VIVO-MÊL CvomAüM I SMAKELIJK I VERSTERKEND De nieuv weekbonni SM, Bttiuala&dt Mr. H. Gek*, Lelden: Red. Stnd )«a Sport t M. Zonder <vp, Lelden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden: Red. Letteren en Koneti Fr. iSchneidert. Leidenverantwoordt!Ijk da ladverteatiCAi C, da Heiden, Lddaa. Verduisteren van 26 April tot en met 2 Mei van 21.15 tot 6.15 u. MAANSTANDEN. Vriidae 30.4: 5.01 on. 16.13 onder Zat. 1.5: 5.27 op, 17.29 onder. Zond. 2.5: 5.50 op. 18.43 onder. Maand. 3.5: 6.14 op 19.56 onder. Dinsd. 4.5: 6.40 op, 21.07 onder (N M.). Woensd. 5.5: 7.07 op. 22.16 onder. Bond. 6.5: 7.38 óp, 23.20 onder. Vijandelijke pantser- formatie in Tunis verslagen DurrscH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- xicht van Donderdagnamid-dag luidt: ,Aan het Koeban-bruggehoofd en ten Zuid-Oosten van Lenin grad bleven vijandelijke aanval len zonder succes. De lucht macht vernietigde 52 Sovjet vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden. In Tunesie werd ten Noord- Oosten van Medjez el Bab een superieure vijandelijke pantser formatie, die er in geslaagd was, onze stellingen binnen te drin gen, door Duitsche reserves tot den strijd genoopt, verslagen en in een tegenaanval onder zware vijandelijke verliezen tot voor bij haai- stellingen van uitgang teruggedreven. Aan de rest van het front werden plaatselijke aanvallen ten deele in tegen aanvallen afgeslagen. Formaties van de luchtmacht ondersteun den in alle sectoren van het Tu nesische front de troepen van het leger. Jagers schoten voor kaap Bone een vijandelijke mo tortorpedoboot in brand. In den nacht van 27 op 29 April ontstond er in het Kanaal een gevecht tussehen de bewa- kingsstriidkrachten van een Duitsch konvooi en een Britsche formatie torpedojagers, die door motortorpedobooten vergezeld was. In net verloop ,yan dit ge vecht werden twee 'vijandelijke artilleriebooten tot zinken ge bracht. terwijl twee andere en een torpedojager zwaar bescha digd werden. Tijdens den korten maar hevigen strijd, waaraan la ter nog een vijandelijke forma tie bommenwerpers deelnam, gingen twee eigen vaartuigen verloren. Drie bommenwerpers werden omlaag geschoten. In den afgeloopen nacht dron gen vijandelijke vliegtuigen tot het Noord-Wést Duitsche kustge bied alsmede tot het Oostzeege- bied en tot Oost-Pruisen door. Door lukraak uitgooien van bom men ontstond er lichte schade. Bij deze aanvallen werden 18 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Vier andere ma chines werden boven de bezette Westelijke gebieden neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen f Glucose, t" en fce^hoe- lanfcnjb B,. ïchmj ver- ïijvoeding voor BSrideren en vol wassenen! Elke mor gen na het ontbijt één eetlepel. voedt en ver sterkt f i' f.I iitk Alt,ajyjLl 11Dg JEUGD VAN NEDERLAND, Schaar ie bii de pioniers van ons volk. die in harden arbeid in het oosten een bestaan op bouwen en daarmee een riike traditie van ons stoere voorge slacht voortzetten. Meld ie als vriiwillieer(ster) voor den Ger- maanschen Landdienst. Aanmeldingen en inlichtingen te richten aan het adres: mon seigneur v. d. Weteringstraat 118. Utrecht. lieten in den nacht van 28 op 29 April bommen van zwaar kali ber vSllen op eenige plaatsen van Zuid-En geland." ITALIAANSH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbe- richt van Donderdagmiddag luidt: „Aan het Tunesische front du ren de gevechten voort Krach tige plaatselijke tegenaanvallen, ondernomen door Italiaansche en Duitsche afdeelingen, hadden een gunstigen afloop. Twee vliegtuigen werden vernietigd door Duitsche jagers en vier an dere door batterijen luchtdoelge schut. Onze machines hebben een schip tot zinken gebracht op de reede van Philippeville. Voorts schoten zij in het centrale bek ken van dé Middellandsche Zee een motortorpedboot in brand, die tot zinken werd gebracht, terwijl boven de Straat van Sici lië vier Curtiss-machines werden neergehaald. Aanvallen van vijandelijke bomenwerpers veroorzaakten gisteren verliezen en schade te Napels, Messina, Syracuse en Lampedusa. Zeven viermotorige bommenwerpers werden in ge