3)e fc&idtóehc Sou/Yo/nt JDAG 17 MEI 1943 34STE JAARGANG N° 10557 Verordening op arbeidsvergrijpen J ireanxs Papengracht 32 Giro 103003 ilefoon: Redactie 20015, Admin, 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wiliner, Hoofdredacteur. t van ambtenaren en zekere beëedigde personen jooals reeds is medegedeeld heeft de Rijkscommissaris voor het jette Nederlandsche gebied een verordening uitgevaardigd op ieidsvergrijpen van ambtenaren en zekere beëedigde personen, heeft den volgenden tekst: Öp grond van par. 5 van het decreet van den fuehrer op de [oefening van de regeeringsbevoegdhedcn in Nederland van 18 «i 1940 (Rgbl. i blz. 178) verorden ik: Par. 1, een ambtenaar, die staakt zijn arbeidsprestatie vermindert met de bedoeling de vervul- van overheidstaken te bemoeilijken, te vertragen of onmogelijk maken, of die deze bedoeling op andere wijze tracht te verwe- olijken, wordt gestraft «net gevangenisstraf tot een jaar, in ern- ge gevallen met tuchthuisstraf. In bijzonder ernstige gevallen kan levenslange tuchthuisstraf de doodstraf uitgesproken worden, I. Poging is strafbaar. Par. 2. Voor de toepassing van deze verordening is een ambtenaar gelijk- steld aan een persoon, die op grond van een verdrag volgens het j rgerlijk recht bij den staat, bij een provincie of bij een publiek- -jëhtelijk lichaam in dienst is. Par, 3. Deelnemers worden als daders gestraft, ook wanneer zij niet be uren tot den in par, 1 en 2 genoemden kring van personen. Par. 4, 1) Wie oproept tot een volgens par. 1 verboden handeling, of tracht een ambtenaar of een in. par. 2 genoemde persoon te 0 lemmeren in het hervatten van den arbeid, wordt gestraft met in par. 1 genoemde straffen. -De voorschriften omtrent aanstichting blijven ongewijzigd. Par. 5. ^jDe voorschriften van par. 1 tot 4 worden op overeenkomstige toegepast op personen, van wie vóór de aanvaarding hunner irkzaamheden aflegging van een eed of gelofte wordt geëischt. Par. 6, De volgens par. 1 tot 5 strafbare handelingen zijn strafbare daden dep zin van par. 2 al. 2 van verordening no. 52/1940 betreffende Duitsche jurisdictie in strafzaken in de redactie van bekend- iking no. 72/1942. Par. 7, Deze verordening wordt op den dag harer afkondiging van kracht. Den Haag, 15 Mei 1943, w.g. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYSS INQUART. iovfeS-divisies aan Koeban verslagen DUITSCHE «fEERM ACHTSBERIC HTEN. Van Zaterdag. Iet Duitsche weermachtsbe lt van Zaterdagnamiddag Jt: lan het Koeban-bruggehoofd grenadiers bij een plaatse- B :e aanvalsactie door yerschei- 1 ie stellingen van de bólsjewie- heengebroken en hebben *tfbij een vijandelijke groep jdikrachten vernietigd. iware artillerie van het leger "i ift ten Zuiden van het Lado- 4®eer en voor Leningrad de lltreffende bestrijding van orweg- en industrieele instat es voortgezet. iet havengebied van Bone is den afgeloopen nacht door itsche gevechtsvliegtuigen (gevallen. Daarbij werd een sboot tot zinken gebracht en koopvaarder van middel- ote tonnage door bomtreffers chadigd. landelijke formaties vliegers >ben Vrijdag aanvallen ge- si op de bezette Westelijke ge- den en de Noord-Duitsche st Door neergeworpen bom- a op de stad Kiel en eenige Igische plaatsen, o.m. Antwer- leed de bevolking verliezen, deze aanvallen werden der- vijandelijke vliegtuigen ver- JSd, waarbij zich veertien hnotorige Aimerikaansche Imenwerpers bevonden. Ze- Duitsche jagers gingen ver- kveiligingsst rijdkrach ten van marine hebben in den nacht '13 op 14 Mei voor de Neder- jflsche kust bij een gevecht vijandelijke zeestrijdkraeh- ten een Britsche motortorpedo boot tot zinken gebracht en twee andere in brand geschoten. Eigen verliezen zijn daarbij niet ont staan." Van Zondag. