MOMENTJE- jreaux: lefoon: )l!i JONDERDAG 29 APRIL 1943 34STE JAARGANG N°- 10542 Papengracht 32 Redactie 20015. Giro 103003 Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Levensvernieuwmg De vrucht echter van het 1 t bestaat in louter goedheid, .„■htigiheid en waarheid" t de apostel Paulus. Ihristenen zijn kinderen van 11 Licht, behoóren te leven als ideren van het Licht. >lii daar is de practijk van het en der christenen zóo, dat 01„bestaat in louter goedheid, ">chtigheid en waarheid"? it in wat goedheid, gerech- ieid en waarheid, maar in ut er goedheid, gerechtig- d en waarheid? 7ij praten vaak mee over le- isvemieuwing. Wat een ra- ale geweldige levensvernieu- ~ig eischt van ons ons chris- 6< jk levensbeginsel; voortduren- ,si levensvemiewing, om telkens Ter beter te beantwoorden aan ;e levensroeping! evensvernieuwing betreft, al- j prof. Niekel in „Levensver- uwing", de zedelijke verbete- g. Zij is een vernieuwing van wil in het nastreven en doen 1 wat goed en beter is om een oorlijk mensch te zijn. Hier coeven wij. aldus vervolgt de y rijver, niét zelf een ontwerp maken van den idealen ntch. Dit ontwerp is reeds eeuwigheid, en eens voor >d af, gegeven in het godde- scheppingsplan. De mensch, wien Go-d welbehagen heeft, Malleen degene, die door het ;it der heiligmakende genade t. de daaruit voortvloeiende rennatuurlijke deugden en ren van den H. Geest. nu rij4ds op aarde en later op nelsche wijze deelneemt aan leven van den Drie-eenen g;e i liebier in enkele woorden uit- Irukt het wezenlijke van de aiensvarnieuwing. Ingetwijfeld moet er veel rden vernieuwd in de vormen het maatschappelijke leven, ijals wij die vóór den oorlog SI toen gekend, omdat wij in- dat die vormen beter, d. irf z. doelmatiger kunnen en moéten zijn in verhouding het doel van het maatschap- Jijke leven: een ware volks- zo ïeenschap, een gezonde volks- vaart. laar de met deze verande- »en in het maatschappelijke en bedoelde levensvernieu- ig. hoe geweascht én noodza- Ijk zij ook moge zijn, zal le- ihjiwekkende kracht en bezie schoonheid moeten ont- len aan de echte, de zedelii- levensvernieuwing van de «ividuen! lp het terrein van deze zede- e levensvernieuwing hebben allen een taak, een roeping feen roeping die ons een zware a antwoordelijkheid oplegt! 01 ovjet-aanvallen bij Ifpe b a n br u ggcbooïdi aitjeslawen DUITS CH WEER.MACHTSBERICHT. et Duitsche weermachtsbe- 0 t van Woensdagmiddag luidt: Van het Koeban-bruggehoofd f talrijke aanvallen van den nd in samenwerking met luchtwapen afgeslagen. Aan h| overige Oostelijke front heb- zich slechts gevechtshande- Jen van plaatselijke beteeke- voorgedaan. oven den Zuidelijken sector het Oostelijke front zijn op T ipril 44 bolsjewistische vlieg- en neergeschoten. Zeven 0IFvan door Slowaaksche en door Kroatische jagers. Drie toestellen gingen verlo- Tunis heeft de vijand op ge sectoren van het Weste front plaatselijke aarivallen lan, die in harde gevechten den afgeslagen. Bij de zware khten der afgeloopen da- heeft zich een wielrijders- ulon onder leiding van zijn het ridderkruis bij het IJze ren Kruis onderscheiden com mandant, majoor Drewes, op nieuw onderscheiden. Formaties gevechtsvliegtuigen en toestellen voor den strijd op korten afstand hebben ingegre pen in de'gevechten en concen traties en colonnes van den vijand bestreden. De havens Bóne en Phillippeville werden opnieuw gebombardeerd." ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Woensdagmiddag luidt: „Aan het Tunesische front zijn de gisteren door den vijand met den krachtigen steun van artil lerie en tanks ondernomen aan vallen verijdeld. De afdeeling pantserstrijdkrachten onder be vel van majoor Piscitelli Tacosi Oderisio dient wegens haar dap pere houding nog te worden ge voegd bij de afdeelingen, die in de voorafgaande weermachtsbe- richten een bijzondere vermel ding verkregen hebben. Forma ties Duitsche en Italiaansche vliegtuigen bestookten doeltref fend op marsch zijnde vijande lijke colonnes. Vier Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen wer den vernield, en wel een door Duitsche jagers in Tunesië, een door batterijen luchtdoelgeschut aan de kust van den Peloponne sus en twee door een onzer torpe dobooten in de straat van Sicilië. Een aanval van viermotorige Amerikaansche bommenwerpers op de omgeving van Cagiiari veroorzaakte lichte schade. Er vielen geen slachtoffers onder de burgerbevolking. Drie van on ze vliegtuigen keerden niet op hun basis terug". De „Tijgers" in Tunis. De .WUN.P.