fRIJDAG 14 MEI 1943 aux: Papengracht 32 - Giro 103003 'oonRedactie 20015. Admin. 20935 H, 34STE JAARGANG N°-10555 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur, Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Rondom feet gou den ka!! geldzucht, het onredelijk kzedelijk streven om geld te £J'{melen hoe dan'ook .waar wij gisteren schreven in jiind met den woeker y t in niet geringe mate goed- ird en aangemoedigd door len, die dansen rondom het :n kalf of liever gezegd: ansen rondom de gouden ren, n.l. de geldbezitters, is onder ons nog altijd een loten eerbied voor het geld- We kunnen ons voorstel- lat men het vreest; het is Ifsprekend, dat men er in ide gevallen rekening mee maar, om het als zoo- te eerbiedigen, is een jsheid. Men kan zéker eer- ebben voor de wijze, waar- It is verkregen, voor de wij- aarop het wordt beheerd en gebruikt ten bate van de nschap, van de mede-men- 1 maar het geld-bezit, en de bezitters, als zoodanig, zien van hun moreele le- louding, met een zekeren :d te bejegenen, is, zooals pmerkten, een dwaasheid. moeten hierbij ook nief ten, hoe pijnlijk en erger- et kan zijn voor plicht-ge- e, respectabele mensehen, zich minder gerespecteerd 4 ook door mede-christe- i mede-katholieken! dan Iiuurman in dezelfde straat ank zij zijn ruim geweten in Iszaken, rijk is geworden iu alléén om dien rijkdom wat er voor de omstanders V!J afvalt!zoo veel meer in »n staat dan andere, eerlij- enschen. moeten ons op al deze d in eens wat dieper bezinnen, k in onze waardeering ten :en maatstaf aan te leggen {3le zoo redelijke christelijke :elen. DE STRIJD IN AFRIKA GEëINDIGD DE STEM DER SS, itert op Zondag 16 Mei van tot 11.45 uur, over den zen- Kuversum I, op golflengte eter, naar de stem der SS, werp: „De les van het sonen tusschen 18 en 35 die aanmeldingsplichtig |oor den arbeidsinzet, kun- |zich eveneens op een der gsdagen op onderstaande aanmelden en worden nde hun verbintenis bij bovengenoemde onder van den arbeidsinzet vrij- 'legenheid van den 49sten ver van den leider van de Natto- 'Socialistische Beweging der landen, ir. A. A. Mussert. werd Ige namens de Beweging door ir Van Bllderbeek een gekleurde j{atlas welke omstreeks 1750 b gedrukt, aangeboden '-Fotodlenit NSB-Clno-Pa* sn De laatste munitie verschoten DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe richt van Donderdagnamïddag luidt: „Op het bruggehoofd van Tu nis hebben de Duitsch-Italiaan sche troepen ook gisteren met uiterste verbitterdheid gestreden tegen den in superieure sterkte frontaal en in den rug aanval lenden tegenstander. Na uitput ting der laatste munitie en ver- nietiging van alle oorlogstuig is ook in vrij groote sectoren van het Zuidelijke front de tegen stand gestaakt. Daarentegen zet ten in het kustgebergte van Tu nis afzonderlijke gevechtsgroe pen, voor zoo ver zij nog over munitie beschikken, in voorbeel dige soldateske plichtsvervulling hun weerstand voort. Aan het Oostelijke front zijn vijandelijke aanvallen op het Koebanbruggehoofd en ten Noor den van Lissitsjansk afgeslagen. Het luchtwapen viel voor het front en in het achterwaartsche gebied van den vijand talrijke troependeelen en belangrijke spoorwegverbindingen aan. Op de Noordelijke IJszee brachten Duitsche jagers een vrachtschip van 3000 brt. tot zinken en scho ten een vijandelijke motortorpe doboot in brand. Britsche bommenwerpers de den in den nacht op 13 Mei een zwaren aanval op West-Duitsch gebied. In eenige plaatsen, voor al in het stadgebied van Duis- burg. ontstond aanzienlijke schade door brisant- en brand bommen. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden 83 der aanvallende vliegtuigen, overwe gend viermotorige bommenwer pers, door nachtjagers en af weergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Sterke formaties snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren tweemSal aanvallen ge daan op de Oostkust van Enge land en Installaties der stad Lo westoft en patrouillebooten 'vóór de kust gebombardeerd. Alle vliegtuigen keerden op him steunpunten terug." DE GESTELDE TAAK VOLBRACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „De heldenstrijd der Duitsche en Italiaansche afdeelingen in Afrika heeft