vechten met onze jagers neerge schoten en wel vier te Napels, twee te Messina en een aan de kust van Posigenti. Eén van on ze vliegtuigen is niet op zijn ba sis teruggekeerd." DUITSCH-ITALLAANSCHE HELD ENSTRIJD IN TUNIS TEGEN ONTZAGGELIJKE OVERMACHT. De Duitsche bladen drukken een boeiend relaas af van een Duitschen frontjournalist over den harden strijd dien de Duit sche en-Italiaansche troepen mo menteel tegen een overweldigen de Engelsch-Amerikaansche en Frannche overmacht in Tunis hebben te voeren. De verslagge ver wijst hierbij vooral op het moreel, dat na een moeizamen terugtocht, van meer dan 3000 K.M. in een heet klimaat en over een uiterst moeilijk terrein, niet gebroken is. De offervaar digheid van kleine groepen, die tot den laatsten man stand hiel den. om den terugtocht van het gros te dekken, heeft weten te voorkomen, dat talrijke deelen van Rommels strijdkrachten af gesneden en vernietigd werden. Maar ook aan de zenuwen van het geheel der Duitsche en Ita liaansche troepen weiden de zwaarste eischen gesteld. Dag en nacht werden zij schier onafge broken bestookt door de vijan delijke luchtmacht. Menigeen heeft sedert drie maanden geen volle drie uur per nacht gesla pen. De Amerikaansche artille rie jaagt in de brandpunten van den strijd in enkele uren zoo veel munitie door de kanonnen, als normaal in vier tot zes da gen verschoten pleegt te wor den. De bommenwerpers, de jachtbommenvliegtuigen, ja zelfs de verkenners van den vijand, starten alleen nog in massa's. Bij de tanks en de infanterie wordt het gebrek aan ervaring en strijdvaardigen geest gecompen seerd door het aantal. De Duitschers en Italianen houden taai vol. Telkens weer betrekken zij nieuwe posities. Zij graven kilometers lange tank vallen en leggen mijnenvelden, zij houwen artilleriestellingen, leggen machinegeweernesten aan en graven tirailleursputten. Op de' toppen der bergen la ten zij, met behulp van dyna miet, observatieposten in de rotsen springen. Met de zware kabeltrommels haasten zij zich over de berghellingen om nieu we telefoonleidingen aan te leg gen. De „oude Afrikanen" heb ben zich geheel ingeleefd, ter wijl de nieuwelingen nog te veel water drinken en daardoor erg van de hitte te lijden hebben. „Waar staan wij" DR. GOEBBELS IN ..DAS REICH". Minister dr. Goebbels maakt in het iongste nummer van het weekblad ..Das Reich'" onder het opschrift: Waar staan wii?" een balans od voor de Asmo- eendheden en hun tegenstan ders uit het verloop dat het oor logsgebeuren tot dusver geno men heeft. De minister wiist erop. dat de zeer groote militaire successen der oorlogvoering van de Asmo eendheden in de beide eerste derde deelen van den oorlog la gen. Zii hebben alle verwach tingen en voorstellingen, zooals die bii het begin van den oorlog gekoesterd werden, in de scha duw gesteld. Bii de viianden van de Soilmoeendheden is precies het omgekeerde het geval. En geland is dezen oorlog begon nen vanuit de absoluut gewaar borgde nositie van ziin ontzag- eeliik groote imperiale bestaan. Er kan derhalve geen SDrake meer van ziin. dat 't den oorlog thans nog vanuit deze positie voert. Wanneer Groot-Brittannië op het oogenbilk aan de Deri- Dherie van de oorlogvoering min of meer belangrijke mili taire successen behaalt, dan ziin deze toch in ieder geval van be- trekkeliiken aard. Absoluut ge zien heeft Engeland alleen ver loren. Het zou zich nog gewel dig moeten inspannen om ook maar een bescheiden herstel van ziin geweldige verliezen aan be zittingen van het Empire te kun nen verkrijgen. Onze successen, zoo zegt de minister, ziin absoluut, d.w.z. voor de oorlogvoering beslissend en belangriik. terwiil de nu en dan door ons geleden tegensla gen niet van oorloesbeslissen- den doch van betrekkeliiken aard waren en ziin. Dr Goeb bels verklaart dan. dat deze overweging bii een beoordee ling van den algemeenen oor logstoestand niet buiten be schouwing mag worden gelaten. Wanneer thans, zoo schrijft dr. Goebbels. de oorlog plotse ling afgeloopen zou ziin. dan hadden wii tienmaal meer vuist- panden in handen dan zelfs de meest optimistische optimist