'öWSDAG 28 APRIL 1943 34STE JAARGANG N°- 10541 ritsch - Amerikaansche anval 3d Tunis masiuk$ MOMENTJE jreatix: Papengracht 32 - Giro 103003 Iefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ,ik ben nog bij U" De kille werkelijkheid in het gelijksche leven van moeilijk- jen en teleurstellingen mag >t verdorren den bloesem van loöne gedachten, die de chris- yke Paaschviering ons heeft schonken bloesem, die be ten inhoudt van heerlijke ichten! Die Paaschviering plaatste ook in een werkelijkheid, in een groote blijvende wer- jjkheid, welke al het voorbij- ande gebeuren in ons leven srspant. Jtogen wij er nog even aan Jinneren, hoe de Mis op het Jfogfeest van Pasehen aan- bg (in de Introïtus) met de- - i jubel: ..Resurrexi et adhuc g Mm sum", „De ben verrezen Ik ben nog bij U." ..De stormen van het geweldi- wereld-gebeuren, dat wij Retell doorleven, kunnen idora ons zwiepen en beuken 'veel goeds en moois stuk- „Ik ben nog bii U". De ontstellende gevolgen, op terrein van het leven, van I in de geschiedenis nog niet kenden wereld-oorlog kunnen s bedroeven en benauwen t ben nog bij U". De pijn en smart, welke wij tander, ook nog in dézen tijd, heel v r ij w i 11 i g. zonder nut noodzaak, berokkenen door n gruwelijken haat en een on- ristelijke liefdeloosheid kun- n ons voor een tijd in moede- isheid doen neerzinken. c ben nog bij U". ,Ik ben nog bij U" De ver zen Christus is eiken dag, en der oogenblik van eiken dag alle menschen, die van eden wil zijn. En wij, dié door een or. ver tilde genade Christus geheel nnen uit het Geloof, weten, welk een heel bijzondere wij. Hii ook voortdurend bii ons Als de groote dichter Gul do izelle de tegenwoordigheid tl Christus onder ons in de Eu- aristie bezingt, dan wordt hij or dankbaarheid als overwel fd en kan niet anders meer n biddend stamelen: 't Is genoeg voor dezen keer; dicht, maar ik en spreek niet meer." Lik' ben verrezen en Ik ben g bij u". Deze Paaschgedachte ogen wij meedragen als een ";e bron van sterkte en troost. BÜITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- iht van Dinsdag luidt. Van het Oostelijke front ordt wederziidsche bedriivig- tid van verkenners en stoot tenen gemeld. Ook de tweede faze van den ooten BritschAmerikaan hen aanval od het Tunesische Ïit is mislukt door den wil afweer van de Duitsch-Ita- nsche troeDen. Gisteren over ondernam de viiand slechts en dan hevige aanvallen en imarschen. Zii werden ten iele in tegenaanvallen afgesla- n. In den tiid van 20 tot 26 Dril werden 193 viiandeliikfe intserwaaens door formaties dn het leger en de luchtmacht irnietiad of defect geschoten. bloedige verliezen van den iand ziin ernstig. Bii de zware i preeraevechten hebben zich de diaansche divisies „Pistoia" en Trieste' bijzonder onderschei- t. In trouwe wapenbroeder- >|£".ao met de daar ongestelde aitsche formaties sloegen zii Iriike met groote overmacht J idernomen vijandelijke aan- Britsehe bommenwerpers vie- EP.in den afaeloooen nacht iiuae plaatsen in West-Duitsch- e «d aan. waaronder de steden wisburg Oberhausen en Muel- ?«n. Woonwijken, ziekenhui zen en andere openbare gebou wen werden getroffen. De be volking leed verliezen. 16 der viiandeliike vliegtuigen werden neergeschoten". ITALÏAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansclie weermachts bericht van Dinsdagmiddag luidt: ..De viiand heeft ziin offensief in den Westelijken sector van het front in Tunis met vrii ster ke strijdkrachten van infanterie en tanks voortgezet. Al ziin aan vallen strandden onder zware verliezen aan manschappen en tanks oo den verbitterden te genstand der Italiaansche en Duitsche troepen, die op ver scheidene plaatsen tot den te genaanval overgingen, 't Lucht- wapen der Soilmogendheden greep herhaaldelijk in ter on dersteuning van de eenheden oo den grond, door concentraties auto's en tanks te bombardee ren. waarbü talrijke tanks