ZATERDAG 15 MEI 1943 Iecreet 34STE JAARGANG N° 10556 ireaux: Papengracht 32 - Giro 103003 lefoon: Redactie 20015. Admin. $0935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilnier, Hoofdredacteur. van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de opheffing van het' politiestandrecht. grond van paragraaf 82 van de verordening tot bescherming orde 1943 (no. 1) hef ik voor het geheele bezette Nederlandsche lied het politiestandrecht op met ingang van 15 Mei 1943 te uur. laardoor treden de bijzondere beschikkingen, door mij uitge- irdigd op grond van paragraaf 62, alinea 3, van de verordening bescherming der orde 1943, alsmede de op grond van paragraaf van de verordening tot bescherming der orde 1943 uitgevaar- de algemeen bindende beschikkingen van den Hoeheren SS- Polizeifuehrer buiten werking, voorzoover ik hieronder niet Iers beschik, fan kracht blijven; de cijfers 4 der beschikkingen van den Meeheren SS- und Polizeifuehrer van 30 April en 1 Mei 1943 over het verbod van uitbetaling van loonen en salarissen aan stakers voor de dagen, waarop geheel of gedeeltelijk gestaakt werd; de beschikking van den Hoeheren SS- und Polizeifuehrer over de aanmelding van vroegere studeerenden van 4 Mei 1943; de beschikking van den Hoeheren SS- und Polizeifuehrer over de verbeurdverklaring van radioinstallaties van 13 Mei 1943. Ie strafbaarheid van overtredingen der door dit decreet opge- en beschikkingen wordt door de opheffing daarvan niet aan- ist. De strafbare handelingen, die gedurende het van kracht zijn van het politiestandrecht werden gepleegd en tot de be voegdheid der politiestaedgerechten hebben behoord, de delicten tegen de beschikkingen, uitgevaardigd gedurende het bestaan van het politiestandrecht op grond van de para grafen 64 en 65 van de verordening tot bescherming der orde 1943, ook voor zoover zij gepleegd worden na opheffing van het politiestandrecht, onderworpen aan de Duilsche rechtspraak inzake strafzaken. Gravenhage, 15 Mei 1943, <pe Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, w.g. SEYSS-INQÜART, BESCHIKKING den Commissaris-Generaal voor de Veiligheid over de uniforme regeling van het sluitingsuur en den nachtelijken spertijd. p grond van de paragrafen 44, 48 en 51 van "de verordening den Rijkscommissaris voor het bezette. Nederlandsche gebied 1/43 beschik ik met ingang van het tijdstip der opheffing van politiestandrecht Voor het geheele Nederlandsche bezette gebied wordt het sluitingsuur voor de openbare lokalen uniform vastgesteld op 22 uur en het tijdstip, waarna men zich niet in de open lucht mag bevinden, op 23 uur. Het eindè van den tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, blijft ongewij zigd vastgesteld op 4 uur. De totdusverre voor de steden Amsterdam, 's-Gravenhage en Haarlem geldende bijzondere regeling wordt opgeheven. Overtredingen worden gestraft op grond van paragraaf 51 van den in den aanhef genoemde verordening, Gravenhage, 14 Mei 1943. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid RAUTER. SS-Gruppenfuehrer und Generalleutnant der Polizei. UIT DE ARCHIEVEN VAN DE QUAI D'ÖRSAY Be waarde der SovfeS- NEDERLANDERS BIJ D3 DEUTSCHE ZEEMACHT. «hingen over het dlenstnemen ven Nederlandsche Vrijwilliger» btj da tiche zeemacht geren alle Ortskommandanturen, dia tcvena een *<*rtg» lijst »«»tr»kk*ft, waarop aila biersM verbonden faciliteiten r" CNP-PM m verdragen SENSATIONEELS VONDST TE PARIJS. In de archieven van het vroe gere Fransche ministerie van buitenlandsehe zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs heeft men onlangs een sensationeele vondst gedaan. Men heeft daarin docu menten gevonden, die uiterst op merkelijke uitlatingen behelzen, welke in het verleden gedaan zijn daar den waarnemenden se cretaris van de communistische partij