on der ons bii het begin had kun nen denken. Engeland echter heeft even zooveel meer verlie zen en schade geleden dan de meest pessimistische pessimist aan Engel sche zii de bii het be gin van den oorlog heeft kun nen vermoeden. Wanneer de Fnvelschen dus na zoo beschei den successen van relatieven aard den moed hebben aan hun eindoverwinning te gelooven. hoeveel te meer aanleiding daar toe bestaat er dan wel voor ons. Europa bevindt zich voor het grootje deel hecht in onze han den. Ziin reusachtige verdedi gingswerken aan alle bedreigde grenzen verschaffen ons een ge heel oneratieve vrijheid in het Oosten, die alle mogelijkheden voor offensieven openlaat. De Britsche luchtoorlog wordt ma terieel dubbel en drievoudig door onzen duikbootoorlog ge compenseerd. Wii geven ook op andere wiize od dezen lucht oorlog ten deele reeds thans een nassend antwoord. Het defini tieve antwoord zal od zekeren dag komen. Aan de peripherie van onze oorlogvoering ziin wii hier en daar iets kwetsbaar. Dit houdt verband met haar verre verwijdering van haar centrum. Het centrum zelf echter wordt niet in gevaar gebracht. Wat geeft eigenlijk den Engelschen den moed een nederlaag van de Soilmoeendheden te verwach ten? Wii ziin practisch in het geheel niet te verslaan of het moest dan ziin. dat wii vrijwil lig en zonder eenigen reden de worsteling opgeven. Dat hier van in het geheel geen sprake kan ziin. dat zal ook wel ieder een aan den viiandeliiken kant duideliik ziin. Vervolgens houdt dr. Goebbels zich bezig met de poging der viianden door middel van een opgeblazen weergave van den algemeenen oorlogstoestand in vloed uit te oefenen od de men taliteit van de volken der Spil- mogendheden. Hii noemt deze pogine een ..geraffineerd opge zette misleidings- en blufma- noeuvre". Daartoe zoo zegt dr. Goebbels. behooren ook de steeds weer van vijandelijke zij de verspreide geruchten, dat wii via deze of gene instantie in het neutrale buitenland vredesvoel- horens naar deze of gene ziide hebben uitgestoken, die natuur lijk. zoo beweert men trotsch. met verachting van de hand ziin gewezen. Hier is duideliik de wensch de vader van de ge- dachcten. Wii zouden niet we ten. wat ons er toe zou kunnen brengen een militair conflict van zoo beslissende historische beteekenis als het huidige voor- tiidig af te breken met de vaste zekerheid, dat het ons binnen enkele iaren opnieuw opgedron gen zou worden, te meer. daar het ons thans de denkbaar gun stigste kansen op een totale overwinning aanbiedt. Het sorookie. dat de tiid al leen aangesteld is om voor onze viianden te werken, wordt ook in het viiandeliike kamp niet meer geloofd. Het verbruik van de moreele en phvsieke kracht van een volk door den langen duur van den oorlog geldt voor vriend en viiand en wel voor den viiand voor een deel in een veel grooteren omvang dan voor ons. daar wii voor het leven be langrijke bestanddelen van ziin oorlogspotentieel in onze han den hebben. Fen overhoop loo- oen van het Europeesche con tinent is ook naar de meening van aü serieux te nemen mili taire critici in het viiandelhke kamp een onmoeeliik iets. Ons staan dus alle denkbare troeven teer beschikking. Wii moeten al leen op het geschikte oogenhlik wachten om haar uit te spelen. Maar alles zegt: „Dasfoor as, nacht voor nacht, uur na uur, cm het bruggehoofd Tunis, de belangrijkste sleutelpositie in het schootsveld van het Euro- peesch continent. tegen de zwaarste vijandelijke overmacht te houden." 30 BRITSCHE BOMMENWER PERS NEERGESCHOTEN. Naar het D. N. B. "verneemt, is het aantal der in den nacht van 28 op 29 April neergescho ten Britsche vliegtuigen inmid dels van 18 tot 23 gestegen. Met de vier overdag boven de be zette gebieden in het Westen en de drie hoven het Kanaal ver nietigde viiandelijke machines, hebben de Britten binnen 24 uur dertig bommenwerpers verloren. GROOTE JAPANSCHE AANVAL IN CHINA. Domei meldt van het front aan de grens van Sjansi-Hopeh: Op 29 April, op den verjaar dag van den Tenno, hebben de Japanners een algemeenen aan val op alle fronten geopend op de 24ste Chineesche legergroep. Bovendien