heden zijn eervol einde gevonden. De laatste in de omgeving van Tunis vechten de verzetsgroepen, die sedert da gen zonder water en verzorging waren, moesten, na de geheele munitie verschoten te hebben, den strijd staken. Tenslotte heb. ben zij den strijd moeten opge ven wegens gebrek aan aanvoer, niet wegens den stormloop van den vijand, die de meerderheid onzer wapenen ook op dit oor- logstooneel vaak genoeg"-- heeft moeten erkennen. De Duitsche en Italiaansche strijders in Afrika hebben niet temin de hun gestelde taak in. vollen omvang volbracht. Door hun tegenstand, die- den vijand in een maandenlange, verbitter de worsteling eiken duim gronds betwistte, bonden zij in Noord- Afrika zeer sterke vijandelijke strijdkrachten en brachten zij den vijand de zwaarste verlie zen aan menechen en materiaal toe. De daardoor verkregen ont lasting van andere fronten en de gewonnen tijd zijn de leiding- der Spiimogendheden in de hoog ste mate ten goede gekomen. De Fuehrer heeft General- Oberst von Arnim. die sedert eenigen tijd het bevel voerde over de - Duitsch-Italiaansche 'roepen in Noord-Afrika, op 10 Mei de volgende radioboodschap doen toekomen: „Ik betuig u en uw heldhaftig strijdenden troepen, die, in trou we wapenbroederschap niet de Italiaansche kameraden eiken duimbreed van 'den Afrikaan- schen grond verdedigden, mijn dank en hoogste waardeering. Met bewondering volgt met mij het geheele Duitsche volk den heldenstrijd zijner soüldaten in Tunis. Voor.het totale succes van den oorlog is deze strijd van de grootste waarde geweest. De laatste strijd en de houding van uw troepen zullen een voorbeeld zijn voor de geheele weermacht van het Groot-Duitsche Rijk en als een bijzonder roemrijke bladzijde in de Duitsche krijgs geschiedenis gelden: Adolf Hitler". Op 11 Mei heeft de Duce aan General-Qberst von Arnim het volgende radiotelegram gezon den: „Met bewondering en trots sla ik gade, wat de troepen van de legergroep Afrikatmet onwrik bare vastberadenheid en on buigzame dapperheid volbren gen tegen de overmacht van den vijand. De geschiedenis zal voor deze heldhaftige daden haar waardeering tot uiting brengen. Ik groet in de commandanten en soldaten van de legergroep Afri ka de schoonste uiting van dap perheid der Spil volken. Mussolini." De bijna twee-en-éen-half jaar lange heldhaftige worsteling van onze strijdkrachten in Afrika, voor welker totale verrichtingen een bijzondere waardeering voor behouden blijft, zal steeds een der meest trotsche en roemrijk ste hoofdistuken in de soldateske geschiedenis van het Duitsche volk zijn." Europa als vesting Demilitaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Nu de taak vervuld is. waar voor de Duitsch-Italiaansche troe pen in Tunis geplaatst stonden, is het tijdstip gekomen om alle argumenten eens nuchter onder de loupe te nemen, waarmede men gaarne den toestand zóó zou willen doen voorkomen alsof het oprichten van een tweede front in Europa, dus de „invasie" ge heel afhankelijk zou zijn van de lust der Anglo-Amerikanen. In kringen van de Duitsche ge neraliteit en admiraliteit wordt een dergelijke opvatting be schouwd als zuiver agitatie en wordt erop gewezen, dat reeds de strijd in Tunis en de verlie zen, die deze strijd voor den vijand heeft opgeleverd voor de Engelschen en Amerikanen een les moet zijn geweest. Want door dit voorbeeld is het zelfs de mi litair ongeschoolde openbare meening duidelijk geworden, wat den Anglo-Amerikanen te wach ten zou staan, wanneer zij van hun kant zouden probeeren in Europa binnen te dringen. In militaire kringen der Rijks hoofdstad wordt verklaard, dat den vijand geenszins de keuze van de plaats voor een landings- cperatie vrij staat. Van de Noord- kaap tot aan de Golf van Biscaye, aan de Fransche Middellandsche Zeekust evenals aan de Italiaan sche kusten en aan de overige Europeesche randgebieden zoo als in het Zuidoosten zijn de voorbereidingen voor een pas sende ontvangst van vijandelijke troepen genomen en dank zij den heldhaftigen strijd van de Duitsch-Italiaansche strijdkrach ten in Noord-Afrika geëindigd. De toestand, zooals hij thans is, nu het vierde oorlogsjaar zijn einde nadert, is welhaast princi pieel verschillend