ver nietigd en beschadigd werden. Gistermiddag hebben viermoto rige Liberatorvliegtuigen de stad Grosseto gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Aan buraergebouwen. o.m. het roode kruishpspitaal en de kindevbe- waarolaats werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Twee vlieg tuigen werden door den afweer od den grond vernield. Meermo- torie'e viiandeliike vliegtuigen hebben San Antioco (Cagliari). Augusta. Bari en Trani aange vallen. De afweer oo den grond bracht drie bommenwerpers ten val". - Ter aanvulling od het Italiaan sche weermachtsbericht wordt medegedeeld: Het aantal slachtoffers, dat gevallen is onder de burgerbe volking door de viiandeliike aanvallen, waarvbn melding is gemaakt bedraagt 74 dooden en 177 gewonden te „Grosseto. 10 dooden en 12 gewonden te Tra ni. 10 doodpn en 16 gewonden in totaal te San Antioco en Bari. DE AMERIKANEN FAALDEN GEHEEL IN TUNIS. In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht verneemt het D. N. B. nog' de volgende bij zonderheden: Kenmerkend voor den strijd in Tunesië zijn drie factoren en wel: 1. De vijand is als gevolg van het terrein genoodzaakt zijn tanks in de smalle rotsdalen, die tevens de wegen vormen, in den strijd te werpen. Door deze concentratie worden de zware verliezen verklaard, die de Duitsch-Italiaansche pantseraf- weer den vijandelijken tanks konden toebrengen. 2. Het aan deel, dat de vliegende Duitsche artillerie en de jagers bij de vernietiging van vijandelijke tanks hebben, wordt steeds groo- ter. Het is duidelijk, dat de Duitsche vliegers zich tegenover de elkaar op de smalle wegen hinderende en tot een moeiza- men opmarsch veroordeelde tanks van den vijand van een andere tactiek bedient. De derde factor, dat aan den strijd in Noord-Tunesië een bijzonder ken merk verleent, is de wil van iederen soldaat afzonderlijk om zijn plaats tot het uiterste te verdedigen. Dit blijkt wel uit de hardnekkigheid waarmede in de thans afgeloopen tweede pha se van den Britsch-Amerikaan- echen aanval om eiken meter rotsbodem in gevechten van man tegen man gestreden is. Op den onwrikbaren afweer van de Duitsch-Italiaansche verdedi gers moest ook nu weer de overmacht van den vijand op nieuw te pletter loopen. Volgens den A. N. P.-corres- pondent te Berlijn, acht men het daar opmerkelijk, dat aan het Westelijk front in Tunesië alle Amerikaansche troepencon tingenten uit de eerste linie zijn teruggetrokken en vervangen door Britsche eenheden. Men wijst erop, dat de Amerikaan- ische soldaten aan alle fronten, waar zij tot nu toe verschenen. zijn, gefaald hebben en door de Britten ondersteund moesten worden. Thans zijn zij zelfs ge heel uit den strijd genomen nu zij in den slag om Pont du Fahs, welke Vrijdag en Zaterdag nog in alle hevigheid woedde, en waarbij van geallieerde zijde zeer veel en zeer zwaar mate riaal is ingezet, geen enkel re sultaat hebben kunnen boeken. De stellingen van Pont du Fahs zijn in Duitsche hand gebleven. Ook aan het Zuidelijk front hebben de Britten getracht een doorbraak te forceeren, doch zij hebben deze pogingen duur moeten betalen, aldus militaire kringen te Berlijn. Alles wijst erop, dat thans weer een van de gebruikelijke pauzes is inge treden, tijdens welke de Britten en Amerikanen hun troepen re- organiseeren. Vooral voor de achtste Britsche arrriee is dit noodzakelijk geworden, daar het verlies van tweehonderd pant serwagens gelijk staat met het buiten gevecht stellen van drie pantserdi visies. De pauze, die thans aan de meeste sectoren in Tunesië is ingetreden, wordt te Berlijn als een nieuwe stilte voor een nieu wen storm beschouwd. De spre ker van het opperbevel van de Duitsche weermacht verklaarde gisteravond: „Wij verwachten binnenkort een nieuwen grooten aanval van de Britten en wel van het eerste en van het achtste leger. De rol van de Amerika nen is uitgespeeld. Zij