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Zondag bekend: „De aanval aan het Oostelijke front van het Koeban-brugge hoofd werd voortgezet en lever de nieuwe successen op. Tijdens de tweedaagsche hevige gevech ten werd in samenwerking met de luchtmacht het gros der in fanterie van drie bolsjewisti sche divisies verslagen en den vijand zware, bloedige verlie zen toegebracht. De bolsjewis ten verloren behalve een aantal stukken geschut en tanks vele lichte en zware infanteriewa- gens. Levendige eigen stormtroep activiteit en succesvollen afweer van een vijandelijken aanval ten Zuiden van Soetsjinitsji worden van het overige Oostelijke front gemeld. Bij het Visschersschierëiland boorden snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vijande lijk vrachtschip van 300 b.r.t. in den grond. Het havengebied van Bone werd in den afgeloopen' nacht opnieuw gebombardeerd, ver scheidene schepen werden ge troffen. De aanval van twee sterke for maties Amerikaansche bommen werpers Zaterdag overdag op Noord-West-Duitsche havenste den werd door jagers en lucht doelartillerie afgeslagen. Onze jagers wierpen den vijand tot boven zee terug en schoten te zamen met eenheden van de ma rine 9 viermotorige bommenwer pers neer. Vier eigen jachtvlieg tuigen gingen verloren. Boven de bezette gebieden in het Wes ten en den Atlantischen Oceaan werden 8 vijandelijke vliegtui gen, waaronder een groote vlieg- boot vernietigd. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht storingsvluchten gemaakt boven Noord- en Midden-Duitsch- land. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vlogen overdag boven de Zuidkust van Engeland en vielen militaire doelen aan. In den af geloopen nacht bombardeerde de luchtmacht met sterke strijd krachten bij goed zicht het scheepsbouwcentrum Sunder land. Brand- en brisantbommen veroorzaakten vooral in de wer ven aanzienlijke schade. Drie Duitsche vliegtuigen keerden van de aanvaller, op het Britsche eiland niet terug. ITALIAANSCHE WEERMACHTSBEKICHTEN. Het Italiaansche weermachts bericht van Zaterdag luidt als volgt: „Tijdens een nachtelijken aan val op de haven Bone hebben Duitsche gevechtstoestellen een olietankboot in den grond ge boord en een koopvaarder van middelmatige grootte bescha digd. Civita Vecchia, Palermo, Sas- sari en verschillende andere plaatsen op Sardinië zijn Vrij dag het voorwerp geweest van vijandelijke luchtbombardemen ten. Er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking en er werd schade toegebracht aan woonwij ken, vooral te Civita Vecchia. Negen vliegtuigen werden ver nield door het afweergeschut op Sardinië en twee door dat van Palermo. Aan de Oostelijke kus ten van Sardinië hebben onze jagers een vijandelijke formatie opgevangen en twéé tweemoto- rige toestellen neergeschoten." In een aanvulling op het Ita liaansche weermachtsbericht wordt bekend gemaakt. „Tijdens de aanvallen, waar van melding is gemaakt in het weermachtsbericht van Zaterdag zijn de volgende verliezen onder de burgerbevolking opgeteekend: te Civita Vecchia 29 dooden en 150 gewonden, te Sassari en in de provincie 14 dooden en 40 ge wonden, te Santa Catarina (Nuoro) 3 dooden. Het aantal slachtoffers te Palermo is nog niet vastgesteld" DE LUCHTOORLOG. Een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 15 op 16 Mei een belangrijke haven- en industriestad aan de Britsche Oostkust meer dan een uur lang met talrijke bommen van zwaar kaliber en met duizen den brandbommen bestookt. In de getroffen doelen werden ver scheidene uitgestrekte branden waargenomen. