|R«L BmMtaltdd: Mj. H. Gtk. Ukica; Réd, Std in Sport i M, Zoadcrop. Lrid*»; Red. Omgeving (L. Roozeo. Leidca; Red. Lettered Kecsti Fr. iSduieidere. Ldde®verantwoordelijk votw ét lndvcj-teBt&As C-. ét Htidco. Ukicfc Verduisteren van 2 tot en met 8 Mei van 21.15 tot 6.uur. MAANSTANDEN. Dond. 6.5: 7.38 op, 23.20 onder. Vrijd. 7.5: 8.14 op. Zat. 8.5: 0.18 onder, 8.56 op. Zond. 9.5: 1.11 onder, 9.44 op. Maand.: 10.5: 1.57 onder, 10.38 op Dinsd. 11.5: 2.32 onder, 11.38 op. De Duce spreekt JTALIë MOET EN ZAL NAAR AFRIKA TERUGKEEREN". Gisteravond heeft op de Piaz za Venezia te Rome een groote demohstratie van het Italiaan- sche volk voor den Duce plaats gevonden. Na de ontvangst van alle hoogwaardigheidsbekleders der fascistische partij uit de ver schillende Italiaansche provin cies door den nieuwen partijse cretaris, minister Scorza, verza melde zich. op het groote plein voor het Palazzo Venezia een groote menigte, die ook de om ringende straten vulde. Toen de Duce op het balcon verscheen brak een stormachtig gejubel los. „Negen jaar geleden", zoo zei- de de Duce in een korte toe spraak, „is van deze plaats het einde van de campagne in Afri ka en de vorming van het Ita liaansche Imperium medegedeeld Deze ontwikkeling is thans geenszins afgesloten. Wanneer de gebeurtenissen van den laat- sten tijd tot den huidigen toe stand hebben geleid, dan betee- kent dit slechts een pauze en niet het einde van een ontwik keling. Italië %oet en zal naar Afrika terugkeeren". Vervolgens zeide de Duce: „Vele millioenen Italianen lijden thans aan de Afrika-ziekte. Hun geheele verlangen en streven gaat er naar uit naar Afrika te rug te keeren en aldaar de his torische missie voort te zetten, die Italië op het Afrikaansche vasteland op zich heeft genomen. God is rechtvaardig. Italië is on sterfelijk. Wij zullen overwin nen. Wij moeten den frortstrij- ders eer bewijzen en alle verra ders. alle lafaards en zwakkelin gen wegzenden. Den verraders van allerlei soort komt de kogel toe. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B. schrijft, dat de toespraak van Mussolini in haar kernachtige formuleering een even ondubbelzinnig a's waardig antwoord is op alle spe culaties op iets als een inwendi ge ineenstorting van Italië. Juist nu de strijd in Noord-Afrika zitr hoogtepunt nadert meent de vijand door een combinatie van terreur en propaganda-actie een bres te kunnen slaan in de hou ding van het Italiaansche vo]k en daarmede in het front der mogendheden van het Pact van Drie. De vastbesloten verklaring van den Duce en de stormachtig bijval van de duizendkopp:ge menigte bewiizen, dat de wil van Italië, zich in te spannen voor den gemeenschar>peliiven striid om een gemeenschappelijk doel. nog slechts vastberadener wordt. REDE VAN FASCISTISCHE PARTIJSECRETARIS. De partijsecretaris, minister Scorza. heeft gisteren in de ver gadering der hoogwaardigheids bekleders der partij in het Tea- tro Adriano gesproken over ver schillende problemen, die den laatsten tijd aanleiding hebben gegeven tot discussie en die de aandacht der fascisten zeer le vendig getrokken hebben. De fascistische mensch, aldus Scor za. moet zich van alle andere menschen onderscheiden door zijn fatsoen in den waarsten zin van het woord, d.w.z. door fat soen in denken en voelen en in zijn verhouding tot zijn mede- menschen bij de vervulling van zijn taak. Fascist zijn beteekent in de eerste plaats strijder ziin, beteekent den striid zoeken en wenschen, beteekent hinderpa len zoeken en overwinnen, be teekent den viiand zoeken