van dien aan het einde van het vierde jaar van den eersten wereldoorlog. Kon den destijds de op Europeesche gebied hopeloos omsingelde cen trale moegendheden alleen een zegevierend einde van den oorlog verwachten dóór een succesvol verbreken van den omsingelings- rin.g, dus alleen door een offen sief, thans zitten de Spiimogend heden in de vesting Europa als militair alleen domineerende kracht, gebaseerd op een buiten gewoon sterke operatieve reser ve. Zij zitten als beslissende landmogendheden in een gebied, welks potentieel op elke manier voldoende is om de kwestie van liet orgai.iseeren van alle midde len, die de oorlogsautarkische bodem van Europa in meer dan voldoende mate biedt. E<m invasie dus is niet een kwestie van willen. Zij is veel eer een categorisch moeten wan- noei de Anglo-Amerikanen op de een of andere wijze nog een kans willen hebben om door hun volken, die den oorlog niet wil len, na Tunis nog beschouwd te worden als actief handelende par tijen. Zij is een moeten, wanneer zij san dezen oorlog nog de een of andere in hun voordeel be slissende wending willen geven. Doch hier zitten zij al vast in het dilemma van hun eigen geogra fische ligging en eigen moeilijk heden. Tunis, slechts zeer eenvoudig versterkt, heeft hun ondanks een numerieke superioriteit en on danks de voor hen militair gun stige aanvoermogelijkheden be wezen, dat zij met een tegenstan der te doen hebben, die hun ver liezen in het onmetelijke zal ver- hoogen wanneer zij thans in de onmiddellijke periferie van Euro pa een of meer bruggehoofden zouden willen trachten te verkrij gen en dat in een gebied, dat niet alleen wat betreft den af weer te land door middel van vestingwerken en beveiligingen tegen parachutisten op deze po ging wacht. Waren reeds voor het overwinnen van Tunis zeer vele troepen en groote hoeveelheden materiaal noodig, was reeds hier voor een geweldige transport- vloot noodig, welk een apparaat moet dan door den vijand wel niet gebruikt worden voor het verkrijgen van een' bruggehoofd in Europa zelf? Deze vraag stel len beteekent het heetste ijzer aan pakken, dat de Anglo-Ame- rikaansche oorlogvoering op het oogenblik maar kent, en betee kent vooral dat het initiatief hier geenszins bit den vijand alleen bestaat. Want hier in Europa zul len de zeemogendheden Enge land en Amerika nu tegen de beide landmogendheden Duitsch- land en Italië moeten strijden. DE LUCHTOORLOG. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 13 oo 14 Mei een aanval gedaan on Chelms ford. Er ontstonden talrijke vrij groote branden en zware vernie lingen. Vier Duitsche vliegtui gen ziin niet teruggekeerd. Het Britsche luchtwapen heeft in den afeeloonen nacht sto- ringsaanvallen uitgevoerd op Noord-, Midden- en West; Duitschland. Er ontstond hierbii slechts geringe schade Min stens 32 Britsche bommenwer pers werden door nachtiagers en afweergeschut neergehaald. Verwacht moet worden, dat dit aantal grooter zal worden. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Naar de Britsche berichten dienst meldt, is van officieele ziide te Londen toegegeven, dat bii den aanval van de Britsche luchtmacht op Duisburg in den nacht van Woensdag oo Donder dag 34 bommenwerpers verlo ren gegaan ziin. Keuringen yoor de Waffen-SS het Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilli gers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Neder land of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen j zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Ne derland willen toetreden. 15.5.43 815 uur Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 16.5.43 8—15 uur Arnhem, Ca fé Royal. 17.5.53 ,815 uur Hengelo, Ca fé Modern, Spoorstraat 18. 18.5.43 8—15 uur, Zwolle, Ho tel Gijtenbeek. 19.5.43 815 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat 20.5.43 815 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur, Utrecht, N.V, Haus, Oudegracht 245. 23.5'.43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 24.5.43 815 uur Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilliger». Een nieuwe zending laarzen voor onze iongen* it aangekomen SS PK Hoffm»nn-0-H-P a

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1