doen vandaag sedert het aanbreken van den dag for maties van de militaire lucht macht der Japanners, bestaande uit jagers en bommenwerpers, hevige aanvallen op de over blijfselen van den uiteengesla gen vijand. BINNENLAND HEROPENING DER. RUNDVEEMARKTEN, W as sedert 27 April jl. de han del in runderen op beperkte schaal reeds weer mogelijk, naar uit een officieele mededeeling blijkt, kunnen, met ingang van 3 Mei a.s„ wederom geleidebil- jetten worden afgegeven voor bet vervoeren van rundvee van en naar de gebruiksveemarkten. Dat beteekent derhalve herope ning van de rundveemarkten. Belanghebbenden worden naar bedoelde mededeeling verwezen. ARBEIDSFRONTLEIDER SPREEKT IN DEN HAAG. Op Zaterdag a.s. zal de arbeids frontleider H. J. Woudenberg op de 1 Mei-vergadering in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Den Haag, des avonds om 6.30 uur een rede uitspreken, waarin hij eenige zeer belangrijke mededeelingen zal doen. NIEUWE ZEEPBONNEN. Tot en met 31 Mei 1943 geeft de bon „Algemeen 556" van de bonkaart voedingsmiddelen even als de bon ,,U Eenheidezeep" van de kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaar ten. recht hetzij op het koopen van een stukje van 24 y, of 28 gram luchtgevulde eenheidstoi letzeep 40 of 57 pet,, of op het Voor het koopen van de bruikelijke rantsoenen bro beschuit, aardappelen en tal zijn voor de volgende week bonnen 19 aangewezen. Voor vleesch zijn voor het ti vak van 2 tot en met 15 Mei gewezen de bonnen 19A en 1 4-24, M"-20, M-22, M-24. reset AANVULLING BONNENLI! Elk der volgende bonnen ven recht op het normale ra soen van het betreffende artiï Van 2 tot en met 9 Mei: 19 Brood (A en B) Besch Aardappelen (A en B). Tal Van 2 tot en met 15 Mei: 19 (A en B) resp. 1 en 1/4 rai vleesch 4-24, M-20 res. 1 rants, vleesch. M-22, M-24 IV, rants, vleesch. Van 21 Maart t/m 15 Mei: 526 Algem. (voor koffiesui gaat). Van 29 April t/m 10 Mei: 18A 1 rants, boter of margari 18B half rantsoen boter of m garine. Van 1 tot en met 30 April: 534 Algem., T-Eenheidsz (1 rants. 1 eenheidrzeep; 535 gem. T-Waschpoeder (1 rai waschpoeder); T-ïoiletz (voor toiletzeep, oude sam stelling) Bijzondere rantsoenen: Tot en met 15 Mei: 3-14 (land) res. en 3-15. res. 350 gr. sinaasappelen. 540 algemeen en 2-20, 3-2(1 4-20 res elk 1 ei. Verlengd tot en met 30 Apri 514 Algem.. S-Eenheidszeep (voor eenheidszeep) 515 Algem.. S-waschpoe (voor waschpoeder). S Toiletzeep (voor toiletz oude samenstelling). Tot en met 15 Mei: 527 tot en met 529 alg. ka Tot en met 1 Mei: 13, 14 en 15 versnapering Tot en met 10 Mei: 13A. 13B, 17A, 17B boter. BONNEN DIE AFLOOPE1 Na Zaterdag 1 Mei: 18 Brood, Beschuit, Aarda) Ier., Tabak, 17. M-19, 21. 23 4-23 res. (vleesch), 555 (aardappelen). Bonnen beteekenen voei mits er geld is! Zorgt voor i Steunt Winterhulp! Giro 55S koopen van een stukje van 75 gram eenheidstoiletzeep 15 of 21 pet., hetzij op het wasschen van vijf kilog droge vuile wasch. De bon gemeen 557" van de bonk voor voedingsmiddelen en bon „U Waschpoeder' van aan kinderen beneden den tijd van acht jaar uitgere kaarten geven voorts tot en 31 Mei a.s. recht op het koo van 250 gram waschpoeder zeeppoeder (oude of nieuwe menstelling), hetzij op het wasschen van negen kilos droge vuile wasch. De bon Toiletzeep" van de aan kindi beneden den leeftijd van t jaar uitgereikte kaarten ge recht op het koopen van stuk van 50 of voor zo voorradig 75 gram toilet (oude samenstelling). Bon S van de textielkaar voor scheerzeep. Voorts geeft de bon „S tiel" van de aan mannelijke sonen van 15 jaar en ouder gereikte textielkaart. DA tol met 31 Augustus 1943 rechl het koopen van 45 gram sell zeep dan wel een tube of scheercrême. Honden- en kattenbrood bon 24. Van 1 tot en me Mei 1943 worden op bon 24 de voederkaart voor honden zelfde hoeveelheden honi brood beschikbaar gesteld voor de afgeloopen periode, bon 24 van de voederkaart hondenbrood (groep K) V over deze periode 1 Vi kg tenbrood beschikbaar ges Na 31 Mei zijn de bonnet van deze kaarten ongeldig mogen nadien niet meer den aangenomen.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2