:1! Red. Buitenland: Mr. H. Geiae, LeidenRed. Stad «B Sport i M. Zonderop, Leiden: Red. Omgeving: L Rooien. Leiden: Red. Letteren co Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertentièoC. de Heiden. Leiden. Verduisteringstijden van 9 tot en nnet 15 Mei van 21.305.45 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 11.5: 2.32 onder, 11.38 op. Woensd. 12.5: 3.04 onder, 12.39 op (E. K.). Dond. 13.5: 3.33 onder, 13.43 op. Vrijd, 14.5: 3.58 onder, 14.50 op. Zat. 15.5: 4.20 onder, 15.59 op. Zond. 16.5: 4.41 onder, 17.10 op. Maand. 17.5: 5.04 onder, 18.23 op. DE LESSEN VAN DIEPPE. Radio Oranje meldde uit Lon den, d.d. 5 Mei 1943 19.45 uur: „Met het tweede front bedoe len wij een geallieerde landing op groote schaal in het Westen, met haar specifieke moeilijkhe den. Een mislukt geallieerd of fensief in Libye is ernstig, een mislukt tweede front in het Wes ten zou een militaire, politieke en psychologische katastrofe zijn voor Engeland, voor Amerika en voor de Sow jetunie, en niet al- lerminst^Jbor in zoo hoogen nood verkeereride bezette gebieden. Het hoogste belang van alle betrokkenen eischt, dat een. twee de front slechts dan ondernomen wordt, wanneer afgezien van h?t onvermijdelijke risico der opera ties, naar menschelijke bereke ning, falen uitgesloten is. Een tweede front mag niet geïmprovi seerd worden. Dat kan ook niet op kleine schaal worden opgezet, maar moet massaal zijn en uni verseel. Er is geen bijzondere mi litaire kennis voor noodig om dit in te zien. De Duitschers hebben in het Westen een goed gewapen de krijgsmacht van vele tiental len divisies. Zij beschikken over een net van verbindingen, beter dan misschien waar ook ter we reld. Een betrekkelijk zwakke geallieerde krijgsmacht, die een landing op beperkte schaal zou willen uitvoeren, zou, ook al kon zij zich in den beginne handha ven, binnen korten tijd onvermij delijk de zee ingedreven worden, omdat de Duitschers met hun be tere verbindingen snel een over macht zouden kunnen concen- treeren. Dat is ten slotte een van de lessen van Dieppe. Bij een tweede front moet er tegenover de Duitsche krijgs macht een geallieerde strijdmacht in het veld worden gebracht, die numeriek en materieel ten min ste zoo sterk is, zoo niet sterker, in verband met het feit. dat de vijand ook nog over een krachti- gén verdedigingsgordel beschikt. Geen tienduizenden, maar hon derdduizenden geallieeerde sol daten zullen met de modernste bewapening aan land moeten worden gezet, terwijl hun toe voerlijnen over zee geregeld moe ten functioneeren. Landingen uit de lucht kunnen en zullen waar schijnlijk een voorbereidende rol spelen, maar zwaar materieel kan nooit door de lucht, Op groo te schaal worden vervoerd. Wij zouden het volgende ope ratieschema krijgen: landingen aan de kust, verovering en im provisatie van vliegvelden, aan vallen in een of meer havens te gelijk, afslaan van de eerste Duit sche tegenaanvallen, laiïding van de hoofdmacht, afslaan van den tegenaanval van de Duitsche hoofdmacht. En dan verder door dringen. Wij herhalen, zulk een opera tie, 'moeilijker, gecompliceerder en dus riskanter dan welke ook in de wereldgeschiedenis, kan niet geïmproviseerd worden en kan evenmin op willekeurig be perkte schaal worden uitgevoerd. Of deze operatie dit jaar zal wor den uitgevoerd, is niet te zeggen, evenmin of zij wellicht bemoei lijkt wordt door het feit, dat er nog onbekende toekomstige krijgsgebeurtenissen in het Oos ten en in het Zuiden van grooten invloed kunnen zijn op de ge beurtenissen in het Westen LEVENSWIJSHEID Wat is een „heer". 