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 15 op 16 Mei storingsvluchten zonder eenig systeem ondernomen bo ven het Noorden en Zuiden van het Duitsche Rijksgebied. Bom men werden niet neergeworpen. Enkele aanvallen met mitrail leurs veroorzaakten geen schade. Donderdag en Vrijdag hebben de Britsch-Amerikaansche lucht strijdkrachten alleen boven West-Europa en Duitschland ten minste 112 vliegtuigen verloren, waarvan weer minstens 82 meer- motorige bommenwerpers. Zondagmiddag verschenen af zonderlijke Britsche en Ameri kaansche jachtvliegtuigen boven het bezette gebied in het Westen. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten werden daarbij door Duitsche jagers 4 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten, waaronder 3 Amerikaansche van het type „Thunderbold". Slachtoffers in bezette gebieden. De bevolking van de bezette Westelijke gebieden is op 14 Mei door de aanvallen der ver- eenigde Britsch-Amerikaansche OPROEP VAN DEN N.A.D. Begin Juli 1943 vertrekt een corps van den Neder- landschen arbeidsdienst naar Oostland. teneinde binnen de grenzen van het Groot Duit sche Riik in N.A.D. verband boscharbeid te verrichten. Gedurende den inzet, welke vermoedelijk 3 maanden zal duren, bliiven de vrijwilli gers onder bevel van den commandant van den N.A.D., eekleed in N.A.D. uniform en vallen zii onder het straf- en tuchtrecht, dat fn den N. A. D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 weken te „Wa terloo". Oud-Leusden bij Amersfoort. Slechts voor hen. die reeds in den N.A.D. hebben ge diend. is de mogelijkheid opengesteld zich hiervoor op te geven. Aanmelding kan tot 1 Juni persoonlijk geschieden bij de aanmeldingsbureaux. dan wel schrifteliik aan den comman dant van den N.A.D.. stafaf- deeling 7. Luybenstraat 40 42 te 's-Hertoeenbosch Aanmeldingen, welke na 1 Juni 1943 binnenkomen, wor den terzijde gelegd. luchtmacht weer zwaar getroffen. Nog zijn de puinhoopen der ver woeste woonhuizen in verschil lende steden der bezette Weste lijke gebieden niet volledig door zocht, maar reeds staat vast, dat bij den luchtaanval ver over de 100 burgers gedood werden en een aantal anderen ernstig ge wond werd. Alleen in twee Bel gische plaatsen werden al dade lijk de lijken van 91 burgers ge vonden. Anglo-Amerikaansche vliegtui- BELANGRIJKE AANWIJ ZING VOOR DE VERORDE NING INZAKE DEN AAN MELDINGSPLICHT. Morgen, 18 Mei 1943, moeten zich alle in de maanden Mei en Juni van het jaar 1921 geboren mannen overeenkom stig den op 12 Mei in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkan toor van 917 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplich- tigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. „NIET ENG EN BEKROMPEN DENKEN". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokziil. in ziin po litiek weekpraatie via den zen der Hilversum II. over het on derwerp; „Niet eng en bekrom pen denken". Den volgenden morgen om kwart over acht wordt een herhaling van deze uitzending gegeven. gen hebben Donderdag een Fran- sche stad met bommen aangeval len, zoo meldt het agentschap Ofi. Onder de Fransche bevolking vielen 78 dooden. waarvan in een ziekenhuis alleen veertig. Keuringen voor de Waffen-SS het Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilli gers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Neder land of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansohe-SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bi een der bovengenoemde onder» deelen van den arbeidsinzet vr$- gesteld. 18.5.43 815 uur, Zwoüe. Ho tel Gijtenbeek. 19.5.43 815 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 815 uur. Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 245. 24.5.43 815 uur Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilligers. In den bunker wordt een kaart van de omgeving bestudeerd SS PK Slipsk-O-H-P a

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1