en vernietigen. Allen, die deze eigenschappen niet kunnen aan- toonen. zullen uit de lijst dei- fascistische partij geschrapt wor den. BINNENLAND BEPERKING EFFECTEN HANDEL VAN EFFECTEN, WELKER HANDEL IN EN NOTEERING VERHANDELING AAN STOP- KOERSEN GEBONDEN IS. De Voorzitter van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep Effectenhandel) heeft een aantal bepalingen uit gevaardigd, waaraan het vol gende is ontleend: Het is den leden vanaf heden, 6 Mei, verboden: a. Officieel genoteerde fond sen, welker verhandeling aan stop Koers en geoonaen is, te ver- nanaelen ot te aoen vernanae- ïen anaers pan tegen de oincieel genoteerde Koersen van den aag, anders dan ter beurze van Am- Sterdam en anders dan door bt middeling van de betreffende ftoeklieden. b. Orders in officieel genoteer de 'fondsen, welker verhandeling aan stopkoersen gebonden is, in tern te compenseeren. (Toelichting: De in dit artikel vermelde verboden gelden dus voor alle officieel genoteerde fondsen, waarvoor stopkoersen zijn vastgesteld, derhalve ook ten aanzien van verhandeling of compenseering tegen koersen lager dan de stopkoersen). De leden zijn verplicht de or ders in officieel genoteerde fond sen. welker verhandeling aan stopkoersen gebonden is, door te geven zooals zij deze ontvan gen, zonder de orders te split sen. (Toelichting: Het majoreeren van orders, in welken vorm ook, is ontoelaatbaar, de verdeeling van een order onder verschil lende hoeklieden eveneens. Het geven van kooporders voor eigen rekening met het doel om bij toewijzing de verkreigen stuk ken aan cliënten door te geven is verboden). Wanneer een officieel geno teerd fonds, welks verhandeling aan een stopkoers gebonden is, tot den stopkoers zooveel vraag ontmoet, dat deze uit het aanbod niet ten volle kan worden vol daan, moet de dienstdoende commissaris voor de noteering van deze omstandigheid in ken nis gesteld worden, die de no teering ambtshalve vaststelt op den stopkoers. Vervolgens regelt de hoekman de toewijzing der stukken aan de koopers. De toewijzing geschiedt aldus, dat de hoekman naar volgorde van inschrijving in zijn order boek op elke kooporder één stuk (resp. meer, maar evenveel stuk ken) toewijst tot een maximum als wordt gevraagd. Bij de toe wijzing van een volgenden dag- wordt. zoo noodig begonnen met de orders, welke bij de vorige toewijzing onuitgevoerd bleven. Het is den leden voorts ver boden: a. Buitenlandsche fondsen, welker verhandeling aan stop koersen gebonden is. voorzoover deze fondsen vroeger offcieel genoteerd zijn geweest, anders te verhandelen of te doen ver handelen dan door bemiddeling van een der hoeklieden, die het betrokken fonds ter beurze plachten te verhandelen. b. Orders in buitenlandsche fondsen, welker verhandeling aan stopkoersen gebonden is, voorzoover deze fondsen vroeger officieel genoteerd zijn geweest, intern te compenseeren. De leden zijn verplicht de or ders in de zoo even gemelde fondsen door te geven zooals zij deze ontvangen, zonder de or ders te splitsen. Het is den betreffenden hoek lieden verboden een order in een der vermelde fondsen uit te voeren tegen een koers, hooger dan den door de vereeniging voor den effectenhandel (Be drijfsgroep Effectenhandel) aan de betrokken hoeklieden medege- deelden tsopkoers Een lid, dat een niet-officieel genoteerd fonds, welker verhan deling aan stopkoersen gebon den is, wenscht te verhandelen, is verplicht zich er van te over tuigen, of in de koerslijsten van incourante fondsen door de Ver eeniging voor den Effectenhan