Kaganowitsj en door me vrouw Kollontay, de gezant der Sowjet-Unie in Stockholm. Deze documenten n.l., die tot de belangrijkste uit de archieven van het vroegere Fransche mi nisterie van buitenlandsehe za ken behooren, hebben twee rap porten aan het licht gebracht van den vroegeren Franschen gezant in Stockholm, Gaussen, uit Ja nuari én Maart van het jaar 1933. Een uittreksel uit het eerste rap port van den Franschen gezant, gedateerd 14 Maart 1933 en han delend over een aan mevrouw Kollontay toegezonden referaat van den waarnemenden secreta ris der communistische partij Ka ganowitsj, dat gehouden was voor de leden van 't Polit-bureau yan het Centrale Comité der communistische partij en van het uitvoerend comité der Derde In ternationale, luidt als volgt: „Het is, zoo riep Kaganowitsj uit, even misdadig als belachelijk te verklaren, dat de Sowjetregee- ring bepaalden vreemden mo gendheden vertrouwen geschon ken heeft of dat zij beloften of garanties voor goede munt aan neemt. Men gelooft toch niet, dat wij eenige beteekenis toekennen aan vodjes papier, afspraken, verdragen of verplichtingen. Zul ke lichtgeloovige en sentimen- teele personen zijn er noch in het Polit-bureau, noch in. het Cen traal Comité. Aan den eenen kant gaat het erom, de pogingen tot solidair optreden aan kapita listische zijde bij haar basis te ondermijnen, en aan den ande ren kant om de tegenstellingen te verscherpen en conflicten uit te lokken. De eerste taak bestaat in het sluiten van verschillende verdragen en overeenkomsten van politieken en economischen aard, waarvan eenige geheim zijn en die het de Sowjet-Unie mogelijk maken zich bij groepen en constellaties van kapitalisti sche staten aan te sluiten. Te vens doet zulks de Sowjet-Unie de mogelijkheid aan de hand hen te controleeren. Wanneer wij deelnemen aan de operettes te Genève, aan de ontwapenings- comedie, aan de Nafta-congres- sen en andere paskwils, die zoo vaak het voorwerp van critiek in de partij zijn, dan geschiedt zulks slechts als uitdrukking van een tactiek, die wij overeenkom stig de aanwijzingen van het Po lit-bureau uitvoeren en die dient om van onze tegenstanders den pols te voelen". Uit een uittreksel uit het an dere rapport vair den Franschen gezant van 21 Januari 1933 over een redevoering van mevrouw Kollontay, blijkt al evenzeer hoe de Sovjets denken over gesloten verdragen. „Wij hebben verdragen onder teekend en wij zullen verdragen blijven sluiten, niet om toenade ring te zoeken tot de overwin- naarsstaten, met wie wij nooit gemeenschappelijke belangen kunnen hebben, doch uitsluitend om de waakzaamheid van deze staten in slaap te. sussen, wan neer de noodzakelijkheid van zulk een politiek ten bate van dè arbeiders noodig mocht blij ken". Aldus mevr. Kollontay. De „Deutsche Diplomatische Korrespondenz'' karakteriseert den inhoud der gevonden docu menten als een uiteenzetting van de grondbeginselen der buiten landsehe politiek van' de Sowjet- Unie. Ten aanzien van het feit, dat de redevoeringen reeds tien jaar geleden gehouden zijn merkt de Korrespondenz op, dat de daarin geuite denkbeelden ook thans nog volkomen geldig zijn, temeer daar de practijk van he den zich volkomen dekt met dat gene, wat toen theoretisch is uiteengezet. Met een openhar tigheid en brutaliteit als tot dus ver uit offieieele documenten nog niet gebleken is, worden hier twee beginselen ontwikkeld: 1. Het beginsel, dat de Sowjet-Unie met burgerlijke staten elk ver drag kan sluiten, omdat zij beslo ten is het weer te breken, zoo dra zulks voor de Sowjet-Unie nuttig en voor de andere ver dragsluitende partij schadelijk is. Daarmede is de vraag of de Sow jet-Unie tot het sluiten van een verdrag capabel is en of men in haar handteekening kan vertrou wen, naar de Korrespondenz ver klaart, negatief beantwoord. 