nemen niet meer aan de gevechten deel." DE ENGELSCHE LUCHT AANVALLEN. Zoals in het weermachtsbericht gemeld is. heeft de Britsche ter- reuraanval op Duisburg, Muel- heim en Oberhausen wederom zware schade aangericht aan ziekenhuizen, openbare gebou wen en zuivere woonwijken. Hoewel de krachtige afweer een concentratie van het bombarde ment op een klein gebied ver hinderde, bleek uit opzet en verloop van den aanval toch, dat het de bedoeling was, het zwaartepunt juist in burgerwij- ken te zoeken. Duitsche deskundigen verkla ren, dat deze aanval de alge- meene opvatting van het „ter- reurkarakter" der nachtelijke Britsche operaties heeft ver sterkt. Als van Britsche zijde de aanval op Duisburg een der meest vernielende der tegen Duitschland ondernomen opera ties wordt genoemd, dan ligt dit, aldtis wordt in kringen van de Duitsche luchtmacht .gezegd, aan de mentaliteit van de Engelsche oorlogsvoering en aan de maat staven, die daar gebruikelijk ziin. In Engeland schijnt men het „vernielende" karakter van een luchtaanval af te meten naar de bommen, die terecht komen op de ruines van reeds getroffen woonhuizen, scholen, ziekenhui zen en arbeiderswijken. De Duitsche luchtmacht heeft an dere maatstaven voor haar ope raties, die gericht ziin op doelen van militair en industrieel be lang en daardoor veel meer ge schikt zijn, invloed op het ge heel van den oorlog te hebben dan de Engelsche nachtelijke bomaanvallen. Van dit stand punt bezien kan het verlies van 17 viermotorige bommenwerpers bij den den aanval op Duisburg Vernield genoemd worden, aan gezien dit meer dan 10 procent van de Engelsche formatie uit maakte en de Britsche lucht macht, gezien het slechte weer, zeker nog meer verliezen moet hebben geleden. Moskou doel ver ontwaardigd DE MASSA-MOORD VAN KATYN. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B. schrijft: Tiidens de Paaschdagen is er een conflict uitgebroken, dat eiken kenner van Soviet-Russi- sche mentaliteit, achterbaksig- heid en politieke doelstelling niet meer behoeft te verrassen. Het feit. dat de vroegere Pool sche beschermelingen der regee ring van Londen het waagden zich nader bezig te houden met den massamoord van Katyn. is door Stalin bestempeld als een ..dolkstoot in den rug" en tot aanleiding genomen voor het verbreken der betrekkingen. De Commissaris van buitenlandsche zaken. Molotof. heeft den in Moskou geaccrediteerden verte genwoordiger der Londensche Polen een nota overhandigd. In houd en toon van deze nota la ten duideliik zien. dat de Sov- ietregeering door haar optreden zich wilde ontdoen van een las- tigen man en de aandacht van haar misdaad wilde afleiden. De bii Katvn ontdekte 10.000 vermoorde Polen vormen slechts een deel van de honderdduizen den in de Soviet-Unie spoorloos verdwenen Poolsche burgers. De bewering in de Soviet-Russi- sche nota. dat de Londensche Polen zich althans tot de Sovjet Russische regiering hadden moe ten richten om opheldering te krijgen over de zaak Katvn, doet des te grotesken ia des te cynischer aan. daar iuist deze Pr.len via ex-generaat sikorsKi heihaaldeliik om opheldering er hun vermiste landgenooten hebben gevraagd, maai steeds eer ontwijkend antwoord ont- vir pen. Bepaalde berichten uit Lon den. Moskou en de Vereenigde Staten duiden erop. dat de Sov iet-Unie er tii haa> bo.idge- nooten ou aandringt, de oude Poolsche handlangers in Londen aan den diik te zetten en te vervangen door anderen, die meer oog zouden hebben voor de Soviet-Russische aspiraties. Wat dat zou beteekenen. behoeft hier niet nader uiteengezet te worden. De woordvoerder der Wil- helmstrasse te Berlijn hp "t gis teren een officieele verklaring afgelegd waarin o.a. het vol gende wordt gezegd: 1. Stalin wil met den z.g. Povischen ambassadeur te Mos kou een lastigen vragensteller verwilderen, die niet alleen mar de doo-ton van Katvn. doch ook naar de andere 1 V-> mil licen weggevoerde en verdwe ren Polen zou kunner. vragen. 