del (Bedrijfsgroep Effectenhan del) voor dit fonds leeds een stopkoers is bekend gemaakt ea wanneer dit niet het gevéé blijkt te zijn of er in dit fonds na 1 Januari 1943 een ver handeling heeft plaats gevonden. Wanneer hem niet blijkt, dat er na 1 Januari 1943 eenige ver handeling heeft plaats gevonden, dan is hij verplicht den koers, waartegen hij de verhandeling wenscht te doen gecchieden, schriftelijk op te geven aan een der kantoren, die zich in het bij zonder met den handel in incou rante fondsen of in bepaalde groepen van incourante fondsen bezighouden. Dit kantoor ver meldt dezen koers als bied. of laatkoers in de eerstvolgende koerslijst van incourante fond sen met een aanduiding, waaruit blijkt dat deze koers als stop koers wordt voorgesteld. Bezwa ren tegen het vaststellen van de zen koers als stopkoers kunnen binnen zeven dagen na deze ver melding in de koerslijst worden ingebracht bij de Vereeniging voor den Effectenhandel (Be drijfsgroep Effectenhandel). De ze beslist over de vaststelling van den stopkoers en deelt aan het betreffende kantoor mede, of de voorgenomen verhande ling doorgang zal mogen vinden. Het kahtoor stelt het betrokken lid van deze beslissing in kennis. De door de Vereeniging voor den Effectenhandel Bedrijfs- groen Effectenhandel) vastge stelde stopkoers wordt in de koerslijsten van incourante fond sen bekendgemaakt. VASTSTELLING VAN STOP KOERSEN. De voorzitter van de vereeni ging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) heeft o.vn. het volgende be paald: De bepaling betreffende han del in en noteering van effecten, welker verhandeling aan stop- korsen gebonden is, is op grond van een mededeeling van den wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën, van toepassing op volgestorte gewo ne en preferente aandeelen, cer tificaten van aandeelen, depot- fractiebewijzen, participatiebe- wijzen, oprichtersaandeelen. op- richtersbewijzen, winstaandee- len, winstbewijzen, restantbe- wijzen, warrants en soortgelij ke fondsen, onder welken naam ook voorkomende, zoowel voor- zoover zij officieel genoteerd als voorzoover zii niet officieel ge noteerd zijn, voorzoover daarvoor vóór 3 Mei 1943 geen stopkoer sen bes', mden. De stopkoersen van deze fond sen zijn behoudens eventuee- le uitzonderingen voor sommige niet officieel genoteerde fond sen de koersen, tot stand ge komen bij de laatste noteering of verhandeling vóór 3 Maart 1943, afgerond naar boven op een vol procent, resp. op een gul den. In gevallen, waarin op den dag dezer laatste verhandeling meer koersen tot stand kwa men. geldt als de koers van dien dag de hoogste koers van den betreffenden dag, afgerond naar boven op een vol procent, resp. op een gulden. Toelichting: De nieuwe regeling is in ver band met practische bezwaren nog niet toepasselijk op die fond sen, waarvoor reeds vóór 3 Maart 1943 stopkoersen beston den. (Nederlandsch-Indische aandeelen en bepaalde petro leum- en scheepvaartaandee- len). Hiervoor gelden dus nog steeds de daarvoor bestaande voorschriften. Wanneer en zoo dra de omstandigheden dif mo gelijk zullen maken, zal de be paling ook op deze fondsen toe passelijk verklaard worden). De bepaling betreffende han del in en noteering van effecten, welker verhandeling aan stop koersen gebonden is, is. op grond van een mededeeling van den secretaris-generaal voor Bij zondere Economische Zaken, van toepassing op obligatiën en pandbrieven, zoowel voorzoover zij officieel genoteerd als voor zoover zij niet officieel geno teerd zijn, met uitzondering