2). Wat is een ..heer"? Ve len. die od de kwalificatie „heer" aansDraak willen maken, ver dienen eigenlijk die aanduiding niet: anderen, die dien titel geenszins nadrukkelijk voor zich opeischen. ziin hem onge twijfeld waardig. „Wat is een „heer"? Dezer da gen herinnerde de „L. K." er aan. hoe Kardinaal Newman het begrip heer", dat een in nerlijke sesieitenis aanduidt (dus niet het maatschappelijk, weinig zeggende begrip), om schreef: „Een heer is iemand, die nie mand kwetst. Hii heeft oog voor al degenen, waar hii mee in ge zelschap is: hii is zachtmoedig iegens schuchteren. vriendeliik tegenover gereserveerden en ge nadig iegens de belacheliiken: hii herinnert zich ^len man. met wien hii spreekt: hii vermiidt ongegronde toespelingen of on derwerpen. die zouden kunnen prikkelen: hii treedt niet op den voorgrond in de conversatie en is nooit vervelend. Gunsten, die hii verleent, neemt hii licht oo en hii schijnt ze veeleer te ont vangen dan te schenken. Hii spreekt nooit over zichzelf, be halve wanneer hii daartoe wordt gedwongen, verdedigt zich nooit met een bloote tegenbeschuldi- eing: hii leent niet het oor aan laster en praatjes, hii is voor zichtig bii het toeschrijven van beweegredenen aan degenen die hem hinderen en legt zelf alles ten beste uit. Hii is nooit min of kleinzielig in disputen, maakt nooit gebruik van een toevallig verkregen overwicht, verwart nooit persoonliike op merkingen of scherpe gezegden met argumenten en insinueert geen kwaad, dat hii niet ronduit durft zeggen". Een „heer", die aan al deze eischen geheel voldoet, zal wel zeer moeiliik te vinden ziin. Maar dit citaat houdt een spie gel voor aan ieder, die een heer wil ziin. en 't misschien bééle- maal niet is. of een „dame" wil ziin en er niets van heeft, dan wat maatschappelijke con- ventioneele uiterlijkheden. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver vólgen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden iz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilli gers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst BENOEMINGEN DOOR IR. MUSSERT. Het Kabinet van den Leider deelt mede: Besluit no. 6. Door mij worden benoemd .tot mijn adviseurs de leden der na- tionaal-socialistische beweging der Nederlanden: F. D. Brands, stamboeknum- mer 1665, A. C. Houdijk, stam boeknummer 94949, ch-. L. P. Krantz, stamboeknummer 13963, ing. W. Th. de Testrieux-Hen- drichs, stamboeknummer 96497, H. C. van Maasdijk, stamboek- nummer 117251, J. Robertson, stamboeknummer 2226, G. J. Ruiter, stamboeknummer 61232, mr. R. N. de Ruyter van Steve- ninck, stam boeknummer 130, mr. W. de Rijke, stamboeknum- ffier 4239. Met ingang van 11 Mei 1943. w. g,: MUSSERT. Besluit no. 7. Door mij wordt benoemd tot mijn adviseur: Prof. dr. H. Visscher, te Nij megen, niet ingang van 11 Mei 1943. 's Gravenhage, 8 Mei 1943. w. g. MUSSERT. Bijzonderheden omtrent de benoemden: F. D. Brands, plv.v. leider van het vervoersfront, lid van de raad van volkshuishouding, lei der hoofdgroep verkeer. Stations weg, Den Haag. A. C. Houdijk, bijzonder ge volmachtigde van den Rijkscom missaris voor den Noord-Oost polder, Rijswijk. dr. K. P. Krantz, lid raad van bedrijfsleven, lid raad van volkshuishouding, enz.. Leiden. Ing. W. Th. de Lestrieux-Hen. ctrichs, lid raad van volkshuis houding. H. C. van Maasdijk, president Ned. Duitsche Kulturgemeen- schap, lid van raad van bedrijfs leven, lid raad volkshuishouding. J. Robertson, lid van raad volkshuishouding, directeur-se cretaris Nederlandsche Bank. G. J. Ruiter, directeur-gene raal van den landbouw, regee- rirjgs-commissaris bodempro ductie. Mr. R. N. de Ruyter van Ste- veninck, burgemeester van Lei den. Mr. W. de Rijke, procureur- generaal te Arnhem. Prof. dr H. Visrcher, oud- hoogleeraar, oud lid 2e Kamer, lid 2e Kamer. BANKBILJETTEN VAN 500 EN 1000.—. In een mededeeling van de vereeniging voor den effecten handel van 23 Maart 1943 wer den de richtlijnen bekend ge maakt voor de credietregeling, welke in geval van liquiditeits- moeilijkheden. door de inleve ring van bankbiljetten ontstaan, toegepast dienen te worden door de leden van de bedrijfsgroep handelsbanken, de bedrijfsgroep landbouwcredietbanken en de vereeniging voor den effecten handel (bedrijfsgroep effecten handel). Hierbij werd medege- oeeld, dat, wanneer uit de afre kening van den fiscus blijkt dat Bij onze vrijwilligers. Met een gramofoonplaatje korten de SS» kanonniers zich den tijd SS PK Zsehlckel-O-H-P m te doen bij de landwacht Neder land of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Ne derland willen toetreden. 