen maatregel is gekomen, want deze situatie is nieuw. Waarom is deze situa tie nieuw? Omdat het uniek is, dat in het verloop van een krijgs- onderneming reeds na veertien dagen de mannen, die door de ca pitulatie in krijgsgevangenschap waren geraakt, hun vrijheid her- kregien en naar hun land terug keerden. Dat is zoo uniek, dat de vijandelijke zender op deze aanspraak op terugvoering in de krijgsgevangenschap' niet eens wat aan te merken had, dat hij geen volkenrechtelijke bedenking kon inbrengen, maar verklaard heeft, dat het ongetwijfeld onge woon zou zijn, dat honderddui zenden na een capitulatie niet in krijgsgevangenschap gevoerd worden, maar teruggegeven aan hun land, hun gezin en hun be roep, hoewel de oorlog, het groote conflict, waarom het in deze wereldworsteling gaat, niet geëindigd is. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft erop gewezen, dat de hou ding onder deze vrijgelaten krijgsgevangenen niet zoo was, dat hij het kon verantwoorden, hen in dezen tijd zonder onder zoek in deze vrijheid te laten. Dat geldt in het bijzonder voor zeker hen, die in het actieve sol- datenberoep waren, die eigenlijk na de capitulatie zonder beroep waren en daardoor zeker gemak kelijk konden afglijden. Maar het belangrijkste is nog iets anders. Het belangrijkste zijn de plan nen van onze vijanden op dit oogenblik nu de strijd in het Oosten met een steeds duidelij ker overwicht der Duitsche en Europeesche legers op zijn be slissing 1 aangaat. Op dit oogen blik, evenals een jaar geleden, schreeuwt Stalin om het tweede front en in dit moment, nu het weer eens om Europa gaat, zoo als om de paar eeuwen het geval is, willen de atlantische mogend heden, Engeland en de Ver. Sta ten, dezen in het Oosten vech tenden troepen door een landing in het Westen den dolkstoot in den rug toebrengen. Tenminste dat beweren zij. Maar hoe wil len zij het doen? Want gij weet zelf hoe sterk onze kusten zijn, hoe vooral de versterking der havens is uitgebreid, zoodat het nauwelijks waarschijnlijk is dat een poging daar succes heeft. Dan komt het denkbeeld, dat men probeert al is het maar een manoeuvre met uit de lucht gelande troepen, met aan land gebrachte commando's, met uitgeworpen wapenen en met het oproepen dergenen, die eens in het Nederlandsche leger gediend hebben, een sohijn-front te vor men. In ieder geval gelooven wij, dat wij van den vijand een der gelijk gewetenloos en onbedacht zaam optreden zouden kunnen verwachten. Het is niet aan twij fel onderhevig, wat het eind van elke manoeuvre van dezen aard zou zijn van de elementen, die er aan zouden meewerken. Het is echter mogelijk, dat de opgelei de soldaten of sommigen van hen, die immers een zekere mili taire discipline gewend zijn, aan zulk een oproep gehoor zouden geven al was het maar ten deele. Verder heeft de vijandelijke zen der er op 27 Februari over ge kletst, dat Duitschland eenmaal bezet moet worden en dat daar voor ook Nederlandsche mannen gebruikt moeten worden. Deze argelooze engel van de radio heeft daarbij gezegd, dat men daardoor de taak der bolsjewis ten moet en wil verlichten. Dat zou een grimmige waarhei i zijn. Nederlandsche mannen, hoe denkt gij, dat het Duitsche volk er op zou reageeren, wanneer hier uit het Westen of uit Enge land en Amerika iemand het zou wagen het vaderland te bezetten van de soldaten die hun bloed of feren, opdat Europa vrijblijft. Het is een grimmige waarheid, wanneer deze argelooze engel gezegd heeft, dat daardoor de taak der bolsjewisten verlicht zou worden. Met het oog op de grootmoe digheid van den Fuehrer en de zoo vroegtijdige vrijlating zijn deze plannen van den overkant niets dan misbruik en misdaad en daar wij juist door de verant woordelijkheid, die wij dragen, op alles voorbereid moeten 'zijn en ook de geringste mogelijk heid van het in gevaar brengen van ons Oostelijk front uit den weg moeten ruimen, hebben wij ook de kleinste gelegenheid tot verwezenlijking dezer plannen moéten verhinderen. Het is voor de Nederlanders ook beter, dat de dingen zoo in het reine zijn gebracht. Maar degenen die thans in de krijgsgevangenschap terug moeten keeren, kunnen het emigrantencomité in de Lon- densche schuilkelders, dat van den overkant af ophitst, dank baar zijn. Het is nog nooit zoo duidelijk geworden als door dit voorbeeld, dat slechts hij kan en mag leiden, die zelf midden in het volk staat en weet wat er in het volk leeft. Emigranten we ten dat nooit. Emigranten heb ben er nog slechts een voorstel ling van, hoe het eens was, toen zij het land verlieten. Al het an dere zijn wankele wenschdroo- men. Maar wat in het volk lèeft, wat het volk beweegt, wat het volk noodig heeft, dat weten de emigranten niet meer. Kameraden, het was immers zoo teekenend, dat op 12 Mei de mannen aan den overkant, die tot dat oogenblik hadden opge hitst, opeens begonnen te stame len; zij wisten niet wat er ge beurd was om te kunnen zeggen wat er gebeuren moest. Wanneer deze mannen niets weten, kun nen zij beter hun mond houden. Het staat ook volkenrechtelijk volkomen vast, dat het voor een regeering noodig is, dat zij de werkelijke macht heeft om de regeering feitelijk uit te oefenen. Volkenrechtelijk wordt een groep menschen, die zich regeering noemt, maar geen macht heeft om de verantwoordelijkheid te dragen, niet als regeering