van Nederlandsehe en Nederlandsch- Indische staatsobligatiën en met uitzondering van obligatiën van premieleeningen en loten. De stopkoersen van deze fond sen zijn, voorzoover van deze fondsen de rente betaling regel matig plaats vindt; a. voorzoover de obligatiën en pandbrieven Z% pet. of een lagere rente dragen: 102 1/4 pet.; b. behoudens eventueele uit zonderingen voor sommige niet officieel genoteerde obligatiën en pandbrieven voorzoover de obligatiën en pandbrieven een hoogere rente dragen van 3 'A pet.: indien de koers, tot stand ge komen bij de laatste noteering of verhandeling vóór 11 Maart 1943, 102 1/4 pet. of lager dan 102 1/4 pet. was: 102 1/4 pet.; indien de koers, tot stand ge komen bij de laatste noteering of verhandeling vóór 11 Maart 1943, hooger dan 102 1/4 pet. was: -de koers, tot stand geko men bij de laatste noteering of verhandeling vóór 11 Maart 1943. Voorzoover van deze fondsen de rentebetaling niet regelmatig plaats vindt, zijn de stopkoersen de koersen, tot stand gekomen bij de laatste noteering of ver handeling vóór 6 Mei 1943. Het Deutsche Theater. Het Deutsche Theater heeft voor Nederland de opvoeringsrechten verworven van het thans in Duitschland veel gespeelde suc cesvolle blijspel „Der blaue Strohhut'' van Friedrich Michael waarvan de première eind Mei te 's-Gravenhage wordt gegeven. Het Deutsche Theater heeft de operette „Das Land des Laechelns" van Franz Lehar in studie. De première is bepaald op 16 Mei. regie Paul Helmuth Schuestler, muzikale leiding Ot to Erich Steeger, decors Alfred Sack. Het Deutsche Theater maakt bekend, dat de voorstel ling van „Maske in Blau" (vrije verkoop) van Zondag a.s. niet cm 18.maar om 14.begint, terwijl de besloten voorstelling om 18.uur aanvangt. Overwerkbeschikking en ar beidstijd. Het onlangs afge kondigde besluit van den secreta ris-generaal van het departement van Sociale Zaken, waarbij een verlenging van den arbeidstijd tot 9% uur per dag en 54 uur per week werd toegestaan, geeft den Gemachtigde voor den Arbeid aanleiding de werkgevers er op te wijzen, dat dit besluit de be palingen der Overwerkbeschik king no.l van 27 Februari 1943 niet aantast. Het in die beschik king bepaalde omtrent het nor male maximum-aantal arbeids uren per week en de verplichte vergoeding voor overwerk blijft onverminderd van kracht. Als normale wekelijksche arbeidstijd in den zin der Overwerkbeschik king no. 1 blijft dus onafhan kelijk van den in de onderneming feitelijk geldenden werktijd de 48-urige werkweek gelden, tenzij bij of krachtens een der bovengenoemde wetten voor be paalde bedrijven of afzonderlijke categorieën van arbeiders een andere normale wekelijksche ar beidstijd is of wordt vastgesteld. Ook wanneer de werkgever der halve gebruik maakt van de alge- meene vergunning van den se cretaris-generaal om den ar beidstijd tot 54 uur per week of minder, blijft hij gehouden de overwerkvergoeding te betalen, waartoe de overwerkbeschikking hem verplichtte. Indien niet bij schriftelijke individueele of col lectieve arbeidsovereenkomst of bij regelingen van arbeidsvoor waarden in den zin van artikel 10 der verordening no. 114/1942, betreffende de ordening van den arbeid, daarvoor een ander be drag is vastgesteld, bedraagt de overwerktoeslag 25 pet. voor elk uur boven het bij of krachtens de Arbeidswet, de Stuwadoors wet of de Steenhouwerswet vast gestelde normale maximum-aan tal uren per. week. Vergunning verpleeghuis. Krachtens het Ziekerthuisbesluit 1943 wordt voor de exploitatie of opening van een