-correspondent te BerlijffJfcieldt: De zevendaagsche afweerslag in Tunesië is thans opgevolgd door een "driedaagsche pauze, welke de Britten en de Amerika nen bènutten om hun troepen te reorganiseeren, aan te vullen en te hergroepeeren. Men heeft te Berlijn vastgesteld, dat vooral de verliezen van de achtste armee aan het Zuidelijk front in Tunesië zeer hoog geweest zijn. Over de zware pantserverlie- zen der geallieerden wordt van Duitsche zijde nog medegedeeld, dat de beroemde en bij den vijand beruchte, nieuwe Duitsche pant serwagen „Tijger" hierin een groot aandeel heeft gehad. Hoe wel in Tunesië slechts een klein aantal „Tijgers" aan land is ge bracht, heeft men hiermede groo- te successen kunnen behalen. Gedurende de laatste vier dagen vernietigden de „Tijgers" 75 vijandelijke tanks, waaronder zich de nieuwste types „Sher mans, Lee's, Pilots en Marcs be vonden. Ook de zware pantser platen van de „General Grant" waren tegen de vuurkracht van den „Tijger" niet opgewassen en vlogen in de lucht. DE LUCHTOORLOG. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, ver scheidene plaatsen in Zuid- en Zuiaoost-Engeland aangevallen. De van gemiddelde hoogte neer geworpen brisantbommen van zwaar kaliber veroorzaakten branden in de getroffen doelen. Vijandelijke vliegtuigen heb ben, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, in den nacht van 28 op 29 April hier en daar brisant- en brandbommen geworpen op plaatsen ën landelijke gemeen ten in het Noordwest-Duitsche kustgebied en in Oost-Pruisen. De aan gebouwen ontstane schade is gering. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden acht meermotorige bommenwerpers neergeschoten. De Britsche vliegtuig verliezen in den nacht van 26 op 27 April bij een aanval op West-Duitsch gebied zijn volgens later ontvan gen berichten gestegen tot 21 toestellen. 1 BEKENDMAKING, De Wehrmachtbefehlshaber in den Ntederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, maakt het volgende bekend: Na de capitulatie van bet Nederlandsche leger in Mei 1940 heeft de Fuehrer en Opperbevelhebber van de Duitsche weermacht bevel gegeven tot onmiddellijke invrijheidstel ling van de Nederlandsche soldaten uit de krijgsgevangen schap. Deze maatregel werd vanzelfsprekend genomen op voorwaarde, dat de Nederlandsche officieren en manschap pen deze grootmoedige handelwijze met een dienovereen komstige houding ten aanzien van de Duitsche bezettende macht zouden beantwoorden. Een groot gedeelte van hen heeft aan deze verwachting voldaan, In vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoordelijke ophitsers een tegenovergestelde ontwikkeling gevolgd. Reeds in Wei 1942 moesten derhalve de voormalige be roepsofficieren opnieuw in krijgsgevangenschap worden weg gevoerd. De Duitsche weermacht heeft sindsdien bijna een vol jaar laten verstrijken in de verwachting, dat deze dui delijke waarschuwing zou worden verstaan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van het voormalige Nederlandsche leger door hun vijandig gedrag telkens op nieuw het vertrouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd gesteld, geschonden. Dit misbruik van een volkomen vrij willig teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden beveelt derhalve, dat de leden van het voormalige Nederlandsche leger terstond opnieuw in krijgsgevangenschap worden weg gevoerd. Hij zal de betrokken personen in de dagbladpers tot persoonlijke aanmelding oproepen. Wie aan den oproep van den Wehrmachtbefehlshaber geen gevolg geeft of tracht, zich op andere wijze aan de krijgsgevangenschap te onttrekken, moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de betrokkenen bij der gelijke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgsge vangenschap moeten terngkeeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te danken, die door him misdadig gedrag dezen maatregel noodzakelijk maakten. PAWELITSJ IN HET HOOFDKWARTIER. De Fuehrer heeft op 27 April den staatsleider van den onaf- hankelijken staat Kroatië, dr. An te Pawelitsj, voor een bezoek in zijn hoofdkwartier ontvangen. De Fuehrer heeft met den Poglafnik besprekingen gevoerd over den politieken en militairen toestand van den gemeenschappelijken strijd der Asmogendheden tegen het bolsjewisme en de Engelsch- Amerikaansche plutocratieën. De besprekingen, waaraan de Duit sche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de Kroatische minister van buiten landsche zaken, dr. Budak. als mede generaal-veldmaarschalk Keitel en