2. Het beginsel om zich tot het be reiken van het doel der vernieti ging van staten en volkeren, ten einde de wereldrevolutie te ont ketenen, zonder scrupules te mengen in de binnenlandsche toestanden van andere volkeren en zich daarbij te bedienen van elke groep, die gebruikt kan worden om de revolutioneering te bewerkstelligen. In verband met de jongste faze van de bolsjewistische ver- dragspractijk zijn beide docu menten van de allerhoogste ac tualiteit, want volgens het recept van Kollontay en Kaganowitsj werd door de bolsjewieken de vrede van Finland in 1939 ver broken, in 1940 weer gesloten en in 1941 weer verbroken. Volgens hetzelfde recept werden de „pac ten van büstand" met de Balti- sche staten gebruikt en met de Poolsehe emigranten. DIPLO OVER HET EINDE VAN DEN STRIJD IN TUNIS. De ..Deutsche Diplomatisch- politische Korrespondenz" schrijft onder meer: „Door het verlies van het bruggehoofd Tunis is voorloopig het gordijn over het Afrikaansohe oorlogstooneel ge vallen. Dat het op zekeren dag weer op zal gaan, staat vast. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS- HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilli gers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Neder land of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onder deden van den arbeidsinzet vrij gesteld. OPROEP AAN DE BEDRIJFSLEIDERS, Betreffende de aanmelding voor den arbeidsinzet wordt van bevoegde zijde de aandacht er op gevestigd, dat de bedrijfs leiders er de verantwoordelijk heid voor dragen, dat de onder hen geplaatste tot aanmelding verplichte personen hun aan meldingsplicht nakomen. Vooral moet den in aanmer king komenden leden van het personeel de noodige tijd gege ven worden om zich persoonlijk op het Arbeidsbureau aan te melden. De (trustee) zal een be schikking uitvaardigen, volgens welke het loon doorbetaald moet worden. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat ieder misbruik van de aanmeldingsformulieren onder de strafbepalingen valt. Europa heeft het Afrikaans olie gebied noodig. Het kan en wil er geen afstand van doen. Zijn beveiliging voor de toekomst is een onwrikbaar punt in het pro gramma der oorlogvoering van de Spil. Des te minder is er aanleidmg om zich te onttrekken aan een nuchtere beoordeeling van den toestand, die ontstaan is door het verlies van Tunis. Militair gezien bestaat de mogelijkheid, dat de oorlog nadert tot het Europeesche Zuidelijke front. De beide Angelsaksische wereld- mogendheden hebben met in spanning van alle krachten bij na drie jaar noodig gehad om dit betrekkelijk zwak bezette voorterrein van Zuid-Europa in bezit te nemen. Van het vol gende onvergelijkelijk veel ster kere bolwerk, waarachter geen zwakke expeditietroepen, maai de geheele militaire kracht van ruim 40 mjillioen Italianen en ruim 80 millioen Duitschers en het millioenental van hun bond- genooten staan, is de vijand ge scheiden door de breede gracht van de Middellandsche Zee. Deze natuurlijke hindernis, die in breedte en diepte niet te verge lijken is met het Kanaal, moet dé vijand overwinnen, alvorens hij ergens aan het Zuidelijke front tot den aanval kan over gaan. Het is de verdienste va ft de Duitsch-Italiaansche strijd krachten in Noord-Afrika, dat zij een aaneengesloten en ver sterkt Zuidelijk verdedigings front mogelijk hebben ge haakt." 16.5.43 815 uur Arnhem, Ca fé Royal. 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 815 uur, Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 245. 23.5'.43 815 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 24.5.43 815 uur Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilliger». Een der mennen wordt ondertcheldeit met het IJzeren Krul» SS PK Grön«ft O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1