verpleeghuis het bezit vereischt van een vergun ning van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken. De termijn, waarbinnen deze vergunning moest worden aangevraagd is op 15 April ver streken, doch inmiddels tot 15 Mei a.s. verlengd. Belanghebben den, die tot dusver in verzuim bleven, zullen wel doen met hun aanmelding niet te talmen, daar zij zich anders aan' strafvervol ging bloot stellen. Als verpleeg huis in den zin van het Zieken- fondsenbesluit worden be schouwd herstellingsoorden,' huizen of andere verzorg; inrichtingen, bestemd voo gebezigd tot verpleging of zorging bij dag en bij nacht ten minste tien herstellen rust-behoevenden, lichanj gebrekkigen of andere hul hoevenden. Voedingsgewassen in eigent Tomaten. Tomaten vei gen een voedzamen, goed ij werkten grond eR een zon beschutte plek in den tuin. tweede helft van Mei is tijdstip, waarop de tomaten] ten buiten worden uitgep Men neemt hiervoor ge» normaal ontwikkelde n j bewortelde planten van ra die voor den vollen gronj aanmerking komen, o. m. het ras „Vahle Leader". Pla met potkluit groeien spoed dan die zonder potkluit. üp de rii komen de plante een onöerlingen afstand vai cm Ir.dien er meer rijen woi geplant, komen deze tenmi 7ü cm. uit elkaar. Bij elke p wordt een stevige stok g< ken. die boven den grond minste 1 meter lang is en aan de plant naderhand opgebonden. De zij-scheutei z g diefjes, die zich in de 1 ol'seis gaan ontwikkelen, i ten steeds worden verwijdei Nadat zich ach tereen vol) vier bloemtrossen aan de p hebben ontwikkeld, wordt top er uit genepen. De et vruchten ontwikkelen zich den ondersten tros, de las aan den J>o vensten. Hoe zo ger en warmer de zomer is, te beter en sneller rijpen dt maten en des te lekkerde de smaak. Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. vijfjarig zoontje van de fa» Emmen uit de Missionarissl te Tilburg speelde met en vriendjes in de nabijheid vai spoorlijn langs de ringbaan Op een gegeven oogenbük i het door een passeerende go rentrein gegrepen en op gedood. Gistermorgen is de 54-; ge gasfitter W. Havelaar. wo de in de Jachthuisstraat te terdam. in de gasfabriek aai Keilehaven door gas bedwel Hij is na korten tijd aan de volgen overleden. Chantage. De politie te ren (N.-H.) heeft Dinsdagai een 22-jarigen Amsterdam A. B. op heeterdaad bet toen hij den heer H. een dras van tweeduizend gi'ldei perste onder het motief da heer H. een jood verborgen hebben. H. had juist dui: gulden op tafel uitgeteld, een politieman uit de kleei kast stapte en den chanteui resteerde De man zal voor officier van justitie te Aim dam geleid worden. RECHTSZAKEN HAAGSCHE POLITIERE TER. De belofte. H. W. Leiden deed een vaste bel hij zou nooit meer stelen had hij nu wel gedaan, een werk te Oegstgeest had van den mede-arbeider C. dl diens textielkaart en 22.50 stolen. Op grond van de belofte vorderde de Officier subs. 20 dagen hechtenis; vi 15 subs. 15 dagen. De gevonden bakfiets. S. V. te L e i d e n zei. dat hü bakfiets had gevonden, fietsen worden niet verlo dus kunnen ook niet gevon worden", zoo constateerde de ficier. die dus aannam, het voertuig uit het pakhuis de Kaasmarkt, waar het st had gestolen. Daarom werd maanden gevangenisstraf eischt: het vonnis luidde maanden. Eveneens op de Kaasffl had W. R. te Leiden een gestolen, waarvoor eenzt straf als voor V. werd gevrf en gegeven. De wachtpost. Een tui te Roelof arendsveen met ziin buurman de wadi een druivenkas betrokken, den dief te snappen van

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2