11.5.43 815 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 12.5.43 815 uur Breda, Res taurant Modern, Markt. 13.5.43 8—15 uur Goes, Café Centraal. 14.5.43 815 uur Den Bosch, Hotel „Noord-Brabant", Markt 45 15.5.43 815 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16. 16.5.43 815 uur Arnhem, Ca fé Royal. 17.5.53 815 uur Hengelo, Ca fé Modem, Spoorstraat 18. 18.5.43 8—15 uur, Zwolle. Ho tel Gijtenbeek. 19.5.43 815 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat 20.5.43 815 uur Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur. Utrecht, N.V. Haus. Oudegracht 245. 23.5'.43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 24.5.43 8—15 uur Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- 'scheweg. de cliënt geheel bona fide was, de staat de door het lid in reke ning gebrachte rente en provisie aan den credietnemer zal terug betalen. De hoofdgroep banken deelt thans mede, dat, wanneer een credietnemer, die door de fiscus in het bezit is gesteld van de tegenwaarde der ingeleverde bankbiljetten en het crediet daarmede heeft afgelost, op ver goeding door den staat van deze rente en provisie aanspraak maakt, de volgende procedure dient te worden gevolgd: 1. De credietnemer richt een schriftelijk verzoek tot vergoe ding om rente en provisie aan den wnd. secr.-generaal van het departement van financiën en stelt dit verzoekschrift binnen 14 dagen na den datum, waarop hem de tegenwaarde der bank biljetten ter beschikking werd gesteld, ter hand aan het lid, dat hem het crediet verschafte. 2. Het lid stelt op het request een verklaring zijnerzijds, vol gens v/elke het bedrag, dat als vergoeding van den staat wordt verlangd, gelijk is aan de som van de rente en provisie, welke hei lid den verzoeker uit hoofde van het crediet in rekening heeft gebracht. 3. Het lid zendt het verzoek schrift vervolgens, voorzien van zijn verklaringen als sub. 2 ver meld, aan het secretariaat van de hoofdgroep bankcin, Beurs- niein 5. Amsterdam. C. De hoofdgroep banken zendt dit verzoekschrift door aan het departement van financiën, af- deeling geldwezen, alwaar de betaalbaarstelling zal worden bevorderd. TREKKING LOTERIJ STICHTING GEZINS- EN JEUGDZORG. Gistermiddag heeft op het hoofdkwartier der N.S.B. de trek king plaats gehad van den hoofd prijs uit de loterij ten bate van det stichting gezins- en jeugdzorg. Eén 30-tal van de 72 prijswin naars was in de vergaderzaal in het gebouw van de hoofdafdee- ling Financiën bijeengekomen, verwelkomd door den gemachtig- tigde van den Leider, den heer van Bilderbeek. Om kwart over twee betrad de Leider de klei ne zaal, door de aanwezigen met een hartelijk „hou zee" begroet. Nadat Mussert zich met elk der prijswinnaars een kort oogenblik had onderhouden en hen in een toespraak gewezen had op den ernst der tijden, waardoor van grootsche feestviering was afge zien, trok een jeugdstormer van de afdeeling financiën uit een groote schaal den hoofdprijs. De gelukkige winnaar was de heer J. M. de Coninck, uit Goes, wiens nummer 151882 was. In deze groep, deel uitmakende van den kring 61 (Beveland) is de hoofd prijswinnaar kringsadministra teur. De leider wenschte hem persoonlijk van harte geluk en sprak toen de aanwezigen nog even kort toe. Hij wees erop, dat ons volk thans in grootén nood verkeert, maar dank zij ons Gods vertrouwen, aldus de Leider, staat het voor ons vast. dat alles eerjs ten goede zal keeren. Wij moeten ons Nederlandsche volk, aldus spreker, samen met andére volken, en zeker met de Ger- maansche, gelukkig doen leven iri een volkerenfamilie. Dat de Fuehrer mij als leider van het Nederlandsche volk heeft aange wezen, is het beste bewijs, dat hij een Nederlandsch volk er kent. Mijn. taak zal het zijn, om na den oorlog ons volk in goede harmonie te doen passen naast -andere Germaansche volkeren. Tengevolge van de bestaande standrechtbepalingen, zoo besloot de leider zijn toespraak, zal het niet mogelijk zijn, den avond van mijn verjaardag te vieren in den kring, waar thans de hoofdprijs gevallen is, doch zoodra wij weer onder normale omstandigheden leven, zal ik naar Goes gaan. Hierna waren de prijswinnaars de gasten van het hoofdkwartier. qoDDsb-i-rute. -h LITURGIE WOENSDAG 12 Mei. Feest dag v. d. H. Joseph, Beschermer van de geheele Kerk. Mis: Ad- jutor. Gloria. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Nereus en Gezellen, Martelaren. Credo. Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Wit. Gemengde Berichten Doodelijke ognelukken. - de Groot-Hertoginnelaan 's-Gravenhage werd de 6.3-jsC. voetganger L. B. uit de manstraat aangereden door 1 Met een schedelbasisfract is de oude heer naar het Ziekenhuis Westeinde verva o waar hij eenige uren later aai i gevolgen is overleden. De ongeveer 30-jai grintschipper G. H., woonacl t te Maarssen, is gistermorgen het Merwedekanaal bij Zuii doordat zijn schuit omsloeg, water geraakt en verdronl Het slachtoffer laat een vro en kind achter. a n< re RECHTSZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF^' Bevestiging van straffen vraagd. Naar wensoh van adv.-generaal zal de straf, ike aan A. Wals te L a n g e E ge' Weide is opgelegd, handhaafd moeten blijven, was door den Economist 1 Rechter te Rotterdam ven r( deeld tot zes maanden gevai ,n nisstraf van welk vonnis thans in hooger beroep kv De adv.-genei aal meende ter, dat er geen reden was de straf te wijzigen, omdat feit bewezen werd geacht, vorderde bevestiging van vonnis. Arrest over 14 dagen Tot zes maanden gevai [O nisstraf was D. W. Zuidam te Lange Ruige Weide veri deeld, in verband met een si terij-affaire. Van dat vonnis den Economischen Recjds kwam verdachte in hooger roep bij het Hof, doch de generaal wees er op dat de gelegde straf naar zijn meei nl niet kan worden veranderd, eisehte bevestiging van het nis. Arrest over 14 dagen. Er was nog een inwn uit Lange Ruige Weide, die clandestien feit had bedrei |a C. A. Wals uit die gemeentel tot zes maanden gevangeniss veroordeeld, wegens overtra jJJ van het Voedselvoorziening sluit. Verdachte had bezwi tegen dat vonnis, doch de generaal die de feiten bewiio vond, achtte de straf juist, vorderde bevestiging van vonnis. Arrest over 14 dagen k KANTONGERECHT LEID 'd Een onwetende radioluister M. M.. straatmaker te den. moest terecht staan hii van 1 Jan. '42 tot 1 Jan. wel een luister ver cunning ziin radiotoestel had. maar luisterbijdrage niet betaald Verd. erkende over dit tiid e° geen zegels geolakt te hebl maar zeide niet geweten te ben dat zulks noodig was. vond de kantonrechter vreemd, want nadat hii bii controle voldoende was licht, had hii na een half nog geen zegel geolakt. In band met het feit. dat verd. alles betaald heeft, eisehte O. M. 4 boete of 2 d. hechtefr0 UitsDraak conform. Zonde van de Ievensmiddi e] C. v. d. S„ chauffeur uit I s e. moest terecht staan, on sé hii od 22 Jan. i.l. met ziin vr, 0] auto de smalle brug od de U: ,n steeracht bii de Nieuwe was ODgereden. waarbij hii kruideniersbediende W. Chr d. Voort die zich met een tr ïa Dortfiets od deze brug beV' [a onderste boven had gere d Een mand. beladen met kru a nierswaren was in de Nie| Riin terecht gekomen. Het eisehte 10 boete of 5 dfer hechtenis. UitsDaak 6 of 2 dagen. Zonder vergunning verin T. C. v. d. P.. visscher K a t w ii k a. Zee. moest recht staan, omdat hii od bruari i.l. zonder vergun; van den burgemeester van wiik. aldaar verhuisd was. verklaarde, dat hii niet wist. dit zoo'n ernstige overtre was. Het O.M. vond dit feit zonder ernstig en eisehte I boete of 2 dagen hechtenis vens met het bevel dat PD onmiddellijk de woning verlaten en iu ziin oude hui ruekeeren. Over 14 dagen de kantonrechter na den L gemeester gehoord te hebt,- vonnis wiizen. Voor deze whs veel belangstelling. 1) l« dc

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2