generaal Begic deelna men, zijn verloopen in den geest van de hartelijke overeenstem ming en de vriendschap van Duitschland jegens den jongen Kroatischen staat en zijn dapper volk. Dr. Pawélitsj gaf uiting aan de vastberadenheid van het Kroa tische volk, aan de zijde van de Asmogendheden de vrijheid van het onafhankelijke Kroatië te verdedigen en alle krachten in te spannen voor de overwinning zonder compromis van de mo gendheden .van het Pact van Drie op de gemeenschappelijke vijan den. Aan de samenkomst in het hoofdkwartier van den Fuehrer namen ook deel de Duitsche ge zant in Agram. Kasche, en de Duitsche gevolmachtigde gene raal in Kroatië, Glaise von Hor- stenau. DE BREUK TUS5CHEN POLEN EN DE SOWJET-UNIE. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: De sluier van geheimzinnigheid, die nog steeds, na de verbreking der be trekkingen tusschen Moskou en de Polen te Londen, rond Sikors- lti hing, wordt thans opgelicht. Ook hier heeft Moskou het ini tiatief genomen teneinde zijn En- I gelsch-Amerikaanschen bondge- I nooten geen twijfel te laten over de Sow jet-Russische plannen. De verklaring van Duitsche zijde, dat de Sowjet-Unie met haar aanval op den beschermeling van Groot- Brittannië, Sikorski, verder gaande plannen heeft, wordt thans bevestigd door de bescher melinge van de Sowjet-Unie, de Poolsche communiste Wasilews- kaja. In het Moskousche regee- ringsorgaan „Izwestia" heeft zij een artikel geschreven, vol aan vallen op de Londensche Polen- groep, dat deze het recht betwist zich „vertegenwoordiger van het Poolsche volk" te noemen. De beschuldigingen, die de Poolsche gangmaakster van het bolsjewis me tegen Sikorski en zijn kring uit, zijn hier van minder belang dan het feit, dat zij in het regee- ringsblad der Sowjet-Unie aan het woord komt. De steken on der water aan het adres van En geland, dat naar haar meening, door steunverleening aan de Poolsche uitwijkelingen een „wig tusschen de leden van het EngeLsch-Amerikaansche-Russi- sche bondgenootschap" heeft la ten drijven, bevestigen de in Duitsche politieke kringen gehul digde opvattin", dat Moskou in Sikorski gelijktijdig ook de ge- heele Britsche politiek en oorlog voering heeft willen treffen, d.w.z., dat de Sowjet-Russische machthebbers zich niet in het ge ringste door eventueele Epgel- sche of Amerikaansche protesten van hun gestelde doel denken te laten afbrengen. Reuter meldt, dat Churchill en Eden een onderhoud hebben ge had met Sikorski en den „minis ter van buiienlandsche zaken" der Poolsche emigrantenorganisa- tie, graaf Paczinski, en de En- gelschiPoolsche onderhande lingen W'bben voortgezet, die Dinsdagavond begonnen waren om te trachten de eenheid te her stellen onder de geallieerde na- GEROOKTE BOKKING. Er zwom een bokking in een plas, toen 't beest nog lang geen bokking was, maar 'n doodgewone haring, die aten wij eens acht per uur, want toen was nog de kaas te duur en 't was dus uit besparing. Ging 't beestje in het zuur of zout dan was 't een haring en niet oud, maar versch. was 't een verlokking. Maar rookte men het stomme dier dan aten we 't nóg met pleizier, naar noemden het een bokking. Vijf om een duppie kostten die, misschien heel in dén aanvang drie, Maar ging 't seizoen verloopen, dan kon je daarvan op het end wel dertien bokking voor tien cent n alle winkels koopen. Tot tegelijk met spek en ham de bokking in den oorlog kwam, ze werd door ons vergeten. Wie voer er op de wijde plas, waar nog de bokking haring was, opdat wij bokking eten? Nu is de bokking weer in zwang en aan 't diner een fijne gang, men is ze weer gaan rooken. En van de vellen en de staart gaan wij via de groentekaart een fijn vet soepje koken. „DE NEDERLANDSCHE VROUW IN HAAR VOLK". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum II in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „De Nederlandsche vrouw in haar volk". Den volgenden morgen om 8.15 uur zal deze uitzending via Hil versum II worden herhaald. ties, welke een breuk gekregen heeft door de staking der Rus- sisch-Poelsche betrekkingen. Volgens Reuter bestaat de waarschijnlijkheid, dat het Pool sche emigrantencomité te Londen zijn verzoek aan het internatio nale Roode Kruis om een onder zoek in te stellen naar den mas samoord van Katyn zal intrek ken. De voor de Bolsjewisten gevluchte burgerbevolking in de omgeving van Charkot keert terug in haar door de Duitsche troepen heroverde dorpen PK Bauet-Altvater-Atl-H-P ca

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1