2. Stalin wil zich door deze breuk onttrekken aan iedere verdere bespreking over territo riale kwesties aan^e Westelijke grens der Soviet-Unie. Hii be schouwt Polen zooals bekend als te liggen binnen de strategische grenzen der Soviet-Unie en denkt er niet aan een of ander verdrag of een overeenkomst na te komen. Door deze breuk wil hii ook den Engelschen en Amerikanen zeer duideliik elk debat over territoriale kwesties in Oost-Europa beletten. 3. De in de nota van Molotof voorkomende bewering. dat Duitschland en Sikorski een ge meenschappelijk plan hebben gesmeed om de misdaden der Soviets propagandistisch uit te buiten, is te dwaas, dan dat men hierop nader zou behoeven in te gaan. Het betreft hier een te door zichtige zwendelarii. waaruit men de formeele redenen voor de breuk zou willen construee- ren De zoogenaamde regeering der Poolsche emigranten moest ook uit den weg geruimd wor den. omdat klaarblijkelijk reeds een bolsjewistisch svsteem. resp. een bo'siew ïstische regeering voer gehe» I olen naar 't voor beeld van Kuusinen is voorbe reid. In dit verband mag bii het beschouwen en beoordeelen van den toestand het feit niet over het hoofd gezien worden, dat Engeland tirwiHe van Dant'ig en den Corridor den oorlog heeft ontketend, niet te verge ten ook het feit. dat de Britsche minister "an buitenlandsche za ken de Polen de ..lievelings- bondsenooten" van Engeland TANTE PUCK. Hoe ban ik den oorlog uit? heeft Tante Puck uit Den Haag mii allerbeminne lijkst gevraagd en zii be doelde daarmee den oorlog uit te bannen uit onze schra le gedachten, welke zich aan niets anders meer verzadigen ^lan aan oorlog en distributie en even mager ziin als onze soep en onze lus met vettige kraaloogjes van een bii tiid en wiile ooflikkerenden geest. En als antwoord op dezen zeer dringende vraag heeft zii geburen. vrienden en ma gen genood, allen met hun wettige gade en streng ver boden. dat er ook maar één woord zou worden gerept over Tunis, iusblokies. dienst maagden. zeep of Johan. En toen wii bii elkaar zaten en er eerst niemand iets zei en het dus heel gezellig was. heeft er een ziin mond open gedaan en een inleiding ge houden over het nut van het kweeken van ananas in gla zen bloempotten en iedereen vond. dat het onbekende spul od de beschuities. die Tante Puck bii de thee serveerde naar ananas smaakte en ieder een vroeg of dat een eigen cultuur van Tante Puck was. Nou ia. dit is een raar ver- haaltie. maar toch is het bij na waar gebeurd. En Tante Puck was zoo enthousiast, dat zii na afloop een heusche Indische rijsttafel weggaf en zii waren de oorlog allemaal vergeten Zoodat ik maar zeggen wil, dat het beste middel om zonder oorlog en zoo te le ven Tante Puck is. heeft genoemd, die hem bijzon der ter harte gingen. Nu moeten Engeland en ook de Ver. Staten, naar uit de eerste perscommen taren van gene ziide blijkt, hun lieveling van totdusver zonder met de oogen te knipperen in den steek laten omdat de bolsje wistische bondgenoot zulks wil. Vele Europeesche landen en volken en sommige neutralen dienen zich dit voorbeeld voor oogen te houden en hieruit de les te trekken, dat uitsluitend en alleen de wapens van Duitsch land en ziin bondgenooten door hun striid en overwinning de landen en volken van Europa voor een lot bewaren, zooals de ttfdsiewisten nu het Poolsche volk en de ..Poolsche regeering te Londen" hebben toegedacht. Een nieuw bewiis voor de mach teloosheid en onkunde van En geland om ziin wil aan de Sov iet-Unie od te dringen of deze od de een of andere wiize te be- invloeden is hiermede geleverd. Terug van den grootsten convootslag. De zege-vanen aan dtn periscoop: een tankboot van 12 000 b.r.t. en een Engelsche torpedojager. Links: de commandant PK Bel!ste!a-PBZ-R-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1