erkend. En zoo begrijp ik ook artikel 21 van uw Grondwet, waarin ge zegd wordt, dat de Nederlandsche regeering nooit haar zetel buiten het land mag verplaatsen, anders is zij geen regeering meer. Ka meraden, dit eene moet duidelijk vooropgesteld worden: wie iemand volgt die volkenrechte- BE INLEVERING VAN RADIO ONTVANGTOESTELLEN. Er bestaat aanleiding om erop te wijzen, dat het doelloos is reeds nu bij een of andere Dienststelle verzoeken in te die nen om vrijstelling van inleve ring te verkrijgen in verband met de verordening inzake de inlevering van radio-ontvang toestellen van 13 Mei 1943. In de eerstvolgende dagen zal in de bladen worden bekend ge maakt waar de voor het indie nen van een dergelijk verzoek op grond van artikel 9 lid 3 van genoemde* verordening gerech tigde personen de betreffende aanvraagformulieren kunnen af halen. Alleen die ontvangstbe wijzen van ingediende verzoeken zijn geldig, welke na indiening van dit formulier aan dengene, die het verzoek doet, zijn afge geven. lijk niet als verantwoordelijk be schouwd kan worden .plaatst zich zelf buiten het volkenrecht. Hij valt onder het oorlogsrecht. Nationaal-socialisten, wat wij geconstateerd hébben, heeft ons niet met vreugde vervuld, dat kunt ge gelooven, maar 't was 'n belevenis, die ons met veront waardiging vervuld heeft, toen wij zagen, dat deze opgehitste en verleide mannen en vrouwen ten slotte in den steek werden gelaten en wel door de lieden van den overkant en de rad draaiers aan deze zijde. Deze hebben steeds beweerd, dat de Duitschers niet kunnen ingrijpen, dat ze het standrecht in hét geheel niet kunnen afkon digen, dat ze de vonnissen niet kunnen voltrekken. Ja, kamera den de Duitschers kunnen niet alleen, zij moeten want de Duit schers moeten nog veel meer kunnen. Zij moeten thans een bovenmenschelijke krachtsin spanning ontplooien om Europa te redden. Dat is juist wat ons de rust en de zekerheid geeft om iederen maatregel te nemen, al is hij nog zoo hard, als wij hem maar voor de geschiedenis kun nen verantwoorden, omdat hij juist voor de redding van Euro pa noodig is. Er zijn hier stakersbewegingen en daden van sabotage geweest. Er is geen algemeene staking ge weest. Het aantal dergenen, die ordelijk bleven of snel tot de orde terugkeerden, is overwel digend groot in verhouding tot het aantal, van hen, die 24 of 48 uur zich aan de orde hebben ont trokken. Maar wij konden in de zen toestand ook niet de gering ste ordeverstoring dulden. Daar om heb ik mijn besluit genomen en het politiëstandrecht afge kondigd, eerst over vier provin cies en daarna over het geheele land. Het Duitsche uitvoerende gezag, onder leiding van den Hoeheren SS und Polizeifuehrer heeft de gestelde taak in korten tijd volbracht. In ieder geval is het duidelijk geworden en moet ieder weten, hoe ernstig de toe stand wordt bij een poging om hier in het land de orde te ver storen. Wellicht ziet men thans in, dat de lankmoedigheid aan onzen kant niet voor zwakheid mag worden aangezien. Nationaal-socialisten, de maat regelen, die werden getroffen, hoe ernstig ze ook in hun gevol gen waren, zijn alle onder mijn verantwoordelijkheid genomen. Ik moet het uitvoerende gezag en al mijn instanties mijn waar deering uitspreken voor hun dui delijk en vastberaden optreden en constateeren dat hun samen werking volkomen was. De standgerechten. Ik wil een speciaal woord over de standgerechten zeggen. Ik deins er niet voor terug juist te spreken over de dingen, die het hardst en het ernstigst zijn. Standgerechten hebben een zeer j zware taak. Eenerzijds moeten zij door bliksemsnel ingrijpen waarschuwen en een uitbrei ding verhinderen en daarbij moe ten zij toch zooveel mogelijk de BELANGRIJKE AANWIJ ZING VOOR DE VERORDE NING INZAKE DEN AAN MELDINGSPLICHT. Morgen 21 Mei 1943, moeten zich alle in de maanden Nov. en Dec. van het jaar 1921 geboren mannen overeenkom stig den op 12 Mei in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkan toor van 917 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplich- tigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. RADIOUITZENDING VAN DE REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. De rede van den Rijkscommis saris wordt vandaag van 17.00 tot 18.30 uur over den zender Hilversum I en van 20.00 tot 21.30 uur over den zender Hil versum II uitgezonden. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S., LEGIOEN EN LANDWACHT. Het S.S. Ersatz Kommando Nederland deelt mede: Voor personen van 1835 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Waffen S.S., Nederl. Legioen, Nederl. Landwacht en S.S. Wachtbatail- lon en worden gedurende hun verbintenis bij een der boven genoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. schuldigen, de verantwoordelij ken treffen. Dat is zeer moeilijk, want de verantwoordelijken, de werkelijk schuldigen, loopen bij dergelijke gebeurtenissen ge woonlijk niet op straat. Ik ge loof te mogen zeggen, dat de standgerechten hier gedaan heb ben wat zij konden. NEDERLANDERS Bi) DB DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen ovet het dlenstnemen van Nederlandsche Vrijwilliger* bij de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop ailo hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld CNF-Pa* n»

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1